Středověk
Dnes je: 19. 05. 2021  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Zdrojem (dílem) není Codex diplomaticus et epistolaris Moraviae IV., ale Codex diplomaticus et epist . . . (Potvrzení biskupství v Litomyšli)
 • Neskôr bola vo Vrane Komenda Johanitov a priorom sa tam stali dokonca aj Imrich Bebek a Albert de Na . . . (Bitka na rieke Slanej – 11. apríla 1241)
 • Jakub de Mont Royale - vežmajster pre Uhorsko, Chorvátsko a Slavóniu v Dalmátskej Vrane. (Bitka na rieke Slanej – 11. apríla 1241)
 • Dobrý den, ještě je na stránkách vydavatele, nln.cz (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Dobrý den, nevíte, kde bych mohl sehnat tuto knihu Páni ze Svojšína? Děkuji za případné typy. Zmrzl . . . (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Sociální sítě a ostatní


  Evropské dějiny

  * Bitva u Muretu - 12. září 1213 - triumf Simona z Montfortu

  Autor: Laurentius . Vydáno dne 26. 07. 2009 (9205 přečtení)

  Jedna z hlavních bitev během krutých válek proti Albigenským v jižní Francii na počátku 13. století. V únoru 1213 byla situace pro Simona z Montfortu příznivá a ovládal značnou část území hrabství Foix a Comminges. Pouze hrabství Toulouse mu odolávalo. Po dohodě s hrabětem Raymondem z Toulouse se s ním pokusil vyjednávat v Lavauru král Pedro II. Aragonský. Oba mocní rivalové nyní spojili síly proti Simonovi z Montfortu. Pedro měl u katolické církve velký kredit a sám byl považován za velkého katolického vůdce. Společně s Alfonsem VIII. Kastilským a Sanchem Navarrským porazili arabsko-berberské vojsko Miramamolina u Las Navas de Tolosa v roce 1212. Za účasti opata Amauryho na straně Simona nedošlo k žádné dohodě a diplomatický boj pokračoval v Římě. Za Montforta jednání s papežem Inocencem III. vedli Amaury (nyní už narbonnský biskup), biskup z Comminges, opat z Clairaku a arcijáhen Vilém z Paříže. Diplomacie selhala a král Pedro II. Aragonský sbíral vojsko. Simon z Montfortu vyslal Lamberta z Limoux, aby králi vyhlásil válku.

  Složení armád

  Katalánsko, Aragón, Navarra, Toulouse, Foix, Béarn, Comminges

  hlavní účastníci při tažení:král Pedro II. Aragonský, hrabě Raymond VI. z Toulouse, hrabě Raimon-Rogier z Foix, hrabě Gaston z Béarn, hrabě Bernard IV. z Comminges, Miguel de Rada, Hug de Mataplana, Miguel de Luesia, Bernard de Castelbisbal, Dalmas de Creixell, Blasco d´Alagon, Garcia Roméu, Guillem de Cervera, Gomez de Luna, Guillaume de Horta, Hugues d´Alfaro, Géraud de Niort, Guillaume de Puyo, Ladro, Pedro Pardo.

  Rytířů a zbrojnošů (seržánů) bylo až 2200 a počet pěších vojáků byl do 10000 mužů. Část pěchoty v bitvě obléhala Muret a ostatní hlídali tábor a následovali ve druhém sledu rytířské šiky.

  rozložení šiků (podle zdrojů nejsou označovány jako šiky - bataille, ale jako groupe - skupiny) a odhadované počty v bitvě:

  první skupina (předvoj, 200 Aragonců a 400 mužů hraběte z Foix) - předvoj vedl hrabě Raymond-Roger z Foix.

  druhá skupina (700 Aragonců) - král Pedro II. Aragonský (Peire II d´Aragón)

  třetí skupina (byla rozdělena na dvě podskupiny, celkem 900 mužů) - hrabě Raymond VI. z Toulouse a hrabě Bernard IV. z Comminges (ti nebyli na počátku bitvy vůbec připraveni k boji)

  Montfort a jeho spojenci

  hlavní účastníci při tažení: hrabě Simon de Montfort a jeho bratr Guy de Montfort, vikomt Baudouin (bratr Raymonda VI. z Toulouse !) a pánové Florent de Ville, Guillaume des Barres, Bouchard de Marly, Payen de Corbeil, Alain de Roucy, Matfre de Belbeze, Guillaume des Contres, Guillaume d´Aire.

  rozložení šiků (bataille) a odhadované počty v bitvě:

  první šik (předvoj, 300 rytířů a zbrojnošů) - Guillaume des Barres a Guillaume de Contres (je i možné, že předvoj vedl Bouchard de Marly)

  druhý šik (300 rytířů a zbrojnošů) - Bouchard de Marly

  třetí šik (300 rytířů a zbrojnošů) - Simon de Montfort

  Za šiky ve druhém sledu postupovalo asi 700 kušičníků a kopiníků. Montfortova armáda byla početně slabší, ale všichni tři velitelé šiků patřili k nejlepším francouzským rytířům z vyhlášených rodů Montfort, Montmorency a Barres.

  Bitva

  30. srpna 1213 oblehlo toto velké vojsko Pedra Aragonského a spojenců hrad Muret. Hrad dokonce částečně ovládlo až na hlavní hradní věž, ale cílem nebylo hrad dobýt. Cílem bylo vylákat k bitvě Simona z Montfortu a to se podařilo. Simon z Montfortu jako impulzivní válečník přitáhl druhý den s jízdou, protože preferoval co nejrychlejší příchod. Pedro Aragonský stáhnul vojsko od hradu na pro bitvu výhodnou rovinatou plochu na dohled od Muretu. Po poradě Simona s biskupy a rytíři se Simon rozhodl pro otevřenou bitvu i za početně nepříznivé situace. Navečer došlo k poslednímu jednání obou nepřátelských stran. Po jednání v Muretu zůstala jedna z bran otevřená. Byla to možná jen chyba nebo chytrá past Simona z Montfortu. Pedro Aragonský reagoval a poslal předvoj hraběte z Foix do útoku. Část mužů se dostala do hradu, ale tam byla odražena a část předvoje byla pobita. Na poradě v táboře Pedra Aragonského večer naváděl k opatrnosti hrabě Raymond z Toulouse, ale jeho rady nikdo neposlouchal. Ve vojsku Pedra Aragonského bylo mnoho sebevědomých veteránů od Las Navas de Tolosa a podcenilo početně slabšího protivníka. Atmosféra v táboře měla být velice uvolněná a možná se před bitvou i hodně popíjelo.

  Po rozbřesku se už na druhé straně sešikovalo vojsko Simona z Montfortu do tří tradičních šiků. Vojsku požehnali toulouský biskup Foulques a biskup z Comminges. Biskup z Comminges pochopil, že rychlost je klíčová a pomalé žehnání Foulquese ukončil rázným zvoláním „Ve jménu Krista kupředu!“. Vojsko pak vyrazilo podél hradeb Muretu a silně tím zaskočilo překvapeného protivníka. Ti nečekali, že by Simon se slabší armádou zaútočil první. První dva šiky Simona z Montfortu zaútočily čelně a třetí šik přímo pod velením Simona zatím obloukem objel celé postavení Pedra Aragonského zleva. Pak zaútočil na pravé křídlo armády Pedra Aragonského. V kritickém momentu bitvy se pokusil ještě zachránit Pedro Aragonský situaci a vyrazil jen se svou družinou proti šiku Montforta. Pedro byl po srážce brzo zabit i když se asi chtěl vzdát a křičel, že je král. Možná ho zabili Alain de Roucy a Florent de Ville, kteří před bitvou přísahali, že aragonského krále srazí. Boj však pokračoval, protože se zpráva o smrti Pedra Aragonského zatím nerozšířila. Brzo ovšem bylo po bitvě, protože úder Simona do boku armády ji rozložil. Vojsko začalo prchat z bojiště a mnoho jich také bylo zabito. Největší ztráty měla špatně vyzbrojená milice z Toulouse složená z m욝anů a řemeslníků. Simon z Montfortu zatím držel šik zpátky, protože stále nemohl uvěřit ve své vítězství a myslel, že se jedná o léčku.

  Výsledek

  Na bojišti leželo mnoho mrtvých na straně poražených včetně okradeného nahého těla Pedra Aragonského. Tomu byl po bitvě uspořádán důstojný královský pohřeb v johanitském převorství v Toulouse. Z aragonské šlechty padl také Miguel de Rada, Miguel de Luesia, Blasco d´Alagon a Gomez de Luna.

  Simon z Montfortu dosáhl velkého a překvapivého vítězství, ale nemohl ho plně využít. Papežský legát Pietro z Beneventa přišel s požadavkem smíru a také hrabě Raymond z Toulouse se vložil do dalších jednání.

  Poznámky a zdroje

  Jean Pierre Cartier. Válka proti Albigenským, Praha : Odeon, 1979. CN-913/4, CN-913/2, CN-913/3
  Jiří Kovařík. Rytířská krev, Rytířské bitvy a osudy (1208-1346). Praha : Mladá fronta, 2006. ISBN 80-204-1401-0
  internet, mapu bitvy naleznete na http://fr.wikipedia.org/wiki/Bataille_de_Muret

  Celý článek | Komentáře: 9 | Přidat komentář | Záložky:
  Informační e-mailVytisknout článek

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Květen  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31       

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha