Historické časopisy a jiná historická periodika

Stredověk dnes - historiografie, aktuality, pomoc při bádání ...

Moderátor: Ježek

Předplácím Dějiny a Současnost

ano
2
13%
ne
13
87%
 
Celkem hlasů: 15

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Historické časopisy a jiná historická periodika

Nový příspěvek od Ježek »

Jelikož tu je několik předplatitelů Dějin a součastnosti, chtěl bych se zeptat, jaká periodika předplácíte nebo znáte a jaký na ně máte názor.
Naposledy upravil(a) Ježek dne 09 kvě 2007 19:42, celkem upraveno 1 x.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Vzhledem k malému množství času i peněz a a bsenci jména na schránce :wink: nepředplácím nic. Loni jsme braly s kámoškou napůl MF (studentská sleva :palec: ), ale četla to víc kámoška než já. No ale když už na něco dojde, je to ten Ïas a Reflex a pak občas dámské časáky o módě a tak :lol: , hlavně slovenské (nevím, jak vy, ale mně ty české - až na pár výjimek typu Marianne - přijdou dost nablblý...).
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Aha, teď mi došlo, že se jedná jenom o historické časáky :oops: . Tak jsem to opět nezvládla...
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Dagmar »

Kdysi jsem kupovala Dějiny a součastnost, ale vzhledem k ceně a obsahu jsem už přestala.
Také jsem kupovala Slovo k historii, ale myslím, že už nevychází.
Dáte nějaký typ?
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

ÏaS

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Ano, dlouho jsem přemýšlel, zda ho mám pravidelně odebírat. Je to bezesporu kvalitní periodikum. Nokonec nerozhodly vůbec prachy za předplatné, to je až to poslední v tomto případě. Ale to, že bych vůbec neměl čas to číst a doma by se mi to štosovalo a já si zoufal, kdy to přečtu...
Furt do práce a ještě k tomu lítání po všech možných internetových diskusních fórech. Mám toho plný kecky... :lol: :lol: :lol:
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Já si taky ÏaS nepředplácím, protože si vybírám čísla podle obsahu. Naštěstí kousek od práce je jak Luxor, tak knihkupectví Academia , takže zajímavá čísla stíhám zakoupit.

Jinak můžu doporučit další dvě periodika :
1. Mediaevalia Historica Bohemica - což je pravidelný sborník, vychází od roku 1991. V redakční radě je např. paní Kopičková, Dušan Třeštík či Josef Žemlička. Výhoda je, že obsah každého čísla včetně jednotlivých článků a jejich autorů je k dispozici velmi přehledně na internetu , a je možné si to doobjednat, (samozřejmě, pokud ho mají ještě k dispozici)
Je to samozřejmě dražší než časopis klasický.
odkaz pro zájemce : www.hiu.cas.cz/

2. Český časopis historický , taky moc dobrý , ten neí až tak úzce zaměřen jen na středověk, zase je obsah čísel na internetu a je možno dokupovat.

odkaz URL: http://www.lib.cas.cz/www/journals/cz/C ... oricky.htm
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

co ète Ježek:)

Nový příspěvek od Ježek »

Předplácím Dějiny a Součastnost, poslední dobou dočítám asi ročník zpět. Budu ale váhat nad prodloužením předplatného. Na moje gusto je tam málo dějin, zajímavých článků, samé umění, kultura, každodenost novověku a 20. století. Když se nepovede téma, tak se najde v čísle asi tak jeden článek, který mě zajímá + fejetony na konci jsou velmi zajímavé (hlavně od Třeštíka).
Mediaevalii mám také doma, bohužel jen díly 6,8 a 9. Poslední číslo mne nezaujalo, k předchozím ne a ne se dostat (a nevím obsah). Ale zveřejňované práce hosnotím velmi dobře, většinou jsou zajímavé.
Měl jsem možnost se setkat i s Historickým obzorem, ten se mi jako časopis zamlouval daleko více. Sice černobílý a kratší než než ďas, ale věnuje se striktně historii, nejenom poslednímu půltisíciletí. Nevím, jestli ještě vychází.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: co ète Ježek:)

Nový příspěvek od Viola »

Ježek píše:Předplácím Dějiny a Součastnost, poslední dobou dočítám asi ročník zpět. Budu ale váhat nad prodloužením předplatného. Na moje gusto je tam málo dějin, zajímavých článků, samé umění, kultura, každodenost novověku a 20. století. Když se nepovede téma, tak se najde v čísle asi tak jeden článek, který mě zajímá
Tohle je přesně důvod, proč si ÏaS nepředplatit... Někdy je zajímavé téma a aspoň v Praze není problém ho dostat, ale někdy tam jsou na můj vkus nepříliš zajímavé věci...
No a co se týče ostatních odborných časáků, spoustu je jich - opět pro Pražáky :wink: - k dostání v Academii na Václaváků, jak tu už psala Katka.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

p.

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jen potvrzuji, že ze stejného důvodu si ÏaS nepředplácím, protože tam najdu málo zajímavého, a tak jsem si koupil jen několik starších čísel.
Jinak občas sleduji dění ve sbornících okresních archivů, občas se tam najdou nějaké zajímavosti a dle mého je povedené periodikum (?) Castellologica bohemica a Archaeologia historica.
Jinak mám předplacený zpravodaj obce Benecko Posel zpod Žalého, kde je historii věnováno poměrně dost místa, včetně té středověké a pak Hlásku, zpravodaj Klubu Aug. Sedláčka.
Jinak jsem obdivovatelem těch prvorepublikových vlastivědných sborníků, které měly vynikající autory, nápady a hlavně přínosný obsah. Jako odstrašující příklad přeživšího takového "sborníčku" je Od Ještěda k Troskám, který spoluzaložil J.V.Šimák a jeho úroveň byla špičková - dnešní vydávání tohoto periodika už několik let dokazuje, kam až jde klesnout a vydavatelé si nejspíš ani neuvědomují, jakou ostudu šimákovu jménu dělají... 8)
Uživatelský avatar
Tekla
Vévodkyně
Příspěvky: 341
Registrován: 16 bře 2006 18:34
Bydliště: Praha

Re: ÏaS

Nový příspěvek od Tekla »

Jiøí Motyèka píše: a doma by se mi to štosovalo a já si zoufal, kdy to přečtu...
no tak mne se to doma stosuje a posledni tri cisla jsem nejak nezvladla... :wink: ale furt ve mne zije ta predstava, ze to jednou doctu :D
Tekla. Z pekla? Kdepak! Z nebe. Trochu to tam zebe...
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Dobrý je i Bezděz - vlastivědný časopis českolipska - přispívá do něj i pan Sovadina, jenže zatím poslední číslo bylo z 2006, tak doufám, že ho nepotkal stejný osud jako mnohé jiné nekomerční časopisy a že stále ve zdraví vychází. Zkusím to ověřit.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Katerina píše:Dobrý je i Bezděz...zatím poslední číslo bylo z 2006, tak doufám, že ho nepotkal stejný osud jako mnohé jiné nekomerční časopisy a že stále ve zdraví vychází. Zkusím to ověřit.
Teď teda nevím... :? Bezděz je výborný "periodikum", ale jeho periodicita je podobná jako u ostatních sborníků okresních archivů, ne?
Na vydávání se podílí mimo Vlastivědného spolku i českolipský SOA a Museum... proto by mě překvapovala "nekomerčnost", protože to bude jistě sponzorovaný nějakým rozpočtem a fondama...
Ale je fakt, že patří mezi jeden z výborných sborníků a není se co divit, když se tam míjejí jména jako Sovadina - Gelnar - Gabriel - Panáček - Andres....
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Bezdìz

Nový příspěvek od Katerina »

promin, Přemku za zmátnutí :wink: , zase jsem se vyjádřila nepřesně , nekomerčností jsem myslela, že to není časopis, který si na sebe vydělává tím, že jev něm 90% reklamy jako v těch časácích, co si můžeš koupit v kařdé trafice.

S periodicitou by nám mohl možná pomoci Georg, (je to jeho kraj :) ?
Já si objednávám po internetu, a tam mají jako poslední 15/2006, což mě taky zmátlo.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

tak vy dva Bezdězáci - šup se s reklamou a obsahem... :lol:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

sborník BEZDÌZ

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: sborník BEZDÌZ

Nový příspěvek od Katerina »

Przemysl de Nyestieyky píše:sborník Bezděz: http://www.muzeum.clnet.cz/pracoviste/k ... bezdez.htm třeba :D
No, to je ono, odtamtud si je vybírám, jenže, jak jsem už psala, končí to 15/2006.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Famm-09
Měšťan
Příspěvky: 22
Registrován: 15 črc 2006 18:37
Bydliště: Domažlice a Èeské Budìjovice

Nový příspěvek od Famm-09 »

Ahoj, dá se někde sehnat ČČH kromě knihoven? Díky
Vincere aut mori
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Dá se sehnat v Academii na Václaváku - nevím, jestli i v jiných pobočkách, nebo přímo objednat... http://www.hiu.cas.cz/cs/nakladatelstvi ... toricky.ep
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: co ète Ježek:)ANEB HIstorický obzor

Nový příspěvek od Katerina »

Ježek píše: Měl jsem možnost se setkat i s Historickým obzorem, ten se mi jako časopis zamlouval daleko více. Sice černobílý a kratší než než ďas, ale věnuje se striktně historii, nejenom poslednímu půltisíciletí. Nevím, jestli ještě vychází.
Úplnou náhodou jsem na něj ted narazila na internetu, mají tam archiv a může se doobjednávát, asi do toho půjdu, jen co budu mít chvilku a prolezu si, co se mi v jednotlivých číslech nejvíc líbí.

Jo a taky se zdá docela zajímavá Heraldická ročenka 2006 vyšlá v dubnu 2007 - je tam něco o Kresčaku - a dá se také dokoupit.
Všechno je na síti.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Našla jsem nový časopis - Průzkumy památek, více zde. Znáte někdo? Myslím, že by tam mohla být spousta zajímavých věcí.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů