Mongolové byli vynikající bojovníci nejenom v poli, ale také později i při dobývání měst. Vděčili za to mnoha faktorům.
Zastaralý článekMongolské armády byly tvořeny výhradně jezdci. Ovem jezdci nebojovali v boji na blízko, byli vyzbrojeni krátkým lukem ze dřeva, lach a rohoviny, který dokázali výborně ovládat. Někteří měli avle. Jejich ochranné odění nebylo přílí silné. Na hlavě měli eleznou helmu s kůí a k ramenům, hedvábnou koili, z které li snadno vytahovat ípy.
Ani těká jízda nebyla příli "těká". Maximálně měli lehké a pruné lamelové brnění, sloené z kůe a eleza. Kadý válečník měl u sebe asi 60 ípů pro střelbu do různé vzdálenosti, nejvíc 300 metrů. Jejich koně byli mení ne evroptí, kadý Mongol měl 3 nebo 4, jen střídal a byl schopen urazit za den 60 mil. Koně nebyli tolik zatíení, take je mohli jezdci dobře v boji manévrovat.
Vojska měli přísně organizovaná, co se vyplatilo. Základní jednotkou byla 10tičlenná četa, vojsko mělo 100 muů, společnost 1000 a divize (toumans) 10 000 muů. Jednotky nebyly organizovány nikoli podle rodů, jak bývylo zvykem, nýbr podle schponstí. Oddíly byly dobře organizované a v boji se řídili pomocí vlajek.
Velitelé se pohybovali v bojové formaci, větinou tak, aby nebyli napadeni.

Mongolská taktika se odvíjela od zničení nepřítele s co nejmeními ztrátami, proto lze pochopit, e velitelé příli neukazovali osobní statečnost a spí organizovali své jednotky v boji. Taktika připomínala lovce. Rychle zaútočit, třeba i lstí a vyhrát. Strategie byla zaloena na přednosti armád: rychlost a dobré manévrování. Obvyklá taktika byla: útok, zdánlivý útěk a opětovný útok.
Novým postupům se meze nekladli, zaleelo jen na důmyslu velitelů.
Nájezdnická krutost byla proslulá. Často vichni poraení byli popraveni, často byli okolní vesničané hnáni v 1. řadě do boje na smrt. Mongolové ničili památky, políčka, zabijeli ve ivé. Toto vechno mělo jediný účel : nahnat nepřátelům strach a podlomit jejich morálku.
Vojáci byli velmi kvalitně vycvičení. Výcvik (v podobě her) začínal u od chlapeckých let. Mongolský jezdec údajně dokázal v trysku obrátit koně a jetě vystřelit íp.
Mongoltí jezdci byli odolní proti nepřízni počasí a byli velmi vytrvalí. Nevadili jim chladné stepní zimy ani horká léta. Dokázali celou noc jet v sedle svého koně. Jedli ulovenou zvěřinu a kobylí mléko. V nejhorím nařízli koni ílu a uhasili ízeň krví.
Za zmínku stojí také zvědi. Dokázali se dostat hluboko do nepřátelského území a zjistit informace o strategii soupeře, s těmito informacemi byla pro velitele hračka vymyslet účinnou strategii.
Nemá cenu se divit, e byli tak úspění. Dobrý výcvik a strategie, stejně jako spousta ostatních věcí udělala své. Mongolská vojska la (jela) od jednoho vítězství k druhému. Diskuse:
Kočovné národy,
Mongolská invase a české země,
Bitva u Lehnice.