Návštěvnost památek

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Ingolf »

Ve zprávách na ČT mluvil někdo asi z Národního památkového úřadu, moderátor se ptal na návštěvnost, z kolika procent pokryje vstupné náklady na údržbu (v průměru asi z třiceti procent), a pak byla otázka, jak zvýšit návštěvnost.. Pán odpověděl, že určitě změnou návštěvní doby, že se třeba vyplácejí noční prohlídky.. No když si vezmeme zámek v Lednici, kde i v létě zavírají ve čtyři, místo aby počkali, až se přes největší vedro lidi vykoupou a večer zajdou na zámek a sednout do parku..
A v lednickém parku dále cedule "přísný zákaz vstupu na trávník", které tolik dráždily Kateřinu.. Mně to zase evokovalo zatuchlou atmosféru muzeí, kde je taky zákaz dotýkat se všeho, kde se průvodkyně špatně podívá, když se někdo zasměje nebo promluví nahlas.., kde se na mě osobně dívají, co tam člověk jako já může vůbec dělat:-)). Pak v regionálních zprávách byla ukázka archeoparku u Hradce Královvé, jsou tam makety jeskyní, na nich imitace pravěkých maleb, je to dělaný i pro děti, tudy asi vede cesta.., udělat z návštěvy zážitek, podobně jako na zřícenině udělat rytířský turnaj, ale tam lze vystoupit jen jako divák, kdežto u těch archeoparků nebo nočních prohlídek je ten zážitek víc osobní, vlastní..
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Ježek »

jednoduše, vstřícnost a inovace (jako ve všem)
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Manunecka
Měšťan
Příspěvky: 26
Registrován: 09 kvě 2011 13:44
Bydliště: kdesi mezi lesy

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Manunecka »

Tak jsem se vypravili na Loket, přijeli jsme tam v půl páté a už z dálky na nás nějaký muž (že by kastelán?) volal. V pět zavíráme. Nu což, koupili jsme si vstupenky a hrad jsme doslova prolétli, a to jsme se nestihli podívat ani na expozici porcelánu.
V pět odcházíme a před hradem asi dvacítka lidí z Chomutovska. Nějaká paní od nich povídá: " Jsme tu podruhé a zase jsme to nestihli."

Není na hrad, a potažmo ještě i letní období, zavíračka hradu v pět hodin odpoledne trochu divná??? :think: :snooty:
"Dum spiro spero."
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Ježek »

Zvlášť v době, kdy jsou čím dál populárnější noční prohlídky...

Loket se líbil?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Manunecka
Měšťan
Příspěvky: 26
Registrován: 09 kvě 2011 13:44
Bydliště: kdesi mezi lesy

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Manunecka »

No právě. :think:
Líbil, líbil. Už jsem na něm byla po čtvrté. Máme to za humny, takže tam jezdíme s návštěvami, jako třeba teď v sobotu. Mě se tam líbí hlavně ta archeologická expozice. :wink:
"Dum spiro spero."
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Ingolf »

Manunecka píše: Není na hrad, a potažmo ještě i letní období, zavíračka hradu v pět hodin odpoledne trochu divná??? :think: :snooty:
To je jedna z věcí, co mi takya nejde do hlavy. V létě je v poledne klidně přes třicet stupňů a to se málokdo potáhne někam do kopce na hrad, ale lehne si k vodě.. Až se koncem odpoledne ochladí, tak bude mít chuť vyrazit na hrada když tam dojde, tak je před zavíračkou.., naposledy jsem tohle zažil na Troskách, dojeli od vody těsně před uzávěrkou, a když jsme šli ven, tak ten samý obrázek, lidi, co vyšlápli kopec a už se dovnitř nedostanou..
Kastelán chce asi jít domů, ale na kase snad může zůstat brigádník., když je ekonomická krize a sehnat brigádu bez protekce je potíž, tak takováhle brigáda na kase, na vzduchu a s výhledem na krajinu, kdo by to nebral.. Chápu, že na hrad mimo město a s větší vzdáleností na vlak, že to už není pro studenta tak lukrativní (a taky musí stihnut za světla doběhnout dolů), ale konkrétně Loket, kde je mimo hradu a turistického ruchu ekonomicky mrtvo (na náměstí na prodej byty v historických domech za cenu panelákového bytu téže rozlohy v krajském městě), tam by se snad našel někdo ochotný, student, důchodce, nezaměstnaný, kdo by zůstal klidně do setmění..
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Ježek »

Existují nějaké statistiky?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Ingolf »

Jako otvíraček?, to nevím.., to je na dopis Národnímu památkovému ústavu a to se vůbec spíš hodí spojit s žádostí o prodloužení otvíracích dob.., tu jejich strategii nechápe víc lidí a možná jim to jenom nedochází..
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Ježek »

Myslel jsem návštěvnosti, ale otvíraček by taky byla zajímavá.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Ingolf »

Musí existovat, občas je v médiích, kde udělali rekord oproti minulým létům..
Uživatelský avatar
Manunecka
Měšťan
Příspěvky: 26
Registrován: 09 kvě 2011 13:44
Bydliště: kdesi mezi lesy

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Manunecka »

Ingolf píše: To je jedna z věcí, co mi takya nejde do hlavy. V létě je v poledne klidně přes třicet stupňů a to se málokdo potáhne někam do kopce na hrad, ale lehne si k vodě.. Až se koncem odpoledne ochladí, tak bude mít chuť vyrazit na hrada když tam dojde, tak je před zavíračkou.., naposledy jsem tohle zažil na Troskách, dojeli od vody těsně před uzávěrkou, a když jsme šli ven, tak ten samý obrázek, lidi, co vyšlápli kopec a už se dovnitř nedostanou..
Kastelán chce asi jít domů, ale na kase snad může zůstat brigádník., když je ekonomická krize a sehnat brigádu bez protekce je potíž, tak takováhle brigáda na kase, na vzduchu a s výhledem na krajinu, kdo by to nebral.. Chápu, že na hrad mimo město a s větší vzdáleností na vlak, že to už není pro studenta tak lukrativní (a taky musí stihnut za světla doběhnout dolů), ale konkrétně Loket, kde je mimo hradu a turistického ruchu ekonomicky mrtvo (na náměstí na prodej byty v historických domech za cenu panelákového bytu téže rozlohy v krajském městě), tam by se snad našel někdo ochotný, student, důchodce, nezaměstnaný, kdo by zůstal klidně do setmění..
Naprostý souhlas. O kolik peněz se tak okrádají. A přitom řešení je prosté. :pray:
"Dum spiro spero."
Rubáš z Hrádku
Rytíř
Příspěvky: 165
Registrován: 01 pro 2010 15:47
Bydliště: Litoměřice
Been thanked: 2 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Rubáš z Hrádku »

Návštěvnost je třeba tady.

http://www.nipos-mk.cz/wp-content/uploa ... vi_web.pdf

Na straně 40.
Ale já si nejsem jistý, jestli je u některých památek typu Karlštejn... vůbec rozumné usilovat o zvýšení návštěvnosti. Abychom si tam nepřipadali jako poháněné stádo.
Rubáš z Hrádku
Rytíř
Příspěvky: 165
Registrován: 01 pro 2010 15:47
Bydliště: Litoměřice
Been thanked: 2 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Rubáš z Hrádku »

Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Viola »

Rubáš z Hrádku píše: Ale já si nejsem jistý, jestli je u některých památek typu Karlštejn... vůbec rozumné usilovat o zvýšení návštěvnosti. Abychom si tam nepřipadali jako poháněné stádo.
To by ještě šlo? Byla jsem tam loni, prohlídky taky po 5 (!) minutách.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Zany »

Zlatá Anežka, to jsme měli celý hrad jen pro sebe...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Viola »

Zany píše:Zlatá Anežka, to jsme měli celý hrad jen pro sebe...
Ty jsi soutěžil v Anežce?
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Zany »

2x ... já myslel, že už jsem to tu na sebe dávno prásknul
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Viola »

Zany píše:2x ... já myslel, že už jsem to tu na sebe dávno prásknul
A kde podruhé?
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Zany »

poprvé Pivovarské muzeum v Plzni
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Ježek »

K návštěvnosti kriticky: http://www.volny.cz/roman.abe/ (>Aktuálně, i když to je asi už 2 roky starý)
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů