Inkvizice ve středověku

dějiny křesťanství, Bible, misie, mnišství a jeho řády, kláštery, svatí, inkvisice, protestantismus
Bernard Gui

Nový příspěvek od Bernard Gui »

J ajsem jen nekde cetl ze mel na svedomi 4000, nekde 5000, myslim ze pravda muze byt okolo tech 4000 odsouzenych k smrti.
Jeden rusky spisovatel v 70 letech dokonce uvadel cislo 10 000, ale to uz je komunisticky vymysl, kdyz to psal velmi proticirkevne zamereny Rus.
Ja jsem skepticky k ruskym ale i ceskym historikum kteri psali o cirkvi za komunisticke vlady.
Takovy Grigulevic, uvadel statisice a Inkvisici prirovnaval dokonce k SS, plival na sv. Dominika, Ignace z Loyoly, Petra z Verony, ktery byl inkvisitorem v severni Italii a roku 1252 sproste zavrazden, pak prohlasen za svateho.
Tento rusky historik se potupne vyjadroval o vsech zastupcich katolicke cirkve---tak takove spisovatele beru s reservou.
Bernard Gui

Nový příspěvek od Bernard Gui »

Jeste Vam neco napsi o sv. Augustinovi, ktery byl oznacovan za teologa Inkvisice.
Odvolavali se zejmena na spisy sv. Augustina (354-430), ktere psal v dusledku sveho konkretniho vyporadani se s donatisty. Puvodne se sv.Augustin snazil heretiky presvedcit. Pozdeji doporucoval "temperata servitas"- tedy primerenou prisnost, nakonec pak opatreni svetske moci, jako bicovani, pokani, vyhnanstvi, v extremnich pripadech i smrt.
Inkvisice vyzvedla ze sv. Augustina predebvsim 2 argumenty:

- ukazat odpadlikovi spravnou cestu, i kdyz ji nechce kracet- je to ukolem krestanske lasky. Heretici jsou zbloudile ovce, ktere musi cirkevni pastyri a v pripade nutnosti i holi a obuskem vratit ke stadu. Muceni je legitimni, protoze poskozuje jen hresici telo, nikoliv dusi. V dusledku toho, je lepe heretika upalit nez utuzit v herezich.

Dale toto:
- vyhrozovani mucenim stavelo heretika durazne pred rozhodnuti bud setrvat ve svem bludu, ci se stat chytrejsim a navratit se do luna cirkve.
Je to jen citace z sv.Augustina, ze ktere bylo cerpano.
Bernard Gui

Nový příspěvek od Bernard Gui »

Vysvetlim Vam to asi takto:
Vubec prvni pojeti dejin Svate Inkvisice zformuloval sicilsky inkvisitor Luis Paramo, ktery v roce 1598 uverejnil knihu s nazvem " De origene et progresso Officii Sanctae Inquisitionis (O puvodu a vyvoji Svate Inkvisice)
Napsal toto:
" Prvnim inkvisitorem byl sam Buh aprvnimi kaciri Adam a Eva. Buh je vyhnal z raje, nebot se proti nemu provinili, ale predtim je vyslechl a soudil. Inkvisitori prejali svoji proceduru od Boha.
Odev, jimz zakryli Adam a Eva svoji nahotu- bylo prvni sanbenito (potupny odev jez musely nosit provineni z hereze).
To vsechno ale Bohu nestacilo, odsoudil lidi, aby stradali az do posledniho soudu nescetnymi nemocemi, epidemiemi, potopou, zemetresenim, zimou ahladem, valkami. Buh ulozil lidem aby se rodili v mukach, ziskavali chleb v potu tvare a zakouseli hruzu ze smrti.
Dokonce pozemsky zivot toho kdo zije spravedlivym zivotem je plny vsemozneho utrpeni, trapeni a zkousek.
Jezis byl podle vyse uvedeneho dila prvnim inkvisitorem Noveho zakona. Zacal vykonavat povinnosti 3 den po svem narozeni, kdy oznamil prostednictvim tri kralu- mudrcu, ze se narodil,a po tom kdyz usmrtil Heroda...Hodnost inkvisitoru pak zaujimali sv. Petr, sv.Pavel a jini apostolove, a ti pak odevzdali hodnost dalsim biskupum..
Noo, a strom Inkvisice se zelenal a kvetl, jeho koreny avetve se rozrustaly po celem svete a skytal nejsladsi plody.
------------------------- tak konstatoval Luis Paramo, ktery byl sam tezce zranen pri vykonu sveho uradu v Madridu.

Ano, takto to napsal Luis Paramo, ktreho jak jiz jsem se zminil take tezce pobodali.
Naposledy upravil(a) Bernard Gui dne 05 říj 2008 19:11, celkem upraveno 1 x.
Bernard Gui

Nový příspěvek od Bernard Gui »

Na pozadani nekterych pisatelu jako Elisabeth a KaterinaL, Si dovolim Vam neco napsat o uplnych zacatcich Svate Inkvisice.
Se jmenem Inocence III. a s jeho cinnosti je spojovan vznik papezske Inkvisice- neni to zcela presne. Inocenc III. byl iniciatorem, ktery v pravy okamzik pochopil ze feudalni spolecnosti hrozi nabozenska i politicka destabilisace. N aprvnim miste proto musel znicit ty, kteri pozadovali chudou cirkev- tedy katary, valdenske i knizata ktera je chranila.
Moc cirkve byla kolem roku 1200 pevne stanovena a byla vymezena i zemepisne hranice na zapadni a vychodni. Tuto hranici narusovala jen pohanska litevska enklava a islamske staty v zapadni Evrope, ktere cirkev svou cinnosti pozdeji vytlacila.
Ve 12.stoleti mela cirkev za sebou uz velky politicky boj o emancipaci mezi feudaly a stala se rovnocennym partnerem. Pokud si toto postaveni cirkev chtela udrzet, musela v cele s papezem kolem roku 1200 jeste energicteji pokracovat.
Tu ji usnadnovala tzv. Konstantinova donace- jde o listinu z 10.stoleti u kurie rimske, podle niz uz ve 4.stoleti rimsky cisar Konstantin, kdyz odchazel z Rima do vychodnich zemi sveho imperia, odevzdal vse nejen palac lateransky, ale vse papezi Silvestru I.
Tato listina usnadnovala papezum snahu o vladu nad krestanskym svetem v 13.stoleti. Navic mela cirkev jeste vyznamnou moc: na rozdil od feudalu, trestajici sve poddane v tomto svete, osobovala si pravo rozhodovat o vecech vecnych- o posmrtnem zatraceni tech, kteri se postavili na odpor, kdo nedodrzovali zasady feudalniho radu. Nadeje na posmrtny zivot mela ve stredoveku velky vyznam. Byla to mocna zbran, ktera srazela i svetske panovniky.
A tak pevne usazena feudalita- byla podesena moci mestanskou. Mestane zacali cirkev kritizovat, byli heretiky, a ukazovali jakou cirkev potrebuji..
Projevilo se to hlavne v tom, ze stmelena mesta se stala semenistem kacirstvi.
Potrebnou zmenu vyresila pak papezska volba.
8.1.1198 po kratkem konklavebyl novym papezem zvolen kardinal Lothar Conti, ktery prijal jmeno Inonec III.
Pak prisel IV.lateransky koncil, tedy 11.11.1215, ktery vychazel ze stavu cirkve na pocatku 13.stoleti a nutnosti vyrovnat se s nebezpecim vzrustajici hereze. Reformni navrhy se tykaly povinnosti biskupu, pozadavku obsadit do 3 mesicu neobsazene dieceze, svolavani synod..Pro verici bylo stanoveno ucastnit se alespon jednou do roka zpovedi, prijimani. Inocenc III. kratce poskonceni tohoto koncilu zemrel v r 1216, ale na IV. lateranskem koncilu byly polozeny zaklady pro pozdejsi inkvisicni tribunaly ajejich cinnost.
Puvodni cirkevni narizeni proti herezim uplatnovana na konci 12.stoleti se stala a ukazala malo ucinnymi, vrchnost katary nepronasledovala, a tak vse potrebovalo zmen.
Vynikajicim tahem kurie pak bylo ze inkvisicni tribunaly postavila zcela mimo pravomoc mistnich ordinaru a zasahy svetske vrchnosti, tim narizovala jednoznacnou podporu inkvisicnich soudu a provedeni vyneseni rozsudku. V opacnem pripade vrchnost i mistni ordinari automaticky upadali v podezreni z hereze. Tot zacatek. =D>
Bernard Gui

Nový příspěvek od Bernard Gui »

Jeste neco o cirkevnim soudnim procesu- byl jsem zadan soukromou zpravou o vysvetleni.
Cirkevni soudni proces byl zahajovan na zaklade obzaloby. Tedy " per accusationem", dodrzujici davnou zasadu rimskeho prava ze soudni proces muze byt zahajen na zaklade obzaloby, a ze zalobce musi vinikovi prokazat jeho cinnost.
InocencIII. dokazal vyuzit i v cirkvi uzivane zasady ze vinik muze byt potrestan na zaklade udani, tedy "per denuntiationem". Do pocatku 13.stoleti biskup na zaklade udani ulozil vinikovi pokani bez soudniho rizeni. Inocenc III. vsak vse zmenil a polozil zaklady k zcela nove procedure, inkvisicnimu soudu.
Od IV. lateranskeho koncilu mohla cirkev zahajit soudni proces ze 3 podnetu:
-per accusationem- na zaklade obzaloby.
-per denuntiationem- na zaklade udani.
- per inquisitionem- na zaklade vyhledani vinika.

Inquiro- znamena v latine hledam, vyhledavam a napr. Inquisitio hereticae pravitatis- znamena vyhledavani kacirske zvracenosti.
Pri inkvisicnich procesech vychazela iniciativa ze soudce samotneho. Soudce nejen prijimal udani, ale i vyhledaval viniky, obzalovaval a soudil.
Ve vsem byla iniciativa soudce-inkvisitora neomezena.


Dale dulezitym clankem pro spojeni svetske a cirkevni moci pri pronasledovani a souzeni heretiku byla listina, kterou vydal cisar Fridrich II. pro risi.
Bylo to v roce 1220 a tato listina umoznila ze od teto doby zadny svetsky knize nemohl pronasledovat heretiky bez spojeni s cirkvi.
Fridrichovo narizeni se hlavne uplatnovalo v Italii, hlavne v Rimini.
Ale od roku 1224 se ve statutech mesta Brescia objevila formulace pro pronasledovani a odsouzeni kaciru, spojujici svetske acirkevni zakony.
" Secundum leges et iura imperiali et canonica et specialiter infra scriptum legem d. Friderici imperatoris et secundum eius tenorem""- tedy cesky ze podle zakonu a prav cisarskych a kanonickych nize psaneho pana cisare Fridricha.
No, a papez Rehor IX. v roce 1230 tuto konstituci zavedl, a jiz od poloviny 13.stoleti podlehali inkvisicnimu sousu i svetsti i radovi duchovni, i knizata i poddani a kompetice inkvisicniho soudu byla vseobecna. Jeji vymezeni mohl omezit jen papez nebo koncil.

Jeste Vam vysvetlim jak to bylo s kompetenci biskupu a inkvisitoru:
Od druhe poloviny 13. stoleti pusobily inkvisicni soudy nezavisle na biskupovi.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1038
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Bernard Gui píše:Vzdyt hlavni ukol inkvisitora spocival jak ve vyhledani a potrestani kacire, tak i jeho privedeni k prave vire. K tomuto mel v te dobe neomezenou moc.
A cirkev samozrejme nikdy nejevila zajem o uzemi jizni Francie a majetky hrisniku, ze??? :twisted:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Bernard Gui

Nový příspěvek od Bernard Gui »

Clenove inkvisicnich soudu dostavali ze zabaveneho majetku okolo 2 tretin v Italii. Jinde jen penezni cast nebo propadlou kauci.
Urednici Inkvisice byli lide verne oddani cirkvi, museli vest slusny zivot a zachovavat absolutni mlcenlivost o vsem, co se v urade konalo. Nesmeli prijimat zadne dary a to ani od dalsich inkvisicnich uredniku, a ani se nesmeli podilet na konfiskovani majetku. Meli jen to, co primo a verejne dostali.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1038
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Bernard Gui píše:Clenove inkvisicnich soudu dostavali ze zabaveneho majetku okolo 2 tretin v Italii. Jinde jen penezni cast nebo propadlou kauci.
Urednici Inkvisice byli lide verne oddani cirkvi, museli vest slusny zivot a zachovavat absolutni mlcenlivost o vsem, co se v urade konalo. Nesmeli prijimat zadne dary a to ani od dalsich inkvisicnich uredniku, a ani se nesmeli podilet na konfiskovani majetku. Meli jen to, co primo a verejne dostali.
A urcite zadny dary a uplatky neprijimali, ze??? Zili jen z viry v Pana Boha.... Byt inkvizicnim urednikem musela byt dobra prace... Moznost slusneho privydelku a jeste sance ukajet sve zvrhle choutky...

Myslim, ze takovy spis od Torquemady musi byt "rozkosne" poctenicko.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Bernard Gui

Nový příspěvek od Bernard Gui »

Ano, i Torquemada byl dominikan, ale zil prece jen o neco pozdeji. V letech 1420-1498. Generalnim inkvisitorem byl zvolen na podzim roku 1483 papezem Sixtem IV. Pravomoc generalniho inkvisitora se u neho vztahovala na cele uzemi Spanelska kde byl primym zastupcem papeze. Tento vysoky urad byl zrizen proto zby mel v nejsirsim rozsahu dohled nad nizsimi soudy, vedl inkvisicni rizeni, k nemuz se obracela vsechna odvolani. K pomoci mel radu, jejiz moc byla dana kralem. Od pocatku byla spanelska Inkvisice ustanovena jako spolecny cirkevne-svetsky soud. S rostouci zavislosti a vazanosti duchovenstva na krale byla Inkvisice v te dobe jejinecnym nastrojem. Suprema se navic jiz od pocatku vymykala primemu vlivu rimske kurie.
Torquemada zemrel v r 1498 prirozenou smrti- starim, ale ne vsichni meli takove stesti. Napr. v roce 1485 byl sproste zavrazden inkvisitor Petr Arbueze, kanovnik v Zaragoze, tez dominikan.
Kdyz za krale Ferdinanda zacalo pronasledovani Zidu, upevnila se moc Inkvisice a Petr Arbueze se stal v Aragonii inkvisitorem, vrazedneho utoku se obaval, a i kdyz mel osobni straz tak mu to nebylo nic platne, nebot v noci z 14 na 15 zari v roce 1485 podnikli Zide na Arbueze vrazedny utok primo v katedrale pri zpivani nocnich reholnich modliteb a tezce ho zranili. Dne 17. zari v 1485 tomuto zraneni podlehl. Jeho beatifikace- tedy blahoreceni se stalo az v roce 1664 a teprve v roce 1867 byl prijat mezi svate cirkve rimske.

Dale o osudech nekterych inkvisitoru jsem psal ve "forum" pod " nejoblibenejsi hrdina stredoveku". Tak jsem psal o sv. Petru z Verony, Ximenesovi, Eymerickovi a dalsich jedinecnych muzich cirkve.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 570
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od Michal »

Bernard Gui píše:Clenove inkvisicnich soudu dostavali ze zabaveneho majetku okolo 2 tretin v Italii. Jinde jen penezni cast nebo propadlou kauci.
Urednici Inkvisice byli lide verne oddani cirkvi, museli vest slusny zivot a zachovavat absolutni mlcenlivost o vsem, co se v urade konalo. Nesmeli prijimat zadne dary a to ani od dalsich inkvisicnich uredniku, a ani se nesmeli podilet na konfiskovani majetku. Meli jen to, co primo a verejne dostali.
To si snad děláš legraci ne? Jaký úřad, jaké oddání církvi? Jaký zabavený majetek? Člověk má být podle Písma svatého oddán jen Bohu, To si fakt děláš z těch obětí legraci? :shock:
Koho zastupují ti úředníci? A koho zastupuje církev? A nepiš, že Boha, protože to by byl výsměch učení Ježíše Krista.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1038
Registrován: 19 srp 2006 00:38

autodafé

Nový příspěvek od acoma »

Jak se můžete zastávat někoho, kdo má na svědomí tolik zla?

Vámi jmenovaný Arbueze byl sice zavražděn, ale není divu, když jeho činnost ohrožovala životy mnoha lidí... Existují i domněnky, že sama církev si chtěla vytvořit vlastního mučedníka.

Torquemada je společně se svými vládci Isabelou a Ferdinandem přímo zodpovědný za tisíce zaživa upálených "sanbenitos". Sepsal směrnice pro výkon inkvizičních soudů, zasloužil se o protižidovský dekret z roku 1492 a přímo tak zavinil genocidu tisíců Židů.

Ten Žid, který se konce července nerozhodl pro křest, musel z království odejít. Dostal však za svůj majetek směšnou sumu, nesměl s sebou brát zlato a tak cesty z království byly lemovány židovskými rozpitvanými těly, protože číhající lupiči správně usoudili, že prchající se pokusí pronést ze země, co lze.

Ti, co křest přijali, se dostali rovnou do drápů všemocné Supremy, protože je neustále někdo sledoval lačným okem, zda neudělali nějakou "židovskou" chybu ve svém novém "křesanském" životě. Konfiskace jejich majetku byla vítanou injekcí do královské pokladnice. A platby vynucené všeobecnou atmosférou hrůzy a smradu z autodafé, na které zbytek společnosti chodil koukat jako na lákavé divadlo.

Po šílenci Torquemadovi nastoupili další jménem Diego Deza a Lucero...
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Bernard Gui

Nový příspěvek od Bernard Gui »

Torquemada vubec nebyl sileny, jen trochu zapaleny pro vec. Nemel na svedomi tisice lidi, asi okolo 1200 odsouzenych k smrti za 18 let jeho kariery.
Po nem jak pisete prisli Deza a Lucero, ale pro svou horlivost byli zbaveni uradu apo nich nastoupil Ximenez. O Ximenesovi jsem psal pod rubriku "Forum"- nejoblibenejsi hrdinove stredoveku". Ximenez byl opravdovy muz na svem miste a hrdina. Prectete si co jsem tam o nem napsal- strucny jeho zivotopis. Tam pisi i o Eymerickovi, sv. Petrovi z Verony a dalsich.
Petr Arbueze nemel na svedomi tisice lidi, byl to velmi spravedlivy clovek a zemrel nevinne. I spanelsti kralovsti manzele povazovali jeho vrazdu za hnus a sprostotu a dali mu postavit nadherny nahrobek.
Podivejte se jak jsem psal o tom Ximenezovi- ten si zaslouzi velkou pozornost a nasi uctu.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1038
Registrován: 19 srp 2006 00:38

inkvizicni "zapalenci"

Nový příspěvek od acoma »

Bernard Gui píše:Torquemada vubec nebyl sileny, jen trochu zapaleny pro vec.
Podivejte se jak jsem psal o tom Ximenezovi- ten si zaslouzi velkou pozornost a nasi uctu.
Úctu???

Za provozování a využívání takových věcí jako je autodafé, garotta atd.? Je to zvrhlé.

Torquemada byl tak "zapálený", že ho i sám papež odvolal z výkonu funkce Velkého inkvizitora.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
maser
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 18 úno 2008 22:16
Bydliště: Jindøichùv Hradec
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od maser »

Bernard Gui píše: Nemel na svedomi tisice lidi, asi okolo 1200 odsouzenych k smrti za 18 let jeho kariery
A vám přijde 1200 zabitých lidí málo? Pardon, ale to je výsměch a hnus.
To pochybováním dospíváme ke zkoumání, a díky onomu zkoumání poznáváme pravdu. Pierre Abélard (1079 - 1142)
Bernard Gui

Re: inkvizicni "zapalenci"

Nový příspěvek od Bernard Gui »

acoma píše:
Bernard Gui píše:Torquemada vubec nebyl sileny, jen trochu zapaleny pro vec.
Podivejte se jak jsem psal o tom Ximenezovi- ten si zaslouzi velkou pozornost a nasi uctu.
Úctu???

Za provozování a využívání takových věcí jako je autodafé, garotta atd.? Je to zvrhlé.

Torquemada byl tak "zapálený", že ho i sám papež odvolal z výkonu funkce Velkého inkvizitora.
Autodafe, tedy autos da fe- byl akt viry v presnem prekladu. Ano, bylo to tvrde, ale v te dobe normalni, a nelze rici ze proto byla cinnost Inkvisice prijimana nepratelsky. Verejna autodafe bylo jako divadlo, kam si lide braly nejlepsi saty.

Garotta, garrucha- budiz, ale priznejme si ze i to bylo v te dobe ucinne.
Navic tortura se pouzivala jen velice ojedinele. Jen asi v jedne tretine z pripadu.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1038
Registrován: 19 srp 2006 00:38

autodafé a muèení

Nový příspěvek od acoma »

Předpokládám, že by jste byl pány inkvizitory nadšen i v případě, kdy byste byl po dlouhém výslechu plném mučení o Vašich "kacířských" praktikách postaven v oblečku sanbenito na hranici a spolu s Vámi i celá Vaše rodina a děti.

A to vše jen proto, že jste jiného náboženství a jste majetný...
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Bernard Gui

Nový příspěvek od Bernard Gui »

Vam by ale urcite bylo napr. ve Spanelsku v 15. stolet hodne vedro..vlivem slunneho pocasi a autodafe.

Ne, opravdu. Vyslech mel podle inkvisicnich instrukci vypadat tak, aby se obzalovany nezatvrdil a bylo mu priznani usnadneno. Inkvisitori jednali s vyslychanym, i se svedky vlidne apratelsky. Pokud se stalo ze je obzalovany tvrdosijny, nebylo nutno sahat hned k torture.
Jako vynikajici aucinny prostredek psychickeho natlaku se osvedcily dlouhe prestavky mezi vyslechy avubec pomaly postup vysetrovani. Teoreticky mel obzalovany cas ke zpytovani svedomi a k zlepseni pameti.
Tortura se uzivala jen velmi zridka, a to takova, pri ktere nebyla prolevana krev. Tedy nejcasteji tzv. garrucha- ta se uzivala jak ve Spanelsku tai i Italii.
Vyslychanemu svazali ruce za zada, zapesti zavesili na provaz a jim pak tahli telo pres kladku vzhuru, takze cela vaha tela byla na pazich za telem. Tortura byla nekdy zostrena tim, ze na nohy vyslychanemu privazali zavazi.
Bolest take zvysovaly trhave pohyby provazem, prudke spousteni a vytahovani. Byl to nejbeznejsi zpusob tortury- ale upozornuji, ze tortura byla opravdu uzivana jen velmi vyjimecne.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 570
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od Michal »

Bernard Gui píše:Torquemada vubec nebyl sileny, jen trochu zapaleny pro vec. Nemel na svedomi tisice lidi, asi okolo 1200 odsouzenych k smrti za 18 let jeho kariery.
Po nem jak pisete prisli Deza a Lucero, ale pro svou horlivost byli zbaveni uradu apo nich nastoupil Ximenez. O Ximenesovi jsem psal pod rubriku "Forum"- nejoblibenejsi hrdinove stredoveku". Ximenez byl opravdovy muz na svem miste a hrdina. Prectete si co jsem tam o nem napsal- strucny jeho zivotopis. Tam pisi i o Eymerickovi, sv. Petrovi z Verony a dalsich.
Petr Arbueze nemel na svedomi tisice lidi, byl to velmi spravedlivy clovek a zemrel nevinne. I spanelsti kralovsti manzele povazovali jeho vrazdu za hnus a sprostotu a dali mu postavit nadherny nahrobek.
Podivejte se jak jsem psal o tom Ximenezovi- ten si zaslouzi velkou pozornost a nasi uctu.
Hm a tady zase jinak. Mrtví sem, mrtví tam. :shock:
Bernard Gui píše:Boblig opravdu neni moc znamy, a navic pusobil i kratkou dobu. Napr, oprodi Torquemadovi, ktery pusobil 18let, od roku 1480-1488. A navic byl Torquemada take teoretikem. pod jeho vedenim byl sestaven kodex Inkvisice sestavajici z 28 clanku. Na jeho zhotoveni se podilel i Ferdinand Aragonsky a Isabela Kastilska. V tomto dokumentu z roku 1484 byly shrnuty smernice papezske kurie o pronasledovani kaciru a zkusenostmi tribunalu ve Spanelsku i jinde. Hlavni poucku Torquemadova kodexu se tykaly tohe ze, Inkvisice je tajny soud, prvni a posledni instance zkoumajici zalezistosti kaciru. Jeji usneseni jsou konecna anepiodlehaji revisi. Osoby jez Inkvisice obvini z kacirstvi a neuznaji svou vinu, budou exkomunikovani a predani svetske moci. Obvineny se muze zachtranit jen kdyz se smiri s cirkvi apodrobi tribunalu. Kodex udilel inkvisitorum neomezenou pravomoc, ze svych cinu se zpovidali jen generalnimu inkvisitorovi.
Torquemada mel na svedomi okolo 4000-5000 popravenych.
Hnus.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Bernard Gui

Nový příspěvek od Bernard Gui »

Tech 4000 obeti byl dohad jen osvinenskych historiku, ne muj nazor. Torquemada nema na svedomi vice jak 1200 trestu smrti.
Vy jste ale strasne zaujat pane Michale.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1038
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Bernard Gui píše:Tech 4000 obeti byl dohad jen osvinenskych historiku, ne muj nazor. Torquemada nema na svedomi vice jak 1200 trestu smrti.
Vy jste ale strasne zaujat pane Michale.
Zaujaty budete spis Vy. Obhajujete tady masove vrahy.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Common Crawl Bot a 0 hostů