Jednota bratrská

dějiny křesťanství, Bible, misie, mnišství a jeho řády, kláštery, svatí, inkvisice, protestantismus
Návštěvník

Re: Jednota bratrská

Nový příspěvek od Návštěvník »

zeptám se hloupě, tak se předem omlouvám. Ohledně misijní činnosti v Severní americe, jsou dosti známí Moravští bratři, to je další konkurenční odnož Českých bratrů ?
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1785
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Jednota bratrská

Nový příspěvek od slavicekvac »

Návštěvník píše:zeptám se hloupě, tak se předem omlouvám. Ohledně misijní činnosti v Severní americe, jsou dosti známí Moravští bratři, to je další konkurenční odnož Českých bratrů ?
Nejen v Americe. Taky v Irsku. Viděl jsm kostelíky v Belfastu. Naši avangelikální bratři to jistě osvětlí, ale řekl bych, že konkurenční církev je silné slovo. Prostě je to jistá větev. Takových se dá napočítat okolo 300. Poslední dělení u nás po roce 1989, kdy se oddělily Křesťanské sbory od Českobratrské evangelické církve. Pokud vidím v Kladně, nekonkurují si, prostě se oddělili.
Kychot
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 09 črc 2016 11:22

Re: Jednota bratrská

Nový příspěvek od Kychot »

Jiří Motyčka píše:550. výročí
V těchto dnech si připomínáme 5 a půl století od založení tohoto společenství, kdy hospodářský exsprávce emauzského kláštera Řehoř Krejčí († 1474) připadl na myšlenku vytvořit vzorovou jednotu bratří a sester. Jiří z Poděbrad v r. 1457 dovolil členům Krejčího náboženské komunity, aby se usadili ve vsi Kunvaldu na pomezí Orlických hor.
A příští rok 2017 si zase budeme připomínat založení Jednoty – pokud to ovšem nebylo už 1456, den je jistý, ale rok nejistý :-(
Připravuji do tisku ročenku Hesla Jednoty bratrské 2017 a byl bych vděčný za všechna "kulatá" výročí, které bych tam mohl zmínit – nejen o Jednotě bratrské, ale vůbec o reformaci (jasně – třeba Luther 1517) a o církvi apod. Shromažďuji to zde: Wikiverzita: Projekt: Hesla Jednoty bratrské/výročí/2017https://cs.wikiversity.org/wiki/Projekt ... 400_let.29
Brenon
Panoš
Příspěvky: 55
Registrován: 30 lis 2023 07:55
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Chelčický

Nový příspěvek od Brenon »

Jiří Motyčka píše: 14 dub 2008 09:23
Ježek píše:...Na husitství si nejvíce cením Chelčického a jeho "nenásilí" (ale to chápal naprosto jinak než ho chápu já), nicméně ovlivnil jiné světové velikány ...
... mj. i Lva Nikolajeviče Tolstého. Myslím, že pro tohoto světově proslulého ruského literáta a především hloubavého filozofa musel být Chelčický tím pravým zjevením...
Ovšem problémem Chelčického je, že jeho myšlenky, nebo řekněme jeho společenský systém, který prosazoval, byl prakticky nerealizovatelný. Sama Jednota bratrská, která bezeporu vznikla na zásadě jeho myšlenek, dost brzy od jeho zásad ustoupila, protože je reálně nebyla schopna dodržovat. V rozporu s Chelčického učením například Jednota povolila svým členům obsazovat funkce ve státní správě, například u soudů. Přestože Chelčický tvrdil, že povinností křesťana je - řečeno moderním jazykem - nemít nic společného s uplatňováním politické autority. Členové Jednoty se ale nějak živit museli a představa malých soběstačných zemědělských jednotek, prosazovaná Chelčickým a uplatňovaná Jednotou ve svých úplných počátcích, časem nemohla obstát, zvláště při rozšiřování hnutí do měst. Většina Jednoty bratrské Chelčického zásady opustila a hnutí se rozštěpilo. Rozkol byl dokonán v roce 1495, kdy většinová část Jednoty rozhodla, že spisy Chelčického nemají absolutní platnost a mají být opomíjeny všude tam, kde nekorespondují s potřebami doby.
Nechci tu snižovat velikost Chelčického, který nepochybně ovlivnil řadu autorit, a to i světových (jako zmiňovaný Tolstoj). Jenom upozorňuju, že Chelčický byl velikým vizionářem a teoretikem, nikoliv tvůrcem životaschopného společenského systému.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Common Crawl Bot a 0 hostů