atentát na jiříka z poděbrad

Dějiny od roku 1378 do roku 1526 (definitivní nástup Habsburků). Poslední Lucemburkové, Habsburkové, Jiří z Poděbrad a Jagellonci.

Moderator: Katerina

bořek

atentát na jiříka z poděbrad

Unread post by bořek »

Zdravím.V toulkách českou minulostí jsem se dočetl,že město Vrastislav vyslalo někdy kolem roku 1465 na Jiříka z Poděbrad atentátníka,jakéhosi Jana z Visenburka,který byl ale včas dopaden a rozčtvrcen. Jinde jsem se o něm už nedočetl,tak by mě zajímalo co je na tom pravdy,popř.nějaké podrobnější informace.Děkuji :)
User avatar
Ingolf
Král
Posts: 1305
Joined: 24 Aug 2008 12:16
Location: Jičín

Re: atentát na jiříka z poděbrad

Unread post by Ingolf »

K samotnému atentátu jsem nenašel nic, k celkové situaci něco ano; v knize Mikrokosmos, potrét jednoho středoevropského města od Normana Daviese. Vratislav patřila k nepřátelům Jiříka z Poděbrad, a to ve sporu náboženském a národním. Za husitské revoluce byla Vratislav exilem pro české katolíky, husité tu poničili pár klášterů a kostelů a z Vratislavi vedl Zikmund protihusitská tažení. Jiřík byl umírněný husita, ale pořád husita, proti kterému vyhlásil papež křížovou výpravu a Vratislav ji podpořila.
Národní spory - husité vyostřili protiněmectví a Vratislav byla v té době městem německým, tak prý proto. davies to ale čerpá z nějaké knihy, která byla vydána německým autorem ve Vratislavi r. 1913, to je v době vypjatého nacionalismu, který hledal všude rozpory a předpokládal měřítka své doby i pro středověk, tedy že i ve středověku fungovalo národní uvědomění jako v 20. století, což už je dneska myslím dostatečně vyvráceno.. Brát sto let starou knihu poznamenanou nacionalismem za pramen pro dnešní dobu se mi nezdá vhodné, včetně vyznění, že "její averze vůči Jiřímu z Poděbrad hraničila s fanatismem". Vratislavské děti prý strašili tím, že na přijde Jiřík, :) tedy husitský král..
K letopočtu - r. 1466 se Vratislav přidala ke křížové výpravě, dobyla münsterberské knížectví, které patřilo Jiřímu. Atentát na Jiřího by patřil do těchto souvislostí..