
Anotace:
Co mají společného Sázava, koleda nebo vodník? Řada českých názvů, zvyků a mýtů je dědictvím po prvních Slovanech z 6. až 8. století, z období, které je kvůli nedostatku pramenů zahaleno do temnoty. Aktuální objevy nám však na něj otevírají nový pohled – mnohem bohatější a zajímavější, než nabízejí zažité představy.
My Češi se řadíme ke slovanským národům. Ale s tím, odkud se u nás první Slované vzali a do jaké míry jsme jejich potomky, je to mnohem složitější. Čistá slovanská rasa je podle genetických výzkumů nesmysl a neplatí ani romantické představy o holubičí povaze a prvotní demokracii starých Slovanů. Jaký tedy byl jejich skutečný svět? Kdo jim vládl, s kým bojovali, v co věřili, jak bydleli a jedli? Jindřich Kačer shromáždil nejnovější poznatky archeologů i historiků a přetavil je do čtivé rekonstrukce našich nejstarších dějin. Tehdejší život ilustruje barvitými fiktivními příběhy typických Slovanů oné doby, která se rázem nezdá tak temná a vzdálená.
Recenze:
Kniha, která se věnuje Slovanům na nšem území od počátků 9. století je čistě popularizační text. Jednotlivé kapitoly se věnují určitému tématu - příchod Slovanů, podoba vesnice, podoba rodu, válečnictví, obživa a obchod, kult a na závěr pronikání křesťanství, velmi čtivě poskytují základní přehled k základní tematice, nabízejí i protichůdné teorie (včetně těch málo přijímaných jako jsou Florin Curta nebo Dušan Třeštík), mnohdy i spekulace, ale i poznatky z nejnovějších archeologických nálezů.
Výklad je prokládán dramatizovanými příběhy, které očima smyšlených protagonistů, přibližují nějaký fenomén (svatbu, boje proti Avarům).
Celkově kniha slouží jako velmi dobrý základ pro někoho, kdo má o tematice dost malé znalosti. Pro zasvěcené nabízí asi jen představení nejnovějších teorií (Curta) a archeologických nálezů.
Podrobnější recenze na iliteratura.cz, se kterou se lze shodnout: https://www.iliteratura.cz/clanek/45205 ... kych-dejin