Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Tekla
Vévodkyně
Příspěvky: 341
Registrován: 16 bře 2006 18:34
Bydliště: Praha

richenza

Nový příspěvek od Tekla »

Maršálek píše:navíc jsem za těch zmíněných 5 let dospěl a tak se domnívám, že nikdo nemá právo narušovat její odpočinek.
dovolím si nesouhlasit... snaha poznat své předky a možná také podnítit ostatní k zájmu o historii, to není planý důvod... dala by se o tom napsat zajímavá kniha... Nebýt toho zdánlivě nesmyslného nadšení pro věc, nevznikla by např. žádná z knih Miroslava Ivanova, který dokázal i nemožné...

myslím, že byste to neměli vzdávat...
Tekla. Z pekla? Kdepak! Z nebe. Trochu to tam zebe...
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

PØEDMÌT

Nový příspěvek od Katerina »

Maršálek píše:... navíc jsem za těch zmíněných 5 let dospěl a tak se domnívám, že nikdo nemá právo narušovat její odpočinek.
Zdravím Maršálku, a souhlasím s Vaším názorem, nicméně Jindřich teď klidný odpočinek nemá, taky mám pochybnosti zrovna o krabici od bot, ale je to tedy silná káva.

Jezdívm do Brna na služebky a snažím se "trefit" do času, kdy na chvíli otevřou kostel před mší, a pár mých zkušeností, když jsem se pokusila prohlédnou si klášter, nebo se na něco zdvořile zeptala e-mailem , mne vede k souhlasu s názorem, že optaství na Starém brně asi moc komunikativní nebude. Nicméně doufam, že to spíš byla moje smůla, že jsem narazila na jednoho neochotného úředníka, a jinak to bude dobré.
Pokud budete v té věci cokoliv podnikat, počítejte prosím se mnou. Fakt bych ráda pomohla.
Kateřina
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Pøedmìt

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše:On ma Jindrich z Lipe nejake zname potomky?? Me osobne by take zajimali :)
:roll: Mne také, Elisabeth, ale s tou DNA by to nemuslo být úplně od věci. Potomky prokazatelně měl, škoda, že dcery většinou skončily v klášteře, a pokud si v závěti výlovně vymínil, že chce být pohřbený v Brně, tak pravděpodobně chtěl zabránit, aby ho rodina pohřbila v rodinné hrobce. Acoma ji také zmínila ve svém prvním příspěvku, který nás tak vyděsil, či pobouřil.
Tam by mohli být k nalezení jeho potomci, a DNA by pak byla dobrý nástroj.
I když se obávám, že to zas všechno bude o financích .
Nicméně potvrdit, že se jedná o příslušníka rodu Lipé, by mohlo stačit, aby se mohlo jednat o jeho uložení zpátky kam patří a kde si sám přál být.
Ale možná mám moc naivní představu, též jsem v těchto věcech pohý laik.

Kateřina
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pøedmìt

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:... a pokud si v závěti výlovně vymínil, že chce být pohřbený v Brně, tak pravděpodobně chtěl zabránit, aby ho rodina pohřbila v rodinné hrobce...
Ja nechci vypadat jako nemistny romantik, ale on (Jindrich) hlavne chtel byt pohrben vedle Richenzy a to jaksi v rodinne hrobce panu z Lipe neslo...
Maršálek píše:...
Protože jsme zatím neuspěli na Starém Brně, jednáme o společné zádušní mši v jejím chrámu v Hradci. Biskup je nám zatím nakloněn, protože jsme ho přesvědčili o našem solidním zájmu i přístupu. Rádi bychom přes něho a s pomocí jeho autority pronikli i na Staré Brno...
Nam nezbyva, nez Ti v tomhle ohledu verit, ze mas dostatecne "paky" na splneni spolecne zadusni mse a vyreseni problemu "Jindrich z Lipe".
Maršálek píše: K možnému antropologickému výzkumu Richenzy a Lipého. Moc nás samozřejmě láká představa, že bychom se dozvěděli jak oba vypadali, ale prakticky to znamená jejich vyjmutí z hrobu.
Ja bych si osobne hyckala "sve predstavy". Vzpomente si na hledani "nove" Vivian Leighove ( Jih proti severu), kazdy byl rad, ze novy Clark Gable zustal pouze v myslich dam a divek. Tady bych to videla rovnez tak. Uzili si dost za zivota a ja souhlasim s Marsalkem:
navíc jsem za těch zmíněných 5 let dospěl a tak se domnívám, že nikdo nemá právo narušovat její odpočinek.
Ty jsi nekdy mel ten napad ji vyjmout z mista odpocinku? A to jsem si vzdy myslela, ze jsem do Zavise dostatecny blazen, ale asi ne..., protoze predstava zkoumani jeho udajne oddelenych kosternich pozustatku me teda nijak nelaka ( a ani nelakala)

A troska nudne suche vedy:

uhlíková metoda určování stáří organických materiálů. Živé organismy obsahují stopy vzdušného uhlíku , který po jejich úmrtí dále pokračuje ve vysílání záření a přeměňuje se na dusík. Stáří lze zjistit porovnáním množství v archeologických nálezech s jeho množstvím v živých organismech. Kdyby chtel nekdo vysvetlit zakladni znalosti, jako je napr. polocas rozpadu, jsem k sluzbam. Nejznamejsi pouziti - urceni stari tzv. Turinskeho platna.

Na DNA diagnostiku nahlednete: http://www.trivis.info/view.php?cisloclanku=2005121904, je to pravda pouzito pro jiny vedni obor - soudni lekarstvi apod., protoze tam se v soucasnosti tato metoda pouziva nejvic.
Uživatelský avatar
Tekla
Vévodkyně
Příspěvky: 341
Registrován: 16 bře 2006 18:34
Bydliště: Praha

publikace

Nový příspěvek od Tekla »

Maršálek píše:Tekla: o Richenze toho bylo napsáno dost ...
to bezesporu ano...ale nikoli o pruzkumu jejich kosternich pozustatku...
Tekla. Z pekla? Kdepak! Z nebe. Trochu to tam zebe...
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Pøedmìt

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše:... Ja nechci vypadat jako nemistny romantik, ale on (Jindrich) hlavne chtel byt pohrben vedle Richenzy a to jaksi v rodinne hrobce panu z Lipe neslo...
:oops: No, tak jsem to prvě myslela. Oba dva, každý zvlšt vyjádřili ve své závěti, že si přejí být pochováni ve svém kostele , spolu.
Respetovat to může být i ta romantika, ale i pieta ?, normální úcta a repekt k tak pregnantně vyjádřenému přání.

A pokud jde o diskusi, zda nenarušovat jejich klid nebo (asi i pochopitelné přání ukojit vlastní zvědavost , jak vlastně vypadali , já opravdu nevím, ale spíš se přikláním k tomu prvnímu .... jenže dokud zde existuje oficiální námitka Jindřichova uložení zpět, kam patří pokud nebude jasné zda je to opravdu on ... asi se tomu nedá zabránit.

Trošku jsem se ptala na to DNA, pokud by existoval alespon nějaký pozůstatek ně- syn, vnuk, apod. porovnáním této DNA s ostatky z opatství (pokud by se shodovaly) se dá tvrdit , že se jedná také o pána z Lipé. Paradoxně by to ale znamenalo "tahat! z hrobu dalšího pána/paní z Lipé...

Pro mě je ale prioritou něco udělat s tím provizorním uložením a pkud by to bylo možné , vrátit ho zpět , kam patří a kde si sám přál být, to ostatní není tak důležité


Kateřina
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 365
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

Nikdy jsem o antropoligickém výzkumu Richenzy či Lipého neuvažoval a dvůr také ne. Má zmínka o zmoudření směřovala k tomu, že bych to dnes ani neuvítal a ani nepodporoval, pokud by se nejednalo o opravdu solidní projekt. Když jsem nastiňoval problémy s tím spojené, činil jsem tak abych naznačil náročnost takového projektu obecně - to nebylo povzdechnutí nad tím, že to není v mých silách.

Abych úplně nezklamal Acomu - spočívá-li skutečně Jindřich z Lipé mimo společnou hrobku a nebyl-li důstojně pochován, pak bych se rád podílel na nápravě. Odpovídající prozkoumání ostatků bych pak viděl jako logický a nezbytný způsob ověření... Přesto podotýkám a zdůrazňuji, že k takovému počinu je zapotřebí daleko více, než jen obecné nadšení na webu. V takovém případě je třeba počítat s velmi vysokými finančními náklady a získáním veřejného mínění - tj. odpovídající publikování, konference, atd. I to stojí peníze a shánění peněz také stojí peníze. Jste i pak skutečně ochotni se na tom podílet?
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Maršálek píše: Abych úplně nezklamal Acomu - spočívá-li skutečně Jindřich z Lipé mimo společnou hrobku a nebyl-li důstojně pochován, pak bych se rád podílel na nápravě. Odpovídající prozkoumání ostatků bych pak viděl jako logický a nezbytný způsob ověření... Přesto podotýkám a zdůrazňuji, že k takovému počinu je zapotřebí daleko více, než jen obecné nadšení na webu. V takovém případě je třeba počítat s velmi vysokými finančními náklady a získáním veřejného mínění - tj. odpovídající publikování, konference, atd. I to stojí peníze a shánění peněz také stojí peníze. Jste i pak skutečně ochotni se na tom podílet?
Správná otázka, milý Maršálku,

já bych ještě dodala, že nejen peněz, ale i času, a ten je mnohdy "dražší" než peníze. Snad ale (já bych tomu v tomto případě neříkala ani nadšení, ale dejme tomu spravedlivé rozhořčení a elán s tím něco udělat vydrží nám všem.

Bude to běh na dlouhou tra a vidím to na několik etap.
První kro jsi již udělal, dotazem na opatství, teď bude důležité vydolovat z nich odpoveď, vždyt se zatím stále pochybujeme trochu ve spekulacích.

Poté jako další dvě hodně obtížné otázky vidím - zjistit , kdo vlastně a jak dneska takové zkoumání dělá a kde bychom mohli najít pozůstatky někoho , o kom se dá opravdu říct, že je některý z pánů z Lipé, víme to ???

A to bude všechno asi teprve začátek ...

Kateřina

P.S. omluvte prosím ty výpadky písmen v mém předchozím příspěvku, mám notebook na koleně a každou chvíli mě vypadává spojení ,..holt polní podmínky v našem údolí
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1042
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Musim priznat, ze krome nastvani jsem i strasne zvedava na pripadny vysledek antropologickeho pruzkumu. Kdyz si vzpomeneme, co ma za sebou kostra Jana Lucemburskeho.:)) Tito dva by to taky zvladli, kdyby na to prisla rec, ne? :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Tekla
Vévodkyně
Příspěvky: 341
Registrován: 16 bře 2006 18:34
Bydliště: Praha

zvedavost

Nový příspěvek od Tekla »

acoma píše:Musim priznat, ze krome nastvani jsem i strasne zvedava na pripadny vysledek antropologickeho pruzkumu. Kdyz si vzpomeneme, co ma za sebou kostra Jana Lucemburskeho.:)) Tito dva by to taky zvladli, kdyby na to prisla rec, ne? :wink:
Pripojuji se k tvemu nazoru, acomo, ja jsem taky predevsim strasne zvedava (koneckoncu, kdybych nebyla, historie by mne asi nezajimala) a kdyz si uvedomim, ze treba pozustatky muze z hrobu K1 z puvodni rotundy sv. Vita na Prazskem hrade, ktere patrily s nejvetsi pravdepodobnosti nasemu prvnimu krestanskemu knizeti Borivoji I. (mimochodem o to, kdo to vlastne byl, se vedou velke spory), byly z mista jejich puvodniho ulozeni vynaty a dnes se nachazeji v depozitari Narodniho muzea :!:, pak mi setrna exhumace provedena odborniky, pruzkum a nasledne ulozeni neprijde jako zas tak strasna vec... Samozrejme, ze se mnou nebudou vsichni souhlasit, nicmene, kdyby se takto pietne, jak je naznacovano, chovali vzdy vsichni, tezko by mohl nejaky antropologicky (a vlastne i archeologicky) vyzkum na pozustatcich nasich predku vubec probihat...

Jinak nadseni a elan pro cokoli, co povazuji za dobrou vec, mi nechybi, takze pokud budu moci nejak pomoci, udelam to rada...
Tekla. Z pekla? Kdepak! Z nebe. Trochu to tam zebe...
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 365
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

Mé krásné dámy, vyčkejte prosím stanovené dva týdny. Dostanu-li odpověď z opatství dříve, obratem ji sem vyvěsím. Tuto sobotu je svolán dvorský sněm, na kterém také přednesu tento návrh ostatním.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Uèitelka - vychovatelka

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Maršálek píše:...Zmíněná listina podle dispozičních práv naznačuje, že její držitelka - Scholastika, by mohla zastávat přední místo v rodině již dopsělích synů Jindřicha z Lipé...
...A tím by se mohlo vysvětlit jméno této ženy s akcentem na výuku směrem k vyššímu vzdělání. Dámy prominou, ale v případě, že by se tato spekulace mohla ubírat správným směrem, mate mne poněkud pohlaví vychovatele či učitele...
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 365
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Re: Uèitelka - vychovatelka

Nový příspěvek od Maršálek »

Jiøí Motyèka píše:
Maršálek píše:...Zmíněná listina podle dispozičních práv naznačuje, že její držitelka - Scholastika, by mohla zastávat přední místo v rodině již dopsělích synů Jindřicha z Lipé...
...A tím by se mohlo vysvětlit jméno této ženy s akcentem na výuku směrem k vyššímu vzdělání. Dámy prominou, ale v případě, že by se tato spekulace mohla ubírat správným směrem, mate mne poněkud pohlaví vychovatele či učitele...

nu pokud tě překvapilo, že vzdělání by mohla utrpět i žena, pak budeš ještě více překvapen listováním Richenzina Žaltáře, v němž je na jedné iluminaci foliantu 8 pod inicálou B zobrazena sama panovnice, předčítající z tohoto kodexu řádovým sestrám :lol:
Brno, Moravská zemská knihovna v Brně, sig. R 355, (Psalterium Breviarii Cisterciensis), cca 1323

obdobná vyobrazení ostatně najdeš například v Kodexu Manesse
Heidelberg, Grose Heidelberger Liederhandschrift, Cpg. 848, (Codex Manesse), cca 1300-1330
Další zmínky jsou v písni Wolframa von Eschenbach, atd. Historici si tuto skutečnost nejenom přiznali, ale postupně opatrně přehodnocují náš pohled na temný středověk :lol:
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pøedmìt

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:Oba dva, každý zvlšt vyjádřili ve své závěti, že si přejí být pochováni ve svém kostele , spolu.
Ja naopak si myslim, ze by "prezili" ( v tehle situaci je to velmi hezke slovo), kdyby byli pochovani i nekde jinde. Jen spolu. Vzhledem k tomu, ze to byli dva inteligentni lide a vedeli, ze pokud si v dobe, v niz zili, na to nepostavi kostel a nebudou ho poradne dotovat, tak se jim takove prani nesplni. To ale nepocitali s tim, ze za vic jak 600 let se najde nejaky radoby "svaty" z cirkve a bude vymyslet nesmysly a poukazovat na neveru nebo mimomanzelsky vztah. A protoze jsme slusne forum, tak u tohoto konstatovani musim skoncit a nepridavat zadny expresivni vyraz.
Katerina píše: ... zda nenarušovat jejich klid nebo(asi i pochopitelné přání ukojit vlastní zvědavost , jak vlastně vypadali , já opravdu nevím, ale spíš se přikláním k tomu prvnímu ....
A dobre delas, navic tim predejdes zklamani z toho, kam by Te zavedla zvedavost.
Katerina píše: pokud nebude jasné zda je to opravdu on ...

Ty jsi se na tu metodu pouziti DNA, ptala, tak vis, ze za danych okolnosti to nebude jiste nikdy.
U Jindricha z Lipe ( nebo toho co se domnivame, ze z nej zbylo) uz klid stejne narusen byl, ale tam se domnivam, ze problem se skryva presne v tom co napsala take Katerina:
Trošku jsem se ptala na to DNA, pokud by existoval alespon nějaký pozůstatek ně- syn, vnuk, apod. porovnáním této DNA s ostatky z opatství (pokud by se shodovaly) se dá tvrdit , že se jedná také o pána z Lipé. Paradoxně by to ale znamenalo "tahat! z hrobu dalšího pána/paní z Lipé...
Protoze at budeme delat cokoliv, vzdy budeme mit pouze pravdepodobnost, ze by to mohl byt Jindrich z Lipe. Nikdy jistotu. Stoji to za to rusit klid panu a pani z Lipe?
Pro mě je ale prioritou něco udělat s tím provizorním uložením a pkud by to bylo možné , vrátit ho zpět , kam patří a kde si sám přál být, to ostatní není tak důležité

V tom s Tebou nelze nez souhlasit.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Maršálek píše:Mé krásné dámy, vyčkejte prosím stanovené dva týdny. Dostanu-li odpověď z opatství dříve, obratem ji sem vyvěsím. Tuto sobotu je svolán dvorský sněm, na kterém také přednesu tento návrh ostatním.
Diky.

Vyčkáme.
Už mě taky napadlo, aby se nám při nějaké zvýšené aktivitě směrem k opatství, dokud od nich nemáme odpověď "neztratil" milý Jindřich navždy (v rámci klidu). Ale už jsem se jim v duchu omluvila za nemístnou podeziravost, už z toho fakt začínám být paranoidní ...

Kateřina
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: charisma tuneláøù - Záviš kontra Jindøich

Nový příspěvek od Katerina »

..Zavisova podobnost s panem z Lipe konci tim, ze oba milovali kralovny vdovy a ze zrovna byl v Cechach mladinky kral. Uzitek z citovych vztahu ke kralovnam vdovam byl ze zacatku ne velmi velky, spis zanedbatelny.

Jestli mohu ještě k tomuto zajímavému tématu :
Vždycky jsem přemýšlela o důvodu, proč Záviš za Kunhutou do Opavského Hradce vlastně jel, (zda šlo o romantický motiv milostný, či jak Elisabeth zminuje rytiřkost k osamělé vdově a opuštěnému království, nebo chladný kalkul.
Když jsme v tom srovnávání - u Kunhuty se dalo počítat s tím, že bude mít jako matka (a tudíž její "potenciální přítel" také - velký vliv na budoucího krále, který v té době byl děcko, takže na tento vliv se dalo také docela dobře vsadit. Což se také později stalo.
Na druhou stranu, je to asi jediné, co Kunhuta mohla v té době nabídnout, o finančním a politickém vlivu se v té době hovořit nedalo. A i když obojí posléze - a to díky Závišovi přišlo, pořád mám pocit, že ona o to už ani nestála.

"Dětská královská karta " (promiňte tu zkratku) však neplatí u Elišky Rejčky, kde vzhledem ke starším princeznám Přemyslovského rodu se asi nedalo moc předpokládat, že by malá Anežka měla nějaké silné šance na uprázdněný trůn.
Zde se spíš nabízí obapolně výhodné spojení - mocensky, finančně a partnersky - dvou nezávislých a ve své době mimořádných osobností.


.... Lipeho vyzralost vidim v tom, ze kdyz v podstate dosahl toho, ze by byl jmenovan ceskym mistodrzicim (zemskym hejtmanem) stahl se do ustrani. Kdyby asi pokracoval v konfrontacni politice s kralem, treba by jako Zavis skoncil...

Já bych tu politickou vyzrálost a obratnost viděla spíš v naprosto přesném odhadu (hovořím teď o době "potýřovské") rizika s vlastních možností pokračovat v konfrontaci s královskou mocí ve spojení se zázemím , které pro tento "boj" měl v jinak tak nejednostné české šlechtě , přičemž dokázal využít, nebo alespoň zakalkulovat i politickou situaci mimo České království.
Po Týřově už jako Záviěš prostě skončit nemohl, a myslím, že to moc dobře věděl.
V době kdy se stal zemským hejtmanem a pomalu přesouval aktivity na syna Jindřicha už měl víceméně vybojováno a to se mu to pak stahovalo. Tam já opravdu oceňuji jeho vyzrálost lidskou - jak bylo již tolikrát psáno .. na vrcholu svých úspěchů , o které celý život usiloval a o které se celý život bil, se dokázal těchto aktivit vzdát a "uklidit" se do ústraní ke své přítelkyni - i když při představě jejich brněnského dvora i když si odmyslím obvyklou a jedovatou závist jejich součastníků mě napadá všechno možné jen ne slovo ústraní.
A a už to byla jeho samostné rozhodnutí či tak učinil po vzájemné dohodě se svou partnerkou je to rozhodnutí zajisté hodné obdivu - vždy moc je něco, čeho se málokdo rád vzdává ...
Ačkoli také mohl být pan Jindřich vším tím předchozím bojem prostě už jen unaven ...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: charisma tuneláøù - Záviš kontra Jindøich

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše: Vždycky jsem přemýšlela o důvodu, proč Záviš za Kunhutou do Opavského Hradce vlastně jel, (zda šlo o romantický motiv milostný, či jak Elisabeth zminuje rytiřkost k osamělé vdově a opuštěnému království, nebo chladný kalkul.
Nejpravdepodobnejsi ale je, ze Kunhuta Zavise do Hradce povolala, protoze tam soustredila odpurce Oty Braniborskeho, kterym Zavis byl. A taky potrebovala pomoc proti Mikulasi I. Opavskemu.
Druha moznost, ta jiz citovana rytirskost se mi zamlouva vice, ale nemam pro ni zadny hmatatelny dukaz.
Katerina píše: .... Lipeho vyzralost vidim v tom, ze kdyz v podstate dosahl toho, ze by byl jmenovan ceskym mistodrzicim (zemskym hejtmanem) stahl se do ustrani. Kdyby asi pokracoval v konfrontacni politice s kralem, treba by jako Zavis skoncil...
ze si tady kritizuji vlastni prispevek, ale ona take byla rozdilnost v pristupu krale. Zatim co Vaclav potreboval demonstrovat svoji samostatnost a nezavislost ( neresim nakolik to, jak toho dosahl, povazuji za cestne), tak Jan uz demonstroval pouze jen sve znechuceni a nadale toho v Cechach moc nenapobyval.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: charisma tuneláøù - Záviš kontra Jindøich

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše:ze si tady kritizuji vlastni prispevek, ale ona take byla rozdilnost v pristupu krale. Zatim co Vaclav potreboval demonstrovat svoji samostatnost a nezavislost ( neresim nakolik to, jak toho dosahl, povazuji za cestne), tak Jan uz demonstroval pouze jen sve znechuceni a nadale toho v Cechach moc nenapobyval.
:oops: Sorry Elisabeth ,

pri "vybirani casti clanku na ktery jsem reagovala, se me podarilo vymazat odkazy tve citace . zustaly pouze tri tecky ... trosku gulas , ale ted uz to snad ohlidam

K Janovi , bych se rada jeste vratila , v reakci na jiny prispevek,treba to nebylo znechuceni , ale ambice presahujici "ceskou kotlinu " - ale to fakt jinde

Tam uz si dam pozor, abych nemazala , co nemam .. :oops:

katerina
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: charisma tuneláøù - Záviš kontra Jindøich

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše: pri "vybirani casti clanku na ktery jsem reagovala, se me podarilo vymazat odkazy tve citace . zustaly pouze tri tecky...

K Janovi , bych se rada jeste vratila

Vse v poradku. Jinak pravda, Jana Lucemburskeho mame pomlouvat jinde. S tim kritizovanim vlastniho prispevku to nebylo namireno proti Tobe, ale na to, ze nejdriv neco napisu a ani ne za mesic to pripominkuji. Ale to je holt vyvoj osobnosti. Polemizuj dal a nezapomen, ze zde mame i tema Zavis :) :D a diky tomu, ze ja se venuji vsemu moznemu nam stagnuje.
Uživatelský avatar
Ryksa
Selka
Příspěvky: 56
Registrován: 31 led 2007 19:20

Nový příspěvek od Ryksa »

Možná jste o tom už mluvili, v tom případě se omlouvám, ale máte nějakou představu o datu narození Jindřicha z Lipé? A něco o jeho manželce? Jeho manželka skončila nejspíš v klášteře, ale narazila jsem na dvě jména. Jedna přežila Jindřicha a zemřela ve stejné době jako Eliška, druhá dříve...
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti