Čtečky knih

Stredověk dnes - historiografie, aktuality, pomoc při bádání ...

Moderátor: Ježek

slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Čtečky knih

Nový příspěvek od slavicekvac »

Co říkáte na možnosti mít historické spisy na čtečce. Pořád mě to nějak nesedí, ale už se to začíná blížit reálným možnostem jak pro čtení, tak nahrávání. Soft pro převedení do formátů potřebných pro čtečky už je docela slušný. Nafotit silnou knihu je věc maximálně hodin, práce s úpravou a převodem taky. Otázka je, zda to úsilí stojí za možnost si kdekoliv slušně číst v celé knihovně pro dané téma potřebných dokumentů. Stále sedět v knihovně nelze a u PC mnohdy taky ne. Úroveň čteček rychle roste a cena se snižuje. Nacpat čtečku z internetu není problém, z knihovny viz výše. Vozit ssebou notebook je dost těžké, ipody a podobné jsou jako čtečky možné, ale celkem maloformátové. Čtečka je člověku dost přijatelná jako menší knížka do vlaku a autobusu, i do postele, nebo křesla, ke stolu.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Čtečky knih

Nový příspěvek od Zany »

U tohoto druhu literatury bych skončil maximálně u nafocení, to je opravdu otázka hodin - na skeneru dělám 250-400 stránek za hodinu, podle formátu, použitého papíru a dalších okolností. Další převod je ale vzhledem k charakteru takových knih dosti nereálný, nebo spíš šíleně pracný, takže jde řádově spíš o desítky hodin. Ono to i u beletrie trvá dost dlouho, je potřeba celou knížku opravdu důkladně pročíst a to leckdy i několikrát, aby se všechny chyby odstranily. Literatura, která zajímá nás. je složitější i tím, že má specifickou sazbu s poznámkami pod čarou, grafy, tabulkami, vyskytuje se v ní i několik jazyků najednou (včetně mrtvé latiny) atd atd. Takže převod by zabral desítky hodin usilovné práce a to za to nestojí. Naskenoval jsem stovky knih, ale OCR a převod textu jsem dělal jen u velmi malého procenta z nich a šlo v podstatě výhradně o beletrii. Takže nechávám vše v surových skenech, s těmi se pak dá pracovat dál. Nemám rád knihy módně převedené ve stylu obrázek - PDF, protože s nimi se pak nedá již nijak dál pracovat.

Pokud jde o čtečky, je situace celkem složitá - je několik výrobců, kteří v různé míře podporují různé formáty souborů atd., navíc až na výjimky jsou čtečky jen černobílé, barevné sice existují, ale zatím se s nimi spíš jen experimentuje, takže jsou také v poněkud jiné cenové relaci.
Já šel nakonec cestou netbooku, což je takový pidi notebook, cenově sice poněkud dražší než čtečky (cca 2000-4000), ten můj stál trochu přes 5000, ale zato s ním mohu dělat mnohem víc, než jen s obyčejnou čtečkou. Primární impuls u mě byl několikadenní výlet na slovenské hrady, kdy jsem řešil jak zálohovat fotky - jestli s sebou brát velký neohrabaný notebook (a ten mám extrémně velký a těžký) nebo pro jednorázovou akci nakupovat další karty do foťáku. Netbook je až na rozměry plnohodnotný počítač, dá se s ním dělat vše co na velkém PC či notebooku, mimo jiné k němu připojím i skener, takže s ním můžu jít do knihovny a skenovat knížky, které mi domů nepůjčí (občas to někde dovolí), pustím si na něm film, přečtu knížku, připojím k netu... ten můj váží kousek přes kilo, což je méně, než leckteré kniha, takže se dá bez problémů číst opravdu všude. A zatím se mi na něj vejde opravdu celá má oskenovaná knihovna, popřípadě si ji můžu připojit na externím disku.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Čtečky knih

Nový příspěvek od slavicekvac »

Zany píše:U tohoto druhu literatury bych skončil maximálně u nafocení, to je opravdu otázka hodin - na skeneru dělám 250-400 stránek za hodinu, podle formátu, použitého papíru a dalších okolností. Další převod je ale vzhledem k charakteru takových knih dosti nereálný, nebo spíš šíleně pracný, takže jde řádově spíš o desítky hodin. Ono to i u beletrie trvá dost dlouho, je potřeba celou knížku opravdu důkladně pročíst a to leckdy i několikrát, aby se všechny chyby odstranily. Literatura, která zajímá nás. je složitější i tím, že má specifickou sazbu s poznámkami pod čarou, grafy, tabulkami, vyskytuje se v ní i několik jazyků najednou (včetně mrtvé latiny) atd atd. Takže převod by zabral desítky hodin usilovné práce a to za to nestojí. Naskenoval jsem stovky knih, ale OCR a převod textu jsem dělal jen u velmi malého procenta z nich a šlo v podstatě výhradně o beletrii. Takže nechávám vše v surových skenech, s těmi se pak dá pracovat dál. Nemám rád knihy módně převedené ve stylu obrázek - PDF, protože s nimi se pak nedá již nijak dál pracovat.

Pokud jde o čtečky, je situace celkem složitá - je několik výrobců, kteří v různé míře podporují různé formáty souborů atd., navíc až na výjimky jsou čtečky jen černobílé, barevné sice existují, ale zatím se s nimi spíš jen experimentuje, takže jsou také v poněkud jiné cenové relaci.
Já šel nakonec cestou netbooku, což je takový pidi notebook, cenově sice poněkud dražší než čtečky (cca 2000-4000), ten můj stál trochu přes 5000, ale zato s ním mohu dělat mnohem víc, než jen s obyčejnou čtečkou. Primární impuls u mě byl několikadenní výlet na slovenské hrady, kdy jsem řešil jak zálohovat fotky - jestli s sebou brát velký neohrabaný notebook (a ten mám extrémně velký a těžký) nebo pro jednorázovou akci nakupovat další karty do foťáku. Netbook je až na rozměry plnohodnotný počítač, dá se s ním dělat vše co na velkém PC či notebooku, mimo jiné k němu připojím i skener, takže s ním můžu jít do knihovny a skenovat knížky, které mi domů nepůjčí (občas to někde dovolí), pustím si na něm film, přečtu knížku, připojím k netu... ten můj váží kousek přes kilo, což je méně, než leckteré kniha, takže se dá bez problémů číst opravdu všude. A zatím se mi na něj vejde opravdu celá má oskenovaná knihovna, popřípadě si ji můžu připojit na externím disku.
Taky mi připadá, že dosud čtečky jsou celkem slepá ulice. Vždy zřejmě půjde o kompromis schopností a ceny té mašiny. Kilo mi ovšem pořád připadá dost. Ale určitě se to bude vyvíjet dolů. Čtečky schopnostmi nahoru a netbooky váhou dolů. Tak jako tak, připravenost nacpat cokoliv nafocenými knihami už tu je. Asi bychom si měli zorganizovat výměnu co kdo má. problém je nezbytné uchopit právně. Já třeba podepisuji při fotografování ze stativu, že to nepoužiju komerčně, ale ke studiu. Což asi můžeme podepsat všichni. Zajímavé je, že focení z ruky se podepisovat nemusí :-) Při dnešní optické stabilizaci je to úplně fuk jak se fotí :-) Ještě je tady jeden problém a to vyhledávání. Aby se dalo s knihovnou dělat velmi intenzivně, měla by být v PDF, nebo Wordu, či jiném prohledávacím formátu. To stojí dost práce, ale i z fotek to jde, např abbvy a jinými programy pro OCR. Dneska už je i program na převod not psaných rukou ! Pořád si myslím, že udělám svůj milovaný slovník Křížek latina... Furt to hledat v té bichli a jen doma, to je už málo.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Čtečky knih

Nový příspěvek od Zany »

Pokud je možnost výběru, tak je vždy lepší sken než fotka, je to možná pomaljelší, ale výstup je nepoměrně kvalitnější, což je pak znát i při dalším zpracování jako je např. OCR.
Netbooky by se daly určitě sehnat i výrazně lehčí, pro mě nebyla rozhodující váha ale cena, kdybych si patřičně připlatil, tak bych výrazně ušetřil třeba použitím SSD disku místo klasického, to bych se mohl dostat i kus pod kilo.

Jo, stativ je jistá neoficiální indicie profesionálního fotografa, alespoň v očích knihovníků, pokladních a průvodců na památkách, dokud fotíš z ruky, nikdo si tě nevšímá, jak vytáhneš stativ, už na tebe vyběhnou, i kdybys na něm měl kompakt za 200,-
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Čtečky knih

Nový příspěvek od slavicekvac »

Zany píše:Pokud je možnost výběru, tak je vždy lepší sken než fotka, je to možná pomaljelší, ale výstup je nepoměrně kvalitnější, což je pak znát i při dalším zpracování jako je např. OCR.
Netbooky by se daly určitě sehnat i výrazně lehčí, pro mě nebyla rozhodující váha ale cena, kdybych si patřičně připlatil, tak bych výrazně ušetřil třeba použitím SSD disku místo klasického, to bych se mohl dostat i kus pod kilo.

Jo, stativ je jistá neoficiální indicie profesionálního fotografa, alespoň v očích knihovníků, pokladních a průvodců na památkách, dokud fotíš z ruky, nikdo si tě nevšímá, jak vytáhneš stativ, už na tebe vyběhnou, i kdybys na něm měl kompakt za 200,-
Je to zcela písemná instrukce například v Národní knihovně - jak fotíš ze stativu píšeš prohlášení. Fotíš z ruky a nic nechtějí. technický rozdíl mezi fotkou a skenerem je prakticky zanedbatelný, když použiješ dobré rozlišení, velkou fotku. Časový rozdíl a možnosti v knihovně a třeba u not na kruchtě, to je nesrovnatelné. Kdybych skenoval oratorium sepolcro od handela ve Strakonicích, tak to stálo dva dny. Musel bych půlit stránky a v PC je spojovat. Dělal jsem to necelou hodinu Nikonem 5100 P z ruky. Noty mi otáčela manželka na zemi. Mám vlastní úpravu drátěné spoušti za 50 CZK a za 20 suchý zip, jako náhradu téhož v originále za 600 CZK. Občas to spadne, ale dlouho to funguje naprosto v klidu. Takže do spouště nestrkám, ostření je vždy kvalitní. Apropo, na fotky v knihovně mnohdy i kompakt za 200 úplně stačí :-) U literatury se zatím spokojím s fotkami bez převodu OCR, ale na hledání to není nejlepší.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Čtečky knih

Nový příspěvek od Zany »

slavicekvac píše:technický rozdíl mezi fotkou a skenerem je prakticky zanedbatelný, když použiješ dobré rozlišení, velkou fotku.
nevěř tomu, foťák ti i při velkém rozlišení udělá nějakých 75 DPI, u skeneru si můžeš nastavit kolik chceš, optimálních je tak 300, na víc pokud vím nikdo neskenuje. Chybovost výstupu při OCR je pak diametrálně odlišná
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Čtečky knih

Nový příspěvek od slavicekvac »

Zany píše:
slavicekvac píše:technický rozdíl mezi fotkou a skenerem je prakticky zanedbatelný, když použiješ dobré rozlišení, velkou fotku.
nevěř tomu, foťák ti i při velkém rozlišení udělá nějakých 75 DPI, u skeneru si můžeš nastavit kolik chceš, optimálních je tak 300, na víc pokud vím nikdo neskenuje. Chybovost výstupu při OCR je pak diametrálně odlišná
Žádný rozdíl jsem nezaznamenal. Jen fotky zbavím žlutosti, než na to pustím OCR ABBVY. Čas, který s tím strávím a s odstraněním nepatrného množství chyb je neskonale menší, než čas a technické obtíže se skenováním. 300 DPI jde na skeneru pěkně pomalu a tahat skener do knihovny ani nelze. Co mě zajímá jsou vesměs knihy, které jsou jen prezenčně, tak je ani ke skeneru nedostanu. A platit za knihovní skener? Nejsem blázen ani milionář, jsem jen důchodce :-)
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Čtečky knih

Nový příspěvek od Zany »

jak myslíš, skener ti vnucovat nebudu, ty si klidně foť, já si budu skenovat...
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Čtečky knih

Nový příspěvek od slavicekvac »

Zany píše:jak myslíš, skener ti vnucovat nebudu, ty si klidně foť, já si budu skenovat...
Nezavrhuji slener, kdeže, ale jen to je prostě s ním nezvladatelné. Řekni mi, jak skenuješ staré vydání Kosmovy kroniky. V tom novém nemáš latinský text a staré ti domů ke skeneru prostě nepůjčí. Skenovat za peníze co chce Národní Knihovna? Kdybych tak byl Rotschild, dujdaladujdujduj. :-)
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Čtečky knih

Nový příspěvek od acoma »

Mám oboje - kindla i netbook. Kindla jsem si poridila kvuli cestovani.

Amazon je schopen text prekonvertovat do formatu pro ctecku a na netu se poflakuje ke stazeni taky par knih. Faktem je, ze odborne mam radsi papirove, ale beletrie a scifka jsou na kindlu super. Usetrim doma misto i penize v penezence.:)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Čtečky knih

Nový příspěvek od slavicekvac »

acoma píše:Mám oboje - kindla i netbook. Kindla jsem si poridila kvuli cestovani.

Amazon je schopen text prekonvertovat do formatu pro ctecku a na netu se poflakuje ke stazeni taky par knih. Faktem je, ze odborne mam radsi papirove, ale beletrie a scifka jsou na kindlu super. Usetrim doma misto i penize v penezence.:)
Jsi dobrá, že máš dostatečnou odbornou knihovnu. Já bych to nestíhal ani koupit, ani v knihovnách přečíst. Jsou věci, které se ani neprodají, ani nedají půjčit domů. Třeba pro mne celá literatura o denárech, krom několika málo knížek je jen prezenčně. Když z toho potřebuju text i fotky, tak bez převodu na digiformát jsem zcela mimo. Čtečka je jen otázka koncového zařízení, zatím mi stačí PC a notebook, ale pro vlak, autobus by asi opravdu byla čtečka nejvhodnější. Taky třeba pro breviář, ten je značně hmotný :-) Ten bych si na čtečku asi dal jako první. Konverze je zvládnutá, mám postup jak to udělat zdarma ve službě amazon i na vlastní texty, nejen jejich. Dokud nemám čtečku, tak jsem to nepotřeboval. Ale chci být v obraze. Nejspíš vydržím do barevných čteček. A pumpnu rodinu, aby mi to věnovali společně k narozkám. Vždycky se složí dohromady, aby to stálo za to. Je jich dost, aby to neměli drahé :-)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Čtečky knih

Nový příspěvek od Ježek »

Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Academia

Nový příspěvek od acoma »

Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Academia

Nový příspěvek od Viola »

Paráda, jen doufám, že jich tam bude časem víc.
Simplex
Rytíř
Příspěvky: 200
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Been thanked: 10 times

Re: Čtečky knih

Nový příspěvek od Simplex »

Doba a vývoj pokročily,
a tak hledám nějakou čtečku na haldu "domácích" PDF, které mám v compu. Jenže jsem zjistil, že to není tak jednoduché, jak jsem si maloval. Nechci od toho nic jiného, pouze solidní zobrazení PDF, nemáte nějaký tip?
Na Heurece jsem sice narazil na jednu levnou a dobře hodnocenou od neznáme značky, jenže uživatel na ní, jako většina lidí čte e-knihy a k tomu ji až na výjimky nepotřebuju:
https://ctecky-elektronickych-knih.heur ... /#recenze/

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů