Rod hornorakouských Falkensteinů

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od elizabeth »

Laurentius píše:
elizabeth píše:Ještě mám i nějaký pochybnosti ohledně toho jak Bayerische Historischer Atlas nakládá s těmi jistými ministeriály s Kirchberga, kteří se objevují po smrti Kalhocha z Kirchbergu v oblasti Mühelu (asi aby nám v tom udělali větší binec, navíc je v téhle oblast fara Kirchberg) to bych sem pak taky ještě napsala. Jinak si myslím, že dost potíží způsobuje i moje mizerná němčina. Ale nemohu taky umět všechno, že :wink:
Kteří by to měli být? Jeden rod z Kirchbergu (u Schöneringu) byl ve službách Schaunbergů cca. od poloviny 13. století. 1370 byl z tohoto rodu Hans z Kirchbergu dokonce "Landrichter ob der Enns". Určitě by měli být na jejich listinách. Dokonce mám v jejich rodokmenu i nějakého Kalhocha (1267). Patří k hlavním ministeriálům (nevím jestli používali Schaunbergové pro své klienty ten výraz, asi prověřím) Schaunbergů spolu s rody z Liechtenwinkelu, Schiferům, z Wasenu. Mimochodem, z rodu z Liechtenwinkelu byl i ten Hartnid dapifer z Schaunbergu, co používá stejný predikát jako Schaunbergové.
Nevím, zřejmě pasovského biskupství :D Historischer Atlas Bayern se odkazuje na dvě listiny:

Roku 1261 v listině pasovského biskupa Otty z Lonsdorfu je jako svědek uveden jeden z pasovských kanovníků Gotfriedus (Gotfried) comes de Chirhperch (Monumentorum Boicorum, collectio nova, ed. Academia scientiarum Boica, Volumen vigensimum nonum, Voluminis XXIX., Pars Altera, Monachii Sumptibus Academicis MDCCCXXXI (Monumenta Boica XXIX.) č. LXI. (61), s. 431).

4. září 1263 pak odevzdává Carolus de Kirchperg do rukou pasovského biskupa Oty Ulrichovi z Tannbergu třetinu hradu Kirchberg – tertiam partem castri Chirichperch a cokoli, co mezi oběma rameny Mühlu od biskupství pasovského v lénech držel (Monumenta Boica XXIX., č. LXXVII., s. 454).

Podle mě je ministeriál maximálně ten druhý (Carolus), protože ten první (Gotfried) je psán jako comes.


Včera jsem zkusila nějaké pátrání po rodech z Kirchbergu. Jeden byl hraběcí cca od 9. století, vymřel po 1250 (Monumenta Boica, XV. s. 427-430). Pak tam byl nějaký švábský. Nemám podklady, takže večer bych to upřesnila (pokud toho ještě budu schopná :wink: ), možná by bylo na čase založit Kalhochovi, co se od listiny císaře Fridricha II. z roku 1213 píše jako comes samostatné téma... A zkusit najít jeho spojení s Horním Rakouskem. Zatím ve shodě s Laurentiem žádné nevidím... :)
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od Laurentius »

Ten Karel určitě. Měli by to být bratři Urban (1256-1272), Karl (1263-1267) a Kalhoch (1267) z Kirchbergu. Od Urbanova syna Otakara (1280-1330) pak rod pokračuje. Tento rod nás asi tolik nezajímá. Měl by být ve služebném postavení k Schaunbergům.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od Laurentius »

Nevím kam dát tuto informaci. Když se tu bavíme o rodu z Marsbachu, který měl velké kontakty s Falkensteiny. Taky jsem se dočetl, že pasovský kanovník Wernhard z Marsbachu by měl být totožný se sekovským biskupem Wernhardem. Byl kandidátem a diplomatem ve službách Přemysla Otakara II. Je znám pro své protihabsburské postoje a proslov na říšském sněmu v Augsburgu 1275.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:
Správný jasný pokyn dává nám proti tomu již jmenované Sekovské notitium okolo 1130, wornach šlechtic Rudolf z Pergu se svou manželkou Richinzou "všechny své statky ve Windibergu položené, obdělané i neobdělané a které lidově jsou nazývány Waldmarch, začínající od Engilpotensdorf až k Pehaim geschait, rovněž dvě vinice Ascah a třetí Bosenpach s tím, co k nim přináleží" se souhlasem synů Alberta a Adalrama jejich dceři Richinze a jejímu manželu Adalramu z Waldekku odevzdávají. Poslední /Adalram z Waldecku/se stal skrze toto darování od břehu Dunaje až po Čechy zámožným, z čehož sám již připouštím/nechal bych, že je tím Adalramem z Falkensteina v Kremsmünsterské listině.
Alžbětko, co je to za listinu?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:
elizabeth píše:
Správný jasný pokyn dává nám proti tomu již jmenované Sekovské notitium okolo 1130, wornach šlechtic Rudolf z Pergu se svou manželkou Richinzou "všechny své statky ve Windibergu položené, obdělané i neobdělané a které lidově jsou nazývány Waldmarch, začínající od Engilpotensdorf až k Pehaim geschait, rovněž dvě vinice Ascah a třetí Bosenpach s tím, co k nim přináleží" se souhlasem synů Alberta a Adalrama jejich dceři Richinze a jejímu manželu Adalramu z Waldekku odevzdávají. Poslední /Adalram z Waldecku/se stal skrze toto darování od břehu Dunaje až po Čechy zámožným, z čehož sám již připouštím/nechal bych, že je tím Adalramem z Falkensteina v Kremsmünsterské listině.
Alžbětko, co je to za listinu?
CDB I. č. 113 s. 115
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:CDB I. č. 113 s. 115
Aha, našla jsem ji taky tady, ale myslela jsem, že se týká jiného Windberku.
Jo ale myslím, že ty statky dává Rudolf své dceři Richenze a jejímu manželovi Adelramovi.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:
elizabeth píše:CDB I. č. 113 s. 115
Aha, našla jsem ji taky tady, ale myslela jsem, že se týká jiného Windberku.
Jo ale myslím, že ty statky dává Rudolf své dceři Richenze a jejímu manželovi Adelramovi.
Jj, přesně je v tom regestu tohle:
Rudolf z Pergu dává své dceři Richildě a jejímu manželovi Adelramovi z Waldecku všechny své statky, které leží ve Windbergu, obdělané i neobdělané, které se zde lidově nazývají W., počínaje od E. a táhnoucí se přes vodu zvanou R., přes místa lesem porostlá až k P.

Omlouvám se, názvy se mi nechtěly vypisovat. Jo, blbiny, to by mi šlo, ale když jsem měla překládat Tita Livia, jak prchal Aeneas od hořící Troje do Itálie, to bylo fiasko (20 infinitivů s akuzativem, nejčastěji ve tvaru pasivním a s vypuštěným pomocným slovesem esse do toho ablativy absolutní, věty účelové a cum historicum a byla jsem kde...? No, přesně tam... To je tak, že jsem si začala myslet, že už latinsky umím... A tak houby s voctem.)
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Rod hornorakouských Falkensteinů

Nový příspěvek od slavicekvac »

elizabeth píše:
Viola píše:
elizabeth píše:CDB I. č. 113 s. 115
Aha, našla jsem ji taky tady, ale myslela jsem, že se týká jiného Windberku.
Jo ale myslím, že ty statky dává Rudolf své dceři Richenze a jejímu manželovi Adelramovi.
Jj, přesně je v tom regestu tohle:
Rudolf z Pergu dává své dceři Richildě a jejímu manželovi Adelramovi z Waldecku všechny své statky, které leží ve Windbergu, obdělané i neobdělané, které se zde lidově nazývají W., počínaje od E. a táhnoucí se přes vodu zvanou R., přes místa lesem porostlá až k P.

Omlouvám se, názvy se mi nechtěly vypisovat. Jo, blbiny, to by mi šlo, ale když jsem měla překládat Tita Livia, jak prchal Aeneas od hořící Troje do Itálie, to bylo fiasko (20 infinitivů s akuzativem, nejčastěji ve tvaru pasivním a s vypuštěným pomocným slovesem esse do toho ablativy absolutní, věty účelové a cum historicum a byla jsem kde...? No, přesně tam... To je tak, že jsem si začala myslet, že už latinsky umím... A tak houby s voctem.)
I skvělý pater Reinsberg se při jednom latinském projevu k prvnímu ročníku univerzity zakoktal a nevěděl jak z toho :-) Holt už dávno nejsme římská říše, ani ta renovovaná :-) Můj traktát o datování sv. Václava napadá Třeštíkův překlad Widukinda a překlad Kristiánovy legendy. Pořád máme rezervy v chápání latiny zvláště středověké. Taky na denárech. Jak jsme si nedávno hráli s textem A SVI CIVT ILVS :-) A vida, vypadá to, že hradiště je na světě !

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 2 hosti