Film Jan Žižka

Stredověk dnes - historiografie, aktuality, pomoc při bádání ...

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Film Jan Žižka

Nový příspěvek od Ježek »

Oficiální trailer: https://www.youtube.com/watch?v=Ew8l5Kc4u-E" onclick="window.open(this.href);return false;

Kde se natáčelo: https://www.youtube.com/watch?v=G2jbv0a6Ttg" onclick="window.open(this.href);return false;

Komentář lidií, kteří dělají reenactment: https://www.youtube.com/watch?v=UpNTvZHLteA" onclick="window.open(this.href);return false;
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Film Jan Žižka

Nový příspěvek od Laurentius »

To bude masakr :D no podle traileru, kdo čeká "fantasy hrdinskou mlátičku a bojovnou princeznu" na pozadí předhusitského období, tak asi nebude zklamán. Historicky založené lidi asi trefí šlak :)

Ještě povzdech. Proč pořád točí středověk tak temný, špinavý, bez barev... I ty hrady by měli maskovat, aby to nevypadalo v exteriérech i interiérech jak zřícenina. Já když jsem procházel třeba starým barevným hradním palácem v Jindřichově Hradci a představoval jsem si ty místnosti a jak to muselo v té době vypadat....
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Film Jan Žižka

Nový příspěvek od Viola »

Jojo, ta debata s odborníky byla hodně vtipná - a Čechura je už úplně mimo?
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Film Jan Žižka

Nový příspěvek od Ježek »

Viola píše:a Čechura je už úplně mimo?
Jestli si myslí, že se ve středověku bojovalo bez helem, protože jsou těžký a reznou, tak zřejmě je.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Film Jan Žižka

Nový příspěvek od Viola »

Trochu OT, ale jeho názory na pobělohorskou dobu, resp. to, z čeho při svých názorech vychází, je bohužel docela dobře vidět v tomto dílu historie.cs: https://www.ceskatelevize.cz/porady/101 ... 058220005/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Film Jan Žižka

Nový příspěvek od Ježek »

Americká Variety hodnotí film dobře, jako uspokojivý: https://variety.com/2022/film/reviews/m ... 235357793/" onclick="window.open(this.href);return false;
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Film Jan Žižka

Nový příspěvek od Ježek »

Celkem zdrcující recenze na Seznamzprávách: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kult ... pad-213487" onclick="window.open(this.href);return false;
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Film Jan Žižka

Nový příspěvek od Ježek »

lžižka.jpg
TBMK
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Film Jan Žižka

Nový příspěvek od Ježek »

Shlédnuto.
Kdyby se to jmenovalo třeba Barbar Ješek, tak bych k tomu přistoupil jako k průměrnému béčkovému fantasy. Místo toho lze dohledat několik vyjádření, že půjde o historicky věrné ztvárnění látky, navíc i na začátku filmu se píše "inspirováno skutečnými událostmi"

Zápletka je v rozporu s historickými fakty, nedává smysl ani logicky, ani scénáristicky. Václav IV. v roce 1402 chce podniknout římskou jízdu, ale nemá peníze. Kdo má peníze, je Jindřich z Rožmberka, který se má oženit s Kateřinou, jejíž strýc je francouzský král. Václav IV. pověří "lorda Boreše", který má zařídit únos Kateřiny (k tomu je najat Žižka se svojí bandou). Zajetí Rožmberkovy snoubenky má být pákou na magnáta, aby půjčil Václavovi peníze na římskou jízdu. Do toho máme Zikmunda, který vysílá vlastní hrdlořezy, aby zajali Kateřinu, protože se chce stát českým králem a chce mít páku na Rožmberka i francouzského krále.
Mezitím je několik zvratů, Žižka objeví cep a bojový vůz, sjednotí povstalce proti Rožmberkovi, 3x tam zazní Ktož jsú Boží bojovníci, Kateřina se do Žižky zamiluje, královský lev na loveckém hrádku během bitky někoho sežere a Kateřina skokem z hradby (Zvíkov, ale ve filmu bezejmenný lovecký hrádek Václava IV.) umírá. Přeposlední záběr je krásná krajina napuštěné orlické přehrady, poslední útok jízdy na husitskou vozovou hradbu.

Postavy se nechovají jako středověké, ale mají dilema člověka 21. století, vizuálně je to kýč na kýči - všichni jsou špinaví, v roztrhaných šedých nebo hnědých oděvech, kožené zbroje, fantasy tesáky, záporák v černém, mlha, louče, napichováni na kůly, chybí listina s ohořelými okraji. Ku poteše amerického woke publika Kumána hraje černoch. Gay není, silné ženské postavy ano.

Akční scény se mi nelíbily, trhaná kamera, rychlé střihy. Děj se odehrává většinou v lese nebo v jeskyni, když ne, tak hrady celkem ujdou. Hudba se mi líbila, herecké výkony kolísavé (dobře hrála představitelka Kateřiny nebo Zikmunda).
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
boukaljan
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 17 úno 2017 22:42
Been thanked: 6 times

Re: Film Jan Žižka

Nový příspěvek od boukaljan »

Shlédnuto společně s Ježkem:

Za mě slušná akční fantasy rubačka, vlastně je to mnohem lepší, než jsem čekal.

Když na to bude člověk koukat jako historik, bude trpět (děj, reálie apod.), když nad tím bude moc přemýšlet, bude rovněž trpět (logičnost děje, hluchá místa) ... ale je to koukatelné. Hodně medieval filtru (všechno šedé, špinavé, zakrvácené), na druhou stranu to může lidi přivést k zájmu k dobu Václava IV. (obdobně jako Kingdom Come, i když to je co do reálii nesrovnatelné). Začnou se v tom vrtat, hledat, zjišťovat a v tom vidím rovněž jistý přínos. Pro cizince pěkná reklama na českou krajinu, hodně se tam běhá po lesích - což ostatně Žižka na přelomu 14. a 15. století dělal dle skromných svědectví velice často, takže proč ne.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Film Jan Žižka

Nový příspěvek od Ježek »

Co je ale zajímavý, porovnání filmu s kritikou odborníků (viz výše) - některá ta kritika jen na základě traileru nemá moc smysl. Třeba ta kritika bojovýho vozu
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Pongrac
Sedlák
Příspěvky: 11
Registrován: 19 srp 2013 11:19

Re: Film Jan Žižka

Nový příspěvek od Pongrac »

Ježek píše:Shlédnuto.
... Postavy se nechovají jako středověké, ale mají dilema člověka 21. století, vizuálně je to kýč na kýči - všichni jsou špinaví, v roztrhaných šedých nebo hnědých oděvech, kožené zbroje, fantasy tesáky, záporák v černém, mlha, louče, napichováni na kůly, chybí listina s ohořelými okraji. Ku poteše amerického woke publika Kumána hraje černoch. Gay není, silné ženské postavy ano.

Akční scény se mi nelíbily, trhaná kamera, rychlé střihy. Děj se odehrává většinou v lese nebo v jeskyni, když ne, tak hrady celkem ujdou. Hudba se mi líbila, herecké výkony kolísavé (dobře hrála představitelka Kateřiny nebo Zikmunda).
Presne toto som cakala. Nech idu do pekla s tymi modernymi predstavami historie. A to tlacenie tej zvratenej americkej ideologie este aj do CESKEHO filmu je ozaj koniec, koniec nasej historie, koniec kreativity. Ja sa snad nedozijem dna kedy urobia film, alebo napise niekto knihu ktora odzrkadluje stredovek. (ja som jednu napisala ale kedze tam nemam cernochov a netlacim tam feminizmus asi mi to nikto nevida) Sigrid Undset vedela pochopit stredovek, neviem preco v Europe zrazu tolko ludi nechape.
~ Adriana
Blanka z Valois
Měšťan
Příspěvky: 18
Registrován: 07 zář 2007 17:54

Re: Film Jan Žižka

Nový příspěvek od Blanka z Valois »

Souhlasim s Jezkem, ze by se film mohl jmenovat jakkoliv, protoze to nemelo se zasazenim do realne historie nic spolecneho. Na druhou stranu - kdyby se to jmenovalo jakkoliv jinak, tak bychom na to ani nesli, ze? Nebo tedy ja urcite ne :-D Ale pro pobaveni dobre, nad nekterymi klise a akci s lvickem jsem se smala na cele kolo (az na to ze jako jedina).

Btw, k te poznamce o spinavych lidech - pred mnoha lety jsem delala komparz v jednom pseudostredovekem nemeckem filmu. V maskerne na me pouzili celou paletu barev, nacez masker nasel nenacatou olivove zelenou a povida "Hele, tu jsem jeste nepouzil" a uz jsem ji mela na obliceji  Takova ustalena predstava stredoveku...

Jinak ja znam herce Matthew Goode (Zikmund) z asi 5 filmu a 2 serialu a na to, ze ho mam jinak rada, tak tady jsem si na nej proste nemohla zvyknout, ale muze to byt tim, ze to byla hodne charakterove jina role, nez ve kterych ho znam.

Zrovna dnes jsem koukala v knihovnicce na Zizku od Corneje a rikala si, ze ji treba zkusim zacit cist...  Tak treba ten film nejaky prinos mel :-D
Uživatelský avatar
boukaljan
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 17 úno 2017 22:42
Been thanked: 6 times

Re: Film Jan Žižka

Nový příspěvek od boukaljan »

https://www.irozhlas.cz/kultura/film/ja ... 6xkvDbunbI" onclick="window.open(this.href);return false; reakce některých historiků (Doležalová a Biederman).
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Film Jan Žižka

Nový příspěvek od Ježek »

Po smířlivějších historicích nekompromisní radio Wawe: Točit jako kaskadér. Jáklův Jan Žižka stál půl miliardy, ale působí jako středověké ochotnické divadlo https://wave.rozhlas.cz/tocit-jako-kask ... ko-8823146" onclick="window.open(this.href);return false;
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Wladislaus
Kníže
Příspěvky: 378
Registrován: 18 led 2020 08:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Film Jan Žižka

Nový příspěvek od Wladislaus »

Film jsem viděl, ale na to, abych si o něm udělal lepší obrázek, na něj půjdu ještě jednou, možná dvakrát, což normálně nedělám :D Zatím můžu popsat jenom prvotní dojmy, které hned po shlédnutí byly rozporuplné, ale s odstupem času jdou spíš kladným směrem. Vypůjčím si pár postřehů od Ježka a okomentuju je z mého pohledu:

Zápletka
Nakolik je zápletka nelogická scénáristicky, to zas tak jednoznačné není. Nějaká skřípající místa v ději samozřejmě nerozporuju, ale námět podle mě zvolil Jákl takový, aby do kin přitáhl i ženy. Na tom nevidím nic špatného, kolik žen by se asi tak chtělo dívat na to, jak se tam rubou jenom chlapi že? A ruku na srdce pánové, co všechno dokážeme udělat kvůli ženám :D Pokud se někdo obával nějaké „Xeny“, tak myslím může být příjemně překvapen, že se nic takového nekonalo.

Nakolik je zápletka nelogická historicky, to upřímně posoudit (zatím) nedokážu, protože tohle období (zatím) nijak zvlášť prostudované nemám. Netuším, jaké vztahy měl římsko-německý císař s francouzským králem, ani nakolik by je mohla ovlivnit případná svatba neteře francouzského krále s Vítkovcem, který vládl území, které bylo v podstatě takovým státem ve státě.

Pokud jde ale o zápletku v přímé souvislosti se Žižkou, naopak mě přijde celkem přesvědčivá. Dochované záznamy o něm mluví jasně. Před rokem 1400 je poslední záznam zhruba datovaný do let 1390-1400, kdy nechal Žižka u krumlovských minoritů zařídit rodinné záduší. Po roce 1400 se první záznam objevuje až roku 1408. Co se dělo mezitím, jsou čiré dohady, všeobecná shoda je na Žižkově žoldnéřství. Jáklova zápletka uvádí Žižku jako žoldnéře, který se po určité době vrátil do Čech, chtě nechtě se zaplete do vyšší politiky a události ho uvrhnou do nepřátelství vůči Rožmberkovi, které se pak následně přetaví do jeho zbojnických epizod na rožmberském panství. Tady mi chybí jenom jediné, a sice že v závěrečných titulkách není tento fakt vyplývající ze zápletky vysvětlen. Nijak to ani nekoliduje s Žižkovým pozdějším fungováním na Václavově dvoře. Jáklův Žižka ani krále Václava nijak nechce zradit (na zradu krále naráží například jeho bratr Jaroslav, jestli se nepeltu), i když si o králích myslí své.

Cepy a bojový vůz
Tohle tam dali jako spojení s husitskou taktikou. Nějak to tam podle mě museli naroubovat kvůli běžnému divákovi, nepolíbenému historií, který má aspoň nějaké povědomí, jak husiti válčili. V rámci jednou dané zápletky celého filmu to ani jinak napasovat nešlo a podle mě to zas až tak špatné nebylo. Dokonce to bylo zobrazeno celkem věrohodně. Snad tam ale mohli dát o dva-tři vozy víc :D

Chování postav a dilema člověka 21. století
Myšlení dnes a tehdy je samozřejmě rozdíl a pokud člověk chce pochopit středověk, musí se oprostit od myšlení dneška. Ale jak takové myšlení filmovou zkratkou zobrazit běžnému člověku, který se o dějiny nezajímá a je pevně ukotven problémy svého vlastního života? Obávám se, že mnohé by nepochopil a prostor na nějaká vysvětlování by byl spíš v seriálu, než v časově omezeném filmu. Krom toho si nemyslím, že mezi tehdejším člověkem a dnešním člověkem by byl nějaký zásadní rozdíl – podvědomě člověk příkoří a nespravedlnost cítí dnes a cítil i tehdy. Ale nejsem expert na chování vrcholně středověkého poddaného a můžu se mýlit. Docela by mě zajímalo, jak by se měl plebs nebo žoldáci chovat v rámci daného děje podle nějakého experta.

Špína, fantasy tesáky, záporák v černém atd.
Dobře, mohlo to být barevnější, hlavní záporák měl i na můj vkus hodně blbej tesák nebo co to bylo, ale špína k životu v lese prostě patří. Kdyby se děj odehrával v městských nebo hradních kulisách, tak by to bylo samozřejmě jako pěst na oko. Ale žoldákům a zbojníkům na nikdy nekončících cestách by bylo šumák, jestli mají ohoz podle poslední německé módy.

Akční scény a herecké výkony
K tomu nemám žádnou výtku. Klasické „šavlovačky“ se nekonaly, místo toho se prostě každý snažil zabít toho druhého co nejrychleji, přesně jak to má být. Příjemně mě překvapilo, a to bych chtěl vyzdvihnout, že Žižka nebyl žádný herkulesovský geroj, který by bez mrknutí oka pobil všechny nepřátele aniž by se zapotil. Naopak když chtěli Rožmberkovi vojáci ve (Vetchého) vesnici pověsit toho kluka, věrný chladné kalkulaci žoldáka se nehodlal postavit přesile, i když věděl, že morálně je to špatně. Až když se dolů vrhla Kateřina tak do toho šel konečně taky. A naštěstí se ukázalo, že přesila byla opravdu přesila a nakonec ho udolala! Závěrečný souboj s hlavním záporákem se sice nesl v klasické šabloně, že záporek je lepší, ale naštěstí se to nezvrtlo v takovéto že klaďas dostává zabrat, pak se vzmůže a záporáka zabije. Ne, oceňuju, že moment, kdy byl Žižka pokořen, nakonec rozlouskla Kateřina a ne nějaké náhle vzedmutí Žižkovy síly. Jsou to detaily, ale na můj vkus celkem se vymykající klasickým klišé.

Herci mě bavili. Ben Foster jako Žižka mi vyloženě seděl, mě osobně by přesvědčil, abych za ním šel. William Moseley jako jeho bratr Jaroslav svého malého prostoru využil dostatečně a společně s Fosterem, pokud by dostali prostor v nějaké pokračování, by podle mě dokázali přesvědčit ještě lépe. To samé platí pro ostatní herce, včetně Žižkovy bandy žoldáků, ze které nakonec nezůstal naživu nikdo, což je plusový bodík navíc :D

Shrnuto a podtrženo, nic jsem od toho nečekal, naopak mě to dost bavilo. Nevadí mi jednodušší rubačky ani složitější konverzačky. Třeba nedávno jsem si pustil amerického Jana Husa z roku 1977 (https://www.youtube.com/watch?v=hwtaXwmsHs8)a bavil mě úplně stejně :D Mohlo to dopadnout líp, ale taky hůř. Jákl podle svých slov musel mnohokrát ustupovat z původní představy a záměru a výsledek je prostě kompromis, ke kterému vedly komplikace, které nás z pohledu diváka nemusí zajímat, ale přesto je chápu. Ostatně nevšiml jsem si, že by někdo v české porevoluční kinematografii dokázal dát dohromady tolik peněz a slušnou hereckou suitu a dotáhnout takový projekt aspoň do zdárného konce. Když srovnám těch 90% co údajně do rozpočtu dali Američani a pouhých 10% co dali Češi, tak jsem zvědavý, jestli se někdo rozhodne to udělat obráceně a natočí vlastního Truc-Žižku. Podle mě těžko, nakonec jenom zůstane u internetového žvanění a pravděpodobně dřív Jákl natočí o Žižkovi pátý díl :D

Je to každopádně můj názor a nikomu ho nevnucuju. A nepopírám, že se do něj promítají i moje vlastní sympatie k tomu, jak se Jákl dokázal vypracovat a zůstat přitom nohama na zemi.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Film Jan Žižka

Nový příspěvek od Viola »

Wladislaus píše: Nakolik je zápletka nelogická historicky, to upřímně posoudit (zatím) nedokážu, protože tohle období (zatím) nijak zvlášť prostudované nemám. Netuším, jaké vztahy měl římsko-německý císař s francouzským králem, ani nakolik by je mohla ovlivnit případná svatba neteře francouzského krále s Vítkovcem, který vládl území, které bylo v podstatě takovým státem ve státě.
Myslím si, že něco takového je v podstatě vyloučené. Neumím si představit, proč by to ten francouzský král dělal. Ani nevím, jestli tou dobou byl Jindřich volný k dalšímu sňatku, neví někdo?
Wladislaus píše: Tohle tam dali jako spojení s husitskou taktikou. Nějak to tam podle mě museli naroubovat kvůli běžnému divákovi, nepolíbenému historií, který má aspoň nějaké povědomí, jak husiti válčili. V rámci jednou dané zápletky celého filmu to ani jinak napasovat nešlo a podle mě to zas až tak špatné nebylo. Dokonce to bylo zobrazeno celkem věrohodně. Snad tam ale mohli dát o dva-tři vozy víc :D
Myslím, že taktika s vozovou hradbou se u Žižky vykládá v souvislosti s bitvou u Grunwaldu 1410, ne?
Uživatelský avatar
Wladislaus
Kníže
Příspěvky: 378
Registrován: 18 led 2020 08:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Film Jan Žižka

Nový příspěvek od Wladislaus »

Viola píše:
Wladislaus píše: Nakolik je zápletka nelogická historicky, to upřímně posoudit (zatím) nedokážu, protože tohle období (zatím) nijak zvlášť prostudované nemám. Netuším, jaké vztahy měl římsko-německý císař s francouzským králem, ani nakolik by je mohla ovlivnit případná svatba neteře francouzského krále s Vítkovcem, který vládl území, které bylo v podstatě takovým státem ve státě.
Myslím si, že něco takového je v podstatě vyloučené. Neumím si představit, proč by to ten francouzský král dělal. Ani nevím, jestli tou dobou byl Jindřich volný k dalšímu sňatku, neví někdo?
Jelikož já mám fantazii docela bujnou a obvykle se mi u každé dochované listiny hned v hlavě odvíjí nějaký příběh, tak by mě hned napadlo, proč by to mohl Jindřich zpunktovat. Jestli se nepletu, tak byl nejmocnějším šlechticem tehdejšího Českého království a sňatkem s příbuznou francouzského krále by zdvojnásobil svou prestiž, čímž by se teoreticky mohl stát i kandidátem na českého krále. Mohl by klidně kalkulovat s tím, že ani Václav ani Zikmund neměli mužské dědice. A královský trůn je lákavé sousto :D
Viola píše:
Wladislaus píše: Tohle tam dali jako spojení s husitskou taktikou. Nějak to tam podle mě museli naroubovat kvůli běžnému divákovi, nepolíbenému historií, který má aspoň nějaké povědomí, jak husiti válčili. V rámci jednou dané zápletky celého filmu to ani jinak napasovat nešlo a podle mě to zas až tak špatné nebylo. Dokonce to bylo zobrazeno celkem věrohodně. Snad tam ale mohli dát o dva-tři vozy víc :D
Myslím, že taktika s vozovou hradbou se u Žižky vykládá v souvislosti s bitvou u Grunwaldu 1410, ne?
Já někde četl, že použití vozů zmiňuje například Konrád Keyser (1366-1405) ve vojenském manuálu Bellifortis, nebo snad dokonce vojenský řád (o něco starší než byl Žižkův) od Hájka z Hodětína (1360-1424). Že by nějaká jejich jednodušší varianta byla použita poprvé až u Grunwaldu a předtím nikdy, se mi moc věřit nechce. Ale můžu se plést.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Film Jan Žižka

Nový příspěvek od Ježek »

Viola píše: Myslím si, že něco takového je v podstatě vyloučené. Neumím si představit, proč by to ten francouzský král dělal. Ani nevím, jestli tou dobou byl Jindřich volný k dalšímu sňatku, neví někdo?

Byl ženatý za paní z Kravař, o rok později se jim narodil Oldřich.
Viola píše:Myslím, že taktika s vozovou hradbou se u Žižky vykládá v souvislosti s bitvou u Grunwaldu 1410, ne?
Tam ani ne, ale vozová hradba se běžně používala jako obrana tábora (v noci)

Vliv na taktiku mělo i dobývání hradu Skály v roce 1413 (https://biblio.hiu.cas.cz/records/4cbc6 ... ?locale=cs" onclick="window.open(this.href);return false;), z toho vychází Hodětínův řád. Tam se uvádějí vozy (viz předchozí věta).

Existuje taky tenhle rukopis, i když to jsou spíš fantasie: https://en.wikipedia.org/wiki/Bellifortis" onclick="window.open(this.href);return false;
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Wladislaus
Kníže
Příspěvky: 378
Registrován: 18 led 2020 08:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Film Jan Žižka

Nový příspěvek od Wladislaus »

Ježek píše:
Viola píše: Myslím si, že něco takového je v podstatě vyloučené. Neumím si představit, proč by to ten francouzský král dělal. Ani nevím, jestli tou dobou byl Jindřich volný k dalšímu sňatku, neví někdo?

Byl ženatý za paní z Kravař, o rok později se jim narodil Oldřich.
Oldřich se měl narodit 1403. Odkdy byl ale Jindřich ženatý s Alžbětou z Kravař, to se ví přesně? Jestli ne, tak to okénko pro Jáklovu uměleckou licenci tam je. I když nějak velké ne, jestliže se Oldřich nardil 13. ledna, to uznávám :D
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů