Latina - obecné dotazy, vysvětlení jevů apod.

Stredověk dnes - historiografie, aktuality, pomoc při bádání ...

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1366
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 20 times

Re: Latina - obecné dotazy, vysvětlení jevů apod.

Nový příspěvek od Ingolf »

elizabeth píše: Podle mě tam těch 10 let písař zmiňuje proto, že tolik uplynulo od té doby té nyní potvrzované listiny Vladislava Jindřicha, kterou ten les uničovským na 30let uděloval.
Ingolf píše: Tedy fráze "Rovněž jim v souhrnu chceme povolit totéž magdeburské právo a tytéž právní obyčeje, které mají naši měšťané z Bruntálu." - k těm právům by tedy mělo patřit i 30-leté užívání lesa?
O těch bruntálských se zmiňuje až později, až za těmi magdeburskými právy, která propůjčovali Vladislav Jindřich i PO I. uničovským, dříve ne. Chápu to tak, že bruntálští měli městská práva, možná včetně lesa, ale o tom se tady nepíše, tady se zmiňuje les, který patřil uničovským. Navíc se tam mluví o dodržování hranic toho lesa, spolu s poli a pastvinami.(Přikazujeme jim s královskou vážností zachovat okolní hranice, jak lesa, tak polí a pastvin, svobodně a pokojně, jak je spravedlivě dříve určil náš bratr, výše zmíněný markrabí.)

Ale každopádně interpretace je na Tobě. Jsem jenom (nijak zvlášť excelentní) překladatel... :) Mohu ale poslat odkazy, co jsem k tomu nashromáždila, protože jsem samozřejmě taky nahlížela do literatury. :D
No kdybych to interpretoval já, tak těch deset let užívání lesa vztáhnu k Uničovu, ne k Bruntálu. A vůbec nedojdu k tomu, že by tahle listina dokazovala existenci města Bruntálu k r. 1213.. Je to zamotaný..
Ty odkazy rád prohlídnu.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Latina - obecné dotazy, vysvětlení jevů apod.

Nový příspěvek od elizabeth »

Já bych to viděla takto v časové posloupnosti
1.(před rokem 1213) Bruntalšti už mají potvrzené magdeburské právo a právní obyčeje.
2. (1213) Vladislav Jindřich potvrzuje uničovským totéž právo, které už dříve obdrželi bruntalští; mimo jiné les
3. (1223) Přemysl Otakar potvrzuje vše, co udělil Vladislav Jindřich, včetně lesa a písař zmiňuje, že od doby, co k tomu udělení došlo, uplynulo 10let.

Z hlediska naší logické hádanky tudíž měli bruntalští práva už před uničovskými a uplynulo už více než 10let, od doby, co bruntalští je drží. Ono to z toho logicky plyne, i když se to tam přímo nepíše...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1366
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 20 times

Re: Latina - obecné dotazy, vysvětlení jevů apod.

Nový příspěvek od Ingolf »

Mně to vychází, že to magdeburské právo po vzoru Bruntálu dává Přemysl právě toho roku sepsání. Ale na druhou stranu, pokud je to konfirmace, tak tenhle stav převzetí práva byl měl proběhnout už za Vladislava Jindřicha. To už je o té interpretaci..
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: SemrushBot a 0 hostů