Historické Romány

Stredověk dnes - historiografie, aktuality, pomoc při bádání ...

Moderátor: Ježek

the Dark Lord
Měšťan
Příspěvky: 27
Registrován: 08 srp 2007 18:08
Bydliště: MAGNA ROMA

Historické Romány

Nový příspěvek od the Dark Lord »

Tohle je sice něco trochu jiného, než odborná literatura, ale je to způsob, jak jiným způsobem převyprávět dějiny. Poutavým a zajímavým.

Tak se předveďte, jaké znáte a jaké se vám líbí.
Obrázek
the Dark Lord
Měšťan
Příspěvky: 27
Registrován: 08 srp 2007 18:08
Bydliště: MAGNA ROMA

Nový příspěvek od the Dark Lord »

Takže já začnu.

Z období středověku jsem čet jen tři, shodou okolností jsou všechny od stejné autorky, od Zuzany Koubkové
- Rytíř zelené růže vyšlo 2003
- Kníže Václav vyšlo 2005
- Boleslav - Příběh bratrovraha vyšlo 2007
Obrázek
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Něco jsme už probírali tady: http://www.e-stredovek.cz/forum/viewtop ... 99&start=0

Já ještě přihodím z poslední doby Loukotková - Navzdory básník zpívá a Vrbová - V erbu lvice.

K zahraničním jsem ještě příliš nedospěla, musím ale říct, že Vaňková s Loukotkovou (pokud bereme současné autory) nasadily laku hodně vysoko a pouze velmi málo jiných autorů se jí alespoň přiblíží. Já osobně jsem byla nadšená z Koubkové, ale některým kolegům diskutujícím příliš radosti neudělala :wink: .
the Dark Lord
Měšťan
Příspěvky: 27
Registrován: 08 srp 2007 18:08
Bydliště: MAGNA ROMA

Nový příspěvek od the Dark Lord »

A to jako proč?
Podle mne ty knihy byly napsaný skvěle.

Díky jejímu druhýmu románu jsem konečně získal trochu jiný pohled na našeho Patrona, který nám bývá obvykle předkládán spíš jako nudný patron.

A Boleslav mi přijde taky skvělý.



Co se jim na jejích románech nelíbilo?
Obrázek
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

the Dark Lord píše:A to jako proč?
Podle mne ty knihy byly napsaný skvěle.

Díky jejímu druhýmu románu jsem konečně získal trochu jiný pohled na našeho Patrona, který nám bývá obvykle předkládán spíš jako nudný patron.

A Boleslav mi přijde taky skvělý.



Co se jim na jejích románech nelíbilo?
Třeba ti dotyční napíšou, proč se jim to nelíbilo sami. Mně se Rytíř zelené růže líbil moc, v podstatě jsem se díky němu do Záviše "zamilovala". Až pak jsem nakoupila vše, kde se vyskytovalo už jen samotné jméno Záviš. :D Václav se mi také líbil. Boleslava jsem si zatím nekoupila ( potřebovala jsem spíš odborné knihy a ani můj rozpočet není nafukovací).

Obávám se ale, že tímto tématem dublujeme jiné, které zde již máme a to: Doba Václava v literatuře
a zejména: Pokec o knihách, který už dříve založila Acoma.
Naposledy upravil(a) elizabeth dne 03 říj 2008 10:49, celkem upraveno 1 x.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Nový příspěvek od Ježek »

Já jsem vlastně jeden historický román četl, ale je to dávno.

Pilíře země od Kena Folletta. Jde o příběhy různých lidí různého původu (šlechtici, stavitelova rodina, duchovní) v Anglii. Příběh začíná smrtí Jindřicha I; přes vládu Štěpána z Blois a domácí válku, až k vraždě Thomase Becketta na příkaz Jindřicha II.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Jakez
Poddaný
Příspěvky: 3
Registrován: 05 zář 2007 17:42
Bydliště: Cidlina

Nový příspěvek od Jakez »

Vždycky jsem četl jen české autory historických románů jako třeba Vaňkovou, Vondrušky, Bonhardovou, Koubkovou a další. Vždy mě zajímala doba Přemyslovců, Lucemburků a posledních Rožmberků, ale když se mi do rukou dostala kniha s názvem Za přísahu a lásku kterou napsal George Shipway, tak jsem musel změnit názor. Tahle kniha mě prostě dostala.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Další Vondruška

Nový příspěvek od Katerina »

Jakez píše:Vždycky jsem četl jen české autory historických románů jako třeba Vaňkovou, Vondrušky, Bonhardovou, Koubkovou a další. Vždy mě zajímala doba Přemyslovců, Lucemburků a posledních Rožmberků, ale když se mi do rukou dostala kniha s názvem Za přísahu a lásku kterou napsal George Shipway, tak jsem musel změnit názor. Tahle kniha mě prostě dostala.
Mám ji také, nevím jestli mě dostala, ale je to velmi zajímavé období.
JInak pokud máš rád Vondrušku - od včerejška je k Luxoru k mání druhý díl Letopisů královské komory - zase 3 příběhy, kdy královský písař Jan Adam a jeho pomocník bakalář Petr řeší trestní činy za vlády ferdinanda I. Nedosahuje to sice úrovně VOndruškových příběhů královského prokurátora Oldřicha Pluha, ale vždyt jde jen o odpočinkovou literaturu z období, které máme rádi. :)
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Další Vondruška

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:
Jakez píše:Vždycky jsem četl jen české autory historických románů jako třeba Vaňkovou, Vondrušky, Bonhardovou, Koubkovou a další. Vždy mě zajímala doba Přemyslovců, Lucemburků a posledních Rožmberků, ale když se mi do rukou dostala kniha s názvem Za přísahu a lásku kterou napsal George Shipway, tak jsem musel změnit názor. Tahle kniha mě prostě dostala.
Mám ji také, nevím jestli mě dostala, ale je to velmi zajímavé období.
JInak pokud máš rád Vondrušku - od včerejška je k Luxoru k mání druhý díl Letopisů královské komory - zase 3 příběhy, kdy královský písař Jan Adam a jeho pomocník bakalář Petr řeší trestní činy za vlády ferdinanda I. Nedosahuje to sice úrovně VOndruškových příběhů královského prokurátora Oldřicha Pluha, ale vždyt jde jen o odpočinkovou literaturu z období, které máme rádi. :)
Prokurátor Oldřich z Chlumu. Oldřich Pluh byl podkomořím za vlády Jana Lucemburského.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Další Vondruška

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše:Prokurátor Oldřich z Chlumu. Oldřich Pluh byl podkomořím za vlády Jana Lucemburského.
NO joooo, já vím :oops: :oops: - a taky Rab z rabštejna :wink:
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

no, on se Vondruška s tou přesností moc nezatěžuje, jen z mého pohledu hradologa - běžně v ději vystupují hrady, které v té době ještě nestály, tak už mu nevěřím ani ostatní reálie...
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Zdehle něco kratochvilného čtení pro dlouhá zimní odpoledne a večery - ukradeno urozenému pánu Martinu von Müschwerkovi z jeho webu, za což se mu omlouvám :oops: 8-[ . Ale prostě se nemohu nepodělit s přáteli o takové zajímavé dílo:

http://myschwerk.webzdarma.cz/der_borte.html

Prý je to "maso" :D
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Ach jo, úplně mne zamrazilo; jedna rána za druhou :(
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

jezismarja, kolik jí bylo???
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:jezismarja, kolik jí bylo???
84 :(
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Loukotková

Nový příspěvek od acoma »

Ale dožila krásnýho věku... :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Není římského lidu bylo výborné počtení a to samo lze říci i o Křiku neviditelných pávů a dalších. Věku se dožila pěkného. Budiž čest i její památce. Asi za sebou nezanechala kulturně významné dílo jako pan Třešík, ale o popularizaci historie se rozhodně zasloužila velkou měrou.
Ale i do tak smutné zprávy napíšu něco veselejšího. Nakonec mi putuje poštou domů román o "bratrovrahu" Boleslavovi, protože mě dnes na něj v Knižním Klubu ukecali. Buď prý Boleslav nebo nějaký nejnovější bestseller. Rozhodla jsem se pro Boleslava. :)
Naposledy upravil(a) elizabeth dne 31 říj 2007 15:24, celkem upraveno 1 x.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Loukotková

Nový příspěvek od acoma »

A takový Navzdory básník zpívá nebo Bůh či ďábel... Jo, byla a je dobrá. :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Smutná zpráva. Ano, dožila se požehnaného věku.
A jak je vidno, nejsem sám, kdo má rád její knížky...
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: SemrushBot a 0 hostů