Evangelia novozákonní a apokryfní

dějiny křesťanství, Bible, misie, mnišství a jeho řády, kláštery, svatí, inkvisice, protestantismus
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Apokryfni evangelia "neskodliva"

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka k Elizabeth píše:Není v tvých názorech "na postavení ženy v Bibli" ...náznak feminizmu?
A neměl by být tak trochu oprávněně...?
Jiøí Motyèka píše:Tyto citáty jasně dokumentují rovnoprávné postavení ženy a to dokonce v církevní službě.
Nerad opět vstupuji konfrontačně do debaty, ale opravdu jsem neviděl ve vysokých církevních funkcích ženu. V těch nižších budiž, ale dokonce jsem měl dlouhodobé mínění, že je vůbec absurdní myšlenka, že by žena mohla být biskupem, arcibiskupem a nebo nedej Bože papežem...! :(
Ostatně biblické citáty ve vztahu k ženám hovoří trochu jinak a jistě není nutno upozorňovat, že církevní autority svými výroky ovlivňovaly veřejnost poměrně dlouhodobě... Třeba - cituji:"...Každý hřích je malý vzhledem k hříchu ženy" nebo "...co jiného je žena, než nepřítelem přátelství, trest, před níž není útěku, nevyhnutelné zlo, přirozené pokušení, případná pohroma, domácí nebezpečí, přírodní zlo...?". Ostatně, sv. Jan Zlatoústý (347-407), svými výroky příliš lesku ženám nepřinesl... :(
A nebo ještě přidám názor jednoho učence ze středověkého spisu, který se biblí jen oháněl :D : "...že je žena hříšnější než muž, je zřejmé z jejích mnohých hříšných ohavností. Mělo by být poznamenáno, že při stvoření první ženy došlo k závadě, protože byla stvořena ze zahnutého žebra, to je žebra v hrudi, které je zahnuté jakoby směrem od muže. A pro tuto vadu bude vždy nedokonalým tvorem, vždy bude podvádět..." ...Jak dlouho podobná mínění přežívala?! Nikdo se však ani nepozastavil nad tím, že zpochybňuje práci Boha! Že vůbec nařknul Boží stvoření z lajdáckého přístupu Stvořitelova...!
Snad již to je důkazem, že pravdu je nutno hledat nejen v oficiálním učení, ale v celém rozsahu myšlení... někdy i protichůdném. ;)
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Ženy v církvi

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...Nerad opět vstupuji konfrontačně do debaty, ale opravdu jsem neviděl ve vysokých církevních funkcích ženu. V těch nižších budiž, ale dokonce jsem měl dlouhodobé mínění, že je vůbec absurdní myšlenka, že by žena mohla být biskupem...
Přemečku, já když něco napíšu tak v převážné většině případů vím, o čem píšu a při plném vědomí. Tak tedy. Biskupkou olomoucké diecéze Církve československé husitské je kultivovaná a velice vzdělaná paní Mgr. Jana Šilerová. Ponechávám bez komentáře a pouze dodávám, že ve svém příspěvku s citacemi z prvního dopisu Timoteovi jsem chtěl akcentovat absolutně rovnoprávné postavení ženy v protestantských církvích na rozdíl od římských katolíků, kteří zavedli celibát a teď pomalu neví, co s tím...
P.S. A to, že příspěvěk Bety byl ve feministickém duchu jsem neironizoval, pouze jsem si to chtěl ověřit... :D
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Cizí slova

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

elizabeth píše:... Jirko, jednu vec ale prece jen nevim, co je synkretismus? At to nemusim hledat...
Bety, já používám cizí slova ryze účelově ale v tom nejlepším smyslu slova "účelově". Než bych použil např 3 česká slova (při vší úctě k mateřskému jazyku), která je nutno uvést souběžně a najednou, "šoupnu" tam cizí slovo. Sorry! Také je tady na fóru téma o používání cizích slov a tam jsem uvedl své stanovisko. Není to z mé strany jakési intelektuální cvičení, to ani v náznaku, to přenechám klidně panu prezidentovi a exprezidentovi (vidíš?... = bývalému prezidentovi... :D ).
A nyni k tomu synkretizmu. Z řeč. syn - spolu, kerannymi - mísím), jedná se o míšení, resp. mechanické spojování odlišných kultů, věrouk, různých náboženských prvků, filozofických směrů a myšlenek vč. hereze v jednu nesourodou a obtížně chápanou směsici...
Tohoto latentního a reálného nebezpečí se právě církevní otcové obávali "jak čert kříže" :D a chtěli se ho vyvarovat. To byla i jedna z motivací výběru a "čistoty" evangelií, připouštím, z jejich subjektivního pohledu. Pro církevní otce a biskupy byl synkretizmus synonymem "nečistoty". A jim šlo o "čistotu" a jsem dalek toho, abych je podeříval z čehosi účelového, z politické, etnické, národnostní či sociální objednávky...
Možná ten můj inkriminovný příspěvek pro vás pro oba byl poněkud obecný. Pokud tomu tak bylo, :( omlouvám se.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Dekuji Przemyslovi za podporu a Jirku chvalim, ze se nedal. Tak trochu jsem doufala, ze se mi povede prilakat ostatni damy a divky, ktere navstevuji tyto stranky a pridruzene forum, ale asi nemaji stale odvahu. :lol: A tohle to je mozna take problem maleho procenta zen v politice, nabozenstvi a spolecenskem zivote. Ja v mem pripade bych to nazvala spis drzosti vetrit se zrovna do tematu, o nemz nic nevim a to se v historii zajimam o kde co. Pravda, ze i o pocatky krestanstvi a tim padem i Bibli. Stary zakon me vzdy ale spis desil a i v Novem lze najit veci jako o rozzlobeni se na fikovnik. A vubec Evangelium sv. Matouse a Marka jsou ovlivneny tim pro jakou cast poulace byly psany(a to ted myslim v dobrem, krestane vzesli ze Zidu, apod) Zase sv. Lukas psal pro krestany vzesle z pohanu. A Janovo, to je skutecne o lasce jako takove. Ale ta otazka "trideni" evangelii neni zrovna muj salek caje, stejne jako napr prvni rozkol v cirkvi (kdyz se oddelovala pozdeji navzane pravoslavi) .
Jirko, please, najdi si cas mi odpovedet aspon na ten synkretismus. Dik. :)
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

???

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

elizabeth píše:...Jirko, please, najdi si cas mi odpovedet aspon na ten synkretismus.Dik. :)
Lizbetko, kolik máš dioptrií, ty to nevidíš??? Už jsem ti odpověděl :!: No pak už se nedivím, s jakým "nasazením" čtete moje příspěvky.... :( :lol:
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Promin, ale ja kdyz mam rozepsany "svuj prispevek", tak ty dalsi nevidim. A ja to vetsinou mam rozepsane i pul hodiny a dyl. Proto, ze se k nim vracim od dalsich cinnosti a pak se treba i nejakou chvilku dostavam do toho, co jsem pred tim psala. Jen co jsem ten svuj prispevek odeslala, videla jsem, ze jsi mi jiz odpovedel. To jiz ale bylo pozde. A Tvoje prispevky ctu s velkym nasazenim :!: Takze Ti jeste jednou dekuji za odpoved, byla vycerpavajici ( a nevycerpala me ale tema :) ). Stejne do krestanstvi pronikly prvky z mithraismu, kultu Isis a bohuzel i Platonovske filozofie. A jeste jednou promin, ze nemam multiprocesni mozek, ac jsem zena a ze nestiham psat svuj prispevek a cist nove. ;)
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Scholastika

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

elizabeth píše:... Stejne do krestanstvi pronikly prvky z ... i Platonovske filozofie...
Nejenom! Také Aristotelovy filosofie. A to jsme obloukem u scholastiky, která měla navýsost zajímavý cíl, totiž zdůvodnit křesťanskou věrouku prostřednictvím filosofických myšlenek výše uvedených pánů. A jsme zase ve ve "starém dobrém" středověku... :D
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Scholastika

Nový příspěvek od elizabeth »

Jiøí Motyèka píše:
elizabeth píše:... Stejne do krestanstvi pronikly prvky z ... i Platonovske filozofie...
Nejenom! Také Aristotelovy filosofie. A to jsme obloukem u scholastiky, která měla navýsost zajímavý cíl, totiž zdůvodnit křesťanskou věrouku prostřednictvím filosofických myšlenek výše uvedených pánů. A jsme zase ve ve "starém dobrém" středověku... :D
Hura :!: :!:
O vikendu se doufam dobre na tema Stredoveke Bible a temata s nim souvisejici, pripravim. Prozatim nevim ani, kdo byl predstavitelem proudu nebo nazoru scholastika. Dulezite je ale vedet, kde to ma clovek hledat. V mem pripade nastesti ve vlastni knihovne. Co ta apokryfni evangelia? Precetl jsi neco, at vis, co "bylo zavrzeno" nebo jsi se spokojil s tim, ze ve staroveku cirkevni otcove seznali, ze neni vhodne je cist? Jo a k tem dioptriim. Nejake opravdu mam(dioptrie i s brejlema), ale zadne horcicaky :shock: , ale krasne, sofistikovane brejle s kaminky a barevnymi skly.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Scholastika

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

elizabeth píše:...Co ta apokryfni evangelia? Precetl jsi neco, at vis, co "bylo zavrzeno" ...
Tobě to snad mohu přiznat, :D je to můj velký dluh. :( Díky "studiu" SZ i NZ, které mi zabralo strašně času (v souvislosti hlavně s Husem, Žižkou a husitstvím), jsem se dosud k těm nezařazeným plně nedostal.

Přiznám se ale upřímně, že se mne bytostně dotýká, byť i v náznacích to, že Ježíš Kristus byl homosexuál, či že byl ženat a měl děti. S tím, přiznám se upřímně, mám problém. Nemám problém s Jeho zmrtvýchvstáním, to je otázka víry. Jiná věc je Jeho pozemský život. Byli všichni apoštolové Jeho upřímnými přáteli? Nejsou tedy výše uvedené skutečnosti "pouze" pomluvami některých apoštolů, kteří svému učiteli cosi záviděli nebo mu něco nepřáli? A já kdybych měl jednu jedinou pochybnost, tak bych takové evangelium nezařadil taky. Vždyť např. apoštol Petr po Kristově zatčení v Getsemanské zahradě svého "milovaného" Mistra 3x, slovy třikrát zapřel. A nevěřící Tomáš? A Jidáš? Škoda mluvit, že...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Scholastika

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:... A Jidáš? Škoda mluvit, že...
No právě, ...a Jidáš Iškariotský? Opravdu to tak bylo, jak nás svatí otcové učí?
Muselo! Jinak by to celou církev položilo; proto není vhod, že se objevují evangelia z 2.stol., že archeologové odkrývají skutečnost trochu jinak než jak se presentuje a že historici vidí skutečnosti v odlišných souvislostech.
Ale mají se vůbec pohádky psychologicky analyzovat? Mají se vůbec zkoumat záhady moderními postupy, mají lékaři vždy říkat pravdu, třeba sebekrutější...?
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Scholastika

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...Opravdu to tak bylo, jak nás svatí otcové učí? ...?
Naprosto legitimní otázka. Zrovna tak je legitimní jiná otázka. "Opravdu to tak bylo, jak" je uvedeno v nezařazených evangeliích?

P.S. Neodpověděl jsi mi na příspěvěk týkající se žen v církvi. Nebo ses mu také "vyhnul obloukem"? Toto téma je třeba číst beze zbytku!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Scholastika

Nový příspěvek od elizabeth »

Jiøí Motyèka píše:
elizabeth píše:...Co ta apokryfni evangelia? Precetl jsi neco, at vis, co "bylo zavrzeno" ...
Tobě to snad mohu přiznat, :D je to můj velký dluh. :( Díky "studiu" SZ i NZ, které mi zabralo strašně času (v souvislosti hlavně s Husem, Žižkou a husitstvím), jsem se dosud k těm nezařazeným plně nedostal.

Přiznám se ale upřímně, že se mne bytostně dotýká, byť i v náznacích to, že Ježíš Kristus byl homosexuál, či že byl ženat a měl děti. S tím, přiznám se upřímně, mám problém. Nemám problém s Jeho zmrtvýchvstáním, to je otázka víry. Jiná věc je Jeho pozemský život. Byli všichni apoštolové Jeho upřímnými přáteli? Nejsou tedy výše uvedené skutečnosti "pouze" pomluvami některých apoštolů, kteří svému učiteli cosi záviděli nebo mu něco nepřáli? A já kdybych měl jednu jedinou pochybnost, tak bych takové evangelium nezařadil taky. Vždyť např. apoštol Petr po Kristově zatčení v Getsemanské zahradě svého "milovaného" Mistra 3x, slovy třikrát zapřel. A nevěřící Tomáš? A Jidáš? Škoda mluvit, že...
V tom bych s Tebou naprosto souhlasila a takové věci se dotýkají každého věřícího člověka (aspoň to předpokládám). To, že byl Ježíš homosexuál, slyším pravda prvně, ten zbytek jsem slyšela (teď je v módě to probírat všude) a mockrát jsem o tom uvažovala a došla k závěru, že ačkoliv Ježíš vyrůstal v hebrejském prostředí, kde byl zřejmě nesmírně tlačen, k tomu, aby se oženil, neučinil tak. A to vzhledem k tomu, že věděl, že při svém poslání, které na zemi měl, se oženit nemůže. A to, že se tím "vzepřel" (lepší slovo mě momentálně nenapadlo) zvykům zavedeným ve starozákonní společnosti, nebylo to prvně, vždyť mu několikrát bylo řečeno, že se rouhá. Přišel nastolit nový řád, díky němuž máme naději, i my dnes. Ať uděláme cokoliv, máme naději. A proto bych tak neodsuzovala ani ty apoštoly, vždyť to byli lidé jako my. Závidějící, bojácní, nechci-li říci přímo zbabělí, no prostě chybující... To až katolická církev z nich udělala svaté. A nyní nemohu zase jinak než vyzvednout odvahu Marie Magdalské, kdy ona se nebála, nezáviděla, ona chápala a milovala. Ale zpět k Jidášovi. Byl to skutečný člověk, který se provinil, nejprve zradou a pak sebevraždou (což je z hlediska věřícího křesťana pochybování o Boží jsoucnosti)? Nebo je to do jednoho člověka (vidíš Jirko, teď mám okno s tím, že si nemohu vzpomenout 1 cizí slovo, personifikace to totiž není) vměstnaná vina celého hebrejského národa a zvlášť jejich představitelů ( velerada, Kaifáš... ), že to oni dali ukřižovat Ježíše Krista (včetně pokusů, že Pontius Pilatus jako představitel vládnoucí moci říma vlastně za nic nemohl), která se pak po celý středověk a i novověk stala precedentem pro pronásledování Židů?
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: ženy v církvi

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše: ...Neodpověděl jsi mi na příspěvěk týkající se žen v církvi. Nebo ses mu také "vyhnul obloukem"?
Nevyhnul :) ovšem je tam tolik věcí, na které bych reagoval, že jich prostě spoustu obcházím, protože bych nedělal nic jiného a přidával jsem tam i jiné příspěvky, na které jsem se musel připravit a to navíc zkombinovat se včerejší 18tihodinovou pracovní směnou. Jelikož dělnická třída to měla vždycky o poznání těžší než studentíci apod. :(
Faktem je, že církevní vidění ženy nikdy nebylo příliš positivní. Možná že mou chybou také to, že stále oficiální křesťanství spojuji (jak historicky, tak současně) právě s katolickou vírou. Upozorňuju ale - s oficiálním křesťanstvím (!) které se mi jeví jako naprosto odlišné od původního. Navíc o protestantských církvích zas tolik slyšet nikde není (pokud nemají nějaký exces vedoucí špičky mezi sebou). A to ani navzdory tomu, že přímo v naší obci exituje současně vedle katolického kostela i stavbou podobně dominantní kostel husitský, v nedalekém okresním městě je to podobné a hned za hranicemi v pruském Slezsku je naprostou samozřejmostí, že jsou ve vesnici také dva kostely, jelikož tam kdysi utíkala z čech spousta náboženských exulantů. Přesto je o těchto církvích méně slyšet. Památky jsou většinou rázu katolického a navíc husitská církev má většinou architektonicky nevkusné kostely, takže to povědomí o této církvi je minimální.
Tím chci naznačit (aniž bych se chtěl jakkoliv této církve dotknout), že jsem ani nevěděl, že nějakou magistru mají na čelních místech. To je sice chvályhodné, přesto jsem necítil potřebu nijak reagovat, jelikož mi z toho příspěvku není jasné, jestli to je jedna "vlaštovka", nebo je na takových funkcích ženské obsazení v převaze, je-li to až obrat posledních let, nebo se to dá považovat za standard této církve po celou její historii... nevím, proto bych reagoval, až bych k tomu co měl... promiň Jirko. ;)
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Asi se louèím... :-(

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Je to takové zvláštní. Každý mluví o zavrhnutých evangeliích a přitom je nezná (mimochodem, nevím jestli to někdo zaregistroval, ale předtím jsem tam dával adresu, kde jsou některá apokryfní evangelia zveřejněna i se stručnou historií). :roll: To samé, jako když se mluví o Jidáši a přitom nikdo neviděl jeho evangelium.
U církve katolické se nedivím, že se brání moderním analýzám Marie Magdalény, Jidáše apod. To by pro ní znamenalo neučit to co doteď - znamenalo by to tedy přiznat omyl? Diskreditaci církve? Musely by se přemalovat obrazy...?
Přitom apokryfní evangelia často nejsou ani kompletně dochovaná (viz třeba napůl zničené "magdalenské"), kdyby jste si, nebo třeba Ty Jirko obzvlášť, některé z nich přečetli, třeba by jste mi mohli hned ze začátku "zacpat hubu" argumenty a mohli jsme zůstat u středověké církve hned a nemuseli se handrkovat o něčem, kdy jeden mluví o koze druhý o voze... :cry:
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Přesto Tě Przemysle, prosím, uveď tu linku na ty Apokryfní evangelia znova (jistě i pro Jirku :) ), to téma je již dlouhé, příspěvky rovněž (také mou vinou), a já už se v tom začínám ztrácet. A hledání začíná být velmi komplikované. Díky.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Nežádoucí evangelia

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:..uveď tu linku na ty Apokryfní evangelia znova ..Díky.
Doporučuji především filipovo evangelium jsou tam nádherný věci... ;)
http://gnosis9.net/search.php?rstext=al ... &rstema=12
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: ženy v církvi

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...Tím chci naznačit (aniž bych se chtěl jakkoliv této církve dotknout), že jsem ani nevěděl, že nějakou magistru mají na čelních místech. To je sice chvályhodné, přesto jsem necítil potřebu nijak reagovat, jelikož mi z toho příspěvku není jasné, jestli to je jedna "vlaštovka",...
Žádná "jedna 'vlaštovka'" a ještě k tomu "nějaká nagistra". To nemohu číst jinak, než jako přezíravý despekt. Sorry!
V protestantských církvích jsou běžná manželství, kde oba manželé jsou faráři. A žen v CčSH a čCE je i na "vyšších postech" bezpočet, a to bez ohledu na neopodstatněnou kritiku ze strany představitelů katolické církve a některých antifeministických ateistů...

Ale můj příspěvek byl hlavně reakcí na toto tvé konstatování -
Przemysl de Nyestieyky píše:...Nerad opět vstupuji konfrontačně do debaty, ale opravdu jsem neviděl ve vysokých církevních funkcích ženu. V těch nižších budiž, ale dokonce jsem měl dlouhodobé mínění, že je vůbec absurdní myšlenka, že by žena mohla být biskupem...

z něhož je patrná absolutní nepovědomost o stavu věcí ve strukturách evangelických sborů a proto mně to přišlo v této souvislosti jako konstatování drobet arogantní a TO jsem nemohl ponechat bez odpovědi. Mne kdyby někdo přistihl při podobné "nevědomosti", moje reakce by byla mnohem pokornější než -
Przemysl de Nyestieyky píše:...nevím, proto bych reagoval, až bych k tomu co měl...
Právě z výše uvedných souvislostí bych tvoji reakci očekával... :(
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Asi se louèím... :-(

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...Přitom apokryfní evangelia často nejsou ani kompletně dochovaná (viz třeba napůl zničené "magdalenské"), kdyby jste si, nebo třeba Ty Jirko obzvlášť, některé z nich přečetli, třeba by jste mi mohli hned ze začátku "zacpat hubu" argumenty a mohli jsme zůstat u středověké církve hned a nemuseli se handrkovat o něčem, kdy jeden mluví o koze druhý o voze... :cry:
O tom, proč jsem je nečetl, jsem již psal a ty důvody byly o nedostatku času a o prioritách. Navíc se obávám, že se k tomu ještě dlouho ze stejných důvodů nedostanu... :(
Přemku, smysluplná diskuse přece není o tom, abych(om) někomu "zacpal(i) hubu". Alespoň mým cílem to není, a to ani obrazně. Naopak! Většinou ten, komu "zacpeš hubu", téma, v horším případě fórum, opouští...
Ty se domníváš, že "jeden mluví o koze druhý o voze"? Mně to tak nepřipadá. Kdyby tomu tak bylo, téma by ztrácelo smysl a byl by nejvyšší čas, aby ho admin uzamkl... :(
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 23 zář 2006 21:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: ženy v církvi

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:
Przemysl de Nyestieyky píše:...ale opravdu jsem neviděl ve vysokých církevních funkcích ženu. V těch nižších budiž, ale dokonce jsem měl dlouhodobé mínění, že je vůbec absurdní myšlenka, že by žena mohla být biskupem...

z něhož je patrná absolutní nepovědomost o stavu věcí ve strukturách evangelických sborů a proto mně to přišlo v této souvislosti jako konstatování drobet arogantní...
Je otázkou, jestli si to také trochu nevztahuješ na sebe. Již jsem vysvětlil, že církev je v obecném povědomí téměř synonymní k církvi katolické. Myslím si, že mé předchozí domněnky korespondovaly spíše s touto církví.
V období středověku navíc ani jiná církev neexistovala. A ty, které existovaly, katolická církev tvrdě potírala a dokonce fyzicky likvidovala. Je pochopitelné, že když jsou nyní i protestantské církve již legalizované, že se budou držet i oficiální bible; proto také Ty´s, s nemenším arogantním konstatováním, zažehl tažení proti zapovězeným evangeliím.:(
Jiøí Motyèka píše:......Mne kdyby někdo přistihl při podobné "nevědomosti", moje reakce by byla mnohem pokornější...
Takže´s čekal moji omluvu? Budiž - omlouvám se Tobě i církvi, kterou následuješ. Přesto této církvi přeju, aby se o ní obecná povědomost rozšířila alespoň do míry přibližné či srovnatelné s katolickou, aby nemuselo docházet k takovýmto "absolutním nepovědomostem". Ale k mé nevědomosti jsem se vyjádřil už v minulém příspěvku.
To, že každý mluvíme o něčem jiném, jsem odvozoval z toho, že Ty´s nereagoval na mé nadhozené detaily, a zároveň´s stále cítil, že Ti naopak já nedostatečně odpovídám na ty Tvé.
To však není žádným důvodem, aby admin uzavíral toto téma! Myslím že by mělo zůstat otevřené všem a ne být jeho osud závislý na odchodu jednoho nedůležitého z diskutérů. Nebo by to snad měla být pietní vzpomínka na "odešlého"?
:twisted:
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: ženy v církvi

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:... a navíc husitská církev má většinou architektonicky nevkusné kostely, takže to povědomí o této církvi je minimální...
Tak tomu není, ani nemůže být a obávám se, že ty to víš! "Minimální" povědomost má příčiny úplně někde jinde.
CčSH vznikla v r. 1920 Praze odštěpením radikálního křídla modernistického reformního hnutí v čele s ThDr. Karlem Farským od římskokatolické církve.
Architektura je tedy poplatná 20. a 30. letům min. st., kdy bylo nutno postavit spoustu nových kostelů nově vzniklé církve. Jsou si tedy hodně podobné, jsou vystavěny převážně ve funkcionalistickém slohu, jehož samotný název je vypovídající, že. A to, zda jsou tyto kostely "nevkusné", je věc názoru, který ti neberu, natož abych ti ho vyvracel...
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 23 zář 2006 22:56, celkem upraveno 2 x.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů