Rozrod Anny Hejdové z Lichnova - prabáby císaře Karla

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

Rozrod Anny Hejdové z Lichnova - prabáby císaře Karla

Nový příspěvek od gazan »

Pokud má někdo zájem, může mrknout na rozrod Anny " Hejdové " z Lichnova, mé dávné příbuzné - sestry mého prapředka.
Jak vidno, její krev má v sobě kromě Habsburků a dalších i Karel Schwarzenberg. Příklad toho, že i tzv. " cizáci " ( já tento názor nesdílím ) mohou mít alespoň částečně echt moravské ( a české ) kořeny.
Její sestrou byla Machna " Hejdová " z Nové Cerekve a Lichnova, manželka Jana ze Žerotína.

Tentokrát se mi nechtělo hrát s erby, většinu jsem ignoroval. Snad to nevadí.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
mmac
Pán
Příspěvky: 226
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 6 times

Re: Rozrod Anny Hejdové z Lichnova - prabáby císaře Karla

Nový příspěvek od mmac »

Nemohu si odpustit malinké poznámečky k tomu rodokmenu :?
Jiří Bruntálský z Vrbna : datum úmrtí Jiřího z Vrbna není známo. Když byl 3. listopadu 1622 na brněnské radnici vynesen konečný rozsudek nad zajatými povstalci, byl již Jiří Bruntálský z Vrbna čten mezi zemřelými (Rudolf Dvořák – Dějiny Markrabství moravského, 1906). Uvedený rok úmrtí 1625 (genealogy.euweb ??) je zcela určitě chybný. Genealogy.euweb také naprosto zcetně uvádí, že zemřel "in exile". Jiří Bruntálský zemřel někdy mezi červnem 1621, kdy na Moravě probíhalo zatýkání povstalců (údajně byl zatčen v Brně) a 3. listopadem 1622, kdy byl již po smrti (údajně zemřel na Špilberku).
Jeho (třetí) manželka Alina Bruntálská z Vrbna : jak už jsem psal na jiném místě, naposledy se připomíná jako "Alina hrabinka z Rothale" roku 1647 (Zd. Pokluda – Páni z Rotalu na Napajedlích In. Zlínsko od minulosti k současnosti, 1998). V lednu 1652 se Jan z Rottalu už ženil podruhé. Datum Alininy smrti uvedené na genealogy.euweb (21. 8. 1657) je tedy špatně. Tehdy byla po smrti už i druhá Rottalova manželka.
Potomci Jiřího a Aliny : údaje o potomcích z manželství Jiřího Bruntálského a Alinou Bruntálskou se u různých autorů různí. S jistotou vím jen o uvedeném Janovi Frydrychovi, Juditě Rebece Eleonoře a Johaně Emílii. Nepříliš spolehlivé rodokmeny Bruntálských z Vrbna genealogy.euweb.cz autora Miroslava Marka a patricus.info autora Vlastimila Jirouta uvádějí shodně ještě syna Štěpána. Štěpána uvádí také geneall.net, ve kterém se ale také objevují podstatné nesrovnalosti. Metoděj Zemek (M. Zemek – Napajedla, 1973) mluví o synech, Zdeněk Pokluda (Zd. Pokluda – Páni z Rotalu na Napajedlích) o synovi a dcerách, ostatní raději opatrně zmiňují jen děti ... Avšak např. Z. Pokluda přináší zprávu o závěti Aliny Bruntálské, ve které sama vyjmenovává syna Jana Frydrycha a dvě dcery, o Štěpánovi však nic neříká. To jistě existenci syna Štěpána nevylučuje - mohlo jít o předčasně zemřelého potomka, musel by ale zemřít ještě před 17. květnem 1624. Zajímalo by mě, odkud se existence Štěpána vynořila ... Syn Jan Fridrich byl prokazatelně naživu ještě roku 1644, kdy mu Jan z Rottalu proplácel jeho podíl z kvasického panství. Byl lektorem (nebo rektorem ??) na jezuitské koleji v Nise.
mmac
Pán
Příspěvky: 226
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 6 times

Vítkovci - rozrod

Nový příspěvek od mmac »

No vidím, že stejná chyba se opakuje u rozrodu Vítka z Prčice.
mmac
Pán
Příspěvky: 226
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 6 times

Re: Rozrod Anny Hejdové z Lichnova - prabáby císaře Karla

Nový příspěvek od mmac »

V roce 1420 se v listinách objevuje Denhart z Vartnova, který je podle zemských desk majitelem svobodného dvora ve Vartnově. Uvedený Denhart bude pravděpodobně totožný s Denhartem z Lichnova, který v témže roce nechal zapsat své manželce Anně 6 hřiven platu z nejnižšího dvora, ležícího u vartnovského lesa /Wartenwalde/. Jednalo se tedy nejspíše o drobného zemana, majitele svobodného dvora.
(Petr Zahnaš - Hrad Vartnov a jeho držitelé)
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Common Crawl Bot a 148 hostů