Dušan Třeštík

Stredověk dnes - historiografie, aktuality, pomoc při bádání ...

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Tekla
Vévodkyně
Příspěvky: 341
Registrován: 16 bře 2006 18:34
Bydliště: Praha

Dušan Třeštík

Nový příspěvek od Tekla »

nevim, kam tuhle sokujici zpravu napsat... tak asi sem...

Dušan Třeštík (74) zemřel v noci na čtvrtek v motolské nemocnici, uvedla Česká televize.

netusila jsem, ze by byl nejak vazne nemocen... je to skoda...
:(

stejne mi to porad taknejak nedochazi....
Tekla. Z pekla? Kdepak! Z nebe. Trochu to tam zebe...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Cože???!!! To je strašný! Výdy ještě nedávno byl Na Plovárně a vypadal zdravě...
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: zemrel dusan trestik

Nový příspěvek od Katerina »

Tekla píše:nevim, kam tuhle sokujici zpravu napsat... tak asi sem...

Dušan Třeštík (74) zemřel v noci na čtvrtek v motolské nemocnici, uvedla Česká televize.

netusila jsem, ze by byl nejak vazne nemocen... je to skoda...
:(

stejne mi to porad taknejak nedochazi....
To mě taky ne, je to velmi smutné.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Dagmar »

K této velice smutné zprávě se těžko něco dodává.
Čest jeho památce
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: zemrel dusan trestik

Nový příspěvek od acoma »

Tekla píše:nevim, kam tuhle sokujici zpravu napsat... tak asi sem...

Dušan Třeštík (74) zemřel v noci na čtvrtek v motolské nemocnici, uvedla Česká televize.

...
Ach jo....
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Navíc styl, jakým psal, čtivý, zajímavý, který dokázal upoutat i naprostého ignoranta. Přivedl k alespoň zlomkovitým znalostem historie lidi, kteří by o ni jinak ani nezavadili.

Achjo, tohle je teda vypráskanej den :( :cry:
Volo, multum, statim!
the Dark Lord
Měšťan
Příspěvky: 27
Registrován: 08 srp 2007 18:08
Bydliště: MAGNA ROMA

Nový příspěvek od the Dark Lord »

Je to smutné, když naše zem ztrácí takéto lidi.
Obrázek
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

A dokážem si takových lidí vůbec vážit?
Nenaskáče za chvíli houf těch, kteří zkusí této situace využít a budou kritisovat jeho činnost, přístup.... budou mít snahu se zviditelnit, když je nikdo nebude stínit. 8)
Uživatelský avatar
Tekla
Vévodkyně
Příspěvky: 341
Registrován: 16 bře 2006 18:34
Bydliště: Praha

Nový příspěvek od Tekla »

Ježek píše: Tam kde je teď, jistě přijde na záhady našich dějin.
mne osobne mrzi, ze se nedockal vysledku toho genetickeho vyzkumu premyslovcu... zajimalo mne, jak to bude komentovat.... :?
Tekla. Z pekla? Kdepak! Z nebe. Trochu to tam zebe...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Nový příspěvek od Ježek »

Tekla píše:zajimalo mne, jak to bude komentovat.... :?
Ta jeho teorie :
http://www.moraviamagna.cz/rodokmeny/im ... dokm_p.gif (hnědě)
mi přišla dost šílená. Ale v tom byl jednička. On dokázal nastolit mnoho otázek a podnětů k dalšímu bádání. V tom převyšoval ostatní
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Tekla
Vévodkyně
Příspěvky: 341
Registrován: 16 bře 2006 18:34
Bydliště: Praha

Nový příspěvek od Tekla »

Przemysl de Nyestieyky píše: Nenaskáče za chvíli houf těch, kteří zkusí této situace využít a budou kritisovat jeho činnost, přístup.... budou mít snahu se zviditelnit, když je nikdo nebude stínit. 8)
no ja nevim... pravdou je, ze on ma spoustu svych zaku, kteri ho casto "papouskuji", takze ja bych nevidela negativne, pokud se objevi lide, kteri budou chtit polemizovat... spis bych premyslela o tom, proc se neobjevili uz driv... moc jich totiz nebylo - a kdyz, tak spise z rad amaterskych badatelu, kteri byli trestikem samotnym a jeho zaky casto skoro az zesmesnovani.... to znamena, pokud se objevi ted, bude to bud proto, ze nemeli dost odvahy nebo proto, ze jim to driv nebylo umozneno...

protoze - ackoliv si pana trestika a jeho dila hluboce vazim - myslim si, ze tak jako neni v moznostech zadneho jineho cloveka, nebylo ani u nej mozne, aby se proste ve spouste svych usudku, hypotez a teorii nemylil...
Tekla. Z pekla? Kdepak! Z nebe. Trochu to tam zebe...
Famm-09
Měšťan
Příspěvky: 22
Registrován: 15 črc 2006 18:37
Bydliště: Domažlice a Èeské Budìjovice

Nový příspěvek od Famm-09 »

Je to velká škoda, zrovna jsem se rozhodl, že mu napíšu a bohužel už to nestihnu...Ale jsem rád, že jsem ho zažil a žil v době, ve které působil. Možná se už setkal s Palackým, kterého velice obdivoval. Možná se taky už setkal i s Přemyslovci. Bude si s nimi mít jistě hodně co říct. Pane doktore, pozdravujte je tam =D>
Vincere aut mori
Filip Svehla
Zeman
Příspěvky: 119
Registrován: 31 pro 2005 14:15

Nový příspěvek od Filip Svehla »

Nevím co v tuto chvíli povědět, přestože bych se také rád připojil s projevením lítosti nad odchodem jednoho z nejlepších historiků, který měl naší době stále co říci. Shodou okolností jsem onu noc v Motolské nemocnici trávil také... Je veliká škoda, že nestihl dokončit svoji poslední práci. I tak byla a věřím že bude jeho dasavadní činnost velikým odkazem, pro všechny obyvatele naší republiky.
Filip Svehla
Zeman
Příspěvky: 119
Registrován: 31 pro 2005 14:15

Nový příspěvek od Filip Svehla »

Anonym píše:Nevím co v tuto chvíli povědět, přestože bych se také rád připojil s projevením lítosti nad odchodem jednoho z nejlepších historiků, který měl naší době stále co říci. Shodou okolností jsem onu noc v Motolské nemocnici trávil také... Je veliká škoda, že nestihl dokončit svoji poslední práci. I tak byla a věřím že bude jeho dasavadní činnost velikým odkazem, pro všechny obyvatele naší republiky.
Omlouvám se, ale zapomněl jsem přihlásit své jméno, zde tedy zpráva ještě jednou s mým podpisem.
Historia magisteria vitae.
Uživatelský avatar
carlos
Poddaný
Příspěvky: 4
Registrován: 03 črc 2007 00:03

Nový příspěvek od carlos »

Jak jsem se dnes dočetl,odešel nám znalec Přemyslovců, pan Třeštík.Takže čest jeho památce.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

2 vzpomínky

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Již páteční (24. 8. t.r.) Lidové noviny přinesly vzpomínková zamyšlení dvou Třeštíkových kolegů a spolupracovníků nad nečekaným a o to více překvapivým úmrtím svého kolegy a přítele.

První napsal ředitel Centra medievistických studií AV ČR, historik a VŠ učitel Petr Sommer
a druhý, nám všem známý docent Martin Wihoda, historik a učitel MU v Brně ...
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Šmahelùv nekrolog

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Ještě jednou mi dovolte vrátit se krátce k tomuto smutnému tématu. V revui Dějiny a současnost č. 9/2007, kterou mi laskavě zapůjčil Ježek, jsem četl zatím nejzajímavější nekrolog k úmrtí Dušana Třeštíka. Tedy pokud lze vůbec 3. st. adjektiva "zajímavý" v souvislosti s nekrologem užít. Snad ano.

Autorem tohoto nekrologu je prof. PhDr. Františk Šmahel, DrSs, Třeštíkův nejen kolega ale i přítel. Tento nekrolog nám umožňuje poznat Třeštíka nejen jako vědce, erudovaného historika, ale i jako člověka. Jeho manželkou byla Polka, která si ponechala své dívčí příjmení Krzemieñska, a tak díky tomu mohl Dušan Třeštík za minulého režimu "publikovat řadu objevných studií" pod jejím jménem.
Musel jsem se usmívat, když jsem četl o tom, jak se Dušan Třeštík už zamlada vyznačoval "hodnotícími soudy, které již tehdy byly dosti apodiktické povahy". :D

V závěru nekrologu Šmahel píše: "...Navíc, což je všeobecně vzácné, se stal respektovanou kulturní osobností, historikem, jemuž se naslouchá a na jehož mínění se čeká. Dušan Třeštík k nám bude stále promlouvat, dále bude vzrušovat svými reflexemi a lákat do svých myšlenkových osidel příští historiky." ...
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

kritika...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Poprvé po jeho smrti jsem četl v tomto článku kritiku Třeštíkových hypotéz, které vydával za "skutečnosti", od historika Petra Placáka. Ponechávám bez komentáře.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: kritika...

Nový příspěvek od Ježek »

Jiøí Motyèka píše:Poprvé po jeho smrti jsem četl v tomto článku kritiku Třeštíkových hypotéz, které vydával za "skutečnosti", od historika Petra Placáka. Ponechávám bez komentáře.
Já to komentovat budu. Třeštíkovi je tam věnována jen jedna věta. Každý historik vydává svoje hypothesy za skutečnost, jinak to ani nejde. Přičemž jsou více či méně shodné se skutečností, nikdy však o skutečnost nejde, a to neberu v potaz noetiku. Třeštík v tom byl úspěšný. Třeba jednou jeho mýty někdo nahradí svými mýty, vždy to ale bude snaha přiblížit se skutečnosti, nikoli přiblížení se skutečnosti.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Petr Placák

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Abych pravdu řekl, tak ani nevím o co autorovi šlo.
Kdyby alespoň jeho jazyk vypovídal o jeho jazykové barvitosti, když už ne obsah...
Kritika (a už Třeštíka nebo svatováclavské ikony) byla obsahově poměrně plochá > to ke jménu Petra Placáka (když už jsme u toho jména).

Je to poměrně mladý člověk, v životě jsem o něm neslyšel a jeho knížky jsou spíš povídkové (poetické). Podle mého domnění je to jen snaha o zviditelnění se.
Zajímalo by mě, jestli vůbec napsal něco hodnotného, že si tak troufá za zády vyskakovat. (Nebo jak napsal Jirka M., trpaslík kopající do kotníku - v případě Třeštíka se jich určitě vyrojí víc...)
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů