Páni z Ludanic

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Pepa123
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 14 črc 2022 09:06
Bydliště: Ostrava

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Pepa123 »

Potom jsem našel Ofku z Ludanic na Rokytnici (1466,1490) manželka Jindřicha Mojka z Vidbachu, měla s ním mít syna Václava.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Laurentius »

Doplním si to a opravím :D Ofka, Jindřich a syn Václav jsou doložení. To mám.
1490 (17.12. Pavlovice u Přerova) Ofka z Ludanic slibuje vypsat věno, které jí dal zapsat na Pavlovicích její manžel Jindřich Mojek z Vidbachu a které jí její syn Václav z Vidbachu vyplatil
Pepa123
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 14 črc 2022 09:06
Bydliště: Ostrava

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Pepa123 »

Laurentie, nevíš něco o Magdaleně Trčkové z Lípy? Ta podle mého zjištění měla být manželkou Půty, protože Zdeněk Říčanský Kavka z Říčan (†1582), měl mít za manželku její sestru Johanku(†1597)a přišel na Rokytnické panství na dvůr Půty a měl tam působit ještě za jeho syna Václava........
Naposledy upravil(a) Pepa123 dne 14 srp 2022 18:18, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Laurentius »

Moc ne. Co jsem našel, tak to by obě jsou z dětí Jana staršího Trčky z Lípy na Lipnici (+1540). Ten měl 8 dětí a jsou uváděné i dcery Johana a Magdaléna.

Co jsem našel na internetu, tak se uvádí, že Zdeněk Kavka z Říčan se rázně dožadoval dědického podílu po smrti svého strýce Václava z Ludanic (+1571 Vídeň) a měl ho právě on přivézt z Vídně na voze.
Zdeňkova první manželka měla být Apolona (sestra Jana Tetoura z Tetova), kterou si vzal 1567. Druhou manželkou pak Johanka Trčková z Lípy.
Nebyla by tedy Magdaléna spíš druhou manželkou Václava z Ludanic po Johaně z Lomnice?
Pepa123
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 14 črc 2022 09:06
Bydliště: Ostrava

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Pepa123 »

To měla být ta oná 1m. Půty... Václav se oženil jednou..takže asi ne...Ale nesedí mi rok úmrtí Magdaleny až 1581...Ale mohla to být i její teta Magdalena ...Protože jsem četl v Záhorské kronice, že Zdeněk k Putovi přišel i s tou nevěstou.
Naposledy upravil(a) Pepa123 dne 18 srp 2022 14:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Laurentius »

Tak to moment... zatím jsem našel jednu ze dvou listin, kde se Půthova manželka objevuje. Zase nahrabané.

Magdaléna to není určitě, ale z Lípy to klidně být může... tím by padala takže z Marijanu z Lipé by mohla být nakonec nějaká Marijana z Lípy.

no přečetl bych to Marijannu z Lýppy tzn. Marijanna z Lípy
Můžeme někoho takového najít u Trčků z Lípy? Když bych to bral generaci před Johanou, tak znám jenom jako dceru Buriana II. z Lipnici Dorotu
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Pepa123
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 14 črc 2022 09:06
Bydliště: Ostrava

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Pepa123 »

Tady mám rodokmen http://www.smirice.eu/usedlosti/smiricko/rodokmen2.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Naposledy upravil(a) Pepa123 dne 19 říj 2023 17:41, celkem upraveno 2 x.
Pepa123
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 14 črc 2022 09:06
Bydliště: Ostrava

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Pepa123 »

Taky vidím Marijanu z Lípy. Je to možné, protože Marii Annu z Lipé jsem nikde nenašel. Jak vypadal přídomek z Lipé? Mně napadá Eliška nebo Dorota, obě dcery Buriana Trčky (*ok 1453-1522)a Kateřiny z Lichtenburka,nebo ta původní Anna (†25.1.1540)
mmac
Pán
Příspěvky: 215
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od mmac »

Johanka Trčková z Lípy, vdova po Janovi Meziříčském z Lomnice na Brumově, byla Kavkovou manželkou asi od roku 1577 a jejich manželství zůstalo bezdětné. Přežila i Zdeňka Kavku a potřetí se provdala za vladyku Kryštofa Zborovského ze Zborovic.
Jan Meziříčský z Lomnice byl bratrem Johanky z Lomnice, manželky Václava z Ludanic ...
Ale já jsem žil doteď v přesvědčení, že Půtovou manželkou byla Trčková z Lípy ... ale už nevím, kde jsem k tomu přišel ...
To označení strýc není stejné jako v dnešní době ... strýcové byli míněni všichni mužští příbuzní
A ... nejsem si tím jistý ... ale nepsali se už tehdy páni z Lipé (Ronovci) jako z Dubé a z Lipé ??
A ... (jen tak pro zajímavost) na Moravě se tou dobou vyskytovali také příslušníci uherského rodu z Lippy :roll:
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Laurentius »

Čím dál lépe ... tady je Lyppy. Víte něco někdo o tom uherském rodě Lippy?
Pepa123
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 14 črc 2022 09:06
Bydliště: Ostrava

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Pepa123 »

O rodu Lippy jsem nic nenašel.... Spíš však tíhnu, že ta Marianna byl z Lipé nebo z Lípy, protože si myslím, že by byla lepší partie ..... Ale je možné vše :)
Pepa123
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 14 črc 2022 09:06
Bydliště: Ostrava

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Pepa123 »

Přibuzenský vztah s Trčky tam byl i jiný.. Žofka, asi neteř Johanky se stala manželkou Jaroslava Trčky
Pepa123
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 14 črc 2022 09:06
Bydliště: Ostrava

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Pepa123 »

Tak jsem se nakonec díval na Trčky, a zkoumal ženské příslušnice 4. a 5. generace, jestli se vdaly. Mám tu poznamenané: ( kdyby jsem tu měl nějakou blbost, opravte mne)
Dorota (dcera Mikuláše) - m. Jan
Anna (†25. 1.1540), m.Hynek Novohradský z Kolovrat (†1548)
Magdalena, (dcera Viléma) m. Jan z Leskovce
Magdalena, (dcera Buriana) m. Adam z Říčan
Eliška - m. Purkart. Novohradský z Kolovrat (možná se však oženil s Annou)
Dorota (dcera Buriana) - m. Bohuchval Leskovec z Leskovec (†1552)
A poslední Alžběta (Dcera Mikuláše Mladšího a Kateřiny ze Šelmberka)-?m. údajně Purkart Novohradský z Kolovrat (†1532)
mmac
Pán
Příspěvky: 215
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 2 times

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od mmac »

Ten uherský rod z Lippy sem nepatří ... objevili se krátce někde na Uherskobrodsku (se mi zdá) jako příbuzní Lorantů z Inky, ale to s pány z Ludanic nijak nesouvisí.
Myslim, že je možné odlišit Ronovce, kteří se psali z Lípé, a Trčky, kteří se psali z Lípy. Z toho usuzuju, že Půtova manželka byla Trčková z Lípy. Už si nepamatuju, kde jsem k tomu přišel, ale Zdeněk Kavka měl přijít do Půtových služeb spolu s Půtovou manželkou, se kterou byl nějakým způsobem příbuzný ... a tady teď vidím - Magdalena, (dcera Buriana) m. Adam z Říčan ... řekl bych, že vítr vane právě odtamtud ...
Pepa123
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 14 črc 2022 09:06
Bydliště: Ostrava

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Pepa123 »

Je to v Záhorské kronice. Já ji právě čtu, protože je to sepsáné kdysi v Lipníku nějakým knězem, takže tam můžu nalézt informace, co teď nenajdu...Ale fakt nikdy jsem zatím neviděl prediktát z Lipé/Lipého.

Jinak pokuď by ta manželka Půty byla z Lípy, musela to být buď Eliška nebo Alžběta
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Ježek »

Pepa123 píše:Je to v Záhorské kronice.
To je ale spíš sbírka místních pověstí, ne?

http://www.historie.hranet.cz/zk.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Pepa123
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 14 črc 2022 09:06
Bydliště: Ostrava

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Pepa123 »

Nemyslím si že je to zbírka pověstí, tady v příloze je stránka z té knihy
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Ježek »

Pepa123 píše:Nemyslím si že je to zbírka pověstí, tady v příloze je stránka z té knihy
Jo, koukám na to, pozdější ročníky už jsou články týkající se regionální historie.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Pepa123
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 14 črc 2022 09:06
Bydliště: Ostrava

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Pepa123 »

Na monasteriu jsem našel listinu, sepsanou 17. září 1559, měl by v ní figurovat Zikmund z Ludanic.
https://www.monasterium.net/mom/CZ-SOAT ... %20Ludanic" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Páni z Ludanic

Nový příspěvek od Laurentius »

Oni tam píšou "Zikmund Veverský z Ludanic". Jako možné to je, že ještě žil. Viléma ze Žerotína za ním máme jako druhého manžela jeho dcery, tak to by taky odpovídalo...
Spíš to označení "Veverský" je zvláštní, protože v té době už se vystřídalo na Veveří víc rodů. 1559 už páni z Lipé a páni z Boskovic.

Dokážeme určit co tam přesně je?

Zikmund na "....." z Ludanic ... uprostřed to vypadá na písmeno "B"
následuje Vilémovi ze Žerotína na Dřevohosticích...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 2 hosti