Program PC na srovnávání rukopisů případně mincí

historiografie, odborné knihy a jiná periodika, pomoc při bádání ...

Moderator: Ježek

slavicekvac
Král

Program PC na srovnávání rukopisů případně mincí

Unread post by slavicekvac »

Předkládám ideu programového řešení srovnávání rukopisů, zvláště středověkých. Navrhnul jsem toto řešení k programování synovi, budoucímu IT :-)
1) vytvořit databázi abecedy známých rukopisů, ze známých scriptorií.
2) vytvořit program, který tuto databázi využije srovnáním na rukopisy s původem neznámým, přibližným, i časovým původem.
technologie - překrývání vrstev, automatický výběr, ořez obrázků. Manuální možnosti, kromě automatiky. Práce s obrázky všech formátů, či s převodem na jednotný. Užití digifotografií jako zdroje jak databáze, tak srovnávaného rukopisu.
Očekávaný výsledek:
a) zvětšování databáze známých scriptorií a jejich díla
b) zpřesnění datování dnes dostatečně neurčených rukopisů
c) zpřesnění znalostí vlivu známých scriptorií na okolní nová scriptoria ( dceřinné kláštery ).
d) zlepšení znalostí filiace některých rodin rukopisů, opisů - to je ovšem už velmi zbožné přání :-)

Kdo by měl chuť k tomu pomoci, nechť napíše své zdrcující připomínky, nebo věcné návrhy, aby se to dalo programovat.
Technicky to není až tak velká štrapác, jsou už prográmky na leccos hotové. Třeba práce s vrstvami u obrázků.
Můj sen je, že lidé jako Hladíková to budou plnit a užívat s rychlostí, kterou ručně nikdy dosáhnout nemůžou.

Podobně by se mi líbilo tuto technologii mít na denáry, jejich opisy, kde grafémy ražeb jsou velmi důležité.
Ježek
Král
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Re: Program PC na srovnávání rukopisů případně mincí

Unread post by Ježek »

slavicekvac wrote: Technicky to není až tak velká štrapác, jsou už prográmky na leccos hotové.
Mě to právě přijde složité, co se týče těch nástrojů - nebo se mýlím?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
slavicekvac
Král

Re: Program PC na srovnávání rukopisů případně mincí

Unread post by slavicekvac »

Ježek wrote:
slavicekvac wrote: Technicky to není až tak velká štrapác, jsou už prográmky na leccos hotové.
Mě to právě přijde složité, co se týče těch nástrojů - nebo se mýlím?
Jestliže by to umělo automaticky hledat velmi podobná písmena z databáze, tak by se slušně rychle dospělo k vazbám scriptorií, nebo možná i k nepoznanému autorství některého kláštera. Otázka je, zda by se to dost rychle plnilo fotkami rukopisů. V tom jsem skeptik.
Technicky to žádný velký problém není. Velmi mě však zajímá užitečnost a zádrhele uvažované praktiky pracujícími s rukopisy.