Viola (Alžběta) Tešínská a muži jejího života

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Upřímně, já si vážně neumím představit 16-letého výrostka, který "miluje". I když dříve lidé dospívali dříve - aspoň v určitých věcech, přijde mi to trošku přitažené za vlasy -samozřejmě nechci slovíčkařit :) Spíš bych se klonila k tomu, že se mu líbila - což by obvšem znamenalo, že se s ní již dříve setkal; nevěřím tomu, že se o nějaké dívce vykládá, jak je krásná, a Václav to "riskne" a vezme si ji... Takže kdy a kde se mohli setkat? (Že by ta Vaňková nebyla zase tak daleko od pravdy?? :) - Mimochodem, asi se s ní musel setkat i Petr z Rožmberka...
Á propos - Alžběta, Václavova snoubenka, údajně nebyla příliš hezká... Možná to byl taky jeden z důvodů. A taky bych se přikláněla k tomu, že šlo o jakousi Václavovu demonstraci síly a nezávislosti - nám se to možná nezdá jako tak nerovný sňatke, protože Viola byla Piastovna, ale bylo to stejně nemyslitelné, jako kdyby si vzal třeba dceru Jindřicha z Rožmberka...
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

Škoda že o ní prakticky nic nevíme, přesto, pokud dokázala uchvátit jak Václava III. tak Petra z Rožmberka, pak dle mého musela být kouzelná :wink:
Dosud jsem nenarazil na jedinou knihu o ní, pominu-li zpracování Gabriely Šarochové, nelákala by vás taková výzva?

K těm výrostkům, domnívám se, že muži i ženy tehdy dospívali dříve než dnes - ovšem i dnes mnozí nedospějí nikdy :lol: Vášnivé vzplanutí bych si u pohledného Václava III. představit dovedl. Navíc byl asi i on nucen během své uherské školy dospět (by Petr Žitavský to odmítá, když líčí jeho prostopášný život). Jak se asi Viole žilo po boku takového krále?
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Maršálek píše:Škoda že o ní prakticky nic nevíme, přesto, pokud dokázala uchvátit jak Václava III. tak Petra z Rožmberka, pak dle mého musela být kouzelná :wink:
Dosud jsem nenarazil na jedinou knihu o ní, pominu-li zpracování Gabriely Šarochové, nelákala by vás taková výzva?

K těm výrostkům, domnívám se, že muži i ženy tehdy dospívali dříve než dnes - ovšem i dnes mnozí nedospějí nikdy :lol: Vášnivé vzplanutí bych si u pohledného Václava III. představit dovedl. Navíc byl asi i on nucen během své uherské školy dospět (by Petr Žitavský to odmítá, když líčí jeho prostopášný život). Jak se asi Viole žilo po boku takového krále?
A teď otázka - myslíš si, že se tedy před svatbou viděli? Když "uchvátila" minimálně Václava, tak se asi vidět museli... JEnže kdy a při jaké přílezitosti? A kdy s Petrem? Pravda, u něj by to bylo jednodušší, během Václavovy krátké vlády se jistě setkali u dvora. A že se Petrovi zalíbila, to je dost dobře možné. Ale čím okouzlil on ji?
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:
Maršálek píše:Škoda že o ní prakticky nic nevíme, přesto, pokud dokázala uchvátit jak Václava III. tak Petra z Rožmberka, pak dle mého musela být kouzelná :wink:
Dosud jsem nenarazil na jedinou knihu o ní, pominu-li zpracování Gabriely Šarochové, nelákala by vás taková výzva?

K těm výrostkům, domnívám se, že muži i ženy tehdy dospívali dříve než dnes - ovšem i dnes mnozí nedospějí nikdy :lol: Vášnivé vzplanutí bych si u pohledného Václava III. představit dovedl. Navíc byl asi i on nucen během své uherské školy dospět (by Petr Žitavský to odmítá, když líčí jeho prostopášný život). Jak se asi Viole žilo po boku takového krále?
A teď otázka - myslíš si, že se tedy před svatbou viděli? Když "uchvátila" minimálně Václava, tak se asi vidět museli... JEnže kdy a při jaké přílezitosti? A kdy s Petrem? Pravda, u něj by to bylo jednodušší, během Václavovy krátké vlády se jistě setkali u dvora. A že se Petrovi zalíbila, to je dost dobře možné. Ale čím okouzlil on ji?
Já se trochu obávám, že ji neokouzlil Petr sám , ale nabídnutá by trošku relativní svoboda. Vždy byla deset let zavřená někde v kláštere v podstatě bez vyhlídek, že ji Přemyslovny propustí. Deset let je strašná doba, umím si představit, že neváhala a takovou nabídku přijala. Byla stále ještě mladá, a určitě chtěla "normálně" žít.

K.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Já si totiž nedovedu dost dobře představit ženu, která sice touží po svobodě a normálním světském životě, ale svým způsobem už si za těch osm let na klid kláštera zvykla. Přeci nemohla vědět, jaký Petr bude - mohl to být despota, násilník nebo prostě jenom ctižádostivý lhostejný královský úředník. Troufám si říct, že pokud Viola nebyla jako Whoopi Goldberg ve filmu Sestra v akci ( :P ), nemohla touha po svobodě vyvážit risk, který sňatkem s Petrem podstoupila. Takže z toho mi pořád vyplývá, že ho znala a aspoň v hrubých obrysech věděla, co od něj čekat...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:
Viola píše:... Ale čím okouzlil on ji?...
Já se trochu obávám, že ji neokouzlil Petr sám , ale nabídnutá by trošku relativní svoboda. Vždy byla deset let zavřená někde v kláštere v podstatě bez vyhlídek, že ji Přemyslovny propustí. Deset let je strašná doba, umím si představit, že neváhala a takovou nabídku přijala. Byla stále ještě mladá, a určitě chtěla "normálně" žít.

K.
Ale Katko!? Takova neromanticnost! :D Ale souhlasim s ni, ackoliv si nechavam pootevrena vratka a osobne se domnivam, ze Petr I. z Rozmberka byl velmi pohledny mlady muz ( jako priblizne vsichni Vitkovci te doby), navic byl i velmi vzdelany a dokazal-li byt i laskavy, mohl Violu jiste okouzlit. Me by okouzlil urcite! I kdyz vztah asi prilis harmonicky nebyl, kdyz Viola tak zahy zemrela. Pry ona byla neuveritelne laskava, stejne jako krasna...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Jinak předpokládám, že se neví, na co zemřela... Nebo jo?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:Jinak předpokládám, že se neví, na co zemřela... Nebo jo?
Na mor nebo na tuberkulozu. Dost velke medicinske rozpeti :!: :roll:
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Hmmm, to jo... No ten mor se většinou vyšším vrstvám vyhýbal a pokud se nepletu, tubera se taky dlouho vyvíjí, takže ji musela mít, už když si ho brala... Tak nevim:(
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:Hmmm, to jo... No ten mor se většinou vyšším vrstvám vyhýbal a pokud se nepletu, tubera se taky dlouho vyvíjí, takže ji musela mít, už když si ho brala... Tak nevim:(
Tak moznost toho umrti na mor vyplyva z toho, ze se starala o chude, mozna tim zacala uz v klastere a protoze byla takova od srdce a mozku, pokracovala v tom i po snatku a az k horkemu konci. Dalsi bezdetna kralovna ve vztahu s muzem pochazejicim z ceske slechty. Ale uz se uchyluji ke spekulacim, tak konec...
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

k důvodům proč Viola nabídku královského páru a Petra z Rožmberka přijala: osobně by se mi také líbila představa, že se viděli minimálně za jejího pobytu u dvora (a nepochybuji, že se dámy umějí rozhlížet - ty naše mají oči jako ostříži a neunikne jim u dvora žádná maličkost :lol: ), pak by jí nebyl úplně neznámý. Kdo ví, zda nebyl třeba i jejím spojencem u dvora, kde se údajně ostatní šlechtici na jejího chotě vrhali, aby z něho vymámili další statky (tedy tou chápavou a milou duší)? :wink:
Stejně tak možná viola ani žádnou možnost neměla a sňatek jí prostě nařídili, také by nebyla první. No a nakonec mě z těch horších variant napadlo, co když tuto nabídku Viola přijala i proto, že se tím prakticky eliminovalo možné ohrožení jejího života? I když byla v neklidných letech v kláštěře a nijak nezasahovala do politického dění země, nevíme zda se pro klášter sama rozhodla, či tam byla internována. Pro královský pár byla stálou hrozbou a minimálně Anna a Eliška ji tak bezpochyby vnímaly. Jak by se asi zachovaly, kdyby se někdo začal po Viole schánět, aby s nabídkou její ruky legálně nabídl i kandidaturu na český trůn? je to samozřejmě jenom spekulace, ale obě panovnice Přemyslovské krve se neukázaly právě v dobrém světle, když jednaly ve jménu zájmů svých příbuzných a doba byla opravdu zlá. Dnes považujeme výsledek zápasu o český trůn za samozřejmý a přirozený, ale tehdy to zjevně viděli jinak a kandidátů bylo bezpočet, stejně jako záminek k vyhlášení jejich "legálních" nároků...
To že Viola tak záhy po smrti svého chotě zmizela bylo příhodné, že?
servo
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Vidíš, tak to mě ani nenapadlo. Třeba takový Fridrich Sličný? Že by plánoval opřít svou kandidaturu na český trůn o královnu vdovu jako jeho bratr, čehož se Eliška lekla? Nebo to byl opět výplod její fantazie stejně jako u Richenzy a Viola měla jen to štěstí, že Petr byl stejně starý a asi i slušný člověk - aspoň ke své manželce.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Já bych hlasovala pro tu internaci. Habsburkům se moc nehodilo, obsazovat český trůn z itulu manžela Přemyslovny, a to v obou případech, jak po smrti Václava III., takže Rudolfa volba královny vdovy Elišky Rejčky byla logická (omlouvám se za další neromatičnost :D ), Viola to tehdy být nemohla - tak krátce po Václavově smrti. (období povinného smutku byl tuším jeden rok ???).
Po Rudolfově smrti by se jim naopak hodila, ale to už jí měli Přemyslovny schovanou.
Později by to už podle mně nešlo , císař Jindřich slíbil výslovně Eličce Přemyslovně, že ona bude královnou v Æechách, a to ještě v době kdy jí chtěl "nacpat" místo syna bratra Walrama.
Teoreticky, ale opravdu jen teoreticky by pak Viola mohla být "vstupenkou" na trůn až po císařově smrti, ale myslím si, že je to hodně nepravděpodobné.
A k Petrovi z Rožmberka, pokud by jí byl tak okouzlen, a ona jím, jak jí proboha mohl nechat 10 let v klášteře a ani se nepokusil jí najít ? To mě na romantickou lásku moc nesedí. I když pravda, a´t mu zase moc nekřivdím, po celou tu dobu se neoženil, přestože byl v té době poslední Rožmberk. Nicméně se zasnoubil, respektive nechal zasnoubit ale do svatby se moc nehrnul, asi mu vyhovovalo , že nevěsta je ještě nedospělá.

Ten obrat po zatčení Jindřicha z Lipé ale pořád vnímám víc jako účelový než jako krok " lásky" ke krásné Viole.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Myslim, ze se Viola s Vaclavem mohli klidne setkat az u svatebniho obradu a neni nikde dolozeno, ze byla tak krasna. Nevyslovnou krasu zminuje az Benes Krabice z Weitmile. A od nej to prebral Palacky a dalsi. Tim bych chtela vlastne zpochybnit i duvod Rozmberkova snatku s Violou. Pro nej to mohla byt klidne jen prestizni zalezitost. Nebylo bezne mit za zenu kralovnu vdovu a stat se tak pribuznym kralovskeho rodu. Takze kdyz nabizeli - vzal a stal se tak "spojencem" kralovskeho paru. Porad lepsi nez dcera zavreneho pana z Lipe. A chci se zeptat, jak vime, ze zemrela na tuberu ci mor??? Nikde jsem na to zatim nenarazila - akorat ve Vankovy a ta myslim, jako jedina uvadela i tu dobrocinnost. :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:... A chci se zeptat, jak vime, ze zemrela na tuberu ci mor??? Nikde jsem na to zatim nenarazila - akorat ve Vankovy a ta myslim, jako jedina uvadela i tu dobrocinnost. :wink:
Kdyz tady mluvime o ty logice, jak mohla mit Vankova soucasne, ze zemrela na mor a tuberkulozu? A s tou dobrocinnosti bych to musela overit, ale Violin dlouhy pobyt v klastere me privedl k tehle domnence. Nemam prameny a po ruce ani literaturu, nemusim mit ani pravdu, ale s tim, ze tuberkuloza nebyla ve Vankove, ale v Zenach a milenkach c.kralu panu Cechury a Hlavacky pravdu mam.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

elizabeth píše:
acoma píše:... A chci se zeptat, jak vime, ze zemrela na tuberu ci mor??? Nikde jsem na to zatim nenarazila - akorat ve Vankovy a ta myslim, jako jedina uvadela i tu dobrocinnost. :wink:
Kdyz tady mluvime o ty logice, jak mohla mit Vankova soucasne, ze zemrela na mor a tuberkulozu? A s tou dobrocinnosti bych to musela overit, ale Violin dlouhy pobyt v klastere me privedl k tehle domnence. Nemam prameny a po ruce ani literaturu, nemusim mit ani pravdu, ale s tim, ze tuberkuloza nebyla ve Vankove, ale v Zenach a milenkach c.kralu panu Cechury a Hlavacky pravdu mam.
Pardon, napsala jsem to blbe. :roll: Vankova mela mor. TBC nevim, kde se vyskytlo. :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:
elizabeth píše:
acoma píše:... A chci se zeptat, jak vime, ze zemrela na tuberu ci mor??? Nikde jsem na to zatim nenarazila - akorat ve Vankovy a ta myslim, jako jedina uvadela i tu dobrocinnost. :wink:
Kdyz tady mluvime o ty logice, jak mohla mit Vankova soucasne, ze zemrela na mor a tuberkulozu? A s tou dobrocinnosti bych to musela overit, ale Violin dlouhy pobyt v klastere me privedl k tehle domnence. Nemam prameny a po ruce ani literaturu, nemusim mit ani pravdu, ale s tim, ze tuberkuloza nebyla ve Vankove, ale v Zenach a milenkach c.kralu panu Cechury a Hlavacky pravdu mam.
Pardon, napsala jsem to blbe. :roll: Vankova mela mor. TBC nevim, kde se vyskytlo. :wink:
Chvalim, priznala chybu. Pravda je, ze ty Zeny a milenky..., nejsou moc podrobne a chybi tam zdroj informaci ( je ho vzadu 1 stranka). Acomo, kde jsi overila, ze je Viola Tesinska pohrbena ve Vyssim Brode? Tohle je prave v tech zenach a milenkach, kde je ta tuberkuloza, ale kdyz jsem to rikala v klastere, argumentovali, ze zadna kronika apod. o tom nepise. Kdo zna zdroj? Mimochodem, mas hezky clanek o Vaclavu III. i k Viole se vztahujici, konecne jsem ho docetla.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Dekuju za pochvalu Vaclava III. Violin hrob ve Vyssaku se uvadi vsude. Nenapadlo me nad tim pochybovat. Jeste k tomu zivote v klastere - neexistuji prime dukazy, ale je to pravdepodobne. Pravdepodobnejsi nez jeji navrat do Tesina.
Naposledy upravil(a) acoma dne 22 úno 2007 15:31, celkem upraveno 1 x.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Ještě mě napadá - pokud podle kronikářů začal Václav III. "vyvádět" po svatbě s krásnou :?: a milovanou :?: Violou?
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:Ještě mě napadá - pokud podle kronikářů začal Václav III. "vyvádět" po svatbě s krásnou :?: a milovanou :?: Violou?
Nevyvadel po smrti otce? Jako, ze ztratil dohled? Koneckoncu s tim vyvadenim jsi to myslim uvedla na pravou miru ve svem clanku. Viole bych to nepricitala. Ale co vime my, treba byla krasna jako svaty obrazek a Vaclava pritahovalo uplne neco jineho. A uz zase dedukce...
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů