Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Stredověk dnes - historiografie, aktuality, pomoc při bádání ...

Moderátor: Ježek

slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od slavicekvac »

Dlouho laboruji s možností fotit z výšky slovanská hradiště, předmět mého zájmu už léta. Fotky z Google Earth a nemnoho nafocených z letadel a modelů letadel mě neuspokojuje, a stojím stále o levnou možnost to dělat sám, kde chci a tehdy kdy je třeba. Například když louka či pole nasychá a jsou vidět základy staveb. Po mnoha rešerších u modelářů jsem zjistil, že asi nejvhodnější bude upoutaný balon. Odhaduji, že bude stačit 50 m zvonkového drátu, heliové balonky ( pouťové ), servo pro tisknutí spouště ovládané přes ty dráty, a celkem levný digifoťák v jakési konstrukci pro něj a pro servo. Doufám, že tento model, který finančně odhaduji na cca 500 - 1000 CZK na sérii snímků, budu moci vyzkoušet ještě letos. Nejspíš vyrazím na Zabrušany, nebo na Budeč. Odvislé to zřejmě bude jen od síly větru, aby to ten drát neurvalo.
Prosím o názory, připomínky a návrhy na zlepšení. Myslím, že by to byl i dobrý společný výlet, takové focení Zabrušan, možná i Želének, jestli by se nenašly další hroby poblíž kněžny. Ale nevím, zda se to opravdu ještě letos povede. Zatím má prioritu dopsat a publikovat první článek o denárech...
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od KOMOŃ »

slavicekvac píše:Dlouho laboruji s možností fotit z výšky slovanská hradiště, předmět mého zájmu už léta. Fotky z Google Earth a nemnoho nafocených z letadel a modelů letadel mě neuspokojuje, a stojím stále o levnou možnost to dělat sám, kde chci a tehdy kdy je třeba. Například když louka či pole nasychá a jsou vidět základy staveb. Po mnoha rešerších u modelářů jsem zjistil, že asi nejvhodnější bude upoutaný balon
Myslím, že to není dobrý nápad.
Dobrých výsledků dosahují modeláři, kteří přimontují kameru na letadélko...
Bez piva to není ono.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od slavicekvac »

KOMOŃ píše:
slavicekvac píše:Dlouho laboruji s možností fotit z výšky slovanská hradiště, předmět mého zájmu už léta. Fotky z Google Earth a nemnoho nafocených z letadel a modelů letadel mě neuspokojuje, a stojím stále o levnou možnost to dělat sám, kde chci a tehdy kdy je třeba. Například když louka či pole nasychá a jsou vidět základy staveb. Po mnoha rešerších u modelářů jsem zjistil, že asi nejvhodnější bude upoutaný balon
Myslím, že to není dobrý nápad.
Dobrých výsledků dosahují modeláři, kteří přimontují kameru na letadélko...
To je mi známo, ( Gazdíkovi ) taky jsem se pokoušel dát dohromady něco podobného. Je to pořád drahé. Balonky se mi jeví jako ekonomicky dostupné pro kohokoliv, včetně důchodce, jako jsem já. Na 30 balonků o průměru 30 cm je to náklad 1300 CZK za balonky a helium. Plus pořízení serva 10g za cca 600 CZK na ovládání spoušti a drát na ovládání. Foťák použiju starší Nikon 2100, umístění serva udělají příbuzní, drát zvonkový bude současně upoutávací a současně ovládání serva ze země. Otázka je výšky a tím váhy zařízení, protože to ponese nejen foťák, ale i drát. Náklady jsou řádově jinde než je metrový model letadla. Menší to neunese. A zcela jinde než Cessna, kterou mají archeologové s Gojdou :-)
Uvidíme co to bude dělat s výškou, Gojda fotí ze stovek metrů, mě musí stačit tak 50 m. Úhel, šíře záběru jsou podle mě dostatečné, kvalita by mohla být vyhovující pro zpracování doma na PC v Zoneru. Doufám, že na podzim budu mít zařízení a fotit Zabrušany. Budu rád, když se na tomto soukromém projektu budete podílet kdokoliv svou účastí, případně zpracováním a vyhodnocením fotek.
Ještě levnější by byl horkovzdušný balonek, ale to je super riskantní, že někomu zapálím chalupu :-)
Nigog aka Schejbitch
Poddaný
Příspěvky: 2
Registrován: 16 úno 2011 14:06

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od Nigog aka Schejbitch »

slavicekvac: Dobrý den! Kdyby byla chuť a čas, tak bych se tohoto velmi rád zúčastnil... Jsem z Teplic, takže to mám za humny... :) Kdyžtak pošlete SZ. Díky Nigog
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od slavicekvac »

Nigog aka Schejbitch píše:slavicekvac: Dobrý den! Kdyby byla chuť a čas, tak bych se tohoto velmi rád zúčastnil... Jsem z Teplic, takže to mám za humny... :) Kdyžtak pošlete SZ. Díky Nigog
Skvělé. Doufám, že technické zádrhele se vyřeší a zhruba v říjnu bych mohl fotit. Konzultoval jsem trochu s dr. Rusó z muzea. Moje neskromné očekávání ze Zabrušan je prokázat rotundu a tribunový saský kostel. Když někdo na základě fotek kopne, budu nadšen. Tu rotundu a kostel jsem podle mne našel už na fotkách Google earth a taky pozemní dohlídkou. Rotunda je opuková a saský kostel z čehosi jako tmavá rula. Rotunda má průměr cca 5-6 m, saský kostel je dlouhý něco kolem 10 m. Z okolí rotundy mám doma kost z povrchového nálezu, tak se dá oščekávat pohřebiště. Jaký je tvůj zájem na věci v Zabrušanech?
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od KOMOŃ »

slavicekvac píše:[ Je to pořád drahé. Balonky se mi jeví jako ekonomicky dostupné pro kohokoliv, včetně důchodce, jako jsem já. Na 30 balonků o průměru 30 cm je to náklad 1300 CZK za balonky a helium. Plus pořízení serva 10g za cca 600 CZK na ovládání spoušti a drát na ovládání. Foťák použiju starší Nikon 2100, umístění serva udělají příbuzní, drát zvonkový bude současně upoutávací a současně ovládání serva ze země...
Tak vymyšlený je to sice dobře, ale za menší částku, by jsi byl schopen ukecat nějakého aviatika z místa působení, který obletí, co by jsi chtěl.Tím odpadají potíže se zaměřování a natáčením balónu.
Nehledě na to, že to může být celkem nebezpečné.Nejen, že je potřeba dávat pozor na vysoké napětí, ale paradoxně i na případnou bouřku.Už takových 70 kilometrů od pozorovatele, je balón v uváděné výšce solidním cílem.Navíc perfektně uzeměný.Takže bych nedoporučoval napodobovat Benjamina Franklina :lol: a zkusil v místě focení ukecat nějakýho aviatora.Drahé to zase tak být nemůže...
Bez piva to není ono.
Nigog aka Schejbitch
Poddaný
Příspěvky: 2
Registrován: 16 úno 2011 14:06

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od Nigog aka Schejbitch »

slavicekvac: Jaký je tvůj zájem na věci v Zabrušanech?

Nemám nějaké přehnané ambice... Jde mi jen o to, že příroda našeho kraje je celkem dost přeoraná velkorypadly a mnoho toho zde nezůstalo... :( Takže mi jde hlavně o to, že pokud by se cokoliv našlo (prokázalo), osvětlilo by to naši minulost a hlavně bych rád, aby historie zůstala zachována a nezmizela díky lidem s hledačkama kovů!!! No a popravdě nejsem nějaký historik-odborník, takže se rád přidám k někomu, kdo je zkušenější, abych se něčemu přiučil... :)
Jinak to co zde navrhuje KOMOŇ, dává smysl... Mohu se poptat kamaráda, co dělal do RC modelingu, zda by se dal nějaký ten model půjčit či zda by se dalo zařídit snímkování ve spolupráci s modeláři... Nejlepší by asi byla helikoptéra. Nevím, jestli by to bylo levnější, ale za zeptání nic nedám!
Navíc kousek od hradiště (GPS: 50°37'14.980"N, 13°48'38.004"E) je letiště aeroklubu, tak by se snad dalo domluvit s nimi... ;)
Nigog
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od slavicekvac »

KOMOŃ píše:
slavicekvac píše:[ Je to pořád drahé. Balonky se mi jeví jako ekonomicky dostupné pro kohokoliv, včetně důchodce, jako jsem já. Na 30 balonků o průměru 30 cm je to náklad 1300 CZK za balonky a helium. Plus pořízení serva 10g za cca 600 CZK na ovládání spoušti a drát na ovládání. Foťák použiju starší Nikon 2100, umístění serva udělají příbuzní, drát zvonkový bude současně upoutávací a současně ovládání serva ze země...
Tak vymyšlený je to sice dobře, ale za menší částku, by jsi byl schopen ukecat nějakého aviatika z místa působení, který obletí, co by jsi chtěl.Tím odpadají potíže se zaměřování a natáčením balónu.
Nehledě na to, že to může být celkem nebezpečné.Nejen, že je potřeba dávat pozor na vysoké napětí, ale paradoxně i na případnou bouřku.Už takových 70 kilometrů od pozorovatele, je balón v uváděné výšce solidním cílem.Navíc perfektně uzeměný.Takže bych nedoporučoval napodobovat Benjamina Franklina :lol: a zkusil v místě focení ukecat nějakýho aviatora.Drahé to zase tak být nemůže...
To s bouřkou a elektrikou je jistě problém, ale jak kde a jak kdy. Dám si bacha. Jinak letdlo je drahý v jakékoliv i neoficiální podobě. Hlavně není v době kdy je třeba. To balon je k časově k dispozici mnohem lépe, třebaže bouřky a vítr to taky znemožní. Hlavně jde o okamžité focení při nasychání, kdy je vodět objekty pod zemí nejlépe. Místní Andulu bych sehnal, už jsem v tom letěl, ale není to na písknutí, každý to musí mít v letových plánech a tisíc problémů, které helium nemá :-)
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od slavicekvac »

Nigog aka Schejbitch píše:slavicekvac: Jaký je tvůj zájem na věci v Zabrušanech?

Nemám nějaké přehnané ambice... Jde mi jen o to, že příroda našeho kraje je celkem dost přeoraná velkorypadly a mnoho toho zde nezůstalo... :( Takže mi jde hlavně o to, že pokud by se cokoliv našlo (prokázalo), osvětlilo by to naši minulost a hlavně bych rád, aby historie zůstala zachována a nezmizela díky lidem s hledačkama kovů!!! No a popravdě nejsem nějaký historik-odborník, takže se rád přidám k někomu, kdo je zkušenější, abych se něčemu přiučil... :)
Jinak to co zde navrhuje KOMOŇ, dává smysl... Mohu se poptat kamaráda, co dělal do RC modelingu, zda by se dal nějaký ten model půjčit či zda by se dalo zařídit snímkování ve spolupráci s modeláři... Nejlepší by asi byla helikoptéra. Nevím, jestli by to bylo levnější, ale za zeptání nic nedám!
Navíc kousek od hradiště (GPS: 50°37'14.980"N, 13°48'38.004"E) je letiště aeroklubu, tak by se snad dalo domluvit s nimi... ;)
Nigog
Můj vnuk je v kroužku modelářů, probrali jsme cenu pro nutnou nosnost a ovládání. Stále vychází metrový, nejméně, model. To je drahé a riziko se svým výrobkem nejsou ochotni podstoupit. Taky to je závislé na vlastníku modelu, kdy se může lítat. Skoro stejně komplikované jako velké letadlo z aeroklubu.
Tím neříkám, že se nedají Zabrušany udělat z letadla. Správně by je měl dělat Gojda za státní peníze z Cessny. Ale nijak se k tomu nemá, dělá spíš prehistorii.
Tak se proto stále držím vlastního projektu s balonky na helium.
Problém hledačů kovů je všude a nezabráníme mu. vědí, kde jsou Zabrušany.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od KOMOŃ »

slavicekvac píše:Můj vnuk je v kroužku modelářů, probrali jsme cenu pro nutnou nosnost a ovládání. Stále vychází metrový, nejméně, model. To je drahé a riziko se svým výrobkem nejsou ochotni podstoupit. Taky to je závislé na vlastníku modelu, kdy se může lítat. Skoro stejně komplikované jako velké letadlo z aeroklubu.
Tím neříkám, že se nedají Zabrušany udělat z letadla. Správně by je měl dělat Gojda za státní peníze z Cessny. Ale nijak se k tomu nemá, dělá spíš prehistorii.
Tak se proto stále držím vlastního projektu s balonky na helium.
Problém hledačů kovů je všude a nezabráníme mu. vědí, kde jsou Zabrušany.

Já jsem s p.Gojdou byl jeden čas trošku v kontaktu.To bylo tehdy, když Seznam.cz začal vydávat fotomapy.Podařilo se mi najít vskutku zajímavé věci.Tak například asi dvě strážiště, další val u jednoho hradiště a pár, nevýznamných "teček" 10x10 metrů - to ho zajímalo asi nejvíc. :D
Ale i on, je hodně omezen rozpočtem.Přitom let. archeo. je nesmírně zajímavá.Já se právě obávám, že stím balónem budou potíže.Bude si ve větru dělat co chce a fotky můžou být všelijaké.Zkus opravdu najít nějakého aviatika.Myslím, že pokud někomu strčíš do kapsy max. 300,- K , tak je to moc.Ale za to si můžeš fotit velmi kvalitně...
Bez piva to není ono.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od slavicekvac »

KOMOŃ píše:
slavicekvac píše:Můj vnuk je v kroužku modelářů, probrali jsme cenu pro nutnou nosnost a ovládání. Stále vychází metrový, nejméně, model. To je drahé a riziko se svým výrobkem nejsou ochotni podstoupit. Taky to je závislé na vlastníku modelu, kdy se může lítat. Skoro stejně komplikované jako velké letadlo z aeroklubu.
Tím neříkám, že se nedají Zabrušany udělat z letadla. Správně by je měl dělat Gojda za státní peníze z Cessny. Ale nijak se k tomu nemá, dělá spíš prehistorii.
Tak se proto stále držím vlastního projektu s balonky na helium.
Problém hledačů kovů je všude a nezabráníme mu. vědí, kde jsou Zabrušany.

Já jsem s p.Gojdou byl jeden čas trošku v kontaktu.To bylo tehdy, když Seznam.cz začal vydávat fotomapy.Podařilo se mi najít vskutku zajímavé věci.Tak například asi dvě strážiště, další val u jednoho hradiště a pár, nevýznamných "teček" 10x10 metrů - to ho zajímalo asi nejvíc. :D
Ale i on, je hodně omezen rozpočtem.Přitom let. archeo. je nesmírně zajímavá.Já se právě obávám, že stím balónem budou potíže.Bude si ve větru dělat co chce a fotky můžou být všelijaké.Zkus opravdu najít nějakého aviatika.Myslím, že pokud někomu strčíš do kapsy max. 300,- K , tak je to moc.Ale za to si můžeš fotit velmi kvalitně...
Neříkám, že to nejde, ale časové možnosti a dostupnost jednotlivých míst o které mám zájem to je na auto a balonek, ne na letadlo. Co si vybírá Gojda, to je pro mne záhada, nejspíš jak říkáš - tečky, což je vesměs pravěk. To není moje hobby. Z jeho zveřejněných věcí - nic pro mne.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od KOMOŃ »

slavicekvac píše:Neříkám, že to nejde, ale časové možnosti a dostupnost jednotlivých míst o které mám zájem to je na auto a balonek, ne na letadlo. Co si vybírá Gojda, to je pro mne záhada, nejspíš jak říkáš - tečky, což je vesměs pravěk. To není moje hobby. Z jeho zveřejněných věcí - nic pro mne.
Já se jen obávám, že tu nic nezbyde.
Například v Lomnici nad Popelkou, staví hned vedle bývalé unikátní tvrze (dnešní zámek) Penny Market...
Bez piva to není ono.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od slavicekvac »

KOMOŃ píše:
slavicekvac píše:Neříkám, že to nejde, ale časové možnosti a dostupnost jednotlivých míst o které mám zájem to je na auto a balonek, ne na letadlo. Co si vybírá Gojda, to je pro mne záhada, nejspíš jak říkáš - tečky, což je vesměs pravěk. To není moje hobby. Z jeho zveřejněných věcí - nic pro mne.
Já se jen obávám, že tu nic nezbyde.
Například v Lomnici nad Popelkou, staví hned vedle bývalé unikátní tvrze (dnešní zámek) Penny Market...
není to až tak katastrofa. Já jsem tipoval hradiště, aniž vím zda to je staroslovanské, nebo jiné, hlavně etymologicky podle jmen z kronik s ozvěnou dnešních sídel a pomístních jmen. Dělám prakticky jen střední Čechy. A podle mne je jich nejméně padesát ještě nekopnutých. někde jen zbytky v zástavbě, někde zcela úplné celky. Když se zamyslím nad úrovní financování, které znám dobře, tak se do nich nekopne ještě desítky let. Taky začínám mít pocit, že co je v zemi, tomu je lépe :-( Jenže hledači kovů stále pracují, a nejsou to vždy blbci, kteří nevědí kam měli jít. Takže leckde budeme později nacházet jen zbytky. Ale stále to nevylučuje zásadní nálezy například ranně křesťanských hrobů v místech civitas. teď třeba právě ILVS - Troja. :-) To je ovšem místo, kde balonková fotografie může jen část, protože zalesnění je na většině plochy. pro zalesněná hradiště by se musela použít jiná počítačová technologie - změřit výšková data zbytků a vytvořit virtuální obraz objektu v celku. To jsem viděl už hodně dávno na zaniklé středověké vesnici Svídna v kladenském okrese. Jestli to pokročilo a někdo to dělá dál, to netuším. Určitě by to šlo třeba na Hostýně pro rekonstrukci keltského hradiště, nebo starý Světlov a jiné lesní zaniklé objekty. Není tu nějaký znalec tohoto úseku neinvazivní archeologie?
Uživatelský avatar
kacuro
Rytíř
Příspěvky: 151
Registrován: 07 úno 2013 15:33

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od kacuro »

Tak zase jedno starší téma, které zapadlo v propadlišti dějin :D Jak to dopadlo, byl jsi nakonec v těch Zabrušanech s balónky? Mám to tam sotva 10 minut autem, takže pokud bys tam někdy jel, mohl bych se přidat. Tady u nás na severu se letecké archeologii věnuje hodně p. Smrž z mostecké ÚAPPky, tak předpokládám, že by toto hradiště nevynechal, ale neměl jsem ještě čas se s jeho studiemi seznámit.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od slavicekvac »

kacuro píše:Tak zase jedno starší téma, které zapadlo v propadlišti dějin :D Jak to dopadlo, byl jsi nakonec v těch Zabrušanech s balónky? Mám to tam sotva 10 minut autem, takže pokud bys tam někdy jel, mohl bych se přidat. Tady u nás na severu se letecké archeologii věnuje hodně p. Smrž z mostecké ÚAPPky, tak předpokládám, že by toto hradiště nevynechal, ale neměl jsem ještě čas se s jeho studiemi seznámit.
Helium výrazně zdražilo, tak se snímkování nekonalo. Nevím jak se to vyvine, ale doufám, že jednou to bude... Jestli jsou nějaké výsledky od jinud, rád je uvidím, pokud jde o Zabrušany moc rád. Určitě bude mít zájem i paní A. Rusó z muzea Teplice. V Zabrušanech mě jde hlavně o rotundu, kterou jsem snad našel, ale další fotky jsou žádoucí. Mám to zatím z Google Earth a z pozemní dohlídky.
Uživatelský avatar
kacuro
Rytíř
Příspěvky: 151
Registrován: 07 úno 2013 15:33

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od kacuro »

A kde by tam ta rotunda měla být, jesti to není tajné? Rád bych se tam na to také podíval osobně.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od slavicekvac »

kacuro píše:A kde by tam ta rotunda měla být, jesti to není tajné? Rád bych se tam na to také podíval osobně.
Bez problémů - už jsem to někde napsal. Jsou tam dva dělící valy, místo je směrem ke vsi Zabrušany mezi nimi více k severnímu. Okolo jsou evidentně hroby, stačí vidět plevelné ostrůvky na úživnějších místech. Mají jasnou vějířovou orientaci právě okolo tohoto místa. Našel jsem tam povrchově kus stehenní kosti. Na místě rotundy jsou opukové kameny na povrchu. Měl jsem nejdřív za to, že je to brána, ale není, je to kostel. Odlišuje se to výrazně od v místě obvyklého sopečného materiálu hradiště, který je něčím jako spečeným červeným jílem s černými kamínky uvnitř. Nejdřív jsem si myslel, že je to spáleniště :-) není, je to přírodnina. Opuka je jasně dovezená na stavbu kostela. Ad hradiště Osek, to má se Zabrušany společný potok Loučenský, místo je ve vinglu Loučenský a Osecký potok, to by mohlo být nadějné. Další na této ose by mohl být Rýzmburk. Předci to vždycky řetězili... Absence nálezů nic neznamená. Třeba tam bude jen chudá keramika. Hřbitov na Zabrušanech může být zcela jiná. Nedaleko jsou Želénky.
Uživatelský avatar
kacuro
Rytíř
Příspěvky: 151
Registrován: 07 úno 2013 15:33

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od kacuro »

Rýzmburk je až pozdější záležitost, zdejší hrad vznikl až někdy ve 2. čtvrtině 13. stol. V místě hradu jsou však doloženy i stopy činnosti v pravěku, teď si ale honem nemůžu vzpomenout, která kultura. Výzkum tam snad kdysi prováděl již mnou zmíněný mostecký archeolog Smrž ... Ale nic jsem k tomu nečetl, pamatuji si jen zlomky s rozhovoru na toto téma s místním archeologem.

Co se ale týká toho depotu denárů z nedaleké zaniklé vsi Hrdlovka - Nový Dvůr, jednalo se dle Cacha o mince Boleslava I.: C 3, 7, 8-10, 12, 14, 15, 17, 18, 23, 32, 33 a Boleslava II.: C 43, 44, 47, 49, 54, 79, 91, 121 (českých celkem asi 50ks + asi 160 německých ražeb a asi 90 neurčených). Nevím sice, kde přesně se to našlo, ale muselo to být kolem kilometru vzdušnou čarou od toho oseckého "hradiště" ...
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od slavicekvac »

kacuro píše:Rýzmburk je až pozdější záležitost, zdejší hrad vznikl až někdy ve 2. čtvrtině 13. stol. V místě hradu jsou však doloženy i stopy činnosti v pravěku, teď si ale honem nemůžu vzpomenout, která kultura. Výzkum tam snad kdysi prováděl již mnou zmíněný mostecký archeolog Smrž ... Ale nic jsem k tomu nečetl, pamatuji si jen zlomky s rozhovoru na toto téma s místním archeologem.

Co se ale týká toho depotu denárů z nedaleké zaniklé vsi Hrdlovka - Nový Dvůr, jednalo se dle Cacha o mince Boleslava I.: C 3, 7, 8-10, 12, 14, 15, 17, 18, 23, 32, 33 a Boleslava II.: C 43, 44, 47, 49, 54, 79, 91, 121 (českých celkem asi 50ks + asi 160 německých ražeb a asi 90 neurčených). Nevím sice, kde přesně se to našlo, ale muselo to být kolem kilometru vzdušnou čarou od toho oseckého "hradiště" ...
Díky za info. Podívám se do Cacha, jestli tam bude přesnější místo nálezu. Taky se mrknu na ta čísla, mnohdy to bývají jiné ražby, přisuzované oběma knížatům. Ten depot je někde uložen? např. v NM? To má teď celou sbírku mincí v Terezíně, ale je to dost nepřístupné.
Rýzmburk klidně může mít slovanské období, muselo by se jít po keramice a stavebních prvcích. Ty ovšem bývají výrazně překryté středověkou zástavbou pozdější. Navíc je to v lese, takže se to bude dělat těžko. Možná nějaké ty reliéfy z laserových dat by něco ukázaly. Snad se toho jednou domůžeme :-)
Ohledně těch denárů je můj sen mít digikatalog.. Ale s NM není moc řeč. Něco jsem nafotil na výstavě, ale tam se dalo fotit těžko a navíc tam spousta věcí ani nebyla.
Uživatelský avatar
kacuro
Rytíř
Příspěvky: 151
Registrován: 07 úno 2013 15:33

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od kacuro »

No z Cacha jsem právě vypisoval ty denáry, co byly v depotu, nic bližšího tam není, ale mohl bych se zeptat zdejšího archeologa, jestli se ví, kde přesně to bylo nalezeno a kde je to uloženo. Kdysi jsme se už o tom spolu bavili a jestli si dobře pamatuji, tak ten depot snad ani není písemně zpracován pro veřejnost. Dnes už je v těch místech bohužel šachta ....

To mě právě na NM nejvíce štve, že jsou jeho sbírky mincí denárového období přístupné jen úzké skupince "vyvolených", kteří si je syslí pro sebe a na veřejnost se nic pořádně nedostane. Žijeme ve 21. století a ještě ty mince nemáme digitálně ani knižně zpracované. Chápu, že jich budou desetitisíce, ale kdyby zveřejnily každý rok alespoň nějakou malou část, tak by to bylo super, ale bude v tom asi nějaký záměr, proč se to neděje :( Desítky typů mincí známe jen ze starých perovek a k fotkám se obyčejný smrtelník nikdy nedostane ... Přitom jako daňový poplatníci na to máme právo!
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů