Vyučování na školách za dob komunistů

pravěk, starověk, novověk, moderní období

Moderátor: Ježek

TerryFlearel

Vyučování na školách za dob komunistů

Nový příspěvek od TerryFlearel »

Zdravím!
Jsem tu se žádostí. Potřebuji do svého školního projektu podložit jistou informaci, a proto se Vás chci zeptat, jestli by jste mohli zavzpomínat.
Jde o to, že chci v mém projektu podložit větu "Historie je psána vítězy", ale chci toto tvrzení poupravit na "Historie je psána tím, kdo je u moci" ...
Vede mě k tomu fakt, že mi můj otec před nějakým časem vyprávěl, že se např. nikdy neučili o Katyňském masakru tak jako my. Říkal, že jim při výuce řekli, že jej provedli nacisti.

Proto se Vás ptám, zda-li je tu někdo, kdo by mi mohl říci o podobných případech, kdy se režim ve státě snažil zakrýt svojí historii.
Předem děkuji :)
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1350
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 12 times

Re: Vyučování na školách za dob komunistů

Nový příspěvek od Ingolf »

Nějak deformovaná byla asi všechna učební látka, určitě se ale neučilo o paktu Ribbentrop-Molotov, kde si Hitler a Stalin rozdělili Polsko, než ho na začátku druhé světové války obsadili.. Určitě se nezdůrazňovalo, že komunisté dostali pokyn k antfašistickému odboji až po napadení Sovětského Svazu Německem r. 1941 - do té doby tu válku Stalin interpretoval jako boj kapitalistických států, kde mají komunisté stát stranou..

Nějaký obecný přehled komunistického dějepisectví je tady - https://www.ustrcr.cz/vzdelavani/oddele ... y-kontext/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Vyučování na školách za dob komunistů

Nový příspěvek od elizabeth »

Je pravda, že mě už dějepis v té době strašně nebavil, protože, když je ti někdo schopen říct, že dějiny lidstva jsou dějinami třídních bojů, tak se tomu budu snažit vyhnout velkým obloukem. Už z té věty si ale člověk dokáže udělat nějakou představu, v jakém duchu asi dějepis byl vyučován. Nejen, že jsme neslyšeli o Katyni, ale samozřejmě nebyl zmiňován značný podíl Britů a Američanů na porážce nacistického Německa. Ardeny byly brány jako podružná událost, atentát na Heydricha jako celkem zpackaná akce západního odboje, popisovaná jako akce jedinců, po níž následovaly obrovské represe českého národa řízené K.H. Frankem, Američané u nás samozřejmě v roce 1945 vůbec nebyli a to, že Sověti bojovali stylem "nas mnogo" (takže sice postrádali adekvátní zbraně, někteří teda neměli vůbec žádné, ale zato měli hodně lidí a tudíž i hodně zcela zbytečně padlých) nám taky raději nikdo neřekl. O tom, jak probíhal odsun, se taky pomlčelo. No a o popisu roku 1968 a poučení z krizového vývoje by se asi taky dalo dlouho hovořit.

Ale jak říkám moc si toho nepamatuju, vždycky mě zajímaly spíše starší (ba přímo starověké) dějiny a v podstatě od upálení mistra Jana se do dějepisu v dobách minulých ideologie promítala a to nebylo nic pro mě. Dodnes jsem to moc nenapravila. Pořád si ale říkám, kde se v nás jako v národě vzala závist a (s prominutím) práskačství, když v mých dobách jsme byli výkvětem křesťanské společnosti a obránci víry... :wink: Za 50 let totalitních režimů se sice dá s lidmi udělat leccos (špatného), ale myslím, že to spadá do dob mnohem dávnějších, je otázka jestli třeba až do toho husitství nebo za to mohou jen Bachové a Metternichové (taky pozůstatek komunistického školství, pamatuji se, že byli ti špatní :D ale netuším, jak to bylo doopravdy, o tuto dobu jsem se později taky nezajímala) nebo dlouhá doba vlády Františka Josefa.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
travonah
Zeman
Příspěvky: 102
Registrován: 22 čer 2012 01:06

Re: Vyučování na školách za dob komunistů

Nový příspěvek od travonah »

Ad gymnázium Frýdlant v Č.
Tehdy prof. Sedláček, druhá pol 70. let. Učil v širokých souvislostech, tedy i to, že komunisti měli od kominterny instrukce o německých vojácích jako dělnících v uniformách, zmiňoval i verze Katyně, například to, že účast vojsk OSN v korejské válce byla rozhodnuta hlasem Čecha. Náš třídní, prof. A. Dočekal (výtvarná výchova, deskriptivní geometrie) alespoň těm z nás, o kterých věděl , že jsou v pořádku a přemýšliví, ukázal předválečnou příručku (1938) gestapa s fotografiemi ze sovětských vězení se záběry a popisy způsobů lámání lidí. Tehdy ještě měli nacisti s bolševiky čilé styky.
Ředitel toho gymnázia tehdy bral i lidi se škraloupama a je nutné říci, že v naprosté většině se nespletl a my jsme měli skvělé vyučující. Jinak prof. Sedláček měl problémy s doktorátem, za nás se povídalo, že na něj práskla nějaká holka z komunistické rodiny něco, co nezapadalo do komunistické verze, a z toho měl nějakou polízanici s ředitelem tehdy už normalizačním. Dodnes mne mrzí, že jsem se ho nestihl zeptat, proč se zajímal o to, jestli někdo nemáme něco společného s Mohelnicí nad Mohelkou (správně nad Jizerou) a díval se při tom na mě a já jsem tehdy na sebe nepráskl, že můj prapraděda odtamtud se jmenoval Sedláček. Jestli se domnívám správně, měl by být příbuzným např. pražského primátora Koukala, rektora brněnské lesárny a j..
Jinak s těma Rusama pozor, oni se během války naučili skvěle využívat své možnosti.
Naposledy upravil(a) travonah dne 20 bře 2017 23:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kacuro
Rytíř
Příspěvky: 151
Registrován: 07 úno 2013 15:33

Re: Vyučování na školách za dob komunistů

Nový příspěvek od kacuro »

TerryFlearel píše:
"Historie je psána vítězy"
Ale no tak :roll:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Common Crawl Bot, YandexBot3.0 a 0 hostů