Geograf Bavorský a slovanské kmeny

Dějiny do roku 1197 (druhý nástup Přemysla I.) - stěhování národů, Sámova říše, Velká Morava, české knížectví a nedědičné království (Vratislav a Vladislav). Světové dějiny do konce 12. století

Moderátor: Ježek

slavicekvac
Král
Příspěvky: 1785
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Geograf Bavorský a slovanské kmeny

Nový příspěvek od slavicekvac »

Katerina píše:Já si tedy dovolím přidat - ač jsem časově vzdálená, ale jak všechno souvisí se vším - musím i tato období znát a dost mě zajímá - viz. ti Milčané .

jInak přiznám se, že Fraganeo - mě také uhodilo do očí a napadlo mě totéž co Ježka - s Prahou bych to klidně ztotožnila - ostatně - na tom polském webu to tak i překládají Pražanie -

KLube se taková hypotéza - jen pro zamyšlení - Geograf vlastně uvádí čechy a MOravany 2x:

Jednou jako Beheimere - polsky Czesi - přisoudí jim 15 hradů - a Ježek uvádí v možnou souvislost onen křest 14 knížat v Řezně -
a pak Fraganeo- neboli Pražané - s 30 hrady. Skoro by se chtělo umístit těch 30 hradů do české kotliny kolem Řípu - v podstatě v hranicích budoucího prvního českého státu - zatímco těch 15 českých hradů by skoro ukazovalo na onen zbytek - Žemlička zmiňuje později připojená území v prvních obdobích - jenže to se na to musím do něj podívat - nemohla by to být ta část, kterou Žemlička přisoudil jednu dobu (samozřejmě mnohem později) Děpolticům - že se tam pokoušeli o jakési udělné knížectví - v Čechách ???
Já si myslím, že těch 14 pokřtěných byla doména později nazvaná Slavníkovská. Taky jsou tam kostely bavorské, u Přemyslovců spíše rotundy byzantské - s vlivem Svatopluka logicky. Ač na Moravě jsou taky převážně kostely bavorské, ale před CM misií :-) Taky jsem přesvědčen, že ten křest převážně držel, a problém střetu pohanství a křesťanství tam byl jen u Zličana v Kouřimi. U Slavníkovců máme vykopáno jen málo hradišť, těch 14 by se našlo třeba na G Earth.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1785
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Geograf Bavorský a slovanské kmeny

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ježek píše:
KOMOŃ píše:Ten počet co tu uvádíte v okolí Prahy, by jakž, takž splnit šel ale o nějaké jednotnosti asi nemůže být řeč.Spíš naopak.
Jenže tady je v nepoměru počet hradů u toho "Pražska" s počtem hradů Čechů - těžko může být v centru 2x více opevněných míst, aniž by zdejší vládci neovládali zbytek Čech - v té době je křtěno 14 knížat, nikoli jeden nebo dva.
Žemlička začal uznávat titul kníže pro každého šéfa kmene uvnitř domény. Václav, Boleslav, Vratislav byli knížaty současně rodem, nikoliv stolcem. Žádný problém s 14ti knížaty v době předchozí generace. Integrace na jednoho knížete je věc 995.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4023
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 65 times
Been thanked: 18 times

Re: Geograf Bavorský a slovanské kmeny

Nový příspěvek od Ježek »

I když je to málo pravděpodobné, ve dvojích Moravanech může být zaznamenán jejich územní a hospodářský (vznik nových hradišť) - stejně tak ale druzí Moravané mohou být obyvatelé budoucího Pribinova knížectví, které bylo později ovládnuto Velkou Moravou.

A nebo to může být etnikum na Balkáně, žijící u druhé řeky Moravy.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů