Mojmírovsko-Arpádovská dynastia?

Dějiny do roku 1197 (druhý nástup Přemysla I.) - stěhování národů, Sámova říše, Velká Morava, české knížectví a nedědičné království (Vratislav a Vladislav). Světové dějiny do konce 12. století

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Peacemaker
Zeman
Příspěvky: 107
Registrován: 29 říj 2007 20:25
Bydliště: Ducatus Nitraensis

Nový příspěvek od Peacemaker »

O tejto dynastii sa rozpisuje historik myslím, že to je Kučera v knihe Stredoveké Slovensko. Hmm. Musím to pozrie, lebo to možno je aj Kniha kráĺov a nie tamtá. :studium:
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Robert »

Peacemaker píše:O tejto dynastii sa rozpisuje historik myslím, že to je Kučera v knihe Stredoveké Slovensko. Hmm. Musím to pozrie, lebo to možno je aj Kniha kráĺov a nie tamtá. :studium:
Ja Kučeru veĺmi nemusím. Ale v dohĺadnej dobe plánujem vloži veĺký príspevok o Árpádovcov vrátane súčasne žijúcej vetvy grófov Crouy - Chanel a kniežat de Croy. Súčasou by mal by aj rodokmeň s prepisom mien, ako ich rozoznávajú maďarskí historici. To preto, lebo tá je považovaná za oficiálnu verziu.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

Robert píše:
Peacemaker píše:O tejto dynastii sa rozpisuje historik myslím, že to je Kučera v knihe Stredoveké Slovensko. Hmm. Musím to pozrie, lebo to možno je aj Kniha kráĺov a nie tamtá. :studium:
Ja Kučeru veĺmi nemusím. Ale v dohĺadnej dobe plánujem vloži veĺký príspevok o Árpádovcov vrátane súčasne žijúcej vetvy grófov Crouy - Chanel a kniežat de Croy. Súčasou by mal by aj rodokmeň s prepisom mien, ako ich rozoznávajú maďarskí historici. To preto, lebo tá je považovaná za oficiálnu verziu.
Jestli by nebylo lepšé místo do fóra dát ho na titulní stránku jako reg. článek, když už to má být rozsáhlejší celek ...
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Robert »

Zany píše:
Ja Kučeru veĺmi nemusím. Ale v dohĺadnej dobe plánujem vloži veĺký príspevok o Árpádovcov vrátane súčasne žijúcej vetvy grófov Crouy - Chanel a kniežat de Croy. Súčasou by mal by aj rodokmeň s prepisom mien, ako ich rozoznávajú maďarskí historici. To preto, lebo tá je považovaná za oficiálnu verziu.
Jestli by nebylo lepšé místo do fóra dát ho na titulní stránku jako reg. článek, když už to má být rozsáhlejší celek ...[/quote]

Ïakujem za tip. Nad formou podumám.... ](*,)
Robert2

Re: Mojmírovsko-Arpádovská dynastia?

Nový příspěvek od Robert2 »

Musím sa hlavne Peacemakerovi ospravedlniť. Trocha som medzičasom šprtal, a pri kniežati Soltovi (Šolt) som našiel poznámku, že mal že ženu dceru vodcu národa Ménmarót. Ménmarót je označenie Moravanov, takže je vcelku možné, že spomínaný vodca mohol byť hoci aj Mojimír II. Možno preto existovalo ešte v rannom obobí Uhorského kráľovstva tzv. údelné kniežatstvo Nitra, na čele ktorého stál Árpádovský princ. Napriek tomu, že je to možné, sú to, pokiaľ viem, dohady. Okrem toho, rôzne aliancie charakter moci Árpádovcov zmenili málo. Árpádovci, podobne ako iní panovníci boli závislí od svojej bojovnej kasty - a vojenskú silu Uhorska bezpochyby zabezpečovali jazdní lukostrelci nomádskeho pôvodu. Tento stav trval minimálne až do vymretia domácej línie Árpádovcov.
Slovanský element bol v Uhorsku dôležitý, ale išlo buď o niekoľko veľmožských klanov ( chorvátskeho pôvodu bol rod veľkého maďarského reformátora 19.st., grófa Istvána Szécsényiho (Štefana Séčéniho)) alebo o pospolitý ľud. Situácia Ároádovcov musela byť podobná, ako trebárs litovských Jagelovcov, v resp. ich pohanských predkov, ktorí si uvedomovali, že nemôžu prijať kresťanstvo skôr, ako to je ochotná prijať litovská šľachta.
Uživatelský avatar
Peacemaker
Zeman
Příspěvky: 107
Registrován: 29 říj 2007 20:25
Bydliště: Ducatus Nitraensis

Re: Mojmírovsko-Arpádovská dynastia?

Nový příspěvek od Peacemaker »

A čo starobylý rod Poznanovcov, Hontovcov a Diviakovcov??
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Mojmírovsko-Arpádovská dynastia?

Nový příspěvek od Robert »

Peacemaker píše:A čo starobylý rod Poznanovcov, Hontovcov a Diviakovcov??
Ako si si mohol prečital, písal som, že časť veľmožov bola slovanského pôvodu. Rod Poznaňovcov a Hontovcov v resp. išlo asi o bratov Honta a Poznaňa bol možno takýto. Z rituálu pasovania za rytiera sv. Štefana pred bitkou proti Koppanyovi je v mojich zdrojoch poznámka, že kráľ bol pasovaný za rytiera "na nemecký spôsob". Čiže obaja rytieri museli byť z nemecko - slovanskej oblasti. O Diviakovcoch v tejto transkrypcii neviem nič.
Naposledy upravil(a) Robert dne 11 led 2009 12:36, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4021
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 65 times
Been thanked: 18 times

Re: Mojmírovsko-Arpádovská dynastia?

Nový příspěvek od Ježek »

Robert píše:
Peacemaker píše:A čo starobylý rod Poznanovcov, Hontovcov a Diviakovcov??
Ako si si mohol prečital, písal som, že časť veľmožov bola slovanského pôvodu. Rod Poznaňovcov a Hontovcov v resp. išlo asi o bratov Honta a Poznaňa bol možno takýto. Z rituálu pasovania za rytiera sv. Štefana pred bitkou proti Koppanyovi je v mojich zdrojoch poznámka, že kráľ bol pasovaný za rytiera "na nemecký spôsob". Čiže obaja rytieri museli byť z nemecko - slovanskej oblasti. O Diviakovcoch v tejto transkrypcii neviem nič.
Nevím podrobnosti k tomuto případu, tak se vyjádřím jen k tomu "německému způsobu" - neviděl bych v tom vůbec důkaz etnického původu. Označuje to pouze oblast, kde se určitá zvyklost praktikuje a odkud přišla do oblasti, kde se o ní zmiňuje. Dám příklad ze starších českých dějin, jak jej uvádí Kosmas. Boleslav nechal ve Staré Boleslavi postavit opevnění "podle římského způsobu" tj. kamenné. Tímhle bych nedokládal původ, zvyky často nemají s etnicitou nic společného (německé jména českých pánů).
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Mojmírovsko-Arpádovská dynastia?

Nový příspěvek od Robert »

Ježek píše:
Robert píše:
Peacemaker píše:A čo starobylý rod Poznanovcov, Hontovcov a Diviakovcov??
Ako si si mohol prečital, písal som, že časť veľmožov bola slovanského pôvodu. Rod Poznaňovcov a Hontovcov v resp. išlo asi o bratov Honta a Poznaňa bol možno takýto. Z rituálu pasovania za rytiera sv. Štefana pred bitkou proti Koppanyovi je v mojich zdrojoch poznámka, že kráľ bol pasovaný za rytiera "na nemecký spôsob". Čiže obaja rytieri museli byť z nemecko - slovanskej oblasti. O Diviakovcoch v tejto transkrypcii neviem nič.
Nevím podrobnosti k tomuto případu, tak se vyjádřím jen k tomu "německému způsobu" - neviděl bych v tom vůbec důkaz etnického původu. Označuje to pouze oblast, kde se určitá zvyklost praktikuje a odkud přišla do oblasti, kde se o ní zmiňuje. Dám příklad ze starších českých dějin, jak jej uvádí Kosmas. Boleslav nechal ve Staré Boleslavi postavit opevnění "podle římského způsobu" tj. kamenné. Tímhle bych nedokládal původ, zvyky často nemají s etnicitou nic společného (německé jména českých pánů).
Slovenskí historici tvrdia že išlo o Slovanov. Maďarskí ich spolu s Vencelinom považujú skôr za Nemcov. To Poznaň (v maď Pázmány, výsl ( Pázmány)) znie slovansky. Pravdu pravdepodobne nevie nik. Ranní Árpádovci často využívali aj služby normanských rytierov.
Uživatelský avatar
Peacemaker
Zeman
Příspěvky: 107
Registrován: 29 říj 2007 20:25
Bydliště: Ducatus Nitraensis

Re: Mojmírovsko-Arpádovská dynastia?

Nový příspěvek od Peacemaker »

Ja som to čítal, čo si písal. Ale spomínal si tam prevažne tuším Srbsko, nie? A tieto rody čo som menoval pochádzajú z oblasti Nitrianska.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Mojmírovsko-Arpádovská dynastia?

Nový příspěvek od Robert »

Peacemaker píše:Ja som to čítal, čo si písal. Ale spomínal si tam prevažne tuším Srbsko, nie? A tieto rody čo som menoval pochádzajú z oblasti Nitrianska.
Spomínal som hlavne Chorvátov.Potomkovia rodov Honta a Poznaňa síce mali majetky v Nitriansku, ale ich pôvod je pokiaľ viem, otázny. Na druhej strane - práve pre existenciu kniežatsva Nitry, je celkom možné, že sa tam zachovala časť spoločenskej štruktúry z preduhorských dôb. Chcelo by to objektívny výskum. Nitra je bez pochýb, najstarobylejšie sídlo so slovanským obyvateľstvom na území SR.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Tumblr a 0 hostů