Agáta z Koldic a její původ ?

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

Agáta z Koldic a její původ ?

Nový příspěvek od gazan »

Nevíte náhodou, zda se dá dohledat, kdo byl otcem a matkou Agáty z Koldic ( von Colditz ), manželky Fridricha I. ze Šumburka ( von Schönburg ) ?

Stránky pojednávající o rodu z Koldic ( i ty německé, s tím problém nemám ) jsem si samozřejmě našel, ale nejsem z nich moudrý, co se týká této osoby.

Díky předem za jakoukoliv informaci nebo radu.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agáta z Koldic a její původ ?

Nový příspěvek od Viola »

gazan píše:Nevíte náhodou, zda se dá dohledat, kdo byl otcem a matkou Agáty z Koldic ( von Colditz ), manželky Fridricha I. ze Šumburka ( von Schönburg ) ?

Stránky pojednávající o rodu z Koldic ( i ty německé, s tím problém nemám ) jsem si samozřejmě našel, ale nejsem z nich moudrý, co se týká této osoby.

Díky předem za jakoukoliv informaci nebo radu.
Ta Agáta, co založila konvent ve Žluticích a potom v Duchcově, byla její dcera?
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agáta z Koldic a její původ ?

Nový příspěvek od Viola »

K Šumburkům diplomka zde.

Prosím také o přesun tématu do Šlechty. Díky.
gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

Re: Agáta z Koldic a její původ ?

Nový příspěvek od gazan »

Díky za odkaz na diplomku, i když i tu už jsem prostudoval. Bohužel, pokud jde o Agátu, moc mi to nepomohlo.
Jo, mohl bych na to jít vylučovací metodou, ono těch potenciálních otců zase není tolik, ale přesto víc než jeden.
Stejně tak by mě zajímalo, z kterého rodu byla Richardis, manželka Boreše z Rýzmburka. Jasně, z některého saského, to dá rozum, ale který to byl ? Vzhledem k Borešově postavení asi z nejvyšších kruhů. Zvažoval jsem i návaznost Richardis na Borešův erb, ale problém je v tom, že lev byl tehdy v saských rodech dost rozšířený. Ten nešťastný německý zvyk povolovat svým manům dávat si do erbu znak svých pánů ! To se pak blbě rozplétá ...

Viola píše:K Šumburkům diplomka zde.

Prosím také o přesun tématu do Šlechty. Díky.
gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

Re: Agáta z Koldic a její původ ?

Nový příspěvek od gazan »

Jestli to byla její dcera ? Dívám se do rodokmenu, a asi jo. Agáta dcera si totiž vzala Bohuslava II. z Rýzmburka. Takže to tak nejspíš bude. Duchcov přece byl Hrabišiců.

Viola píše:
gazan píše:Nevíte náhodou, zda se dá dohledat, kdo byl otcem a matkou Agáty z Koldic ( von Colditz ), manželky Fridricha I. ze Šumburka ( von Schönburg ) ?

Stránky pojednávající o rodu z Koldic ( i ty německé, s tím problém nemám ) jsem si samozřejmě našel, ale nejsem z nich moudrý, co se týká této osoby.

Díky předem za jakoukoliv informaci nebo radu.
Ta Agáta, co založila konvent ve Žluticích a potom v Duchcově, byla její dcera?
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agáta z Koldic a její původ ?

Nový příspěvek od Viola »

A zkoušel jsi hledat v listinách?
gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

Re: Agáta z Koldic a její původ ?

Nový příspěvek od gazan »

Googloval jsem, až se ze mě kouřilo, ale ani jeden zdroj nezná jejího otce. Selským rozumem bych tipoval Volrada I., který by jednak odpovídal časově jejímu odhadovanému narození, ale především - Agáta z Koldic byla matkou Agáty ze Šumburka. No a ta zase byla manželkou Bohuslava II. z Rýzmburka.
A podle německých zdrojů si její potenciální bratr Thimo III. vzal NN dceru Boreše II. z Rýzmburka.
Už dávno jsem vysledoval, že se s oblibou brali příslušníci rodů z Rýzmburka, z Koldic, z Donína a ze Šumburka. Asi v tom byly i společné regionální zájmy.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 2 hosti