Pokec o knihách

Vše o fóru - oznámení správců, nápady k zlepšení. Akce v reálném světě, nehistorická témata, pokec

Moderátoři: Zany, elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježek píše:
Zany píše:Taky o tom mluvil, že detektivku chtěl napsat vždycky, ale považuje je za natolik náročný žánr, že si na ně troufl až když se pořádně vypsal
Jak sem poslední dobou permanentně nevyspanej (důkaz je i čas), tak sem čet vyspal :)
Až se pořádně vyspim, tak taky něco napíšu
No, že se vyspal, to se rozumí jaksi automaticky :wink: Tak až tak učiníš i ty, budeme se těšit na příspěvek.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Viola »

Ježek píše: Jak sem poslední dobou permanentně nevyspanej (důkaz je i čas), tak sem čet vyspal :)
Až se pořádně vyspim, tak taky něco napíšu
Já taky četla "vyspal", i když už je poledne. :)
Detektivku?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od elizabeth »

Včera jsem si kromě Přemyslovského dvora Dany Malé-Dvořáčkové přinesla také Deník Václava II., přičemž jsem více než zvědavá, jestli to nakonec přečtu nebo to opět odložím, což je osud, který v poslední době (cca 7 let) potkal všechny romány z druhé poloviny 13. století, ve kterých se mihne některá z mých oblíbených postav.

U toho Mrtvého na Pekelném vrchu Juraje Červenáka jsem asi ve 2/3 knihy, nejsem absolutně schopna se ztotožnit s některým z hrdinů (spíše "hrdinů") a chybí mi známý archetyp autorů Merle-Tolstoj-Vaňková (vlastně i van Gulik nejen pro mě takový vytvořil), který by byl hoden obdivu a zbožňování z mé strany (tedy ten hlavní důvod většiny mé četby). Myslím, že kolegyňka MichelleS (http://www.databazeknih.cz/knihy/mrtvy- ... chu-176156" onclick="window.open(this.href);return false;) vystihla mé pocity naprosto přesně.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Zany »

Já to zatím nečetl, jen jsem slyšel první díl jako rozhlasovou hru. Jiné jeho knížky se mi ale líbí, tak uvidím
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od elizabeth »

Mezitím jsem (včera) dočetla. Uspokojilo, ale nenadchlo. Přesto se vrhám na druhý díl, odehrávající se tentokrát v Praze, tj. na Krev prvorozených.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Katerina »

vid´.. já se taky vrhla :-) :-) .

Mě se to četlo celkem hezky .. a ještě radši mám jeho Bivoje.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od elizabeth »

Tak ta Krev prvorozených se mi líbila ještě míň než Mrtvý na Pekelném vrchu. Viz můj komentář na databázi knih. Je taky pravda, že o rudolfinské Praze vím kulový a když tomu atmosféru přiznaly Violka s Teklou, tak já mám houby co mluvit, ale můj dojem z těm knih není nikterak závratný (prostě van Gulik nebo Tremayne to zase není...). Teď jsem se vrhla na Sedlákův soud a po téhle četbě se mi to zdá jako dětský příběh, čímž nemyslím, že by to bylo tak špatné a naivní.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše: U toho Mrtvého na Pekelném vrchu Juraje Červenáka jsem asi ve 2/3 knihy, nejsem absolutně schopna se ztotožnit s některým z hrdinů (spíše "hrdinů") a chybí mi známý archetyp autorů Merle-Tolstoj-Vaňková (vlastně i van Gulik nejen pro mě takový vytvořil), který by byl hoden obdivu a zbožňování z mé strany (tedy ten hlavní důvod většiny mé četby).
Za sebe musím říct, že Barbarič mi přijde jako autorovo alter ego a tak trochu archetyp každého z nás - člověk slušný, čestný, nijak zvlášť odvážný, trochu pohodlný, který se ale nakonec vždy vrhne do toho, co pokládá za správné. Já sama nemám moc ráda ty nereálné superhrdiny, kteří jsou klaďasové skrznaskrz (no dobře, Vinnetoua z toho vyjímám), protože mi prostě přijdou jako nějaké neživé sochy, a ne jako hrdinové z masa a kostí.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:
elizabeth píše: U toho Mrtvého na Pekelném vrchu Juraje Červenáka jsem asi ve 2/3 knihy, nejsem absolutně schopna se ztotožnit s některým z hrdinů (spíše "hrdinů") a chybí mi známý archetyp autorů Merle-Tolstoj-Vaňková (vlastně i van Gulik nejen pro mě takový vytvořil), který by byl hoden obdivu a zbožňování z mé strany (tedy ten hlavní důvod většiny mé četby).
Za sebe musím říct, že Barbarič mi přijde jako autorovo alter ego a tak trochu archetyp každého z nás - člověk slušný, čestný, nijak zvlášť odvážný, trochu pohodlný, který se ale nakonec vždy vrhne do toho, co pokládá za správné. Já sama nemám moc ráda ty nereálné superhrdiny, kteří jsou klaďasové skrznaskrz (no dobře, Vinnetoua z toho vyjímám), protože mi prostě přijdou jako nějaké neživé sochy, a ne jako hrdinové z masa a kostí.
Žádnou chybu nemá jen kníže Bolkonskij... :D Jinak ostatní nějaké prostě mají (Vaňkové Záviš, Merlovi (tři) Siorakové, van Gulikův Ťiao Taj), jen asi osobní statečnost považuji u chlapa za dost podstatnou (a v reálném životě jsem jí našla dost málo), že mi u Barbariče chybí. Jinak i mně se zdá nejpřijatelnější. U Červenákovy druhé detektivky ze série mě totálně vytočil její závěr a musím říci, že ten úplný konec z poslední strany knihy jim všem velmi přeju, (bohužel mu však uniknou a dostanou se bez problémů do Prešpurku, aby řešili svůj další případ a nejspíš tam zase potkají tu záhadami opředenou vdovu z prvního dílu, která se stala podílnicí či čím v bordelu), navíc jsem zjistila, že můj a autorův pohled na svět i spravedlnost se jaksi diametrálně liší. Prostě jsem po přečtení kompletně celého van Gulika teď moc náročná... :evil:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Žádnou chybu nemá jen kníže Bolkonskij... :D Jinak ostatní nějaké prostě mají (Vaňkové Záviš, Merlovi (tři) Siorakové, van Gulikův Ťiao Taj), jen asi osobní statečnost považuji u chlapa za dost podstatnou (a v reálném životě jsem jí našla dost málo), že mi u Barbariče chybí. Jinak i mně se zdá nejpřijatelnější. U Červenákovy druhé detektivky ze série mě totálně vytočil její závěr a musím říci, že ten úplný konec z poslední strany knihy jim všem velmi přeju, (bohužel mu však uniknou a dostanou se bez problémů do Prešpurku, aby řešili svůj další případ a nejspíš tam zase potkají tu záhadami opředenou vdovu z prvního dílu, která se stala podílnicí či čím v bordelu), navíc jsem zjistila, že můj a autorův pohled na svět i spravedlnost se jaksi diametrálně liší. Prostě jsem po přečtení kompletně celého van Gulika teď moc náročná... :evil:
Jakou chybu má Záviš u Vaňkový? :)
Který závěr Tě vytočil? Já to četla před pár měsíci a už si to přesně nepamatuju...

Já sleduju Červenáka na FB, prý mu fanoušci píšou, že první dva díly jsou moc měkké ( :shock: ) a že tedy přitvrdí... taky údajně čtenáři kvitovali to, že se mučení nevyhýbá ani vyšším představitelům, což je zase věc, která mě dost děsí.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:
elizabeth píše:Žádnou chybu nemá jen kníže Bolkonskij... :D Jinak ostatní nějaké prostě mají (Vaňkové Záviš, Merlovi (tři) Siorakové, van Gulikův Ťiao Taj), jen asi osobní statečnost považuji u chlapa za dost podstatnou (a v reálném životě jsem jí našla dost málo), že mi u Barbariče chybí. Jinak i mně se zdá nejpřijatelnější. U Červenákovy druhé detektivky ze série mě totálně vytočil její závěr a musím říci, že ten úplný konec z poslední strany knihy jim všem velmi přeju, (bohužel mu však uniknou a dostanou se bez problémů do Prešpurku, aby řešili svůj další případ a nejspíš tam zase potkají tu záhadami opředenou vdovu z prvního dílu, která se stala podílnicí či čím v bordelu), navíc jsem zjistila, že můj a autorův pohled na svět i spravedlnost se jaksi diametrálně liší. Prostě jsem po přečtení kompletně celého van Gulika teď moc náročná... :evil:
Jakou chybu má Záviš u Vaňkový? :)
Který závěr Tě vytočil? Já to četla před pár měsíci a už si to přesně nepamatuju...

Já sleduju Červenáka na FB, prý mu fanoušci píšou, že první dva díly jsou moc měkké ( :shock: ) a že tedy přitvrdí... taky údajně čtenáři kvitovali to, že se mučení nevyhýbá ani vyšším představitelům, což je zase věc, která mě dost děsí.
Tak pro mě to znamená, že třetí díl číst ani nebudu. To mučení urozených mě samozřejmě točí taky, zvlášť když v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (nevím jak na Slovensku) se praktikovat nemohlo. Co mě na závěru Krve prvorozených vytočilo? Ty už si nepamatuješ, kdo a proč za tím stál? No naštěstí to nebyli Rožmberkové (ale bylo to o kousek vedle na sever, od Vítkovců teda o dost na sever) ale podobně významný a slavný český rod v tom byl až po uši, čímž by si ode mne vysloužil autor za uši. A ještě k tomu měli docela pádný důvod (proto píšu, že se můj a autorův pohled na svět i spravedlnost se diametrálně liší).

Jakou chybu má Záviš u Vaňkový si už nepamatuji zas já, ale nějaká tam určitě bude, pravděpodobně podobná jako u všech tří Sioraků a Ťiao Taje -všichni byli, (i když celkem decentně) na ženský. A Ťiao Taj navíc k tomu není žádný Hawking (i když samozřejmě má rozumu a inteligence sdostatek).
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Viola »

Přečetla sem Mrtvou šelmu a musím říct, že se mi to líbilo. Na začátku mě trochu štvala ta ironie, které bylo na můj vkus trochu moc, a také to, že jednotlivé kapitoly píšou v ich formě dvě hlavní postavy (zřejmě alter ega autorů). Jedná se o thriller ze současnosti odehrávající se v Táboře, v husitském muzeum, v knize jsou různé reminiscence na Tábor a jeho historii, ale je jich tak málo, že ani čtenáře, kteří historii nemají rádi, neodradí. Už se těším na další díl z Kutné Hory.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od slavicekvac »

Zajímal by mě názor na mou oblíbenou Zlatou stezku. Václav Písař ( nejspíš pseudonym ). Jde o historii Jaroše z Drahonic a na Budičovicích, ale v té souvislosti také historii Rožmberků a Smila z Prachatic, a také obléhání Vodňan strakonickým velmistrem, včetně demonstrativní popravy zajatců. Končí na mé milované tvrzi Kestřany. Skoro bych z toho udělal elektronickou dostupnou knihu, ale asi bych narazil na autorská práva ... Doporučuji váženým kamarádům najít v knihovně a přečíst. Pro mne je to velmi dobře udělaná historická sonda, která je i slušně napínavá a čtivá. Kam se hrabe Vondruška :-) Je tam třeba příběh obvinění z padělání peněz, který skutečně proběhl soudy a dopadl pro obviněného Jaroše dobře !
Uživatelský avatar
kacuro
Rytíř
Příspěvky: 151
Registrován: 07 úno 2013 15:33

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od kacuro »

elizabeth píše: ... můj komentář na databázi knih ...
Díval jsem se na uvedený odkaz, že jsi také četla snad všechny historické detektivky z Nihonu od Rowlandové a tak bych Tě chtěl poprosit, zda bys mi mohla doporučit nějakou knihu v podobném duchu, ale od jiného autora a klidně i z jiného prostředí. Za chvíli budu mít dovolenou, tak bych si něco rád přečetl, budu mít ovšem čas leda tak na jednu knihu, tak mi doporuč něco opravdu pěkného, ne moc naivního, klidně trochu mystického a napínavého ... Do knihovny se chystám zítra večer, tak snad mi do té doby poradíš ;)

Jinak pokud mohu hodnotit, líbili se mi od Rowlandové tak první dvě knihy, pak už mě ta Sanova nemohoucnost a neustálý strach z důsledků jeho konání vytáčely. Sice jsem přelouskal ještě pár dalších dílů, ale do těch novějších už se mi nechce, protože se vsadím, že to tam zase bude :roll: Díky :D
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Viola »

slavicekvac píše:Zajímal by mě názor na mou oblíbenou Zlatou stezku.
Tak jsem si ji zarezervovala v knihovně, uvidíme. :)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od elizabeth »

kacuro píše:
elizabeth píše: ... můj komentář na databázi knih ...
Díval jsem se na uvedený odkaz, že jsi také četla snad všechny historické detektivky z Nihonu od Rowlandové a tak bych Tě chtěl poprosit, zda bys mi mohla doporučit nějakou knihu v podobném duchu, ale od jiného autora a klidně i z jiného prostředí. Za chvíli budu mít dovolenou, tak bych si něco rád přečetl, budu mít ovšem čas leda tak na jednu knihu, tak mi doporuč něco opravdu pěkného, ne moc naivního, klidně trochu mystického a napínavého ... Do knihovny se chystám zítra večer, tak snad mi do té doby poradíš ;)

Jinak pokud mohu hodnotit, líbili se mi od Rowlandové tak první dvě knihy, pak už mě ta Sanova nemohoucnost a neustálý strach z důsledků jeho konání vytáčely. Sice jsem přelouskal ještě pár dalších dílů, ale do těch novějších už se mi nechce, protože se vsadím, že to tam zase bude :roll: Díky :D
Pokud jsi nečetl van Gulika, tak doporučuji cokoli (nejlépe však Záhada čínského zlata), pokud jsi od něj knihy četl pak Petera Tremayna, nejlépe také od první tj. Rozhřešení vraždou.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od slavicekvac »

kacuro píše:ale od jiného autora a klidně i z jiného prostředí. Za chvíli budu mít dovolenou, tak bych si něco rád přečetl, budu mít ovšem čas leda tak na jednu knihu, tak mi doporuč něco opravdu pěkného, ne moc naivního, klidně trochu mystického a napínavého... Do knihovny se chystám zítra večer, tak snad mi do té doby poradíš ;)...
Zkus Václav Písař: Zlatá stezka :-)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Viola »

Znáte někdo Pavla Hrdličku, autora středověkých detektivek? Teď mu vyšla Žebrákova pomsta, ale už před časem vydal dvě knihy.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:Znáte někdo Pavla Hrdličku, autora středověkých detektivek? Teď mu vyšla Žebrákova pomsta, ale už před časem vydal dvě knihy.
Já neznám, ale na Databázi knih je názorů celkem dost, takže si je, Violko, pročti (taky to udělám) a pak se rozhodni. Pokud si to budeš půjčovat, napiš pak zhodnocení četby.

PS: některé názory jsou ale vskutku zajímavé...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:
Viola píše:Znáte někdo Pavla Hrdličku, autora středověkých detektivek? Teď mu vyšla Žebrákova pomsta, ale už před časem vydal dvě knihy.
Já neznám, ale na Databázi knih je názorů celkem dost, takže si je, Violko, pročti (taky to udělám) a pak se rozhodni. Pokud si to budeš půjčovat, napiš pak zhodnocení četby.

PS: některé názory jsou ale vskutku zajímavé...
To jsem četla, ale říkala jsem si, že osobní zkušenost některého z vás by byla lepší. :)
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů