Cařihrad 1745

pravěk, starověk, novověk, moderní období

Moderátor: Ježek

safranek
Poddaný
Příspěvky: 2
Registrován: 30 črc 2015 16:08

Cařihrad 1745

Nový příspěvek od safranek »

Ahoj, zajímala by mě tato věc: čtu si životopis Casanovy, a vypráví tam o svém pobytu v tomto městě v roce 1745. Jak je možná současná přítomnost Benátských diplomatů v Konstantinopoli, spojená s přítomností Italských otroků, patřící místním Turkům? (C. vypráví, jak tančil se zotročenou Benátčankou).

To mě zajímá, kde se tam takoví otroci vzali, a proč zůstali zotročeni, ikdyž, pohled knihy, městu vládli v té době Rusové.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1376
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Cařihrad 1745

Nový příspěvek od Ingolf »

Benátčané měli na Blízkém východě vždy svoji vlastní politiku. Z východního pobřeží Itálie měli blíže k Malé Asii, zatímco třeba Janov měl blíže k Atlantiku (Kolumbus byl taky Janovan). S Byzancí měly Benátky obchodní vztahy, na jednu stranu to byli partneři, na druhou konkurenti. Byzanc zprostředkovávala trhy s Asií, ale mohla třeba zvyšovat cla. Benátčané tak podporovali vždy nějakou dynastickou kliku (zatímco Janované podporovali zase jinou).
Benátčané r. 1204 odklonili křížovou výpravu od cesty do Palestiny a poskytli křižákům lodě na to, aby dobyli Cařihrad. Pád tzv. Latinského císařství v Cařihradu podporovali pro změnu Janované, a ti si udrželi místo i po dobytí města Turky r. 1453.
V těchto válkách šlo italským městům lidově řečeno o kšeft. Janované měli ještě před dobytím Jeruzaléma v první křížové výpravě zajištěnou obchodní čtvrť osvobozenou od daní. Benátčané obchodovali s indickým zbožím s muslimským Egyptem v době, kdy papež inicioval obeplutí Afriky do Indie, aby se Evropané muslimským trhům vyhnuli.
U Benátek vidím v nějaké formě to, co funguje na Blízkém Východě dodnes - provokování válek za účelem vytlačení konkurence a ekonomické expanze, podle potřeby i obchod se státem, který je jinak nábožensky nebo ideově nepřátelský..
Ke konkrétní situaci r. 1745 nic konkrétního nevím, ale přítomnost benátských diplomatů i přes zadržování benátských otroků mě nepřekvapuje.
safranek
Poddaný
Příspěvky: 2
Registrován: 30 črc 2015 16:08

Re: Cařihrad 1745

Nový příspěvek od safranek »

Dobrá, jen takový detail... ti otroci teda byli zajatci z oné "čtvrti osvobozené od daní" anebo třeba jen zajati z přepadených Benátských lodí?

http://www.antikvariat390.cz/antikvaria ... eho-zivota" onclick="window.open(this.href);return false; Jde o tuto knihu, zestručnění jeho životopisu z 3500 stran na necelých 500. Doplněno o korespondenci a různé drobné články. Zajímavé čtení, je vnímán jako obyčejný proutník, ale mnoho jeho názorů stálo za vyslyšení.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1376
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Cařihrad 1745

Nový příspěvek od Ingolf »

safranek píše:Dobrá, jen takový detail... ti otroci teda byli zajatci z oné "čtvrti osvobozené od daní" anebo třeba jen zajati z přepadených Benátských lodí?
Tipoval bych to na zajatce nebo koupené otroky, Benátčany z diplomatické a obchodní čtvrti by si asi zajmout nedovolili.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Common Crawl Bot a 35 hostů