Erzsébet Báthoryová - alias èachtická paní

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Erzsébet Báthoryová - alias èachtická paní

Nový příspěvek od elizabeth »

Ono to nemá, co dělat s podstatou Tvého příspěvku, Przemysle. Ale musím Tě trošku poopravit v otázce Alžběty ( správněji asi Erszebet, jak to zní v ma?arštině) Bathoryové. O této ženě a já se opět nebojím napsat dámě, toho bylo napsáno dost zlého. Nedovedu odhadnout jakým nánosem budou pokryty za několik století soudobé události, ale je pravda, že démonizace Alžběty Bátoryové, známé jako čachtické paní je opravdu veliká. Kam se na ni hrabe Záviš z Falkenštejna, kterého chci "polidštit". Před několika lety jsem četla o čachtické paní zajímavé pojednání. Narozdíl třeba od pana Nižňanského se tato kniha pokouší rozmotat tuto spletitou historii jako vystřiženou z hororu za pomocí léčitelských praktik nejen čachtické paní ale i jejích služek Anny Darbulové, Ilony Ió a dalších. Navíc tato úžasně bohatá vdova ( tuším po Františku Nádasdym) byla dosti velkým trnem v oku uherskému palatinovi Juraji Thurzovi. A ona vdova bez obrany v té době to měla dost těžké. Úmrtnost poddaných byla asi dost velká a možná se sem tam i něco vyléčit nepovedlo a protože doba kolem roku 1610, byla ještě dobou epidemií a moru, přikláním se k této teorii i já. Takže žádné objetí železné panny se spoustou nožů. Žádné potoky krve. Ale chápu i tu vzniklou legendu, vždy? žádné dámě se stárnout nechce a nechtělo se ani Alžbětě, možná použila nějakých prostředků, ale viděla bych to spíš na ty obecné babské jako zaříkání a bylinky. Omlouvám se za odchylku od tématu, ale považovala jsem za nutné tuto skutečnost jiného výkladu podotknout. Zajímá-li to někoho, ozvěte se, nastuduji a podám bližší info.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4028
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 70 times
Been thanked: 18 times

Re: Eszebet Bathoryová - alias èachtická paní

Nový příspěvek od Ježek »

elizabeth píše:Omlouvám se za odchylku od tématu, ale považovala jsem za nutné tuto skutečnost jiného výkladu podotknout. Zajímá-li to někoho, ozvěte se, nastuduji a podám bližší info.
Tuhle historii nějak moc neznám, jestli by to nevadilo, mne by to celkem zajímalo.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Tak já se na to připravím a napíšu krátký příspěvek. Snad to ve své knihovně najdu dostatečně rychle.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Eszebet Bathoryová - alias èachtická paní

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:Ale musím Tě trošku poopravit v otázce Alžběty ..Bathoryové...
Erszebet=Elizabeth... :shock: Klidně mě pooprav. (Né poprav! :shock: )
Jen ujišťuji, že vnitřně v obecně "jednoznačných" případech pociťuji presumpci neviny příznivě pro negativně označovaného. Stejně tak i u hraběnky Bathory. Připadá mi tento příběh hodně podobný s Kateřinou Pičínskou (viz: https://www.e-stredovek.cz/forum/viewtopic.php?t=71), která hraběnku Bathory předcházela o nějakou dobu. V případě uherské šlechtičny to však bylo trochu složitější. Tam se mluví o stovkách ztracených dívek. Já jsem přesvědčen, že tam hrál velkou roli sexuální sadismus. Sice jsem román od Nižňanského nečetl, ale její zprofanovaná legenda o krvavých koupelích, jde taky trochu mimo realitu, kterou jako ikonu využívají různé hudební skupiny mezi některými směry rocku a metalu: Obrázek
http://www.astercity.net/~liwani/img/cof4.jpg (Pro větší požitek z obrazu :D )
Jinak toto téma je myslím na místě, jsem za něj rád, (info pro admina= ale spíš bych jej umístil do kapitoly "Šlechta")
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Eszebet Bathoryová - alias èachtická paní

Nový příspěvek od elizabeth »

Przemysl de Nyestieyky píše:
elizabeth píše:Ale musím Tě trošku poopravit v otázce Alžběty ..Bathoryové...
Erszebet=Elizabeth... :shock: Klidně mě pooprav. (Né poprav! :shock: )
Spravne se ta dama jmenovala Bathory Erszebet. To uz jsem vcera vycetla, protoze madarstina zacina prijmenim nikoliv jmenem. Ta shoda jmen je nastesti v pripade me prezdivky zcela nahodna, i kdyz to rovnitko je zcela spravne, prezdivku mam vypujcenou od ceske kralovny Richenzy-Rejcky, ktera prijala toto jmeno po prichodu do Cech. A mohla bych ji mit i od Violy Tesinske. Ale to jsem opet odbocila od tematu. Puvodne jsem nove tema ani zakladat nechtela, pouze jsem se preklikla a to jsem se jeste pri odesilani zpravy divila, proc to po me chce nejaky nazev... Na zpracovani neceho rozumneho o Bathory Erszebet si vezmu vikend. Vcera jsem do te,mnou jiz zminovane, knihy pana Thorneho Hrabenka Dracula zbezne nahledla, ale stale mam pocit, ze jsem mela jeste jiny "studijni" material a jinou knihu. Nekde jsem totiz cetla, ze hrabenku ovlivnila prihoda z detstvi s potrestanym cikanem, ktery byl zaziva zasit do bricha kone ( ja se omlouvam, ze vzdycky prijdu s necim pekne hnusnym, ale ta doba byla holt takova) a vcera jsem to v knize nenasla. Tak predpokladam jeste jiny zdroj. Na film jsem sice ,Jirko, take zvedava, ale zadny zazrak a zejmena nejakou historickou hodnotu a verohodnost, bych v nem nehledala. Jsou dohady, ze Erszebet, jejiz bratr byl polskym kralem(nebo byl na nej aspon navrzen), byla evangelickou a ten jeji spor s Thurzem. fararem Ponicenem a dalsimi byl i nabozensky. Tech mrtvych bylo dost a i kdyz ty pocty byvaji nadsazene, zrejme Erszebet, at jiz byla sadistka nebo lecitelka, byla asi "uchylna". Protoze prece nebudu pokracovat v leceni, kdyz mi fura zenskejch umira pod rukama, i kdyby me k tomu vedly ty nejcistsi umysly... Pry se k poddanym nechovala kruteji nez ostatni slechticny, musime si uvedomit, ze poddany byl skoro vec. Byla pry pouze vynalezavejsi v trestech. Teda nevim, co je na kleceni ve studene vode vynalezaveho. Dnes ale jeste nejsem pripravena, ale slibeny traktat bude.Jinak ,Premku, moc hezky prispevek. Na uvedene adresy jeste nahlednu, jestli me to z prace pusti, my mame totiz nektere stranky restricted.O te Katerine jsem cetla jen zminku, zatim zadne dalsi knihy a info, takze kdyztak pozadam o info.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Eszebet Bathoryová - alias èachtická paní

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:...at jiz byla sadistka nebo lecitelka, byla asi "uchylna". Protoze prece nebudu pokracovat v leceni, kdyz mi fura zenskejch umira pod rukama, i kdyby me k tomu vedly ty nejcistsi umysly...
Já jsem tuto verzi ještě neslyšel, ale připadá (s odpuštěním) ještě více zcestná než koupel v krvi... :(
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Bathory

Nový příspěvek od elizabeth »

Jiøí Motyèka píše:
Jiøí Motyèka píše:...Těším se na nový Jakubiskův film s pracovním názvem Bathory, který bude mít premiéru v příštím roce a stál pakatel - "pouhých" 300 mil. Kč...
No tak se ještě podívejte, než budete pokračovat v cupování Bátoryové, na názor producenta a režišéra:
http://www.jakubiskofilm.com/cz/index.p ... inky&id=19
...ponechávám bez komentáře.
Tak to skoro Jirko, vypada, ze uz nebudu mit v pondeli po studijnim vikendu o cem psat, ale ja mam prece jen uz i ted trochu vic podrobnosti vcetne studii dusevniho zdravi hrabenky Bathory a jejich predku. I kdyz se priznam, ze radeji ctu o krasnych stredovekych ceskych rytirich nez o blaznive a bohuzel chorobou stizene madarske (nebo uherske) renesancni slechticne. ;) :)
Landštejn
Sedlák
Příspěvky: 7
Registrován: 11 říj 2006 13:02

Re: Eszebet Bathoryová - alias èachtická paní

Nový příspěvek od Landštejn »

Teda, nestačím koukat jakej máš přehled! Fakt SUPER! O Eszebet Bathoryové jsem čerpal informace pouze z knih o "čachtické paní".
Rád bych na toto téma taky nějak přispěl, ale bohužel o tomto doopravdy nic nevím!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Eszebet Bathoryová - alias èachtická paní

Nový příspěvek od elizabeth »

Landštejn píše:Teda, nestačím koukat jakej máš přehled! Fakt SUPER! O Eszebet Bathoryové jsem čerpal informace pouze z knih o "čachtické paní".
Rád bych na toto téma taky nějak přispěl, ale bohužel o tomto doopravdy nic nevím!
Dik, ale zas tak dobra nejsem. :) Musela jsem pres vikend na tohle tema dost studovat. Precetla jsem asi 3 knihy a pripravila se na slibovany traktat. Jen se jeste s Jezkem musim domluvit v jake podobe tam ten prispevek bude. Protoze prelom 16 a 17 stoleti jiz neni stredovek. Ale ty praktiky se moc od stredoveku nelisily. Toto stoleti bylo stoletim carodejnickych procesu, inu celkem hruza. Z knih jsem samozrejme moc dobry pocit nemela, slabsim povaham nedoporucuji vubec cist. Ale protoze Cachtickou pani Joza Niznanskeho jste zde vesmes cetli ( ja uz asi pred 17 lety) a tam bylo to liceni celkem barvite, tak o vas nemam obavy. Ten clanek ( at uz ho vlozim sem nebo kamkoliv jinam) si predstavuji asi takto: ja vam nastinim nekolik ( asi 2 ucelene teorie a par povesti) a vy si zahrajete na soudce,nejen v Thurzove Bytci a stanete se navic soudci Alzbety ( Erszebet) Bathoryove - Nadasdyove, zeny, ktera nikdy souzena radne nebyla, ackoliv si to zadal sam cisar Matyas. O tom proc souzena nebyla jsou take 2 naprosto rozdilne teorie. Vzhledem k tomu, ze pres vikend na me bylo te krve a zverstev prilis mnoho a vecer jsem se musela podivat na pohadku Pan prstenu - Navrat krale, potrebuji cas do konce tydne na sepsani poznamek do ctitelne podoby a teprve pote vas pozadam o rozsudek nad hrabenkou Bathory( Nadasdy) Erszebet .
Simka
Zemanka
Příspěvky: 33
Registrován: 13 srp 2006 17:58
Bydliště: Ešonokrk

Re: Tyranky

Nový příspěvek od Simka »

Przemysl de Nyestieyky píše:Tady je zrovna jedna příznačná kniha o této a podobných ženách...
http://www.kosmas.cz/detail.asp?afil=1030&cislo=131891
Už se Teklo těším na příspěvek o čachtické paní.Já o ní vím asi tolik,kolik většina z nás,z knihy od Nižňanského a to opravdu není moc.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

ELISABETH - ERSZEBETH

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Koukám, že Elisabeth vyvolává lačnost chtíče fóristů po vzrušení hraběnkou Bathory s kterou se s nimi rozdělí o všechnu tu krev... :twisted: Téma má už tolik příspěvků a ještě se o uherské šlechtičně ani nezačalo diskutovat :D
Obrázek
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

II. Cast clanku o Alzbete Bathory

Nový příspěvek od elizabeth »

Damy a panove, moc se omlouvam, ale z pracovnich duvodu jsem ted na Alzbete Bathory nepracovala :) . Budu se to snazit napravit a zaslat vsem, co meli o tema zajem, dalsi cast. Na vikend bohuzel mirim k rodicum a ti nemaji radi, kdyz jezdim s pocitacem, takze dalsi dva dny out. Pak se ale jiz postaram o napravu. Dik za pochopeni.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Clanek o Erszebet Bathory

Nový příspěvek od elizabeth »

Vsichni, kteri v prubehu diskuse o smutnou postavu hrabenky Erszebet Bathory projevili zajem( a maji uveden na strankach e-stredovek e-mail nebo mi ho poslali), maji clanek ve svem e-mailu. Ti, kteri nechteji cekat na umisteni na stranky mi maji moznost napsat do sz e-mail a ja jim ho jeste poslu. Zbytek musi pockat na uvedeni clanku na stranky.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Už?

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

elizabeth píše:Legraci si ze me delejte :!: Uz mate tech 6 stranek prectenych?? ...
Legraci bych si nikdy nedovolil dělat, Bety, z dámy, z rytířky? Já, vévoda a muž s vlastnostmi gentlemana? Nepřipadá do úvahy... :lol:
Ale sypu si popel na hlavu, ještě jsem to nečetl, stále přispívám, představ si, do nějakého fóra, myslím na "Středověk", nebo kam... :D Ale brzy to napravím...
Uživatelský avatar
Tekla
Vévodkyně
Příspěvky: 341
Registrován: 16 bře 2006 18:34
Bydliště: Praha

cachticka pani

Nový příspěvek od Tekla »

Elizabeth, ja uz jsem si tvoje povidani o Cachticke pani precetla - je to opravdu zajimave - skoda, ze tam neni vic podrobnosti... ale chapu, ze se ti do jejich vypraveni nechtelo... ale i tak diky :)

Ted jsem narazila na clanek, ktery se tyka stejneho tematu - podobne krute se pry chovala Katerina Bechynova z Lazan (mimochodem ma pra pra pra pra... predkyne - to se mam cim chlubit...)

prectete si zde http://nasenoviny.zadnitreban.cz/detail ... 20_2002_15
Tekla. Z pekla? Kdepak! Z nebe. Trochu to tam zebe...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Ano, nove vysla i Cachticka pani z Karlstejna a Tekla zde davala i odkaz na clanek o ni v nejakem periodiku. O par prispevku nahore. :)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Erzsebet Báthory a muèení

Nový příspěvek od elizabeth »

Měla bych jednu otázku. Jsou to naše stránky a my všichni ( ač nejvíc admin Ježek) do toho máme právo, co mluvit. Je přesto na každém autorovi, co si dá ke svému článku za obrázky. Tohle je ale pro mě poněkud, řekněme, choulostivé téma, na stránky občas chodí i mladí lidé, tak se ptám, zda je vhodné k dokreslení textu dávat ukázku mučení nebo popravy? Běžně to v knihách bývá, ale já nevím... Jaký je váš názor?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Tekla
Vévodkyně
Příspěvky: 341
Registrován: 16 bře 2006 18:34
Bydliště: Praha

Re: Erzsebet Báthory a muèení

Nový příspěvek od Tekla »

elizabeth píše:Měla bych jednu otázku. Jsou to naše stránky a my všichni ( ač nejvíc admin Ježek) do toho máme právo, co mluvit. Je přesto na každém autorovi, co si dá ke svému článku za obrázky. Tohle je ale pro mě poněkud, řekněme, choulostivé téma, na stránky občas chodí i mladí lidé, tak se ptám, zda je vhodné k dokreslení textu dávat ukázku mučení nebo popravy? Běžně to v knihách bývá, ale já nevím... Jaký je váš názor?
Betty, ja vim, o co ti jde... ale v dnesni dobe je v tv a filmu tolik nasili "in nature", ze to, zpodobnene na stredovekych kresbach a iluminacich - pokud mas tyto ilustracena mysli - je proti tomu jak obrazek z detskeho slabikare...

btw. jdu pokracovat ve cteni tveho krvaku... z tuzkou v ruce :wink:
Tekla. Z pekla? Kdepak! Z nebe. Trochu to tam zebe...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Erzsebet Báthory a muèení

Nový příspěvek od elizabeth »

Tekla píše:Betty, ja vim, o co ti jde... ale v dnesni dobe je v tv a filmu tolik nasili "in nature", ze to, zpodobnene na stredovekych kresbach a iluminacich - pokud mas tyto ilustracena mysli - je proti tomu jak obrazek z detskeho slabikare...
Tak já už teda Ježkovi nějaké obrázky poslala, když myslíte, že to nevadí. Nějak se mi zdá, že ta krutost v té společnosti, bohužel, zůstává konstatní.
Tekla píše: btw. jdu pokracovat ve cteni tveho krvaku... z tuzkou v ruce :wink:
Tak to ti fakt nezávidím, drsné čtení... A to nás ještě čekají rozsudky a svědectví v příštím dílu. :(
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Michal »

Já v Čachticích kdysi byl a pokud se pamatuji, mělo se všechno odehrávat na zámku dole v Čachticích, na hradě byla Alžběta pouze později zazděna.
Hrad je ten hrad, který je známý široké veřejnosti z filmu Tajemství hradu v Karpatech se skvělým obsazením a nesmrtelnýma replikama. :D
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotBot, TrendictionBot a 5 hostů