Hradiště

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Hradiště

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Známá i neznámá nebo jen takové které se ve vašem okolí nachází.Proto je na místě sem o nich něco napsat cokoli co o nich víte.Věřím že určitě víte toho dost. :lol:
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Hradištì - ...

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

To je poměrně široký pojem. :( Hradiště je někdejší místo po vlastním hradě, z něhož se do dnešních dnů zachovaly jen strohé pozůstatky, spoře upomínající na opevněný objekt. Nejčastěji se, při větším štěstí, zachovaly jen zbytky příkopů, a valů.
Otázkou ovšem je - která hradiště z jakého období myslíš?
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Hradištì - ...

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Przemysl de Nyestieyky píše:To je poměrně široký pojem. :( Hradiště je někdejší místo po vlastním hradě, z něhož se do dnešních dnů zachovaly jen strohé pozůstatky, spoře upomínající na opevněný objekt. Nejčastěji se, při větším štěstí, zachovaly jen zbytky příkopů, a valů.
Otázkou ovšem je - která hradiště z jakého období myslíš?
Jo to máš pravdu o pozůstatku hradu... Ale mě spíše zajímají hradiště jako velký opevněný komplex valů ,příkopů s akropolí.
:idea:
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Hradištì - ...

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

KOMOÑ píše:...hradiště jako velký opevněný komplex valů ,příkopů s akropolí.
Takže hradiště nepozději do raného středověku...?
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Hradištì - ...

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Przemysl de Nyestieyky píše:
KOMOÑ píše:...hradiště jako velký opevněný komplex valů ,příkopů s akropolí.
Takže hradiště nepozději do raného středověku...?
Třeba.Může se jednat i o typicky středověké hradiště.Je to sice rarita ale může bejt.
Nebo klidně i o ležení nějakého vojska.Nebo třeba o husitském zimním táboru.Třeba jeden zajímavej v dosahu leži na hradě Valečov. :idea:
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Horákov

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

U Brna-Líšně jsem kdysi byl na Horákovském hradě a přes údolíčko leželo i staré hradiště... http://www.mojebrno.wz.cz/inka--brno-da ... zamky.html
petr
Panoš
Příspěvky: 38
Registrován: 08 črc 2007 21:13
Bydliště: Nový Bor

Nový příspěvek od petr »

Vážení,
tady se čeština nevyznamelala, kde byla tvrz je tvrziště, kde kostel kosteliště atd., ale kde hrad ne hradiště. Hradištěm chápeme opevněný prostor od středověku zpět. Myslím, že je škoda, že ani ve vědeckých a odborných kruzích se neujalo slovo HRADISKO, občas používané ve významu hradiště.
Věnuji se hlavně hradištím slovanským a dost jsem jich prošel, i v cizině (Grad na Sprévě - naleziště 1. řádu).
Zbytky slovanských hradiš jsou různé, od teras (Butovice) po úzké vysoké valy (kol 3 metrů) Hryzely, jsou malé (Loučná u Frýdlantu) i velká (Šárka). Na některých se dají najít střepy (Libice, Kouřim) nebo ne (Hryzely). Jsou oblasti bohaté (Litoměřicko), ale i chudé, tedy nulov é - Českolipsko. To je jediný okres v Čechách, kde není zatím žádné hradiště, a to ze žádné historické doby. To je zajímavé, že? Mám dva typy, ale nějak mi nevychází tam dělat podrobný průzkum, ale když ho zběžně dělal, nic jsem nenašel.
Mahaut
Sedlák
Příspěvky: 6
Registrován: 13 úno 2008 09:24

Nový příspěvek od Mahaut »

Zajímalo by mě, zda někdo z vás zná nějakou knihu, popřípadně článek o hradišti v Přistoupimi, když už se bavíte na téma hradiště. Nato, že to bylo jedno z pravděpodobných opěrných hradiš přemyslovského rodu, se o něm dozvídám velmi málo informací(neříkám, že žádné nejsou). Bydlím nedaleko, ale ani místní usedlíci nevěděli, kde že hradiště leží. Jedná se o to hradiště s valy (vlastně jedním mohutným) a příkopy. které postihl podobný osud, jako mnohá další, a to přeorganizaci na užitkovou zemědělskou plochu. ani nevím, zda zde byl prováděn nějaký výzkum.
Díky Všem za ochotu :) :wink:
Uživatelský avatar
maser
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 18 úno 2008 22:16
Bydliště: Jindøichùv Hradec
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od maser »

hradiště se vyskytují od pozdní doby kamenné (eneolitu), takže je to dost široký pojem.
Petr: pojem hradisko se mezi archeology používá- ale je to jen moravsko-slezská obdoba českého hradiště

Z literatury jsou nejnovější práce Miloše Čížmáře Encyklopedie hradiš na Moravě a ve Slezsku + Encyklopedie hradiš v Čechách
Obrázek
Obrázek
To pochybováním dospíváme ke zkoumání, a díky onomu zkoumání poznáváme pravdu. Pierre Abélard (1079 - 1142)
tuurq
Sedlák
Příspěvky: 9
Registrován: 08 črc 2008 23:06
Bydliště: Netolice

Nový příspěvek od tuurq »

Zdravím, možná by leckoho mohlo zajímat hradiště v Netolicích. Podrobnosti:
http://www.archeopark-netolice.cz/cz/
slavicekvac@upcmail.cz

Re:

Nový příspěvek od slavicekvac@upcmail.cz »

Mahaut píše:Zajímalo by mě, zda někdo z vás zná nějakou knihu, popřípadně článek o hradišti v Přistoupimi, když už se bavíte na téma hradiště. Nato, že to bylo jedno z pravděpodobných opěrných hradiš přemyslovského rodu, se o něm dozvídám velmi málo informací(neříkám, že žádné nejsou). Bydlím nedaleko, ale ani místní usedlíci nevěděli, kde že hradiště leží. Jedná se o to hradiště s valy (vlastně jedním mohutným) a příkopy. které postihl podobný osud, jako mnohá další, a to přeorganizaci na užitkovou zemědělskou plochu. ani nevím, zda zde byl prováděn nějaký výzkum.
Díky Všem za ochotu :) :wink:
Přistoupim někteří považují za místo střetu Sv. Václava a Zlického knížete z Kouřimi popsané v Kristiánovi. Kopal tam Kudrnáč, prakticky jen valy. Z G Earth není poznat, zda by někde byl kostel, ale patrocinium ve vsi je svatý Václav, čili pozdější. Což nevylučuje rotundu na hradišti.
javi
Sedlák
Příspěvky: 11
Registrován: 01 kvě 2009 20:31

Re: Hradiště

Nový příspěvek od javi »

Podle dostupných informací je hradiště Šárka považováno za jedno z nejvýznamnějších mocenských center,přinejmenším
tedy do konce 9.století, kde dosud nebyl proveden důkladná a rozsáhlý archeologický průzkum. Je to škoda,protože
výsledky by mohly být zajímavé a možná i překvapivé. Zajímalo by mě taky, zda hradiště Šárka bylo známo jen pod
tímto jménem,či bylo nazýváno i jinak?
Jiří Sláma v jedné ze svých drobnějších prací se zabývá možností, zda Canburg u Hradska na Mělnicku nebylo ve skutečnosti hradiště Šárka.Docela zajímavá úvaha, byť, pokud vím, zatím nenachází oporu.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Hradiště

Nový příspěvek od KOMOŃ »

javi píše:Podle dostupných informací je hradiště Šárka považováno za jedno z nejvýznamnějších mocenských center.
Přesně tak.Šárka je velmi významné hradiště a nepochybně předním místem vůbec v celé Praze.Vyšehrad a Hradčany neexistovali.Zato zůstali jiné.Bohnice, Hostivař, neprozkoumané Kralovice, Troja...Některé znich s největší pravděpodobností zanikly velmi násilným způsobem právě v desátém století.To ukazuje na jeden základní fakt.Přemyslovci si nejspíš nemohli být jistí ani ve své? Praze.
Pouze Šárka byla opuštěna pozvolna, ale v jedenáctém tam už nikdo nežil.Z nálezů zaujme dvanáct slovansko-avarských opaskových kování a západafranský denár Karla Holého 845-50.Ostatní čeká ještě na posudek.Stejné platí i o mocném opevnění.Někde jsem to tu psal a nechce se mi to dělat znovu.
Zrovna včera jsme s Michalem o Canburgu diskutovali.Je to dost pravděpodobné.Písemné prameny už asi dali maximum.Teď se čeká na nějaký větší průzku.Věřím, že budeme překvapeni.
Ptal ses ještě na jméno: docela pochybuji.Jméno muselo být přinejmenším skomolené, ne-li jiné.Otázka Canburgu a Mělníka je nejasná.Ja tomu nevěřím.Tři proudy franského vojska se měli setkat na soutoku Labe a Ohře.Mělník je na soutoku u Vltavy a Labe.To by se musel kronikář hodně splést...Jména řek a jejich soutok byl od pradávna významné orientační místo.Nezdá se mi to...
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Hradiště

Nový příspěvek od Robert »

KOMOŃ píše: Pouze Šárka byla opuštěna pozvolna, ale v jedenáctém tam už nikdo nežil.Z nálezů zaujme dvanáct slovansko-avarských opaskových kování a západafranský denár Karla Holého 845-50.
Podobné nálezy dokazujú jednu vec, a to: že SE bola aj pred 1200 rokmi takým istým "mischungom" ako je aj dnes : čiže zmesov vplyvu (a obyvateľov) Slovanov , Germánov a Nomádov ( Huni, Avari, dnes sa to volá Maďarmi). V podobnom duchu je aj štúdia Michala Lutovského a Nadi Profantovej: Sámova Říše, Academia Praha 1995. Uznávam, že to má z témou Hradišťa málo spoločné....
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Hradiště

Nový příspěvek od Michal »

KOMOŃ píše:Otázka Canburgu a Mělníka je nejasná.Ja tomu nevěřím.Tři proudy franského vojska se měli setkat na soutoku Labe a Ohře.Mělník je na soutoku u Vltavy a Labe.To by se musel kronikář hodně splést...Jména řek a jejich soutok byl od pradávna významné orientační místo.Nezdá se mi to...
V úvahu prý přichází také Hradsko u Mšena, o kterém se uvažovalo jako o původním Pšovu, obec poblíž má název Kanina.
Také zkomolenina Pšov-Psov, prý lze převést do latiny "Can" od "Canis" . :think:
Mně ale nesedí tahle věta:"A ona tři vojska dorazila společně k řece, kterou nazývají Ohře, odtud táhla k Canburgu, onen oblehla a zpustošila krajinu vůkol na té straně Labe i za Labem."
Přijde mi, že došli k levému břehu Ohře a mohli ji kopírovat nebo překročit, což nebylo složité, ale když se zmínil o Ohři, mně z toho plyne, že Canburg stál na levém břehu Labe, bylo-li to skutečně Labe. A to i když by kopírovali Ohři, i kdyby ji překročili.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Hradiště

Nový příspěvek od slavicekvac »

KOMOŃ píše:Známá i neznámá nebo jen takové které se ve vašem okolí nachází.Proto je na místě sem o nich něco napsat cokoli co o nich víte.Věřím že určitě víte toho dost. :lol:
Zdroj Google earth je velmi dobrý. Taky orthomapy obcí. Já postupuji tak, že se snažím toponomasticky. Názvy obcí, které mohou mít něco společného s analistickými jmény. Tak pro mne jsou zajímvé tyto lokality: Sventislav . Světďce. Vitislav - Vitice. Spytimír ( Spoitimar) - Spytice. Slavoš - Slavošov. Heriman - Heřmanice. Hes - Hesseka ( Osseka ). Kromě známých Radim - Radim a podobně. Kde se to dá ještě podpořit starým patrociniem, např. Petr, tak to je ještě zajímavější. Vesměs se hradiště najde, a za příznivých okolností je vidět i rotunda, či tribunový saský kostel. Najít valy není problém, ale to může být prehistorie, nebo Kelti. Mě zajímají staroslovanská až po konec Slavníkovců. A to se dá přes kostely, nebo hroby, nebo oboje. Ze známých jsou zajímavé Zabrušany, velmi. Rotunda i saský kostel. Osobní dohlídky jsou buď k ničemu, nebo naopak přinesou slušné povrchové sběry. Z rotundy na Zabrušanech mám krásný opukový šutr :-) Fascinuje mě poslední metoda určování keramiky vypalováním (UK), která určením zbytku organické hmoty na etalon dojde k přesnému vročení čehokoliv, co prošlo vypalováním v peci. Odchylka je maximálně 2 roky. Neuvěřitelné. Měly by skončit všechny hádky o keramiku a datování podle ní. Což je u našich hardiš't stále předmětem sporu. Klasicky na Budči...
javi
Sedlák
Příspěvky: 11
Registrován: 01 kvě 2009 20:31

Re: Hradiště

Nový příspěvek od javi »

KOMOŃ píše:
javi píše:Podle dostupných informací je hradiště Šárka považováno za jedno z nejvýznamnějších mocenských center.
Přesně tak.Šárka je velmi významné hradiště a nepochybně předním místem vůbec v celé Praze.Vyšehrad a Hradčany neexistovali.Zato zůstali jiné.Bohnice, Hostivař, neprozkoumané Kralovice, Troja...Některé znich s největší pravděpodobností zanikly velmi násilným způsobem právě v desátém století.To ukazuje na jeden základní fakt.Přemyslovci si nejspíš nemohli být jistí ani ve své? Praze.
Pouze Šárka byla opuštěna pozvolna, ale v jedenáctém tam už nikdo nežil.Z nálezů zaujme dvanáct slovansko-avarských opaskových kování a západafranský denár Karla Holého 845-50.Ostatní čeká ještě na posudek.Stejné platí i o mocném opevnění.Někde jsem to tu psal a nechce se mi to dělat znovu.
Zrovna včera jsme s Michalem o Canburgu diskutovali.Je to dost pravděpodobné.Písemné prameny už asi dali maximum.Teď se čeká na nějaký větší průzku.Věřím, že budeme překvapeni.
Ptal ses ještě na jméno: docela pochybuji.Jméno muselo být přinejmenším skomolené, ne-li jiné.Otázka Canburgu a Mělníka je nejasná.Ja tomu nevěřím.Tři proudy franského vojska se měli setkat na soutoku Labe a Ohře.Mělník je na soutoku u Vltavy a Labe.To by se musel kronikář hodně splést...Jména řek a jejich soutok byl od pradávna významné orientační místo.Nezdá se mi to...
Rozmístění hradišť na pražském území přímo vnucuje,že šlo o systém opevnění,přesto možná nebyla na sobě závislá,
či organizačně spojená,tudíž je i možné, že ne všechna měli Přemyslovci pod svou kontrolou...
Na jednom z webů věnovaném hradišti Zámka se uvádí, že hradiště bylo zničeno požárem již koncem 9.století a že na významu získal Levý Hradec :?: Víc se o tom tam nepíše :think:
V souvislosti s Canburgem byl kdysi "ve hře" i Kanín ležící kdesi mezi Libicí a Oškobrhem,nicméně se mi zdá, že tohle
jméno už asi není aktuální....
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Hradiště

Nový příspěvek od KOMOŃ »

javi píše: Rozmístění hradišť na pražském území přímo vnucuje,že šlo o systém opevnění,přesto možná nebyla na sobě závislá,
či organizačně spojená,tudíž je i možné, že ne všechna měli Přemyslovci pod svou kontrolou...
Na jednom z webů věnovaném hradišti Zámka se uvádí, že hradiště bylo zničeno požárem již koncem 9.století a že na významu získal Levý Hradec :?: Víc se o tom tam nepíše :think:
V souvislosti s Canburgem byl kdysi "ve hře" i Kanín ležící kdesi mezi Libicí a Oškobrhem,nicméně se mi zdá, že tohle
jméno už asi není aktuální....
Největší problém při určování spálení hradiště je nedostatečná znalost daného hradiště.Některé hradby bývají upevněné jílem, bahnem apod...Když se však opálí prudkým ohněm, je to tvrdé jak kámen.To bývá nejčastější omyl.U Šárky ale věřím, že bylo z neznámých důvodu opuštěno, protože se tam volně pohřbívalo i v desátém století.
Pokud měli přemyslovci pevně v rukou pražská hradiště, tak dříve než v půlce desátého století to nebylo.Ostatně všechna hradiště musejí být strategická.Potom by to nemělo význam.
Bez piva to není ono.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Hradiště

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Michal píše:Mně ale nesedí tahle věta:"A ona tři vojska dorazila společně k řece, kterou nazývají Ohře, odtud táhla k Canburgu, onen oblehla a zpustošila krajinu vůkol na té straně Labe i za Labem."
Přijde mi, že došli k levému břehu Ohře a mohli ji kopírovat nebo překročit, což nebylo složité, ale když se zmínil o Ohři, mně z toho plyne, že Canburg stál na levém břehu Labe, bylo-li to skutečně Labe. A to i když by kopírovali Ohři, i kdyby ji překročili.
Na Mělník nevěřím, protože to odporuje všemu.Sice je to jazykově zdůvodněno, ale W/Vogastisburg sedí podle jména hned na 5 jiných míst.
Pokud šli tři proudy, tak místo srazu muselo být jasné už předem.V případě Mělníku by to musela zákonitě být Vltava a Labe.
U Šárky zase nehraje vzdálenost.Na jeden den cesty to rozhodně není.Navíc sleziště musí být v souladu s postupem postupujících vojsk.Je nelogické, když se slezou a poté se ve stejném směru budou vracet zpátky.Jestliže byl sraz u Labe a Ohře, tak dost pravděpodobně jedno vojsko muselo projít přes nakléřovský průsmyk.Vtom případě jeden proud přímo od západu a další asi nějak od jihu?To by znamenal při srazu dost velký kus zacházky, pokud by se šlo na Šárku...
Naposledy upravil(a) KOMOŃ dne 29 pro 2009 12:26, celkem upraveno 1 x.
Bez piva to není ono.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Hradiště

Nový příspěvek od Michal »

KOMOŃ píše: Na Mělník nevěřím, protože to odporuje všemu.Sice je to jazykově zdůvodněno, ale W/Vogastisburg sedí podle jména hned na 5 jiných míst.
Pokud šli tři proudy, tak místo srazu muselo být jasné už předem.V případě Mělníku by to musel zákonitě být Vltava a Labe.
Na Mělník nevěřím taky, leží totiž na pravé straně Labe. A Vltavu určitě znali. Ale mohli si jí splést právě s Labem. A Šárka i třeba sídliště Pražského hradu leží na levém břehu.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů