Václav IV. - oběť výchovy svého otce, císaře Karla IV.

Dějiny od roku 1378 do roku 1526 (definitivní nástup Habsburků). Poslední Lucemburkové (Václav IV. a Zikmund), husitství, Habsburkové, Jiří z Poděbrad a Jagellonci. Světové dějiny v 15. a 16. století.

Moderátor: Katerina

Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: král v. císaø

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Viola píše:...že Václav byl zvolen (?) římským králem proti všem zvyklostem, a to ještě za života jeho otce a z jeho vůle ...
Ano, Karel IV. tuto volbu prostě prosadil tím, že disponoval sám 1 kurfiřtským hlasem, porýnské kurfiřty přesvědčil (penězi?) a nebylo co řešit...

Ale to jsme tuším již také přičetli (ve vzácné shodě a svornosti :wink: ) k negativům velkého Karla, když jsme mu pořizovali jeho dějinný účet.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Zneuctìní mrtvoly Václavovy

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

KOMOÑ píše:...A za tohle všechno se mu sedláci při podvodu století odvděčily v Břevnově když jeho tělo vytahli ven a skákali po něm a polejvali pivem...Tak Tak Boží bojovníci se dopouštějí nejotřesnějšího křesanského zločinu.
Ano, máš v podstatě pravdu, až jeden "drobný detail", který ty ve svém svatém zápalu jaksi klidně pomineš. :|

Ono to totiž nebylo v Břevnově, ale na úplně opačném konci dnešní Prahy, na Zbraslavi, kde byl Václav IV. pochován. Oba kláštery byly sice v témže roce dobyty a poničeny husity, ale tady veškerá souvislost se zneuctěním královy mrtvoly končí. Tato velice nechutná záležitost se údajně stala 10. srpna 1420, kdy byl zbraslavský klášter dobyt tábory a pražany v čele s Korandou. Při té příležitosti byly hojně vyprazdňovány obsahy pivních a vinných sudů. Ano, nastala bohapustá ožíračka a pak ...
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 22 bře 2008 22:32, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Byl Václavovi podáván jed?...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

KOMOÑ se mì v SZ ptal a píše:Setkal sem se s jedním pražským kriminalistou na penzi,který dělal na vraždách celý svůj život a zajmá se taky trochu o historii.
Tvrdil mi,že Václav IV.,byl v průběhu svého života otráven.Já sem o tom nidy nic neslyšel a docela by mě zajmalo co si o tom myslíš a jestli si na to někde nenarazil...?
Narazil, ale neříkám tomu celkem nic. :wink:
Přesněji řečeno mohl být tráven, tj. dlouhodobě podáván jed, protože bezprostřední příčinou smrti nebyla otrava. I když je zajímavé, že krátce před smrtí, když mu mělo být uděleno poslední pomazání, tak po podání hostie ji celou ihned vyzvrátil. To by mohlo třeba svědčit o zdevastovaném trávicím traktu. Ale nejsem doktor.

Já se bez mučení přiznám, že jsem tomu nepřikládal velkou pozornost, otravu bych odkázal do říše legend a dál po tom nepátral. Emanuel Vlček svůj antropologický výzkum Václavových kosterních pozůstatků popsal v knize Čeští králové. Fyzické osobnosti č. panovníků (II. díl, Praha 2000). Pokud by tam byl nějaký pozitivní toxikologický nález, jistě by to uvedl v této publikaci. Já ji bohužel nečetl, takže fakt nevím...
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 18 bře 2008 18:34, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Byl Václavovi podáván jed?...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

KOMOÑ nakonec ještì píše:...Trávení má svoji hlavu a patu.Spousta lidí by ho rádá viděla pod drnem...Včetně jeho bratra Zikmunda.Navíc ta domněla epilepsie,neplodnost(impotence) není jen tak,pokud přihlédneme k výbornému zdravotnímu stavu jeho předků...
Ano, souhlasím, to vše je více než podezřelé. I když na genetickou výbavu, potažmo fyzickou i psychickou dispozici má vliv i matka...
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 22 bře 2008 22:17, celkem upraveno 5 x.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Byl Václavovi podáván jed?...

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Jejda za tu Zbraslav se omlouvám ale pořád se mi to plete.

No jak bych to rozvedl...Ten kriminalista,který byl zapojen do hodně známých a otřesných případů mi tvrdí,že Václav byl buď :a)alespoň jednou vystaven silné toxické látce (snad při internaci ve Vídni)
b)byl pozvolna tráven soustavně.
Tohle měl prý prohlásit Vlček.Já o tom nic nevím,tak bych byl rád,kdyby se ktomu vyjádřilo více lidí.
Ale pokud byl skutečně tráven nebo alespoň jednou se o jeho život jedem pokusili,tak bych se vůbec nedivil.
Zajmavé je,že i dnešní antropologové nemají ani nejmenší prostředky ktomu aby takové analýzy dělali ve svoji režii.Na to se najímají dokonce soukromé firmy.A to se jedná u těl,které leželi "pár"let pod zemí.
Co potom u těla jež leželo skoro 600 let...?
Právě proto v této souvislosti by mě zajmalo,kam sahali možnosti Vlčka a co všechno byl schopen prokázat a dokázat a co všechno mu uniknulo?

Právě Václavův zdravotní stav by mohl být určitým vodítkem.Toxikologické testy by ale stejně museli být pzitivní.Jako v jeho době,tak i v naší době jsme vystaveni různým toxickým látkám.
A troufám si tvrdit že dříve to muselo být mnohem horší.

Tak co si o tom myslíte?
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Otrava

Nový příspěvek od Viola »

Já myslím, že by se mohlo začít tím Vlčkem 8) .
Kateøina

Re: Byl Václavovi podáván jed?...

Nový příspěvek od Kateøina »

Jiøí Motyèka píše:
KOMOÑ nakonec ještì píše:...Trávení má svoji hlavu a patu.Spousta lidí by ho rádá viděla pod drnem...Včetně jeho bratra Zikmunda.Navíc ta domněla epilepsie,neplodnost(impotence) není jen tak,pokud přihlédneme k výbornému zdravotnímu stavu jeho předků...
Ano, souhlasím, to vše je více než podezřelé. I když na genetickou výbavu, potažmo fyzickou i psychickou dispozici má vliv i matka...
Pánové a také nezapomínejte, že v jeho případě hrál svou roli, a na jeho organizmu se podepsal alkohol.

To měli všichni Lucemburkové ve vínku, (zajímalo by mě, jestli také uměli hezký zpívat, dvě kategorie předtím ... víno a ženy zvládaly bez potíží) - Janem počínaje, ale ten alkoholu nikdy nepropadl, ač se napil rád, Karlovy potíže s dnou mohly být mimo jiné zapříčiněny přílišným pitím težkého červeného vína. Zikmund , no :) , ale Václav měl, zdá se dle všech soudobých svědectví bízko k alkoholismu.

Alkoholikům chátrá organismus rychleji , takže výborný zdravotní stav předků ... zde nemusel hrát velkou roli.

Nemůžeme dnes samozřejmě otravu vyloučil, ale více pravděpodobné je, že se Václav postupně trávil sám, alkoholem. A zmiňované příznaky, např. ta neplodnost a impotence - ty by tomu také odpovídali.

I když zde bych byla docela optarná, vzhledem k ostatním Lucemburkům jeho generace.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Byl Václavovi podáván jed?...

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Kateøina píše:
Jiøí Motyèka píše:
KOMOÑ nakonec ještì píše:...Trávení má svoji hlavu a patu.Spousta lidí by ho rádá viděla pod drnem...Včetně jeho bratra Zikmunda.Navíc ta domněla epilepsie,neplodnost(impotence) není jen tak,pokud přihlédneme k výbornému zdravotnímu stavu jeho předků...
Ano, souhlasím, to vše je více než podezřelé. I když na genetickou výbavu, potažmo fyzickou i psychickou dispozici má vliv i matka...
Pánové a také nezapomínejte, že v jeho případě hrál svou roli, a na jeho organizmu se podepsal alkohol.

To měli všichni Lucemburkové ve vínku, (zajímalo by mě, jestli také uměli hezký zpívat, dvě kategorie předtím ... víno a ženy zvládaly bez potíží) - Janem počínaje, ale ten alkoholu nikdy nepropadl, ač se napil rád, Karlovy potíže s dnou mohly být mimo jiné zapříčiněny přílišným pitím težkého červeného vína. Zikmund , no :) , ale Václav měl, zdá se dle všech soudobých svědectví bízko k alkoholismu.

Alkoholikům chátrá organismus rychleji , takže výborný zdravotní stav předků ... zde nemusel hrát velkou roli.

Nemůžeme dnes samozřejmě otravu vyloučil, ale více pravděpodobné je, že se Václav postupně trávil sám, alkoholem. A zmiňované příznaky, např. ta neplodnost a impotence - ty by tomu také odpovídali.

I když zde bych byla docela optarná, vzhledem k ostatním Lucemburkům jeho generace.
Neplodnost v ohledu neber.Neplodností byl zasažen celý rod Lucemburků.Občas se povedl levoboček, takže impotentností to ne nebylo, spíš nějaká genetická vada.
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Václav 4 x víno

Nový příspěvek od acoma »

K tý vyzvrácený hostii - alkoholici často nejsou schopni pozřít jídlo - mohl mít třeba jícnové varixy. Na jeho vlastní návštěvě ve Francii jej místní víno "okouzlilo" natolik, že byl schopen jít ke slavnostnímu obědu až za dva dny. :-k
Naposledy upravil(a) acoma dne 08 pro 2008 17:11, celkem upraveno 1 x.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Byl Václavovi podáván jed?...

Nový příspěvek od Zany »

KOMOÑ píše:Neplodnost v ohledu neber.Neplodností byl zasažen celý rod Lucemburků.Občas se povedl levoboček, takže impotentností to ne nebylo, spíš nějaká genetická vada.
Pokud ano tak jedině v této poslední generaci, u těch předchozích se o neplodnosti nedá mluvit ani v nejmenším
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

Nový příspěvek od duli »

taky k hostii - Nezlobte se na mě, ale klidně se může stát, že se hostie při polykání přilepí a vyvolá dávení i u člověka, který není po opici a ani není alkoholik. Nevíme (tedy já nevím) ani jak v té době hostie vypadaly, jak se dělaly a kdo je dělal. Hostie je sice "tělo Kristovo " (až po proměňování), ale je ryze pozemského původu - tedy musela být faktická. Tady by mohli uplatni své znalosti páni inkvizitoři (tedy pokud z toho rovnou neudělají herezi :-# ).
Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Nový příspěvek od KOMOŃ »

duli píše:taky k hostii - Nezlobte se na mě, ale klidně se může stát, že se hostie při polykání přilepí a vyvolá dávení i u člověka, který není po opici a ani není alkoholik. Nevíme (tedy já nevím) ani jak v té době hostie vypadaly, jak se dělaly a kdo je dělal. Hostie je sice "tělo Kristovo " (až po proměňování), ale je ryze pozemského původu - tedy musela být faktická. Tady by mohli uplatni své znalosti páni inkvizitoři (tedy pokud z toho rovnou neudělají herezi :-# ).
Co to tady plácáš?
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

Nový příspěvek od duli »

KOMOÑ píše:
duli píše:taky k hostii - Nezlobte se na mě, ale klidně se může stát, že se hostie při polykání přilepí a vyvolá dávení i u člověka, který není po opici a ani není alkoholik. Nevíme (tedy já nevím) ani jak v té době hostie vypadaly, jak se dělaly a kdo je dělal. Hostie je sice "tělo Kristovo " (až po proměňování), ale je ryze pozemského původu - tedy musela být faktická. Tady by mohli uplatni své znalosti páni inkvizitoři (tedy pokud z toho rovnou neudělají herezi :-# ).
Co to tady plácáš?
Tak si to zkus. A ty víš, jak se dělaly a z čeho byly v době Václava hostie?
Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Robert píše:Ja by som hlasoval za Václava Iv. Na jednom nemeckom linku ho označli ako "der faule" (lenivý). Po otcovi, Karlovi IV zdedil skonsolidovanú krajinu, uznanie a obdiv sveta, výborné vzdelanie....A čo dosiahol? Škoda že Karol IV prehliadal Žigmunda. Bol to naopak skvelý diplomat, aj keď nie najlepší veliteľ.
On především v německé literatuře bývá právě považován za neschopného a líného alkoholika, nicméně v současné době se tento poměrně jednostranný pohled mění. Dostal možná konsolidovanou zemi, resp. několik zemí, ovšem v domě smrti jeho otce mu bylo pouhých 17, což je na tak rozsáhlou říši dost málo, o té konsolidaci by se také dalo pochybovat, problémy s papeži a podobně. Všichni od něj očekávali a bohužel i my od něj očekáváme, že by převzal celou svou říši i Sv. ř. ř. po svém zkušeném a protřelém otci a nikdo vlastně tu změnu nepozná... Karel dle mého názoru Zikmunda určitě nepřehlížel, jen nemohl přehlédnout a) Václavovo prvorozenství, b) Karlův vztah k Václavovi. Navíc nevím, jestli desetiletý Zikmund by toho zvládl více...
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re:

Nový příspěvek od Robert »

Viola píše: On především v německé literatuře bývá právě považován za neschopného a líného alkoholika, nicméně v současné době se tento poměrně jednostranný pohled mění. Dostal možná konsolidovanou zemi, resp. několik zemí, ovšem v domě smrti jeho otce mu bylo pouhých 17, což je na tak rozsáhlou říši dost málo, o té konsolidaci by se také dalo pochybovat, problémy s papeži a podobně. Všichni od něj očekávali a bohužel i my od něj očekáváme, že by převzal celou svou říši i Sv. ř. ř. po svém zkušeném a protřelém otci a nikdo vlastně tu změnu nepozná... Karel dle mého názoru Zikmunda určitě nepřehlížel, jen nemohl přehlédnout a) Václavovo prvorozenství, b) Karlův vztah k Václavovi. Navíc nevím, jestli desetiletý Zikmund by toho zvládl více...
Asi máš pravdu. To, že Karol IV, ale Žigmunda zanedbával, som ale kdesi čítal. (Občas už neviem, kde... ) Vek Václava je možno poľahčujúcou okolnosťou, na druhej strane boli panovníci, u ktorých mladosť neprekážala, práve naopak....Napadá ma teraz Matej Korvín, ale teraz chytro neviem, koľko mal rokov, keď ho na ľade zamrznutého Dunaja v Budíne zvolili za kráľa....
Uživatelský avatar
Alfonz
Sedlák
Příspěvky: 8
Registrován: 25 úno 2009 22:04

Re: Václav IV. - obì výchovy svého otce, císaøe Karla IV.

Nový příspěvek od Alfonz »

podlamna syna krala sa zanedbavat neda
Neni dolezite zucasnit sa ale vyhrat.Neni dolezite zucasnit sa ale vyhrat
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Václav 4 x víno

Nový příspěvek od KOMOŃ »

acoma píše:K tý vyzvrácený hostii - alkoholici často nejsou schopni pozřít jídlo - mohl mít třeba jícnové varixy. Na jeho vlastní návštěvě ve Francii jej místní víno "okouzlilo" natolik, že byl schopen jít ke slavnostnímu obědu až za dva dny. :-k
K tomu zvracení...Nevím přesně při které to bylo internaci, ale už vím, že se ho někdo pokusil otrávit nejspíš arsenikem.
Mimochodem jsem se zde o tomto zmínil, že i Vlček mému známému toto tvrdil.

Od té doby měl Václav silné pálení v hrdle, které hasil vínem.
Tento jed, mimo jiné dokáže nabourat nervovou soustavu, různé duševní poruchy nejsou ničím neobvyklým a spolu se silným alkoholismem určitě dost pravděpodobným.
Bez piva to není ono.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re:

Nový příspěvek od slavicekvac »

duli píše:taky k hostii - Nezlobte se na mě, ale klidně se může stát, že se hostie při polykání přilepí a vyvolá dávení i u člověka, který není po opici a ani není alkoholik. Nevíme (tedy já nevím) ani jak v té době hostie vypadaly, jak se dělaly a kdo je dělal. Hostie je sice "tělo Kristovo " (až po proměňování), ale je ryze pozemského původu - tedy musela být faktická. Tady by mohli uplatni své znalosti páni inkvizitoři (tedy pokud z toho rovnou neudělají herezi :-# ).
Je to pravda, ovšem nejspíš to dávení bylo vyvoláno jeho těžkou opilostí. Kněz se zřejmě pokusil při jeho mrtvičném záchvatu mu podat viatikum, čili hostii na cestu do věčnosti, ale pokus se nepodařil pro opilost. Inkvizice tehdy žádná nebyla, ale bere se to jako známka nekající smrti, bez odpuštění hříchů. Není to zatracení věčné, ale má to k tomu blízko.
Když uvážíme jak dopustil smrt Žofie - zabili jí jeho psi, a jak utloukl osobně Jana z Pomuku, tak se názor na jeho konec jevi celkem jednoznačně. Řeklo bych, že je proč se za něj modlit. A taky za Karla IV, který ho velmi zkazil svou zcela chybnou výchovou.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Václav IV. - obì výchovy svého otce, císaøe Karla IV.

Nový příspěvek od thovtt »

Smrt jeho manželky na Karkštejně skrze jeho psy není spolehlivě vysvětlena.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Václav IV. - obì výchovy svého otce, císaøe Karla IV.

Nový příspěvek od slavicekvac »

thovtt píše:Smrt jeho manželky na Karkštejně skrze jeho psy není spolehlivě vysvětlena.
Ano může to být licence, ale jeho dogy byly pěkný bestie. A rozhodně tím nemám na mysli film Jan Hus. A průkaznost umučení Jana z Pomuku nijak Václava nemůže vylepšit. Taky jsem se zamýšlel nad zvratem v jeho chování. Určitě nebyl zpočátku to, co byl před smrtí. Ať už to bylo zlomením jeho moci šlechtou, nebo chlastem, nebo otravou, nebo vším dohromady. Před smrtí to byla dost šílená troska.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů