Bočkajovo povstání - co vedlo k vpádu na Moravu?

pravěk, starověk, novověk, moderní období

Moderátor: Ježek

elije
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 10 bře 2020 14:04

Bočkajovo povstání - co vedlo k vpádu na Moravu?

Nový příspěvek od elije »

Ahoj, zajímalo by mě, jaké byly vlastně přesné důvody vpádu Maďarů na Moravu při Bočkajově povstání. Narazila jsem na různá vysvětlení, tak mi to není úplně jasné. Byla to obyčejná svévole hajduků, kteří snad dokonce jednali proti vůli Bočkaje? Nebo to byla pomsta za to, že Moravané odmítli Maďarům pomoct? Nebo jak to bylo? Moc děkuji.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Bočkajovo povstání - co vedlo k vpádu na Moravu?

Nový příspěvek od Ingolf »

Celková situace - blížila se ke konci tzv. Patnáctiletá válka Habsburků s Turky (1591-1606). Válka byla vyčerpávající, Turci oproti minulým sezónním tažením začali v Uhrách přezimovávat a pustošit je. Hlavní finanční a materiální zátěž nesla uherská šlechta, Habsburkové si navíc od uherské šlechty půjčovali peníze a dávali do zástavy své majetky. Jenže o ty zastavené majetky nechtěli Habsburkové přijít, tak je začali vymáhat soudně zpět. Kdo se chtěl soudit, byl obviněn z ještě horších zločinů typu urážky císaře..
A jeden takový nátlak byl veden i na Bočkaje, do té doby loajálního uherského magnáta. Ten nátlak měl docílit, že Bočkaj s loajalitou skončil (tady se spíš nabízí jiná otázka, nakolik to bylo jako reakce na Habsburky, nebo nakolik by to nejradši udělal sám, přece jen to byl kalvinista). Bočkaj r. 1605 vyhrál v jedné menší bitvě, načež se k němu začali sbíhat nespokojenci, hlavně z nižších vrstev, včetně těch hajduků (pastevců dobytka). Morava byla pro bočkajovce územím, kterému vládl Habsburk, mohli se na tom teoreticky chtít zahojit..

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, SeznamBot a 0 hostů