Historický šerm

Stredověk dnes - historiografie, aktuality, pomoc při bádání ...

Moderátor: Ježek

lukafarm
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 07 lis 2007 13:42

Historický šerm

Nový příspěvek od lukafarm »

Máte-li zájem o netradiční program pro vaší oslavu nebo večírek jukněte na stránky www.agentura-lukafarm.eu pořádáme skvělé akce.!!!!!
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Nový příspěvek od Ježek »

Diky za odkaz! Středověk je inspirativní doba, hledíc na bojovníka na úvodní (všech) stránkách.
Já zastávám to stanovisko, že šerm, skupiny historického šermu, pokud se tak nazývají, by se měly přibližovat historické věrohodnosti, dobovosti, s vědomím, že tyto věci se především dělají kvůli zábavě a přátelům (pěnězům :( ), ne kvuli té věrohodnosti - když už něco, tak pořádně. Vystříhat se různých fantasy přileb.
Přibližovat, ovšem pokrokem, po krůčcích, postupně, nikoli nijak radikálně, fundamentálně, extremisticky -> od teď vše dobově< To vede k elitářství, sektářství, povýšenectví, zdmi mezi lidmi ve jménu pochybných hodnot a názorové totalitě ... Tudy cesta nevede
Berte to jako podnět k zamyšlení pro další činnost, mnoho zdaru při ní ...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Alfonz
Sedlák
Příspěvky: 8
Registrován: 25 úno 2009 22:04

Re: Historický šerm

Nový příspěvek od Alfonz »

V mojom meste je jeden klub historickeho sermu ale beru od 15 a do toho mi par rokov chyba
Neni dolezite zucasnit sa ale vyhrat.Neni dolezite zucasnit sa ale vyhrat
Uživatelský avatar
Peacemaker
Zeman
Příspěvky: 107
Registrován: 29 říj 2007 20:25
Bydliště: Ducatus Nitraensis

Re: Historický šerm

Nový příspěvek od Peacemaker »

No ja ako člen skupiny historického šermu, resp už bývalý člen musím skonštatovať, že už som teda videl všeličo. Niekedy to bola riadna zverina. Lebo aby z jednej skupiny pravidelne po každom vystúpení museli jej členovia podstúpiť lekárske ošetrenia (a niekedy nielen také ľahšie), tak to považujem už za divočinu.
Uživatelský avatar
Alfonz
Sedlák
Příspěvky: 8
Registrován: 25 úno 2009 22:04

Re: Historický šerm

Nový příspěvek od Alfonz »

ake zranenia mas na mysli
Neni dolezite zucasnit sa ale vyhrat.Neni dolezite zucasnit sa ale vyhrat
Uživatelský avatar
Peacemaker
Zeman
Příspěvky: 107
Registrován: 29 říj 2007 20:25
Bydliště: Ducatus Nitraensis

Re: Historický šerm

Nový příspěvek od Peacemaker »

Napr. prepichnutá noha, rozrezaná celá dlaň, polovičné takmer oskalpovanie atď atď. Proste robiť historický šerm so zaostrenými zbraňami je podla mňa zverina. Keď som bol minulý rok na rekonštrukcii bitky pri Hastingse, tak manažér projektu + jeho asistenti osobne kontrolovali všetky zbrane všetkých skupín historického šermu, či nie sú zaostrené. Vedeli, prečo to robia.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Historický šerm

Nový příspěvek od Ježek »

Peacemaker píše:Napr. prepichnutá noha, rozrezaná celá dlaň, polovičné takmer oskalpovanie atď atď. Proste robiť historický šerm so zaostrenými zbraňami je podla mňa zverina.
Tak to je o přístupu k současnému aspektu rekonstrukce historie - k lidem. Jak bezpečnost (fysický aspekt), tak i slušnost (už ne fysický aspekt)
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Alfonz
Sedlák
Příspěvky: 8
Registrován: 25 úno 2009 22:04

Re: Historický šerm

Nový příspěvek od Alfonz »

ja som si myslel ze tam su vzdy tupe
Neni dolezite zucasnit sa ale vyhrat.Neni dolezite zucasnit sa ale vyhrat
Uživatelský avatar
Peacemaker
Zeman
Příspěvky: 107
Registrován: 29 říj 2007 20:25
Bydliště: Ducatus Nitraensis

Re: Historický šerm

Nový příspěvek od Peacemaker »

Alfonz píše:ja som si myslel ze tam su vzdy tupe
Poväčšinou sú zatupené. Ale nájdu sa aj takí majstri, čo chcú robiť asi total realism alebo čo. A raz ten ich líder chytil amok a trieskal řemdichom hlava nehlava. Jeho náprotivok mal šťastie,že mal aj štít. To už aj meč upustil a snažil sa kryť ako sa len dalo.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Historický šerm

Nový příspěvek od Michal »

Peacemaker píše:Napr. prepichnutá noha, rozrezaná celá dlaň, polovičné takmer oskalpovanie atď atď. Proste robiť historický šerm so zaostrenými zbraňami je podla mňa zverina.
Jo jo, při natáčení filmu o Johance z Arku na Slezské Hartě musel režisér Besson krotit komparsisty z řad místních obyvatel, aby natáčení neztroskotalo na tom, že se mu "vyvraždí" navzájem. Pojali totiž bojové scény obzvlášť věrně a o přehršel zranění nebyla nouze.
Nedávno jsem shlédl DVD "Princ Bajaja" a v bonusech je zmiňován případ, kdy Ivan Palúch coby Bajaja málem rozpůlil hlavu
kaskadéra profi šermíře v roli loupežného zbrojnoše. Naštěstí se mu stočil meč v ruce a hlava to odnesla naštěstí jen pár desítkou stehů.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

věk

Nový příspěvek od duli »

Alfonz píše:V mojom meste je jeden klub historickeho sermu ale beru od 15 a do toho mi par rokov chyba
Alfonzi a kolik ti doopravdy je ? - Platí těch 12 ?
Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
Uživatelský avatar
Alfonz
Sedlák
Příspěvky: 8
Registrován: 25 úno 2009 22:04

Re: Historický šerm

Nový příspěvek od Alfonz »

pred par dnami som mal 12
Neni dolezite zucasnit sa ale vyhrat.Neni dolezite zucasnit sa ale vyhrat
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Historický šerm

Nový příspěvek od Michal »

V neděli jsem navštívil výstavu "Samurajská sláva" v Kopřivnici ze sbírek Náprstkova muzea a všiml jsem si, že vystavené originály mečů typu katana a wakizaši, svou délkou odpovídají tak možná evropskému loveckému tesáku. Slovo meč mi vedle toho přišlo nepatřičné. Samuraj musel být ve skutečnosti mnohem menší postavy než dneší Japonci. Brnění zde vystavené vypadalo zajímavě, včetně masky na obličej místo hledí.
V podstatě jediné co by bylo teoreticky užitelné v Evropě byly vystavené luky. Jednalo se o pěší luky, jejich velikost tomu odpovídala v kontrastu s meči. Byly tam dva, jeden klasický, druhý esovitý, nádherné kousky. Dále výstava obsahovala nějaká kopí, opět ve srovnání s evropskými kopími či halapartnami spíš dětské velikosti.
Představil jsem si evropského rytíře versus japonský samuraj jeden na jednoho. Samuraj by měl podle mého názoru v takovém střetu mizivou šanci na přežití. Všechny výhody vidím na straně evropského těžkooděnce.
Měl lepší zbroj, lepší zbraně, štít, sílu. Taky koně. Samuraj neměl nic z toho, byl malý, měl kožoplátkové brnění, měl krátké lehké zbraně, neměl evropský štít, byl slabší. Taky koník byl menšího vzrůstu.
Případná hbitost mu byla k ničemu, na obrněnce neměl šanci se dostat, rytíři navíc stačila jedna rána a Japonec by se odebral vzhůru. :)

Ale zbraně to byly krásné, kvalita čepelí ani po staletích neutrpěla, je na nich vidět, že jde o precizní práci japonských zbrojířů. :clap:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Historický šerm

Nový příspěvek od Ježek »

http://livinghistory.cz/node/164 Zajímavý názor, pro nás zajímavý z hlediska, jak jsou vnímáni diváci na takovýchto akcích. Postrádám ale diskusi bohužel (možná jsem nenašel).
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Historický šerm

Nový příspěvek od slavicekvac »

[del
Ale zbraně to byly krásné, kvalita čepelí ani po staletích neutrpěla, je na nich vidět, že jde o precizní práci japonských zbrojířů. :clap:[/quote]
Když už spekulace, tak má někdo pojem z toho jak by se chovala čepel návařková damascenská proti japonské technologii samurajského meče?
Technologie ze srovnatelného časového období?
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Historický šerm

Nový příspěvek od Ježek »

Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Historický šerm

Nový příspěvek od Ježek »

http://www.lichtenburger.de/index.htm Tohle je strašnej kýč. Jeden z 10 nejmocnějších šlechticů země a má všeho všudy 2 lidi, kteří patří sami mezi středně důležitou šlechtu, nehledě na ty 3 ryby v erbu. Horší než LH u nás, kde polovina šlechty nemá družiny (případně nižší šlechtic rozkazuje vyššímu), dvůr Elišky Rejčky nemá Elišku Rejčku (Jindřich z Lipé už je pak maličkost), johaniti a němečtí rytíři pořádají světský turnaje, několik období nemá zastoupení (poslední Přemyslovci), nebo jsou na tom bídně (husitství, 10. století, Jan Lucemburský) a místo tohohle všeho se řeší střihy kostýmů.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
maser
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 18 úno 2008 22:16
Bydliště: Jindøichùv Hradec
Been thanked: 1 time

Re: Historický šerm

Nový příspěvek od maser »

Ježek píše:http://www.lichtenburger.de/index.htm Tohle je strašnej kýč. Jeden z 10 nejmocnějších šlechticů země a má všeho všudy 2 lidi, kteří patří sami mezi středně důležitou šlechtu, nehledě na ty 3 ryby v erbu. Horší než LH u nás, kde polovina šlechty nemá družiny (případně nižší šlechtic rozkazuje vyššímu), dvůr Elišky Rejčky nemá Elišku Rejčku (Jindřich z Lipé už je pak maličkost), johaniti a němečtí rytíři pořádají světský turnaje, několik období nemá zastoupení (poslední Přemyslovci), nebo jsou na tom bídně (husitství, 10. století, Jan Lucemburský) a místo tohohle všeho se řeší střihy kostýmů.

Amen. Jen je to čím dál více hlavou proti zdi, protože vysvětlit lidem "čerpajícím" informace jen na netu je většina věcí prakticky nemožná. Jenže na internetu se nedá poznat kdo tomu rozumí či ne, proto jdou lidi za těmi, kteří umějí nejlépe prosazovat své názory. Bohužel...
Navíc s boomem tzv. hard boje "východního typu" jde už historie dost stranou. Příkladem je teď tak populární Battle of Nations (Botn), kde se staví naddimenzované zbroje a štít se prakticky nepoužívá ke krytí, protože to ty zbroje zastaví. Připočteme-li nadměrné užívání některých netypických zbraní (tesáky), zdá se mi, že vzniká jakýsi eurorytíř, tedy univerzální bijec. A tak se dá pokračovat dále.
Styl boje je blízký moderním zápasům MMA apod., ale při užití ostrých zbraní by to takto nikdy nemohlo vypadat. Myslím že to není krok, ale skok od historie. To že se to pak do historie halí je už jen taková nadstavba, která je podle mě jen její znásilnění. Kdyby tam běhali v hokejové zbroji, vyjde to úplně nastejno.
V tomhle povzdechu bych mohl pokračovat ještě dlouho, ale asi víte sami co mám na mysli.

Nejhorší je, že bych si třeba tohle netroful napsat na našich (rozuměj šermířských) webech, jinak by se mi hned stavěla hranice. Tak mě snad neprásknete :).
To pochybováním dospíváme ke zkoumání, a díky onomu zkoumání poznáváme pravdu. Pierre Abélard (1079 - 1142)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Historický šerm

Nový příspěvek od Ježek »

O Tobě je známo, žes kacíř ;)

Psal jsi o Bitvě národů. Jak známo, zveřejňoval jsem tady ty videa (letos snad taky) a celkem nedávno článek. Přemýšlel jsem, jestli vůbec do toho jít, co ta bitva znamená a jaký je směřování stránek. Nakonec jsem si odpověděl kladně.

Nechci tady propagovat určitý období, ale informovat a diskutovat o něm, mít články a diskuse, jaký byl středověk, ale také, jak je chápán dnes (v historii se tomu říká druhý život), co a jak inspiruje.

Bitva národů je pro mne ve stejné kategorii jako "historický šerm", fantasy a LARPy. Není to historie, není to středověk, je to inspirováno historií a středověkem, ale cíl je jiný (HŠ je divadelnictví v jiných kostýmech, BN sport v jiném vybavení, fantasy z principu vychází ze středověké mytologie).

Žádná z těchto aktivit nechce rekonstruovat historii a měla by se hodnotit jinými kritérii. Kritika nevěrohodnosti je proto zbytečná (pokud si někdo potřebuje honit ego, tak samozřejmě ne), narozdíl od LH, které si vytyčuje cíl historické přesnosti (čehož stejně jako v dějepisectví nejde dosáhnout), ale evidentně z toho, co jsem psal výše není často rekonstrukcí historie, ale jen módní přehlídkou z určitého minulého století. Kritika LH je na místě.

V podstatě je to podobné jako historická věděcká práce a historický román.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
maser
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 18 úno 2008 22:16
Bydliště: Jindøichùv Hradec
Been thanked: 1 time

Re: Historický šerm

Nový příspěvek od maser »

Ježek: souhlas. Otázkou je, jak z románu udělat vědeckou práci. Nebo alespoň vědecky popularizační počin (vyšší stupeň asi ani podle mě nejde, dáme-li tomu tohle označení).
Přístupů jsou tu spousty, prakticky co člověk, to jiný názor a úhel pohledu.
To pochybováním dospíváme ke zkoumání, a díky onomu zkoumání poznáváme pravdu. Pierre Abélard (1079 - 1142)
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: BrandwatchBot, ClaudeBot, SemrushBot a 0 hostů