Askánci - se zvláštním zřetelem k markrabatùm braniborským

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Bertoldus, frater Templi
Zeman
Příspěvky: 80
Registrován: 10 led 2008 21:03

Nový příspěvek od Bertoldus, frater Templi »

Psal jsem odpověď, dlouhou, a na něco hrábl a všechno zmizelo. Obsahem v zásadě bylo, že zprávy o správě Oty Dlouhého v Čechách jsou stranické a chtěklo by to vše analyzovat. Není kupř. známo, zda mu neodepřeli příjmy, které měl jako správce pobírat (města, kláštery i šlechta).
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Osobní dohody mezi POII. a OV. ohledně situace okolo možné s

Nový příspěvek od elizabeth »

Nadšená, že jsem našla toto téma vkládám kousíček pro doložení:

Otu V. Dlouhého, synovce zemřelého krále Přemysla Otakara II. povolala do země královna Kunhuta (podporovaná v této žádosti českou šlechtou i pražskými měšťany) , ve snaze čelit Rudolfovi, od něhož se obávala úplného vyhlazení pokolení Přemyslovců. Její rozhodnutí navazovalo na osobní dohody mezi rodinami Přemysla Otakara II. a Oty V.

Lze ty osobní dohody nějak doložit v listinách (hm, s převodem majetku církvi to asi moc souviset nebude, nebo, že by :wink: :mrgreen: ) nebo pramenech (spolehlivé kroniky)?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Osobní dohody mezi POII. a OV. ohledně situace okolo možné s

Nový příspěvek od elizabeth »

elizabeth píše:Nadšená, že jsem našla toto téma vkládám kousíček pro doložení:

Otu V. Dlouhého, synovce zemřelého krále Přemysla Otakara II. povolala do země královna Kunhuta (podporovaná v této žádosti českou šlechtou i pražskými měšťany) , ve snaze čelit Rudolfovi, od něhož se obávala úplného vyhlazení pokolení Přemyslovců. Její rozhodnutí navazovalo na osobní dohody mezi rodinami Přemysla Otakara II. a Oty V.

Lze ty osobní dohody nějak doložit v listinách (hm, s převodem majetku církvi to asi moc souviset nebude, nebo, že by :wink: :mrgreen: ) nebo pramenech (spolehlivé kroniky)?
Takže lze to doložit formulářovou listinou RBM II. č. 1144 pro markraběnku Beatrix,jíž přímo Kunhuta sděluje, že Přemysl Otakar před nešťastnou výpravou své sestře a jejímu synu Otovi „svěřil nás a naše děti, své země i svoji duši“.

Díky Violce jsem na to nakonec narazila....
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: BLEXBot, Google [Bot] a 0 hostů