Hroznatovci

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4119
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 113 times
Been thanked: 28 times

Re: Hroznatovci

Nový příspěvek od Ježek »

Simplex píše: 11 kvě 2024 16:23 ---Wlah/Vlach sice může být Blahem, ale podle mě je docela problém, že o pár řádků výše je jméno zapsáno správně. Takže si nemyslím, že se písař upsal, ale že to byl spíse jakýsi Vlach.
Ta česká věta je mladší dopisek jinou rukou na okraji listiny.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Simplex
Pán
Příspěvky: 293
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Has thanked: 3 times
Been thanked: 29 times

Re: Hroznatovci

Nový příspěvek od Simplex »

Ježek píše: 14 kvě 2024 08:09
Simplex píše: 11 kvě 2024 16:23 ---Wlah/Vlach sice může být Blahem, ale podle mě je docela problém, že o pár řádků výše je jméno zapsáno správně. Takže si nemyslím, že se písař upsal, ale že to byl spíse jakýsi Vlach.
Ta česká věta je mladší dopisek jinou rukou na okraji listiny.
Aha, pokud si to dobře pamatuju, tak jsem před nedávnem v nějaké studii četl, že B se běžně zaměňovalo za V/W. Ale musím se kouknout, kde jsem to viděl, takže proč ne.

Nikdy mě nenapadlo, že Metoděj je vlastně Hroznata.
metoděj-hroznata.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4119
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 113 times
Been thanked: 28 times

Re: Hroznatovci

Nový příspěvek od Ježek »

Simplex píše: 28 dub 2024 21:21 Já jsem mezitím ve sborníku o Peruci (Peruc v mýtech a dějinách 2004, s. 103)objevil další zaniklé Lahovice, kteé ležely blízko Radonic a ve 13. s. zanikly v důsedku povodně a už nebyly obnoveny. Ve sborníku se tehdy sešla fakt vybraná společnost a pochybuju, že se něco podobnéno povedlo jiné obci, ale tisíc let od první zmínky nemá každý. Ty u Libčevsi patrně patřily pod Bílinu, není to sice nejpodstatnější, ale čím "blíž" k Liťáku tím lépe pro Blahovce.
Teď na tu listinu koukám, donace Strahovu, tady od Vladislava II. v jeho knížecím období, s vesnicemi u Radonic. To vysvětlení dává smysl.
Simplex píše: 15 kvě 2024 21:13 Nikdy mě nenapadlo, že Metoděj je vlastně Hroznata.
No, ale spíš ten Strachota. S tím jsem se setkal, s Metodějem ne. A ten Hroznětín u Rudíkova patřil pánům erbu lekna, podobně je další lokalita s podobným jménem (Hroznatín) u Drnholce - tedy stejný rod. To nebude náhoda, tím spíš, že v rodu se jméno Hroznata vyskytuje (minimálně Hroznata z Húžic).
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Simplex
Pán
Příspěvky: 293
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Has thanked: 3 times
Been thanked: 29 times

Re: Hroznatovci

Nový příspěvek od Simplex »

---Území severně od Třebíče je doslova nabito toponymy, která jsou odvozena z osobních jmen a to se vykládá jako doklad rané kolonizace, čehož jsme se už dotkli ve vláknu o Kounicích. Jenže taky musíme brát v potaz, že ve 12. s. bylo jméno Hroznata pravděpodobně velmi populární u špiček naší nobility. To samé lze konstatovat o jménech Heřman, Oldřich či Vilém a je zřejmé, že repertoár jmen velmožských rodů byl daleko pestřejší, než jsm si myslel.
jména.jpg
--- Výstřižek je z knížky, která se primárně zabývá jmény na Vysočině, ale samozřejmě je zajímavý i ten Hroznětín u Ledče nad Sázavou. Není to daleko od Úžic.
ledeč.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Simplex dne 17 kvě 2024 16:30, celkem upraveno 2 x.
Simplex
Pán
Příspěvky: 293
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Has thanked: 3 times
Been thanked: 29 times

Re: Hroznatovci

Nový příspěvek od Simplex »

Patrně málo kdo tuší, že Hroznata je nejen patronem Plzeňské diecéze, ale i politických vězňů.
IMG_20240517_0001.jpg
Celkem mě překvapuje, že si zatím nikdo nepřivlastnil onoho Hroznatu, jehož vdova Přibyslava putovala v doprovodu biskupa Menharta do Svaté země. Přitom je zřejmé, že paní Přibyslava s maželem patřili k nejvyšší společeské vrstvě.
přibyslava.jpg
přibyslava-vdova-hroznata.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotBot, SeznamBot a 1 host