Richenza

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rejèka a Hartman z Plznì a jejich "hrátky"

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:Tak jsem našla a obávám se, že to poněkud mění můj pohled na Richenzu-
"do podivných, pro moderního člověka mnohdy těžko pochopitelných zákrut středověké duše, v níž se víra často snoubila s pověrou, patří v letech 1318-1319 součinnost Rejčky s inkvizitorem, minoritou Hartmanem z Plzně. Tehdy královnin dvorský šarm ustupoval do pozadí a proměňoval se v krutou, a dokonce aktivní účast na výsleších kacířů. Do praktik, které při nich hradecká královna užívala, se snad promítly pověrečné, magické představy severogermánského původu.
citace z Boženy Kopičkové

PS. píšu to dnes 8.12. do té původní zprávy, co se otiskla 2x
Z ktere jeji knihy je ta citace? Je to z Elisky Premyslovny?? A jak presne se pise ten Hartman z Plzne? Internet mi totiz pro jistotu nenasel nic. Stejne bych rada videla o tom nejaky dokument nez zacnu soudit a menit nazor. Ma v te knize nejaky odkaz?Takhle to taky nemusi byt pravda.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Pravda to být nemusí, ale může. Faktem zůstává, že citace je z Kopičkové Elišky Přemyslovny. A ta přebírala od dalšího "zdroje".A když se nad tím zamyslím, tak je podivné, jak všude Richenzu vlastně opěvovali. Na Kunhutu a Elišku Přemyslovnu bylo naházeno spoustu "bláta" a Richenza byla všude chválena.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:Pravda to být nemusí, ale může. Faktem zůstává, že citace je z Kopičkové Elišky Přemyslovny. A ta přebírala od dalšího "zdroje".A když se nad tím zamyslím, tak je podivné, jak všude Richenzu vlastně opěvovali. Na Kunhutu a Elišku Přemyslovnu bylo naházeno spoustu "bláta" a Richenza byla všude chválena.
Ted zacinam sice prechazet (pouze) do svych osobnich nazoru, ale Kunhuta si zkratka delala co chtela. Ono at uz byl Zavis vinen zradou jejiho manzela nebo nebyl ( a ja si myslim, ze nebyl) prece jen i kvuli nemu Premysl Otakar II. prohral.Zahrajeme si hru: jsem kralovna Kunhuta a jsem manzelkou Premysla Otakara II.( skoda, ze ji nejsem, snad by pak Premysl dokazal zahnat Rudolfa z Jestrabiho hradu). At si uz myslim, ze byl Zavis v pravu "vypovedet poslusnost" krali Premyslovi nebo ne, tak kdybych se po Premyslove smrti pak zamilovala do Zavise z Falkenstejna a zila s nim v Hradci nad Moravici (mam to zde, co by kamenem dohodil), tak bych pocitala s tim, ze se to ceskym panum a memu synu Vaclavovi libit nebude a ze tim Zavisovi zatracene uskodim, protoze vzniknou drby. Vzhledem k tomu, ze ale miluju Zavise natolik, ze mi jsou ty drby ukradeny a je mi uplne lhostejne, zda ty drby budou ( teda dosud jsem stale kralovna Kunhuta). Proste ten cit byl silnejsi nez oni, nez to, aby mysleli na to, ze ty drby a to blato bude ( ted uz jsem zas prispevatelka elizabeth a vkrada se mi pochybnost, zda Kunhuta Zavise skutecne milovala nebo to byla jen sobecka zenska, ktera chtela mit vse na co si "umanula"). Kdyby k tomu pristoupili rozumem, bylo by jim to jasne.

To, ze blato ulpelo na Premyslovne se mi zas az tak nezda, ona byla pouze nestastna a moc v tom neumela chodit. Hystericka, jak jsme tu jiz resili, byla, ctizadostiva take, ale zlou semetrikou bych ji nenazvala ani omylem. Manipulovala s lidma, aniz to umela (narozdil od Richenzy). Proc se tolik libila Richenza historikum, nevim, snad proto, ze se jim narozdil od tech dvou zminovanych kraloven zdala bezproblemova a nekomplikovana, nechci rict primo jednoducha (to by mi Richenza dala), ackoliv nebyla a byla jen stastnejsi.

Ale zpet k historii overene nikoli dohadni ( stejne by me zajimalo jestli mel nekde Premysl Otakar II. stvrzenku za zakoupeni lvu z Benatek? ;) :D ). Na tu knihu Eliska Premyslovna se dnes urcite podivam, ten zdroj me dost zajima.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Richenza si taky dělala, co chtěla, bez ohledu na okolí. ;) Akorát, jak jsem už psala, byla větší taktik a stratég. :)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

jen namátkou -pouštěla si do svých věnných měst posádky dle vlastního prospěchu a uvážení, provdala poslední Přemyslovnu (svou dceru) bez souhlasu pražských příbuzných. :lol: Táhla to se ženatým pánem z Lipé atd, atd. :lol: :lol: :lol:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:Richenza si taky dělala, co chtěla, bez ohledu na okolí. ;) Akorát, jak jsem už psala, byla větší taktik a stratég. :)
To je asi to, co jsem mela na mysli rovnez (jak hezky jsi to vyjadrila 2 slovy, zatimco ja tu pisu 1 odstavec), ale myslim si, ze mela i vic stesti. Ackoliv stesti preje nejen odvaznym, ale tem nejlepsim. :D
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Ty ji zkratka mas moc rada. :lol:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:Ty ji zkratka mas moc rada. :lol:
To mas pravdu. Ale ty posledni informace o ni se mi nelibi. Ani inkvizice ani zijici manzelka pana z Lipe neni zrovna to, co ja bych povazoval hodne obdivu. Teda ta manzelka osobne ne ( ta by byla spis hodna litosti) ale spis to, co ji provadeli. Ja tu zijici manzelku Jindricha z Lipe ale nikde jinde nez v te knize Eliska Premyslovna nevidela a ted zjistim, ze z tama je i ta inkvizice. Budu muset te knize venovat nejaky cas a pokusit se dohledat nejake dokumenty. Ackoliv pro me by to asi muselo byt umisteno na netu :) :D . Nevim, jak ja vubec mohu vubec jen na chvilku uvazovat, ze jsem kralovna Kunhuta. Leda tak z internetove kavarny. :roll:
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Pro mě je to taky zklamání. Vždycky jsem měla pocit, že Richenza byla "chudinka malá ubohá", která se z toho srabu dokázala vyškrábat a uhájit si prosté lidské štěstí. Tu Jindřichovu manželku bych ještě zkousla - tehdy byli sňatky domluveny bez ohledu na osobní přání, touhy, city... Ale účast na mučení a výsleších inkvizice... Připadá mi teď jiná, než co jsem si o ní dřív myslela a říkám si, že jsem pořádně natvrdlá, když mi nepřišlo divný, že se o ní všude píše jen to dobré. Nikdo není jen dobrý...
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Jako "zdroj" jsem nasla Hledikovou. A te bych teda verila.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:Jako "zdroj" jsem nasla Hledikovou. A te bych teda verila.
Ale ta Hledikova musela z neceho cerpat, z nejakych zapisu v archivech a k tomu se musime dopatrat, jinak je to zase pouze tvrzeni. Ty tu knihu od pani Hledikove Alzbeta Rejcka mas nebo jsi ji cetla? Jja ji necetla, cetla jsem jen recenzi, ze je ji velice nepriznive naklonena, tak jsem ji pak dal neshanela. Nez jsem se rozhodla psat ten clanek, mohla jsem si to dovolit, nyni jiz ne, tak se po te knize musim zacit pidit. Kdyz jsem prestala "blato" ( nebo zde spis hnuj) nakydany na Zavise, preziju urcite i seriozni knihu o Richenze, ackoliv ji nebude lichotit. Ted se u Richenzy na nejakou chvilku odmlcim, zda se mi, ze vest 3 temata vlastne o ni ( aspon z me strany) je uz trochu moc. Po te inkvizici urcite pujdu, problem je, ze jsem vubec nenasla odkaz na Hartman z Plzne.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Nechci Richenzu z hlediska jejiho pusobeni v inkvizicnich procesech omlouvat, ale je-li to pravda, cast vysvetleni bychom mohli najit v http://moniales.meeting.op.cz/dokuments/duk_cz.htm, kde se pravi, ze: První provinciál české provincie bratr lektor Zdislav z Hradce Králové z konventu Panny Marie byl rádcem a sekretářem slavné české královny Elišky Rejčky z rodu slezských Piastovců. Mela-li jako takoveho blizkeho spolupracovnika a mozna i pritele dominikanskeho mnicha (Kolda z Koldic byl rovnez dominikan, a co ten Hartman z Plzne??), pak uz si lze vysvetlit i tu ucast na inkvizicnich procesech a nemusi to nic vypovidat o jeji krutosti.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Běto, ty stránky, co uvádíš o tom truhlíkovi z Hradce, co byl její pravou rukou - můžeš sem ten úryvek šoupnout? Vůbec mi to nejde najít. Ono teda posl. dobou nejde vůbec nic. :cry:
Naposledy upravil(a) acoma dne 17 pro 2006 21:58, celkem upraveno 2 x.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Hartman z Plzně má být minorita.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

narazila jsem na tohle- http://www.dvur.radekpl.net/
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:narazila jsem na tohle- http://www.dvur.radekpl.net/
Uz mi to konecne funguje.

Divim se, ze vsichni ti, co mi vycitaji tu neobjektivitu v clanku o Elisce, ze mi nevycetli, ze jsem neuvedla tu informaci o vyslechu bekyne, kterou zde uvedl anonym, a Acoma a ja jsme pak po tom sly. To si jako jedinou neobjektivitu vycitam ja. Ja, narozdil od me oblibenkyne Richenzy, prilis velkou slabost pro Jindricha z Lipe nemam. Ty machinace s kralovskymi penezi se ale tykaly jeho prvniho pusobeni v podkomorskem urade (do roku 1311) (viz oddil Jindrich z Lipe...., ale nekdy behem dne) a nemely s jeho zatcenim v roce 1315 mnoho spolecneho. To zatceni byl politicky tah a vysvetlit ho tim, ze Jindrich byl zlodej, se mi zda nedustojne. Dalsi vec, na niz si dovolim upozornit, je, ze v tomhle clanku neni vec, ktera by pochazela pouze z nejakeho romanu. Pokud mam v ruce knihu pod niz je podepsano 5 profesoru historie( nebo min. 5 profesionalnich historiku), kdo jsem ja, abych brala jejich slova na lehkou vahu? A myslela si, ze predkladaji nepodlozene veci. Jiste, ze se mohou mylit. Jako se mohou mylit stredoveci kronikari. To, co uvedl Otokar Styrsky o tom, ze smrt Rudolfa pricita jeho vasnive lasce k Elisce, se mi zda take pritazene za vlasy. Ale jen proto, ze to pochazi z kroniky, tak to musi byt pravda? Ani bych nerekla. Ale dokresluje to obraz Richenzy stejne jako jeji "valka" s Eliskou nebo jeji vztah k jejim manzelum. Vse, co jsem v clanku uvedla vychazi z prilozene literatury . Pokud jsem nahodou nejake info neuvedla ( ne o Richenze, ale o osobe s ni souvisejici), nezdalo se mi to nutne, vzhledem k Richenze. Jinak, ale jsem rada, ze jsem tento svuj uplne prvni clanek o historii uverejnila (lepe receno, ze mi ho uverejnil Jezek), ackoliv se nesetkal s uplne pozitivnimi ohlasy. Je to pro me obrovske pouceni a v clanku o Zavisovi ho zarucene zurocim. Premku a Jirko, dik za pripominky, ja doufam, ze zde budeme v polemice pokracovat. Premku, to planovani popravy Janem Lucemburskym jsem zatim v zadne kronice nenasla. Je to z knihy Zeny a milenky ceskych kralu. V Bobkove "Velkych dejinach" , v nichz je mnoho odkazu na kroniky a listiny, jsem to nenasla. Myslim, ze budu po skonceni clanku o Zavisovi ( a take po Viole Tesinske) nucena napsat neco o Jindrichovi z Lipe. V tom soucasnem clanku mejte zato, ze takto ho videla Richenza.... 8) :P
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Richenza a bekynì

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

elizabeth píše:...Divim se, ze vsichni ti, co mi vycitaji tu neobjektivitu v clanku o Elisce, ...
Bety, "neobjektivita" je snad příliš silné slovo. V mém hodnocení, četla-li jsi ho pozorně, toto slovo, na nějž jsou historici tak citliví, vůbec nezaznělo... :D
elizabeth píše:...ze jsem neuvedla tu informaci o vyslechu bekyne, kterou zde uvedl anonym, a Acoma a ja jsme pak po tom sly...
Taky jsem "po tom šel", protože mě to zajímalo, ale v mně dostupné literatuře (Spěváček, Bobková) jsem o tom nenešel ani zmínku. Takže tuto okolnost snad nelze spojovat s celkovým vyzněním článku a už vůbec ne s jeho objektivitou či neobjektivitou... :( :?:
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Richenza a bekynì

Nový příspěvek od elizabeth »

Jiøí Motyèka píše:Bety, "neobjektivita" je snad příliš silné slovo. V mém hodnocení, četla-li jsi ho pozorně, toto slovo, na nějž jsou historici tak citliví, vůbec nezaznělo... :D
Tak jsem asi moc cetla mezi radky. Dobre melo tam asi byt prilisny romantismus a emocionalita. S tim, ze Jindrich z Lipe nebyl romanticky hrdina naprosto souhlasim, ale udelat z neho nekoho, kdo vyzname okradal kralovskou pokladnu ve svuj prospech se mi zdalo neadekvatni. Ja uz mam asi dve hodiny rozepsanou odpoved do oddilu Jindrich z Lipe..., tak doufam, ze to dopisu.
Jiøí Motyèka píše:
elizabeth píše:...ze jsem neuvedla tu informaci o vyslechu bekyne, kterou zde uvedl anonym, a Acoma a ja jsme pak po tom sly...
Taky jsem "po tom šel", protože mě to zajímalo, ale v mně dostupné literatuře (Spěváček, Bobková) jsem o tom nenešel ani zmínku. Takže tuto okolnost snad nelze spojovat s celkovým vyzněním článku a už vůbec ne s jeho objektivitou či neobjektivitou... :( :?:
My jsme "vystopovaly" pani Zdenu Hledikovou ( pres pani Bozenu Kopickovou a jeji dilo Eliska Premyslovna). Acoma k tomu mela nejake dalsi informace, tak doufam, ze nam je brzo poskytne.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Zdeòka Hledíková píše:

Nový příspěvek od acoma »

Od roku 1318 vyhledávali v Čechách a na Moravě dva inkvizitoři kacíře podobně, jako tomu bylo již o několik let dříve v rakouských zemích. Hradec Králové se stal prvním venkovským městem, kde jsou výslechy prokázány. Působil tu v letech 1318-1319 minorita Hartman z PLzně a stejně jako každý inkvizitor, vyvíjející svou činnost pod záštitou panovníka nebo pána příslušného území, opíral se i on o součinnost Rejččinu. Nebylo však běžné, že se královna přímo zúčastňovala inkvizičních výslechůosobně vydávala příkazy k předvolání podezřelých osob. V jednom takovém případě se uplatnily jako nátlakový prostředek i královniny značně podivné, pověrečně magické představy severogermánského původu, kdy při výslechu bekyně, která odmítala přísahat, jí královna jako vystupňování nátlaku pohrozila naříznutím malíčku. POdle severogermánských představ byl malíček sídlo moudrosti a pravdy a kapka krve z malíčku měla projevit pravdu, kterou vyslýchaná tajila. Podivná je nejen epizoda s malíčkem - o závěru případu se již zprávy nedochovaly -, ale i královnina aktivita při výsleších, vedle níž ustupovala inkvizitorova úloha zcela do pozadí...
(Dějiny a současnost 5/1991).
Částečná citace tohoto článku se objevuje i v knize od Kopičkové Eliška Přemyslovna, jinde jsem na to nenarazila. :cry:
Naposledy upravil(a) acoma dne 19 led 2007 14:46, celkem upraveno 3 x.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Epocha

Nový příspěvek od acoma »

PS. teď vyšel článek o Richenze v Epoše. Bauer tam taky o invizici nemá ani zmínku. Vypadá to, že se o tom fakt nic moc neví.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bingbot a 1 host