Václav II.

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Václav II.

Nový příspěvek od Ježek »

Podle prof. Jana to může znamenat i děti. Škoda.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Heřman z Hoembercha

Nový příspěvek od elizabeth »

Koho si lze v listině ACRB I. č. 26, s. 41-43, kterou čeští pánové skládali věrnost (fidelitas) a slib věrnosti (homagium) svému králi Václavu II., pod jménem Hermann de Hoemberg? Patřil do skupiny Purkarta z Vimperka (a Janovic) spolu se Zbyslavem z Třebouně, Zdislavem z Lemberka, Sezemou z Krašova, Tobiášem z Bechyně, Benešem z Vartenberka, Bohuslavem z Klingenberka a Tobiášem z Klingenberka... Díky moc.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Heřman z Hoembercha

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Koho si lze v listině ACRB I. č. 26, s. 41-43, kterou čeští pánové skládali věrnost (fidelitas) a slib věrnosti (homagium) svému králi Václavu II., pod jménem Hermann de Hoemberg? Patřil do skupiny Purkarta z Vimperka (a Janovic) spolu se Zbyslavem z Třebouně, Zdislavem z Lemberka, Sezemou z Krašova, Tobiášem z Bechyně, Benešem z Vartenberka, Bohuslavem z Klingenberka a Tobiášem z Klingenberka... Díky moc.
Že by? http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1ni_z_Homberka
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Heřman z Hoembercha

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:
elizabeth píše:Koho si lze v listině ACRB I. č. 26, s. 41-43, kterou čeští pánové skládali věrnost (fidelitas) a slib věrnosti (homagium) svému králi Václavu II., pod jménem Hermann de Hoemberg? Patřil do skupiny Purkarta z Vimperka (a Janovic) spolu se Zbyslavem z Třebouně, Zdislavem z Lemberka, Sezemou z Krašova, Tobiášem z Bechyně, Benešem z Vartenberka, Bohuslavem z Klingenberka a Tobiášem z Klingenberka... Díky moc.
Že by? http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1ni_z_Homberka
Jj, to bude on. Děkuju moc, se přiznám, že jsem to nehledala, nejprve jsem se zeptala, zda to někdo neví. A věděl... :D
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Václav II.

Nový příspěvek od Laurentius »

Díval jsem se ještě pro jistotu do pečetí a je tam pečeť příslušníka rodu Jana z Homberka (Iohanis de Hohemberk) - asi syn nebo vnuk Hermana. Jasná sviní hlava Buziců. Skoro stejná jako měl Oldřich Zajíc ve 13. století.
Vzhledem k tomu, že na druhém místě listiny za Purkartem je hned Zbislav Zajíc z Třebouně, tak Buzice můžeme označit za protivníky Vítkovců. Navíc Otokar Štýrský uvádí, že zajatého Záviše z Falkenštejna trýznil ve věži "her Spisla der Has" (pan Zbislav Zajíc).
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Václav II.

Nový příspěvek od Ježek »

Nedávno jsem četl článek A. Marca (Marzec v nominativu) o vývoji Polska a polského královského titulu na přelomu 13. a 14. století. Tvrdí (a s tím se dá celkem souhlasit), že ani Přemysl, ani Václav II. nevytvořili žádnou ideologii, která by sjednocovala polské země a že se je nesnažili výrazně právně sjednocovat do funkčního celku. Přemysl žil krátce a Václav II. místo toho započal uherské dobrodružství - ai díky tomu byl jeho syn sesazen z polského trůnu.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů