Středověk
Dnes je: 24. 06. 2021  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Zdrojem (dílem) není Codex diplomaticus et epistolaris Moraviae IV., ale Codex diplomaticus et epist . . . (Potvrzení biskupství v Litomyšli)
 • Neskôr bola vo Vrane Komenda Johanitov a priorom sa tam stali dokonca aj Imrich Bebek a Albert de Na . . . (Bitka na rieke Slanej – 11. apríla 1241)
 • Jakub de Mont Royale - vežmajster pre Uhorsko, Chorvátsko a Slavóniu v Dalmátskej Vrane. (Bitka na rieke Slanej – 11. apríla 1241)
 • Dobrý den, ještě je na stránkách vydavatele, nln.cz (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Dobrý den, nevíte, kde bych mohl sehnat tuto knihu Páni ze Svojšína? Děkuji za případné typy. Zmrzl . . . (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Sociální sítě a ostatní


  Umění

  * Díla evropské středověké literatury

  Autor: Jan Škvrňák . Vydáno dne 30. 08. 2005 (16930 přečtení)

  Mnoho původních děl středověku se nezachovalo vůbec, nebo jenom jejich část. Naštěstí texty (hlavně církevní) bylo opisovány a tak se zachovaly aspoň opisy. Písař však k opisu přidával (či ubíral) různé části, proto opisy nebyly autentičné se samotným dílem. Literatura se tak mohla vyvíjet sama ze sebe.

  Zastaralý článek

  Nejslavnějším církevním dílem (hojně opisovaném) byla Legenda Aurea (Zlatá legenda) italského biskupa Jacoba de Voragine. Tento soubor legend byl mnohokrát upravován podle potřeby místních kazatelů.
  Významnými díly, které psali převážně mniši byly kroniky.Církevní dějiny Anglů napsal Beda ctihodný. Dánské dějiny popsal v Skutcích Dánů Saxo Grammaticus.
  Zachovalo se mnoho hrdinských eposů. Nejstarší dochovaný z nich je Beowulf. Pochází z 8. století, dochoval se však z rukopisu napsaného na přelomu 9. a 10. století. Děj se odehrává okolo roku 500 ve Skandinávii. Hlavní hrdina - Beowulf, se utkává s nadpřirozenými bytostmi a stává se dánským králem. Text je napsán ve staroangličtině.
  Ve Francii se rozšířily písně o činech (Chanson d´geste), nejčastěji se týkaly postavy Karla Velikého. Takovým dílem je Píseň o Rolandovi. Roland byl rytíř vedoucí zadní voj franckého vojska, který byl zradou napaden Maury. Roland je zabit a jeho smrt je pomstěna. Epos byl napsán okolo roku 1100.
  Z oblasti Španělska pochází Píseň o Cidovi. Jedná se o rytířský epos z první poloviny 12. století. Zobrazuje šlechtice, který bojoval proti Maurům a proti šlechticům, zrazujících krále.
  Nemecká je Píseň o Nibelunzích.Tématy díla z 13. století je poklad Nibelungů, činy a zabití Siegfrieda a vyvraždění burgundského královského rodu. Z nibelungovských pověstí vychází skandinávské dílo Edda. Hlavním hrdinou je zde Sigurd. Edda (starší) pochází z počátku 13. století. Z této oblasti pochází také další Edda, tentokrát mladší. Autorem byl Snorri Sturlson. Dílo má narozdíl od starší Eddy naučný význam.
  V ruském prostoru se rozvíjí veršované básně o bohatýrech tzv. byliny. Zachycují šíření křesanství, boje knížat mezi sebou i proti Tatarům. Nejznámější je bylina o Iljovi Muromci. Odtud pochází také Slovo o pluku Igorově. Hrdinský epos pochází z 12. století, i když existují názory, že jde o podvh ze století 18. Námět je tažení knížete Igora proti Polovcům.
  Podobná díla pochází i z Balkánu. Místo bylin to jsou junácké písně, tématy jsou boje proti Turkům. Nejslavnějším dílem je Píseň o kralevici Markovi.
  Dvorská lyrika vzniká v jižní Francii. Texty vytvářeli lidé služební feudálovi, nebo sami feudálové. Tito lidé se nazývají ve Franci trubadůři a truvéři, v Německu minnesängři. Ve svých písních a básních se věnovali lásce a také milostnému trápení. Nejznámějšími trubadůry jsou vévoda Vilém z Poiters a Bentrans de Born. Nejvýznamnější minnesängři jsou Walther von der Vogelweide a Wolfram von Eschenbach. Tito básníci si často najímaly tzv. žongléry, kteří recitovali jejich básně, uměli zpívat, hrát na hudební nástroj a artistické kousky. Nejznámější žonglér byl Jean Rutebeuf. V Čechách se tito lidé nazývali žakéři.
  Do tvorby těchto básníků se později dostávají dvorské eposy. Vycházejí z antických textů a vlastních legend. Populárním hrdinou byl Alexandr Makedonský. První dílo o něm, Alexandreidu napsal francouzský mnich Gualter Castellionský. Nejznámější německou Alexandeidu napsal Ulrich von Etzenbach. Odtud se Alexandreis dostala k nám. Dalším ústředním tématem jsou eposy o králi Artuši, rytířech kulatého stolu a svatém grálu. Nejznámějším tvůrcem artušovských eposů byl Chrétien de Troyes, autor eposů Perceval, Lancelot a Tristan a Isolda.
  Vedle dvorských eposů se rozvílely také rytířské romány. Jsou spíše napínavé a hrdina v nich často bojuje s nadpřirozenými bytostmi. Typická doba vzniku je 15. a 16. století. Příkladem rytířského románu je Román o růži od Guillama de Loris a Kniha pravé lásky. Autorem je Juan Ruiz.
  Výrazně světská byla žákovská poezie (psali je absolventi škol). Jsou to pijácké, milostné písně a satiry. Byla psána v latině, národním jazyce, nebo v tzv. makaronštině (směs latiny s národním jazykem). Výsměšné byla také frašky (divadelní hry). Ve středověku existovaly také cestopisy: Milion od Marca Pola a Mandevillův cestopis od Jeana de Bourgogne.
  Použitá literatura: Literatura pro I. ročník gymnázií

  Diskuse: Dvornost, verše, trubadůři

  Celý článek | Komentáře: 59 | Přidat komentář | Záložky:
  Informační e-mailVytisknout článek

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Červen  >>
  PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30     

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha