Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 22 říj 2020 19:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 277 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Richenza
PříspěvekNapsal: 14 lis 2006 20:27 
Královna

Has thanked: 0 time
Been thanked: 4 times
A jaka byla Alžbìta Rejèka resp. Richenza???:))

Profil Poslat soukromou zprávu  

Předmět příspěvku: proc nove tema?
PříspěvekNapsal: 14 lis 2006 20:30 
Královna

Myslim, že by se musela obracet v hrobì, kdyby jsme ji tu vedli jen jako soupeøku Elišky Pøemyslovny a milenku Jindøicha z Lipé (popø. 2x královnu). Nebylo by to vùèi ní vùbec vùbec spravedlivé.:)) Co Vy na to?

Předmět příspěvku: Richenza èlánek o ní
PříspěvekNapsal: 21 lis 2006 15:55 
Vévodkyně

Has thanked: 32 times
Been thanked: 5 times
Nejprve bych chtìla Acomì podìkovat za otevøení tohoto tématu. Poté bych vás všechny chtìla požádat o pøeètení následujícího èlánku, na ktery umístuji odkaz. O to proètení vás prosím, abyste provedli dùkladnì jelikož mi stávkuje poèítaè (klávesnice nepíše t, y, ú a velká písmena, tak jsem to dodateènì opravovala a dopisovala, tak je možné, že tam budou chyby. Všem dìkuji pøedem za pomoc.

http://www.e-stredovek.cz/view.php?naze ... 2007010001

Naposledy upravil elizabeth dne 08 led 2007 09:48, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22 lis 2006 19:53 
Královna

A jsou spolu pohøbeni v Richenzine kostele pod podlahou, na které je jenom dlaždice s pismenem E a korunkou.

Předmět příspěvku: Rejèka
PříspěvekNapsal: 22 lis 2006 20:45 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 9 times
Vzít si dceru posledního polského krále Przemysla II. Wielkopolskiego se mi zdá celkem slabý argument k ovládnutí Polska Václavem II; Když Velkopolský neovládl celé království a svoje díly po smrti navíc rozdìlil mezi dva jiné lidi, Piastovce Lokýtka a Jindøicha Hlohovského...
A vùbec proè poøád píšete polké jméno Richenza? I já ve své lásce k Polsku a polštinì, radìji øikám Rejèka

Předmět příspěvku: Re: Rejèka
PříspěvekNapsal: 22 lis 2006 21:08 
Královna

Ježek píše:
A vùbec proè poøád píšete polké jméno Richenza? I já ve své lásce k Polsku a polštinì, radìji øikám Rejèka

Richenza píšu proto, že se takhle jmenovala. A Eliška nebo Alžbìta byla pøejmenovaná až v Praze a k tomu ta zkomolenina Rejèka. To je jak, když jsme si nadávali na základce.:)

Předmět příspěvku: Narok na polsky trun a jmeno Richenza
PříspěvekNapsal: 23 lis 2006 10:55 
Vévodkyně

Ja taky nerikam, ze vzit si Alzbetu Richenzu byl nejaky velky argument, jen to byla podpora jeho naroku na polsky trun, protoze podobne si pocinal treba Premysl Otakar II. s narokem na rakouske zeme. Ona Eliska Premyslovna taky nebyla kdovijaky argument k ovladnuti Cech, kde byl "usalasen" Jindrich Korutansky. Jan Lucembursky musel o ceskou zemi dost bojovat a stejne tak bojoval i Vaclav II. v Polsku a chtel i Vaclav III. No a k tomu jmenu, Richenza neni polske jmeno ale svedske. V nekterych pramenech se uvadi, ze po matce. Ze ta Luitgarda byla prvni manzelka Przemysla ( nebo Przemyslava) Velkopolskeho. Richenza, princezna svedska, az druha. Polsky jmeno znelo jako Ryksa, tak ji udajne rikal otec a k te Rejcce jsem se vyjadrovala jiz v diskusi na tema Jindrich z Lipe a Alzbeta Richenza. Jmeno Alzbeta ( nebo Elizabeth) si sama zvolila pri korunovaci. Richenzou byla krtena, ale Rejcku ona sama nesnasela. Proc bych ji mela tak osklive rikat, kdyz se ji obdivuji?

PříspěvekNapsal: 23 lis 2006 12:06 
tím, èím je

elizabeth píše:
protoze podobne si pocinal treba Premysl Otakar II. s narokem na rakouske zeme.

Pøemysl a jeho syn byly naprosto dolišné osoby, každý mìl uplnì jiný vztah k Polsku, uplnì jiný nárok na ty zemì, které si podmanily. Pøemysl mìl naprosto legitimní nárok, vzal si jednu ze 2 dìdièek Rakouských zemí, Getruda navíc nevim proè ztrácela význam pro dìdictví, døíve to byla Pøemyslova švagrová[/quote]
elizabeth píše:
Proc bych ji mela tak osklive rikat, kdyz se ji obdivuji?

Tohle je pádný dùvod

PříspěvekNapsal: 23 lis 2006 14:26 
Vévodkyně

Ježek píše:
elizabeth píše:
protoze podobne si pocinal treba Premysl Otakar II. s narokem na rakouske zeme.

Pøemysl a jeho syn byly naprosto dolišné osoby, každý mìl uplnì jiný vztah k Polsku, uplnì jiný nárok na ty zemì, které si podmanily. Pøemysl mìl naprosto legitimní nárok, vzal si jednu ze 2 dìdièek Rakouských zemí, Getruda navíc nevim proè ztrácela význam pro dìdictví, døíve to byla Pøemyslova švagrová
....
No a Vaclav si vzal jednu z dedicek Polska, byt z rozhadanych Piastovcu. Tusim, ze Gertruda Babenberska se taky s tim, ze rakouske zeme dostal se snatkem s Marketou Premysl, nikdy nesmirila. Vaclav II. si Alzbetu Richenzu z zadneho jineho duvodu nez kvuli polskemu trunu nevzal. Proc by to jinak delal? Protoze byla krasna? Vzdyt to u kraloven nehralo roli, to bylo jen tresnickou ( a ani nemohu rict na dortu, protoze tahle uzrala az pozdeji. Ta krasa myslim) . Kapitola vztahu k Polsku, je to, co jsem v clanku opomnela. Zatim co Premysl a po nem i Zavis se orientovali spis na rakouske zeme ( a stalo se jim to obema osudnym, protoze narazili na Rudolfa Habsburskeho), Vaclav II. a po nem Vaclav III. obratili svuj zajem pri budovani stredoevropske velmoci smerem k Polsku, ze to u nich nakonec nebylo uspesne, za to mohli 2 vrahove - tuberkuloza Vaclava II. a dosud neznamy "zakerak" u Vaclava III.

Předmět příspěvku: polské prameny
PříspěvekNapsal: 29 lis 2006 22:43 
Královna

Iwanczak Wojciech: Elzbieta Ryksa z domu Piastow - corka Przemysla II - in: Kobieta v kulturze sredniowiecznej Europy, Poznan 1995

Předmět příspěvku: Povidka roku 2006
PříspěvekNapsal: 01 pro 2006 10:08 
Vévodkyně

http://literarky.cz/povidkaroku2006.php ... ek&id=2663. Pri patku a peknem dnu venku, chytne za srdce.

Předmět příspěvku: Re: Povidka roku 2006
PříspěvekNapsal: 02 pro 2006 00:26 
Královna

elizabeth píše:
http://literarky.cz/povidkaroku2006.php?p=clanek&id=2663.

Myslím, že autorka mìla v románech Vaòkové až pøíliš velkou inspiraci. ;)

Naposledy upravil acoma dne 05 pro 2006 17:32, celkově upraveno 2

Předmět příspěvku: Re: polské prameny
PříspěvekNapsal: 02 pro 2006 21:40 
tím, èím je

acoma píše:
Iwanczak Wojciech: Elzbieta Ryksa z domu Piastow - corka Przemysla II - in: Kobieta v kulturze sredniowiecznej Europy, Poznan 1995

Najít to by nebyl problém, narozdíl od toho to sehnat...

Předmět příspěvku: Re: polské prameny
PříspěvekNapsal: 02 pro 2006 23:56 
Královna

Ježek píše:
acoma píše:

Najít to by nebyl problém, narozdíl od toho to sehnat...

:? :? :?

Naposledy upravil acoma dne 05 pro 2006 17:33, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku: obdivovana Rejcka
PříspěvekNapsal: 04 pro 2006 09:28 
Ta vsemi obdivovana Rejcka se pry ucastnila inkvizicnich vyslechu na svem hradeckem panstvi. A ne jen pasivne! :evil:

Předmět příspěvku: Re: obdivovana Rejcka
PříspěvekNapsal: 04 pro 2006 10:03 
Vévodkyně

Anonymous píše:
Ta vsemi obdivovana Rejcka se pry ucastnila inkvizicnich vyslechu na svem hradeckem panstvi. A ne jen pasivne! :evil:
Jenze takova obvineni se, jak znamo, musi dolozit. Pokud neco mate, tak me to zajima. Jaka inkvizice, me ale v te dobe moc nenapada? Snad neco s templari? Vsechny ostatni procesy proti kacirum ( katari, Albigensti) probihaly mimo uzemi Cech a drive. Ale proti templarum zakrocil i Fridrich Slicny ve Vidni. Tak nerikam, ze ty inkvizicni vyslechy jsou blbost. Kdyz se rekne A...> Musi se rict i BEEE. Ale, pardon, to je seriozni rozprava, takze Vas prosim, abyste to upresnil(a). Pod anonymem se muze skryvat muz i zena.

Předmět příspěvku: Richenza a inkvizicni procesy
PříspěvekNapsal: 04 pro 2006 11:11 
Vévodkyně

Asi jsem anonymovi dala malo casu. ale obratim se na vsechny ucastniky teto diskuse. Nekteri z vas bydli pobliz Hradce, nekteri z vas toho vedi dost o inkvizicnich procesech. Muze mi nekdo pomoci s obhajobou kralovny Richenzy? I kdyz treba mate radi Elisku Premyslovnu. Dama by se mela chranit. Takze se o to pokusme. O jake se mohlo jednat inkvizicni procesy a kde by se o tom daly najit nejake zaznamy? Pravdou je, ze dama aktivne se ucastnici nejakeho muceni me dost desi. Asi to bude tim, ze jsem pres vikend dopracovala tu Bathoryovou. Ani sem nemohu dat smailiky. Obavam se, ze jsem to vzala dost osobne. Ale nemohu si pomoci.

Předmět příspěvku: Kacíøi u nás
PříspěvekNapsal: 04 pro 2006 15:15 
tím, èím je

Kadlec píše zhruba toto:
Kacíøi se u nás obevují zhruba za Pøemysla II.
Valdenští se u nás objevili v oblasti Jižních èech pøi pasovském biskupství
Uvádí také Bekynì a Begardy, bez bližší specifikace
A flagelanty.
První inkvizitoøi u nás byly od roku 1318 Kolda z Koldic a Hartman, kteøí bojovali proti valdenským v jižních èechách na statcích Rožmberkù

Předmět příspěvku: Re: Kacíøi u nás
PříspěvekNapsal: 04 pro 2006 15:59 
Vévodkyně

Ježek píše:
Kadlec píše zhruba toto:
Kacíøi se u nás obevují zhruba za Pøemysla II.
Valdenští se u nás objevili v oblasti Jižních èech pøi pasovském biskupství
Uvádí také Bekynì a Begardy, bez bližší specifikace
A flagelanty.
První inkvizitoøi u nás byly od roku 1318 Kolda z Koldic a Hartman, kteøí bojovali proti valdenským v jižních èechách na statcích Rožmberkù
Dekuji. Vidis, na ty valdenske bych zapomnela, ackoliv jsem o nich nedavno cetla. Presto si nemohu upamatovat na nejaky inkvizicni proces u Hradce. Vim, ze se mohlo objevit i carodejnictvi, ale tahle doba u nas velkym inkvizicnim procesum , jako se dely ve Francii nebo Spanelsku,neprala. U nas bylo asi prvni vetsi seznameni se s "inkvizici"( davam to do uvozovek, jelikoz to inkvizice v pravem slova smyslu nebyla) az proces s mistrem Janem Husem a husitstvi obecne. Jinak se jednalo o spory mistniho charakteru. Nevylucuji ale prozatim, ze se Richenza neceho takoveho ucastnila.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04 pro 2006 17:26 
Královna

1315

Dominikáni v èeských zemích povìøeni výkonem inkvizice.
Inkvizitorský dùm – èp. 203 (dnes divadlo Na Zábradlí)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 277 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina