Ronovci

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Hynek Ptáèek z Pirkštejna

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:...Hynek (Přemek by napsal „Hynce“) Ptáček z Pirkštejna...
Nenapsal... :) Já se totiž s touto podobou jména nesetkal! Když jsem zpozorněl, tak jsem si v pramenech asi na třech místech této podoby opravdu všimnul... a kupodivu se vždy jednalo jen o Hynka, Hynce z Lipé.
U Valdštejnů tomu byla u německého písaře nejblíže forma Hainczo, jinak to je dle mého poněkud ojedinělá forma... :wink:
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Hynek Ptáèek z Pirkštejna

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:... Já se totiž s touto podobou jména nesetkal! ...
Já se s tím právě setkal v odborných publikacích moderní historiografie, i když musím říci, že se to objevuje ne důsledně. Jednou Hynek, jindy zas Hynce... :)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Ronovci - Pirkštejnové

Nový příspěvek od Katerina »

Tak zatím stále nic moc.
jen samé možná, údajně.
Palacký rovnou píše, že kdy a jak se oddělila vedlejší větev pánů z Lipé - páni z Pirkštejna se neví.
Ve sborníku o Ratajích se uvádí, to co už zmínil Jiří výše - že původním sídlem Pirkštejnů byl hard Sloup u české Lípy , po kterém se psal 1329 nejstarší známý člen rodu Čeněk z Pirkštejna , SNAD !, totožný z Čenkem z Ojvína , písemně připomínaným v letech 1290 až 1306. (to je to datum, kdy čeněk z Ojvína mizí , aby se SNAD objevil r. 1329 jako čeněk z Pirkštejna.
Mně to tedy přijde trošku divné.
Tento Čeněk (a už byl z Ojvína či Sloupu) se pak zadlužil a musel žít z majetku své manželky Jitky z Honcovic.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Žitavsko

Nový příspěvek od Katerina »

Ještě bych se vrátila k území Žitavska, které bylo pro počátky Ronovců tak důležité (a nejen pro ně).
Žitavsko se totiž vydělilo z území, nazv. Záhvozd - v lat. pramenech uváděné v letech 1144-1241 jako provincia Zagozd, terra Zagost, které leželo v prostoru cca dnešního česko-lužického pohraničí, bylo převážně ve vlastnictví míšenského biskupa, který byl lenníkem míšenských markrabat. Původní obytavelstvo bylo srbské.
Z majetku míšenského biskupa se v 2. polovině 12. století vydělila oblast zeměpanské moci, předpokládá se, že to bylo právě Žitavsko a dnešní Liberecko a Hradecko a hned připojeno k Æechách.
Přemyslovci měli o toto území velký zájem a počínali si při tom docela obratně. Jak Přemysl Otakar I., tak Václav I. se snažili oslabit moc míšenských biskupů, upevnit držbu Budyšína a napojit Čechy na hlavní obchodní stezku z Říše přes Budyšín a Zhořelec do Slezka.
Udělení Budyšínského purkrabství a žitavského pantsví Ronovcům bylo spučástí těchto snah a politiky, a myslím, že i svědčí o jejich postavení Přemyslovců. Zajištění a správa, tak důležitých území se svěřuje těm, kterým důvěřujeme.
Že si při tom Ronovci podstatně pomohli, je pak věc jiná. :wink:
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Tak jsem si zase hrála s mapičkou... Aspoň přibližná mapa Horní Lužice, a víme, kde co je... Omlouvám se za ten nákres:P
Obrázek

Jinak jsem se dočetla, že páni z Lipé měli v Žitavě roku 1268 založit františkánský klášter (asi Chval?). Víte o tom něco?
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Františkánský klášter v Žitavì

Nový příspěvek od Katerina »

Tak jsem se trochu pídila.
Franziskanerkloster v Žitavě byl skutečně založen roku 1268, dnes je tam Umělecko průmyslové muzeum.
Bohužel jsem nikde nenašla zmínku o zakladatelích, ani u Ronovců, ani v kláštere.
Oni jsou v Žitavě tak trochu opatrní na zminky o své historii, tam, kde byla ovliňována z Čech.
Vzhledem k tomu, že už okolo roku 1265 - 1268 začal Přemysl Otakar II. vytlačovat Ronovce ze Žitavy a od roku 1268 žitavští Ronovci od královského dvora na deset let úplně mizí , je docela pravděpodobné, že založení kláštera v Žitavě už Ronovci nestihli.
Zkusím ještě zapátrat, napíšu přímo do toho muzea.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Františkánský klášter v Žitavì

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše:Tak jsem se trochu pídila.
Franziskanerkloster v Žitavě byl skutečně založen roku 1268, dnes je tam Umělecko průmyslové muzeum.
Já to četla na německé wikipedii, na stránkách Žitavy jsem nenašla, ani kdy byl založen.
Naposledy upravil(a) Viola dne 11 čer 2007 17:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Žitavsko

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše:Ještě bych se vrátila k území Žitavska...
Roku 1346 vytvořila Žitava spolu s pěti hornolužickými městy (Zhořelec, Budyšín, Kamenec, Löbau a Lubaň), spolek (Oberlausitzer Sechsstädtebund), který trval až do roku 1815. Nejsem si úplně jistá, ale v této době se měla stát součástí právě Horní Lužice, aby pak roku 1635 připadla Sasku.
(Je to trochu škoda, protože je tam moc hezky :wink: )

No a Horní Lužice, tehdy ještě bez Žitavy, přešla roku 1256 do rukou Oty Braniborského jako zástava za věno právě princezny Boženy.
Naposledy upravil(a) Viola dne 19 čer 2007 13:52, celkem upraveno 1 x.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

No a Žitavu Ronovcům v 60. letech 13. století sebral Přemysl Otakar II. a oficiálně ji dostal Jindřich z Lipé zpět až roku 1310 a to od císaře Jindřicha VII. - byl to asi největší dar, který někdo z českých pánů za "zvolení " Jana Lucemburského dostal. I když to spíš bylo jen právní potvrzení stavu, který existoval, protože v té době už Jindřich z Lipé Žitavu držel několik let. Kdy přesně ji dostal nevíme s určitostí, i když se uvádí, že za své služby Václavu II. v Polsku. Mohlo to ale být až za Václava III či Korutance.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Teď jsem našla, že Ronovci se naposled uvádějí "ze Žitavy" roku 1263.

Jinak bych si zítra chtěla půjčit jednu knížku o Žitavsku, tak snad budu moudřejší :wink:
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Františkánský klášter

Nový příspěvek od Viola »

Františkánský klášter
Podle chytré knihy "Žitavsko v českých dějinách" z roku 1947 jedna z žitavských kronik (ale až z roku 1589) uvádí jako rok založení kláštera 1244, který ale sám autor považuje za nepravděpodobný.
Františkánský katalog z 15. století (taky trochu pozdě:() uvádí rok 1260 a pány z Lipé jako zakladatele.
Bezpečně je písemně klášter doložen roku 1283, 1293 byl vysvěcen chór klášterního kostela. Autor se domnívá, že komunita mnichů zde fungovala již cca 10-15 předtím při jiném kostelíku (což mj. dokládá i zmíněná listina z roku 1283). Dále uvádějí, že lze očekávat založení kláštera ca 15-20 let před svědectvím některých z bratrů na listině z roku 1283 (přeci jen, rozvoj byl pomalejší, stavby trvaly dlouho), čímž se přibližn dostaneme k roku 1260 a pánům z Lipé.
Ale stojí to trochu na vodě :(

Johanitská komenda
Známější je však johanitská komenda (jejímž členem byl podle některých i tzv. Dalimil). O jejím založení také není jasno, listina dokládající její existenci je až z roku 1303. Na listinách z 1257 a 1291 jsou zmínky o působení johanitského řádu. Tak mě napadá, vzhledem k tomu, že johanitských komend u nás až tolik nebylo, jestli tato žitavská nemá souvislost s českodubskou, založenou sv. Zdislavou a Havlem z Lemberka po roce 1237.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Další vìtev Ronovcù - Berkové z Dubé

Nový příspěvek od Katerina »

Tak konečně se mohu vrátit ke svým dluhům. Po pánech Lipé krátce o další podstatné větvi tohoto rodu: Berkové z Dubé

Hynek Berka z Dubé, od kterého se odvíjejí byl třetí syn Jindřicha (Hynka) z Dubé, pražského pukrabího (1278)
Zajímavé je, že měl pouze dva syny :

Hynka - kolem 1361, tzv. Honštejnská linie- ten měl zase dva syny , pro zajímavost oba Hynky, a tento rozrod v podstatě končí s koncem 15. století

Zato druhý syn : Jindřich zvaný Jednooký Berka z Dubé dal vyrůst hodně rozvětvenému rodu, který si zvykl mít hodně dětí a přežil i Bílou Horu.
Jindřich Jednooký měl 1! dceru (Annu) a sedm synů. Nebyli by to páni z Dubé, aby se 4 z nich nejmenovali stejně - tentokrát jsou to Jindřichové, jeden Hynek , jeden Jan a překvapivě jeden Václav.
Členové tohoto rozrodu mívali i mívaly partnerky a partnery z těch neznámějších šlechtických rodů a je celkem zajímavé sledovat, jak postupem času se ta jména mění - začínali s Lemberky, Kunštáty , pány z Kravař, Vartmeberky a pak jsou to Schlikové, Kolowrati, Valdštejnové, Lobkowitzové apod.
(Dalo by se říct, takový průřez almanachem šlechtických rodů :) ).
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

O víkendu jsem se byla podívat na Ojvíně, tak bych vám chtěla sdělit pár dojmů. Protože jsem neschopná a zapomněla jsem si foák, bohužel nemám fotky, ale doplním to aspoň nějakými z netu.

Ojvín (německy Oybin) se nachází asi 5 km od Žitavy, pohodlně dojedete autem, z Žitavy jezdí od roku 1890 i parní lokálka, ale je docela drahá, někteří nadšenci se mohou šplhat skrz Lužické hory z české strany :wink: . Oybin je malebná lázeňská vesnička (nebo městečko?), které stojí zato vidět i bez hradu. Z městečka je nutné se vyšplhat na horu Ojvín Obrázek. Vstupné je v pohodě - 4 eura dospělí, 3 studenti, 2 děti.

Přístupný je prakticky celý areál hradu, resp. kláštera, uvnitř jsou i dvě expozice - jedna o historii místa s modely a nákresy, jak se stavba hradu vyvíjela. V další expozici jsou umístěny zbytky kachlových kamen z císařského paláce (Karlova) s popisky.

Je přístupná taky jedna věž u kostela, v níž jsou instalovány nové schody, samotná hlavní loď kostela je bez střechyObrázek, konají se zde koncerty apod. Loni se v Ojvíně konaly slavnosti 750 let s kostýmním průvodem městem.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

weelet na ojvin

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Viola píše:O víkendu jsem se byla podívat na Ojvíně....
Když jsem tam před několika lety byl (takže si to už moc nepamatuju a byl jsem jen okolo), tak mě na něm šokovalo, že vstupní část byla prosklená!!! :shock: ...nemýlím-li se?
(A taky´s to mohla napsat do tématu: http://www.e-stredovek.cz/forum/viewtopic.php?t=219 když už to bylo kvůl Tobě založeno.) :lol:
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: weelet na ojvin

Nový příspěvek od Viola »

Przemysl de Nyestieyky píše:vstupní část byla prosklená!!!
Ne, teď je to v pohodě, akorát je u vstupu taková normální moderní kasa, ale nic, co by nějak zásadně narušovalo dojem.
Przemysl de Nyestieyky píše: (A taky´s to mohla napsat do tématu: http://www.e-stredovek.cz/forum/viewtopic.php?t=219 když už to bylo kvůl Tobě založeno.) :lol:
Kvůli mně?? :shock: Nojo, jsem pako, jak to tady smolím v pracovní době, když nic nestíhám, takhle to dopadá... :(
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Františkánský klášter v Žitavì

Nový příspěvek od Katerina »

Katerina píše:Tak jsem se trochu pídila.
Franziskanerkloster v Žitavě byl skutečně založen roku 1268, dnes je tam Umělecko průmyslové muzeum.
Bohužel jsem nikde nenašla zmínku o zakladatelích, ani u Ronovců, ani v kláštere.
Zkusím ještě zapátrat, napíšu přímo do toho muzea.
Tak konečně přišla odpovď ohledně zakladatelů žitavského kláštera, až na druhý pokus v němčině, na anglický dotaz odpově´d nepřišla :wink:
Cituji :

Můžeme potvrdit, že žitavský klášter byl roku 1268 založen rodinou pánů z Lipé. Zdroje uvádějí Csatoslaw nebo Castoslaus (ponechávám originál, ale víme, že to byl náš Častolov) ze Žitavy jako zakladatele. Nicméně též purkrabí Jindřich z Lipé, získal peníze prodejem půdy a jeden díl z nich věnoval na založení kláštera.

Takže podle zdrojů ze Žitavy to skutečně byli oba ronovští bratři , kteří klášter založili.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

No, tak se nám to trochu zamotává... Podle Sovadinovy studie, laskavě mi zapůjčené Ježkem :wink: , totiž již roku 1263 Ronovci přestávají užívat predikát "ze Žitavy" a po roce 1268 nadobro mizí jako svědci z panovnických listin. Sovadina se domnívá, že právě v letech 1262-68 dochází k odejmutí Žitavska PO II. a přesídlení žitavských Ronovců blíže do českého vnitrozemí. Proto se mi úplně nezdá, že by v takové situaci, kdy pokud ještě Žitavu neopustili, rozhodně jim však toto hrozilo, zakládali v Žitavě klášter.

Ale ten rok 1268 jsem také našla na německých stránkách, je ale možné, že se "traduje" jako rok založení, buď podle mladších kronik nebo třeba podle kroniky Jana z Gubenu, o kterou se mimochodem Sovadina poměrně otírá z důvodu její nespolehlivosti. Tak nevím :? .
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše:No a Žitavu Ronovcům v 60. letech 13. století sebral Přemysl Otakar II. a oficiálně ji dostal Jindřich z Lipé zpět až roku 1310 a to od císaře Jindřicha VII. - byl to asi největší dar, který někdo z českých pánů za "zvolení " Jana Lucemburského dostal. I když to spíš bylo jen právní potvrzení stavu, který existoval, protože v té době už Jindřich z Lipé Žitavu držel několik let. Kdy přesně ji dostal nevíme s určitostí, i když se uvádí, že za své služby Václavu II. v Polsku. Mohlo to ale být až za Václava III či Korutance.
Podle výborné Sovadinovy knihy není toto vůbec jisté, Jan z Gubenu sice ve své kronice uvádí, že v roce 1303 mělo v Žitavě dojít k nešastné události na turnaji a Jindřich měl být Žitavy zbaven, ovšem Sovadina tuto skutečnost popírá jinou listinou. Podle něj prokazatelně v lednu 1305 Žitavu držel Václav II., v červenci 1309 však již Jindřich z Lipé. Jindřich VII. tak opravdu jenom potvrdil existující stav.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1042
Registrován: 19 srp 2006 00:38

rodové sleziny Ronovcù

Nový příspěvek od acoma »

Jsem nevěděla, že Ronovci měli (stejně jako Vítkovci) rodinné srazíky. :lol: Začali je údajně pořádat v r. 1283 ve žďárském klášteře a pak se takhle scházeli až do konce 14. století. Tuto tradici prý založil Jindřich z Lichtenburka a scházeli se nejen Ronovci, ale i příbuzní páni z Obřan a páni ze Švábenic.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: rodové sleziny Ronovcù

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:Jsem nevěděla, že Ronovci měli (stejně jako Vítkovci) rodinné srazíky. :lol: Začali je údajně pořádat v r. 1283 ve žďárském klášteře a pak se takhle scházeli až do konce 14. století. Tuto tradici prý založil Jindřich z Lichtenburka a scházeli se nejen Ronovci, ale i příbuzní páni z Obřan a páni ze Švábenic.
Zajímavá informace, kdes ji vyhrabala???
Jo a všichni Ronovci, nebo jen Lichtemburci a jejich příbuzní?
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotBot a 5 hostů