Kunštáti z Jevišovic

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Bastard
Panoš
Příspěvky: 32
Registrován: 02 črc 2013 08:10
Bydliště: Brno

Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Bastard »

Přes to, že se mi podařilo vyzískat spoustu materiálů, tak se nebráním dalším pramenům a informacím.
Můj konkrétní zájem jako rodáka z Jevišovic směřuje právě k onomu regionu. Počítám s tím, že toto téma je z hlediska zajímavosti a "větších" dějin méně zajímavé, nicméně můj amatérský zájem směřuje k pochopení a poznání historie přímo spjaté s tímto rodem Kunštátů sezením na Jevišovicích. Pokouším se složit z různých střípků mozaiku historie v období od smrti Jana Jindřicha 1375 do rozboření starého hradu v roce 1421. Snažím se pochopit všechny zákonitosti a z různých pramenů vyzískat co nejucelenější obrázek té doby. Můj zájem samozřejmě přesahuje přes časově vymezené období, snažím se poskládat kompletní genealogii Kunštátů z Jevišovic. I tady narážím na nejasnosti nebo protichůdné informace, kdy příkladně jeden pramen uvádí, že Sezema (+1326) měl syny Kunu a Jana Ondřeje (farář u sv. Michala ve Znojmě) a druhý uvádí, že synové byli Oldřich, Sezema a Boček (genealogy.euweb). K přelomu století už je informací víc a doba Hynka Suchého Čerta a Jindřicha Zajímače mi poskytuje více pramenů. I tak tam mám spoustu nejasností ohledně potomků Hynka. Přídomek Suchý Čert přijali potomci příbuzných, v genealogy se uvádí jako synové Hynka Suchého Čerta Hynek a Boček no a teď se v tom vyznejte.
Abych to moc nenatahoval, mám prameny typu, Jihlavské knihy popravčí, Zemské desky, literaturu od Plačka a dalších autorů, v archivech jsem se dostal k různým listinám, na internetu je spousta zajímavých faktů, ale budu vděčný za vlákna vedoucí k dalším pramenům nebo třeba i na osoby tímto krajem a dobou se zabývající.
Můj zájem je čistě amatérský a hlavně koníček, s lehkou vazbou na šerm spojený s divadlem. Rád bych v budoucnu sestavil ucelenou práci obsahující fakta a příběhy té doby a regionu. Vím, že bez pochopení širších vztahů to nejde, ale tato doba a tehdejší život mě natolik zajímá, že budu rád za jakoukoli informaci, co mi pomůže se posunout dál. Tovaryšstva, Matěj Vůdce, nižší šlechta, vztahy s katolickým Znojmem, markrabské války mezi Joštem a Prokopem,....atd.
Děkuji a omlouvám se těm co to dočetli až sem. :D
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Laurentius »

Díky za úvod do tématu k tomuto rodu. Bohužel to možná bude tak, že ohledně informací budeš spíš posunovat nás. Četl jsem jen knihu Páni z Kunštátu od Plačka a Futáka a něco znám okolo.

Tak vzhůru do Jevišovic! :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Laurentius »

Na začátku se vrátím ještě k počátkům rodu. Dá se zařadit někam do rodokmenu Anežka (Agnes), choť Dětřicha z Baumgartenu?
Na listině Bočka z Jevišovic pro Anežku z 23. dubna 1314 (Jevišovice, CDM VI, str. 53, č.76) jsou uvedeni mezi svědky i jeho synové Sezema a Mikuláš. Máš staršího syna Sezemu nebo Mikuláše? Podle té listiny by to měl být Sezema (podle Plačka tam mám Mikuláše).
.....
Oldřich, Sezema a Boček budou spíš vnuci. Pokud se objevují až 1350 a Sezema zemřel někdy 1326-1331.
Bastard
Panoš
Příspěvky: 32
Registrován: 02 črc 2013 08:10
Bydliště: Brno

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Bastard »

Na fotce co jsi vložil je tzv. Starý zámek, který byl postaven na protějším ostrohu údolí říčky Jevišovky a přilehl přímo k městečku, údajně byl založen linií Zajímačů a poprvé se připomíná až roku 1432. Kam se poděli údajní potomci Hynka? A měl vůbec nějaké?

Anežku znám jen snachu Bočka, byla ženou jeho syna Sezemy. Boček zemřel právě někdy po roce 1314 kdy se uvádí naposledy. Sezemu mám vedeného jako staršího, mladšího Mikula. Jo a Boček měl mít i dceru Alžbětu.

Myslím si, že bratři Kuna a Jan Ondřej z Jevišovic byli synové Sezemy, ale nemusí to být pravda. Jevišovice měl zdědit Kuna a Ondřej se stal farářem ve Znojmě.

Nejvíc mě na tom baví, že o hrad Jevišovice se na konci 14. století dělilo několik rodin. Které to byly? Měl i Mikul s manželkou Eliškou z Říčan potomky?
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Laurentius »

Vím. Kdyby hrad stál, tak by byl vidět vlevo za tou kaplí na protějším kopci údolí. Podle Plačka byl zničen 1421 a nový hrad (tzv. Starý zámek) byl postaven Sezemou Zajímačem po roce 1424.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Laurentius »

Bastard píše:Boček zemřel právě někdy po roce 1314 kdy se uvádí naposledy. Sezemu mám vedeného jako staršího, mladšího Mikula. Jo a Boček měl mít i dceru Alžbětu.
Právě ta Alžběta měla být manželkou Otty z Kaje z poměrně významného rakouského ministeriálního rodu. A 1314 na té listině Boček z Jevišovic, brněnský a znojemský komorník, vydává listinu o tom, že Anežka, choť Dětřicha z Baumgartenu, prodala zboží v Havraníkách Otovi z Kaje. Je možné, že s ním neměla Anežka nic společného, ale Otta z Kaje ano.
A později 12. září 1343 Mikuláš (Nikolas) z Kaje prodává louckému klášteru Havraníky. To jméno Mikuláš se dřív u pánů z Kaje nevyskytuje (používají jména jako Heinrich, Otto, Adelold, Wulfing). U pánů z Jevišovic ano. Mohl by to být potomek Alžběty a Otty.
Bastard
Panoš
Příspěvky: 32
Registrován: 02 črc 2013 08:10
Bydliště: Brno

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Bastard »

Rekonstrukce hradu Jevišovice před zničením podle Šimečka a Plačka. Když se člověk podívá na rekonstrukci prvotní podoby Starého zámku co vystavěli naproti Zajímači, tak jsou velice podobné.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Bastard
Panoš
Příspěvky: 32
Registrován: 02 črc 2013 08:10
Bydliště: Brno

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Bastard »

A tady pro porovnání hrad Zajímačů, dnes Starý zámek.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Ježek »

Procházel jsem brněnské zemské desky a mám dotaz - v roce 1407 Petr z Jevišovic Ketruši z Mstěnic, označena je jako glori(a?) sua, manželce Voka mladšího z Holštejna dává věno v Vranově. Byla sestra Petra?

http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... 1&page=262 tady je zmínka
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Laurentius »

Není to Vranov, ale Únanov (Vnanow) u Znojma. Ten byl v držení Kunštátů z Jevišovic.
Kateřina ze Mstěnic byla vdovou bratra Petra z Jevišovic, Zikmunda. Po smrti Zikmunda si vzala Voka z Holštejna. Otec Kateřiny byl Milota ze Mstěnic.
Bastard
Panoš
Příspěvky: 32
Registrován: 02 črc 2013 08:10
Bydliště: Brno

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Bastard »

A Petr byl synovec nebo bratranec bratrů Jindřicha Zajímače a Hynka Suchého Čerta?
Bastard
Panoš
Příspěvky: 32
Registrován: 02 črc 2013 08:10
Bydliště: Brno

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Bastard »

Pokud se nepletu tak Vok byl straníkem Prokopa a účastnil se s Hynkem i hájení Znojma 1404, ale nakonec padl pod Vyšehradem :D
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Ježek »

Laurentius píše:Není to Vranov, ale Únanov (Vnanow) u Znojma.
To mne napadlo, ale na další straně se píše o Vranově.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Laurentius »

Fakt Vranov, ale to bude spíš překlep nebo špatné čtení Vnanow. Taky by tam asi nebylo "villa", ale spíš castrum nebo něco podobného. Myslím, že kolem 14. století drží Vranov Bítovští z Lichtenburka.
Jinak Petr z Jevišovic byl jejich bratrancem.
Vok z Holštejna a jeho syn Vok (ten měl za manželku tu Kateřinu ze Mstěnic) byli straníci Prokopa. Co jsem četl, tak nebyli zase nějací zarytí straníci. Po smrti Prokopa jsou už pevně na straně Jošta zatímco část šlechty pořád rebeluje. Zejména ten mladší Vok byl dost aktivní v různých bojůvkách a taženích. Hodně zajímavá postava ve stylu Sokola z Lamberka nebo Hynka Suchého Čerta.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Laurentius »

Bastard píše:Pokud se nepletu tak Vok byl straníkem Prokopa a účastnil se s Hynkem i hájení Znojma 1404, ale nakonec padl pod Vyšehradem :D
Vok z Holštejna se zřejmě neúčastnil přímo, ale poskytnul zbrojnoše spolu s Janem z Rausenpruku (dnes Strachotice). Taky podporoval obleženou posádku a za to mu mělo Zikmundovo vojsko vypálit Mstěnice. Očekával zřejmě podíl na kořisti, ale od Hynka Suchého Čerta nedostal nic. Tak ho s Janem z Raussenpruku žalovali o 600 a 200 kop grošů u soudu.
Pak měl ještě Hynek přepadnout nějaké jeho vozy a ze spojenců se stávají nepřátelé. Další důvod pro odchod z tábora šlechticů Prokopa.
Bastard
Panoš
Příspěvky: 32
Registrován: 02 črc 2013 08:10
Bydliště: Brno

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Bastard »

Nerad odbočuji, ale máš nějaké informace o pánech z Bukoviny ve vazbě na Jevišovice? Zajímaly by mě i nejich vztahy v přelomu 14. a 15. století. Základní info mám, ale Jevišovice jsou přeci jen přes kopec.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Laurentius »

Ohledně vazby nemám žádné. Máš nějaké? Mám jen nějaké vazby pánů z Bukoviny na rod z Myslibořic (Zikmund z Myslibořic získal Čalonice). Možná mají vazby i na rod Krabiců z Vajtmile (z Žerotic).
Bastard
Panoš
Příspěvky: 32
Registrován: 02 črc 2013 08:10
Bydliště: Brno

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Bastard »

Právě, že nic. Jen ta klasika, moc lidí, tvrz Hostim malá, stavba hradu, Ludvík z Bukoviny, zánik pravděpodobně války s Matyášem. Ale hrad to byl velice pěknej a jeden z největších paláců na moravě. Před hradem vesnice, zanikla s hradem.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Laurentius »

Členy rodu z Bukoviny jsem nikde za válek markrabat nenašel. Díval jsem se ještě na skupiny okolo Jošta i Prokopa. Stejně počátkem 15. století rod vymřel. Asi nebyli nijak aktivní. Vzhledem k tomu, že jejich majetky (hrady) nejsou nikde uváděny jako cíl straníků Prokopa, tak by asi stejně byli spíš na jeho straně. Navíc okolo bylo centrum hlavních bojůvek Prokopa (Jevišovičtí, Sokol z Lamberka, Jan Hovorka z Hartvíkovic, Jan z Heraltic).
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Kunštáti z Jevišovic

Nový příspěvek od Ježek »

Laurentius píše:Fakt Vranov, ale to bude spíš překlep nebo špatné čtení Vnanow. Taky by tam asi nebylo "villa", ale spíš castrum nebo něco podobného.
Jen podle mapy je ještě Vranov u Brna,
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bingbot, ClaudeBot, Google Adsense [Bot], SeznamBot a 4 hosti