Historický šerm

historiografie, odborné knihy a jiná periodika, pomoc při bádání ...

Moderator: Ježek

richardrg
Zeman

Re: Historický šerm

Unread post by richardrg »

Co se týče mé prošívky, díky za pochvalu, ale jak se doba vyvíjí, tak bych ji ušil trochu jinak. Navíc vsazení rukávů je netypické...
Do se týče obrázku, to je obecně problém se stylizací středověké ikonografie. Je možná domněnka, že kreslíř se pokusil namalovat cizího vojáka, protože ho nikdy neviděl, možná mu přidělal fantastické prvky a nic takového opravdu nikdy neexistovalo. Tedy určitě nebyly v islámském vojsku, v době křížových výprav používány žádné obdoby vycpávanic. A nebo o tom ještě nikdo nenašel záznam. Jinak ta postava má naprosto evropsky oděné nohy, ale ta brada a pokrývka hlavy k nim jakoby nepatří. Také mě to napadlo.
Co se týká malování, řešilo se na foru Brodec.
To co mám já není malované ale látkový potah z vlny, stejné, jako mám varkoč, na fotce je vidět šev na hraně klobouku a spodní lem, utažený šňůrkou. To že to vypadá jako malované, že jsem si dal poměrně práci s tím ušít to přesně na míru plechového klobouku.
frydlant2-5.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ithron von Kremsier
Měšťan

Unread post by Ithron von Kremsier »

Právě to vsazení rukávů se mi líbí, je to typické pro druhou polovinu 13.stol., tedy doby které se věnuju.
Image
richardrg
Zeman

Unread post by richardrg »

Tento obrázek jsem viděl interpretovaný jako samostatné rukávy s jakýmsi krátkým kabátkem oblékaným samostatně a přes to prošívaná dlouhá vesta, možná samotný varkoč.
Také jsem viděl takový pokus o rekonstrukci a vypadalo to docela uvěřitelně, ale bohužel si nemohu vzpomenout kde.
Poresin
Poddaný

Unread post by Poresin »

Je to v článku o relikvii z kostela sv. Martina na Livinghistory.cz

Tuhle prošívku zkoušel udělat náš člen a docela uspokojivý výsledek, jen si mohl dát víc záležet
Ithron von Kremsier
Měšťan

Unread post by Ithron von Kremsier »

Zatím nejzdařilejší pokus o napodobení té prošívanice jsem viděl na curiavitkov.cz
Image