Richenza

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

RE: Porýnská cesta

Nový příspěvek od Katerina »

Tak jsem zatím stihla juknout pouze do Stkoukala - v tom sborníku o královnách, kněžnách a velkých ženách českých.

Richenzino putování zminuje, celkem zajímavě, zminuje samozřejmě Anežku - ale o Balduinovi ani slovo.
Nicméně při popisu této porýnské cesty - jak ji nazývá , zmínil, že Richenza navštívila Trevír. A to by mohlo být ono - žádná velká věda, či snad dokonce tajemství - pokud bývalá česká královna navštíví Trevír, je celkem logické, že se jí trevírský arcibiskup bude věnovat.
Pak tedy ji tedy na další cestu mohl nabídnout doprovod a cestovat s ní.

Uvidíme , co o tom další literatura.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

K tomu jsem osobně kromě skromné informace o společném cestování matky a dcery nic nedohledal a tak budu za každou podobnou informaci rád :wink:

Mimochodem v minulém týdnu proběhla na hradecké univerzitě konference k Richenze a chrámu sv. Ducha. Moc nového nepřinesla, spíše se opět potvrdilo, jak rozdílné pohledy na tuto královnu mají zastánci posledních Přemyslovců a Karla IV. Přesto se PhD. Věra Němečková pokusila o portrét královny s ohledem na dobová vyobrazení z Richenzyných manuskriptů. Cílem byl návrh pamětní medaile, realizovaný před cca 25 lety. Tato profesorka se jako numismatička celého projektu aktivně účastnila. Výsledek byl samozřejmě velmi orientační, přesto jako sochař s metodikou souhlasím a přemohl jsem svůj obvyklý skepticismus :wink:

Ke vztahu Anežky a Jindřicha I. Javorského – byl jsem před měsícem v polském Siedlêcine, kde stojí obytná věž s nádhernou freskovou výzdobou pověsti o Lancelotovi. Donátorem byl právě Jindřich javorský, který daroval tento malý hrádek své choti, jako jedno z mnoha sídel. Tento unikátní freskový cyklus z 30.tých let 14. st. spolu s náhrobníkem obou manželů docela přesvědčivě vypovídá o jejich vzájemném láskyplném vztahu :wink: Pro zájemce můžu naskenovat a poslat fotky, pro příznivce výletů dodám, že z HK je Siedlêcin cca 130 km, je otevřený celoročně a vstupné jsou 3 zl.
Naposledy upravil(a) Maršálek dne 21 říj 2008 11:05, celkem upraveno 1 x.
servo
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

Maršálek píše:Ke vztahu Anežky a Jindřicha I. Javorského – byl jsem před měsícem v polském Sziedlenczine, kde stojí obytná věž s nádhernou freskovou výzdobou pověsti o Lancelotovi. Donátorem byl právě Jindřich javorský, který daroval tento malý hrádek své choti, jako jedno z mnoha sídel. Tento unikátní freskový cyklus z 30.tých let 14. st. spolu s náhrobníkem obou manželů docela přesvědčivě vypovídá o jejich vzájemném láskyplném vztahu :wink: Pro zájemce můžu naskenovat a poslat fotky, pro příznivce výletů dodám, že z HK je Sziedlenczin cca 130 km, je otevřený celoročně a vstupné jsou 3 zl.
něco málo máme zde:
http://www.hrady.cz/index.php?OID=5612
Fotky jsou od Verny, k přidání mých jsem se ještě nedostal, fresky mám ovšem zdokumentované doufám dostatečně důkladně :)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Zany píše:
Maršálek píše:Ke vztahu Anežky a Jindřicha I. Javorského – byl jsem před měsícem v polském Sziedlenczine, kde stojí obytná věž s nádhernou freskovou výzdobou pověsti o Lancelotovi. Donátorem byl právě Jindřich javorský, který daroval tento malý hrádek své choti, jako jedno z mnoha sídel. Tento unikátní freskový cyklus z 30.tých let 14. st. spolu s náhrobníkem obou manželů docela přesvědčivě vypovídá o jejich vzájemném láskyplném vztahu :wink: Pro zájemce můžu naskenovat a poslat fotky, pro příznivce výletů dodám, že z HK je Sziedlenczin cca 130 km, je otevřený celoročně a vstupné jsou 3 zl.
něco málo máme zde:
http://www.hrady.cz/index.php?OID=5612
Fotky jsou od Verny, k přidání mých jsem se ještě nedostal, fresky mám ovšem zdokumentované doufám dostatečně důkladně :)
Náááádhera !!!! Tak kdy jedem ?????
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

Katerina píše:
Zany píše:
Maršálek píše:Ke vztahu Anežky a Jindřicha I. Javorského – byl jsem před měsícem v polském Sziedlenczine, kde stojí obytná věž s nádhernou freskovou výzdobou pověsti o Lancelotovi. Donátorem byl právě Jindřich javorský, který daroval tento malý hrádek své choti, jako jedno z mnoha sídel. Tento unikátní freskový cyklus z 30.tých let 14. st. spolu s náhrobníkem obou manželů docela přesvědčivě vypovídá o jejich vzájemném láskyplném vztahu :wink: Pro zájemce můžu naskenovat a poslat fotky, pro příznivce výletů dodám, že z HK je Sziedlenczin cca 130 km, je otevřený celoročně a vstupné jsou 3 zl.
něco málo máme zde:
http://www.hrady.cz/index.php?OID=5612
Fotky jsou od Verny, k přidání mých jsem se ještě nedostal, fresky mám ovšem zdokumentované doufám dostatečně důkladně :)
Náááádhera !!!! Tak kdy jedem ?????
no, já užtam byl :)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

RE: POrýnské putování

Nový příspěvek od Katerina »

Tak něo je v Šarochové - bohužel bez odkazů :

cituji : " Aby zaplašla prázdnotu, která po partnerovi zůstala, povolala k sobě ze Slezska dceru . Cestovala s ní po známých poutních místech, dobře doložena je jejich cesta Porýním, během niž Richenza plně shromaždovala sv. ostatky ..
Vznešené dámy provázel trevírský arcibiskup Balduin, vlastní strýc krále Jana Lucemburského , což jen dokazuje jak významnému postavení se Piastovna těšila. "

Bohužel není odkaz odkud je čerpáno .. ono dobře doložena je cesta Porýním

Ad 2) z elé formulace bych dokonce soudila, že těch cest bylo povícero --

No hledáme dál -někde v knihovně mám DaS - s čl. o Richenze, když ne moc lichotivým od Hledíkové.

A juknu taky do Kopičkové.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Dívala jsem se do Velkých dějin IV.a, ale nic :( .
Uživatelský avatar
Kunhuta Haličská
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 07 úno 2008 17:37
Bydliště: Zlín

Anežka

Nový příspěvek od Kunhuta Haličská »

Nevíte náhodou někdo jak na konec dopadla Anežka dcera Václava II. a Richanzi? Díky :wink:
Pro, rege!!!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Anežka

Nový příspěvek od Viola »

Kunhuta Halièská píše:Nevíte náhodou někdo jak na konec dopadla Anežka dcera Václava II. a Richanzi? Díky :wink:
Je to v tomto tématu o pár stránek dál...
Uživatelský avatar
Kunhuta Haličská
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 07 úno 2008 17:37
Bydliště: Zlín

Re: Anežka

Nový příspěvek od Kunhuta Haličská »

Viola píše:
Kunhuta Halièská píše:Nevíte náhodou někdo jak na konec dopadla Anežka dcera Václava II. a Richanzi? Díky :wink:
Je to v tomto tématu o pár stránek dál...
Díky. :wink:
Pro, rege!!!
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:Dívala jsem se do Velkých dějin IV.a, ale nic :( .
V Kopičkové taky ne, sice je tam o Richenze dost, ale o této cestě nic.
A ten D¡aS zaboha nemůžu najít , přitom jsem ho měla v ruce asi před dny - a ted najednou zmizel. :twisted:
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše:Nevěděla jsem , že Richenzu na její pouti kromě Anežky doprovázel i "strýc" Balduin - to je zajímavé.
Katko a ke kterým datům se ta cesta uvádí? Mrkla bych se na listiny...
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Katerina píše:
Viola píše:Dívala jsem se do Velkých dějin IV.a, ale nic :( .
V Kopičkové taky ne, sice je tam o Richenze dost, ale o této cestě nic.
A ten D¡aS zaboha nemůžu najít , přitom jsem ho měla v ruce asi před dny - a ted najednou zmizel. :twisted:
Už ho máš nebo potřebuješ něco vytáhnout? Měla bych ho taky někde mít. :-s
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

acoma píše: Už ho máš nebo potřebuješ něco vytáhnout? Měla bych ho taky někde mít. :-s
Diky moc, při velkém úklidu jsem ho našla :) .

Bohužel, žádné detaily ohledně Richenziny cesty tam nejsou - pouze datace cesty - rok 1333 - čímž odpovídám na příspěve výše. :)
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

Ohledně listin bych byl skeptický, pokud vůbec, pak bych hledal ve slezském diplomatáři nebo spíše MGH. Myslím ale, že s ohledem na účel cesty nebyl důvod k vydávání právních písemností. Soukromá korespondence, kterou bych předpokládal spíše, se kromě pár vyjímek nedochovala (k Richenze nevím o jediné).
K dataci cestování Richenzy a Anežky jsem také nic konkrétního nedohledal, toliko obecné konstatování "v letech po smrti Jindřicha z LIpé"...

Stejně tak jsem nedohledal důvod její návštěvy Hradce nedlouho před smrtí. Víme toliko to, že z nějakého důvodu přijela do svého sídelního města a zemřela tu. Jak dlouho její pobyt trval a zda věděla, že zde zemře také nevíme. Jenom se traduje spor hradeckých m칝anů a synů Jindřicha z Lipé o místo posledního spočinutí Richenzy. Pramen jsem ale nedohledal :roll:
servo
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Tak jsem našla listiny dokládající pravděpodobně Richenzin pobyt v Kolíně n. R. 24. června 1333. Víc zatím nic :( .
Zbraslavská kronika se nezmiňuje o cestě v roce 1333, pouze v komentáři je uvedeno, že na cestě byla v Kolíně a v Trevíru.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Tak jsem zjistila, jak je to opravdu s Richenzinou matkou, o níž jsme se tu bavili dříve. Ve své závěti z 9. července 1330 (RBM III č. 1664) zmiňuje svou matku Richenzu (Richza), dceru švédského krále Magnuse.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:Tak jsem zjistila, jak je to opravdu s Richenzinou matkou, o níž jsme se tu bavili dříve. Ve své závěti z 9. července 1330 (RBM III č. 1664) zmiňuje svou matku Richenzu (Richza), dceru švédského krále Magnuse.
Šikovná :) , a jsem ráda, že jsem to odhadla - akorát mi nesedí jméno toho dědečka - neměl to být Valdemar - Magnus byl snad pradědeček ???
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Magnus

Nový příspěvek od Viola »

No právě v té listině je to výslovně tak, že dcera někdy pána Magnuse, krále Švédska...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Richenza

Nový příspěvek od Ježek »

Kde jsou vlastně uloženy ty iluminované rukopisy, které vznikly za Rejččina opatrovnictví?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů