Jindřich III. z Valois nebo francouzský

pravěk, starověk, novověk, moderní období

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Jindřich III. z Valois nebo francouzský

Nový příspěvek od elizabeth »

Nevím, zda by tento král uspěl z hlediska českých dějin natolik, že bychom mu zakládali samostatné téma. Srovnáme-li ho s jeho předchůdci Františkem I., Jindřichem II. a Karlem IX., byl by z nich jistě na tom daleko hůře, nebo je zajisté nejméně znám např, dítkám školním. A jeho následník Jindřich IV. francouzský se řadí k nejvýznamnějším francouzským panovníkům vůbec. Snad jen František II., manžel Marie Stuartovny a starší bratr našeho Jindřicha by mu mohl v neproslulosti konkurovat.

Jindřich III. se narodil roku 1551 jako třetí syn Jindřicha II. francouzského a Kateřiny di Medici. Jeho role v tragické Bartolomějské noci roku 1572 je zahalena poněkud zkreslenými informacemi z románů ( např. Alexandre Dumas st., ale i Robert Merle a další) V roce 1573 -75 byl polským králem, ale z Polska byl vypuzen opozicí pro nedodržování závazků vůči šlechtě. Po smrti svého bratra Karla IX. se vrátil do Francie a vládl do roku 1589, kdy byl zavražděn dominikánským mnichem Jacquesem Clementem. Jaký byl Jindřich III. :?:

Byl prý obdařen zvláštním a znepokojivým šarmem, byl vysoký, hubený a elegantní ( no mě by se zaručeně líbil :wink: ), dokázal být přívětivý i uštěpačný, byl nadán velikou inteligencí a byl přirozeně liberální. Respekt však vzbudit nedokázal. Byl totiž nadmíru marnivý a příliš dbal na svůj vzhled ( ještě víc než já :lol: ). Navíc se zdržoval ve společnosti podezřelých milců, říkal jim "mignons" a občas se na slavnosti oblékal jako žena. Začalo se mu říkat "princ sodomský", ačkoliv byla také veřejně známá jeho láska k manželce Luise Lotrinské.

Francouzi a zejména Pařížané začali srovnávat mužného Jindřicha de Guise s králem Jindřichem a de Guise z toho pro ně vyšel podstatně líp, ačkoliv narozdíl od Jindřicha byl velmi nesnášenlivý a dosti bigotní katolík. Ačkoliv si de Guise sledoval především své vlastní zájmy, maximálně zájmy své rodiny, jevil se francouzským katolíkům jako žádoucí vůdce. Prázdná státní pokladna ( kromě Jindřichova přirozeného liberalismu) donutila krále ke smířlivé politice vůči hugenotům, kterým byla zaručena místa, kde se mohli shromažďovat , svoboda kultu i právo na jakékoliv zaměstnání. Stalo se tak roku 1576 tzv. Monsieurovým mírem. Na protest proti tomu se zrodila idea katolické Ligy, podporované Španělskem ( Filip II. Španělský nebo Habsburský :) ), do jejíhož čela se postavil Jindřich de Guise.

Jedna věc byla velmi velmi problematická - Jindřich nebyl nijak silný král, za své syny vládla dlouho královna matka Kateřina Medicejská a žádný z posledních francouzských králů neměl legitimního syna. Jindřich ani nelegitimního, ačkoliv ve vztahu ke své manželce královně Luise se velmi snažil. Tak se pomalu ale jistě stáváme svědky vymření dalšího evropského rodu - tentokrát Valois. Za následníka si Jindřich zvolil jiného Jindřicha -již zmiňovaného Navarrského krále, jež se proslavil jako Jindřich IV. Guisové reagovali vyrobením dokumentu odvozujícího jejich původ od Ludvíka Svatého. Královna-matka Kateřina i král Jindřich přemlouvali Jindřicha ( zatím ho budeme nazývat Navarrským), aby přestoupil na katolickou víru, s čímž Jindřich Navarrský otálel nebo by přišel o své stoupence a vydal by se na milost i nemilost svým nepřátelům. To byla ovšem značná rána pro krále Jindřicha, nebo Jindřich Navarský, setrvávaje na hugenotské víře nemohl být korunován francouzským králem.

Králi Jindřichovi nezbylo než se sklonit před Ligou i Guisy. V roce 1585 jim ustoupil a zrušil hugenotům chráněná místa. Činil tak proti své vůli, věděl, že jeho opatření vyvolají válku a neměl jí jak čelit ( byl bez peněz). Vzniknuvší válka je nazývána válkou tří Jindřichů ( krále, Guise, Navarrského). Paříž, zfanatizována mnichy a Guisovou sestrou, se postavila proti králi. Král zakázal Guisovi vstup do hlavního města, ale Guise přesto přišel a byl vítám s nesmírným nadšením Pařížanů -"A žije Guise", na níž odpověděl s hranou skromností: " Ale přátelé, to je příliš... Volejte přece 'A žije král' =P~ ". Král Jindřich se postavil se svými vojsky na odpor, ale neobstál a byl nucen uprchnout do Blois. Guise ho uprchnout nechal a ukázalo se, že měl tohoto činu litovat. Pierre de L'Estoile k tomu poznamenává " je třeba být Caesarem anebo vůbec nikým. Vévoda de Guise, ač velmi pozdě, to nakonec uznal." Krále v Blois chránila tzv. "pětačtyřicítka", což byla skupina mladých, odvážných a ke všemu odhodlaných šlechticů. Chránila a čekala na jeho příkazy. A příkaz přišel - zabít vzpurného poddaného, ohrožujícího krále - Jindřicha de Guise. Guise spoléhal na královu slabost. "Neodváží se", pravil, ale král se odvážil i bez porady s královnou matkou a Jindřich de Guise byl zavražděn na zámku v Blois, kam byl pozván na poradu. Také Guisův bratr kardinál byl zatčen a zavražděn halapartnou. Královna matka, vidíc, jak se hroutí francouzské království a jak neomylně kráčí do rukou Jindřicha Navarrského se zhroutila a zanedlouho zemřela.

Král Jindřich byl pařížskými kazateli označen "tyranem" a "Jindřichem III., kdysi francouzským králem". Liga mu říkala "pan Jindřich z Valois". Král Jindřich se znovu obrátil na svého navarrského švagra a bratrance. Uzavřeli spolu příměří a oblehli Paříž. Jindřich Navarrský válce rozuměl. Liga začala prohrávat a v beznaději vyzvala ke zločinu na králi - ke královraždě. Volali po někom, kdo by pomstil vraždy z Blois. Ve fanatickém mnichu Jacquesi Clémentovi ho nalezli... Stejně ale nedokázali zvítězit nebo po následné konverzi se stal francouzským králem JIndřich Navarský jako Jindřich IV. a vládl rozumem a laskavostí, nikoli silou a krutostí.

A teď po seznámení s osobou krále Jindřicha III. mi dovolte položit otázky:

1. Jak se díváte na otázku vraždy de Guise, měl na to král Jindřich právo?

2. Jindřich III. a Polsko - tady bych se snažila získat informace hlavně z polské strany, já jich moc nemám. :(

3. Otázka královraždyXvraždy na tyranovi. Jak se na to díváte a kde vidíte hranici?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Milí kolegové, než mě "zdupete", že jsem měla téma napsat jako článek, pak slibuji, že po získání info od vás a zejména z polské strany :D, tak posléze učiním a sem umístím odkaz, jako jsem to provedla u Richenzy.
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: Jindøich III. z Valois nebo francouzský

Nový příspěvek od jur »

elizabeth píše: 2. Jindřich III. a Polsko - tady bych se snažila získat informace hlavně z polské strany, já jich moc nemám. :(
7.07.1572 zemrel Zygmunt August, posledni Jagiellovec na trunu Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Nastalo interregnum a slechta poprve v historii mela volit krale (pol. wolna elekcja). Volit mohl kazdy slechtic, a kazdy mel jeden hlas, nezavisle na majetku. Kandidatu bylo nekolik, asi nejserioznejsi byli Ivan IV Hrozny, Ernest Habsburg a Jindrich de Valois (Henryk Walezy). Ivan IV mel v programu odtrhnuti Litvy od Polska a proto odpadl, Habsburga podporovala katolicka cirkev, pocitali s tim, ze kdyby zvitezil, Rzeczpospolita by se stala spojencem Habsburgu ve valce s Tureckem - to se slechte nelibilo, protoze nevidela smysl jit do valky za cizi zajmy - Rzeczpospolita mela s Tureckem dobre vztahy.
Tady mala zajimavost : behem elekce 1573 nemecky cisar dostal ne prilis dobry napad - jmenoval svymi vyslanci dva Cechy. Jeden z nich, Vilem z Rozmberka, si dobyl tak velkou popularitu, ze cast slechty nenadale prihlasila jeho kandidaturu. Oba Cesi dobre prali Rzeczypospolitej. Jednou, kdyz si v noci popili se senatory, zacali je otevrene varovat pred Habsburgem. :D
Na konec slechta zvolila Jindricha de Valois. Drive, nez mohl byt korunovany, musel zaprisahnout tzv. articuli henriciani - byla to vlastne ustava Rzeczpospolitej, a pacta conventa - tu byl program, napsany slechtou, ktery se pristi kral zavazoval realizovat. Situace byla zajimava - bojujici katolik, clovek, ktery se ucastnil Noci sv. Bartlomeje, mel prisahnout dodrzovani nabozenske tolerance - tak, jak je zarucovala slechte Konfederacja Warszawska 1573, sepsana prave pod vlivem udalosti v Parizi. Jindrich prijel do Krakowa v lednu 1574, behem korunovace zaprisahl articuli henriciani - odmitl ale prisahat kazdy clanek zvlast, s vyjimkou Konfederacji Warszawskiej. Prisahl take pacta conventa. V Polsku byl do cervna, utekl v noci z 18 na 19.06.1574, kdyz dostal informaci o smrti bratra, Karla IX. Nicim zvlastnim se v Polsku nevyznamenal, mel malo casu. :D
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1123
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Jindøich III. z Valois nebo francouzský

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

elizabeth píše:...Jak se díváte na otázku vraždy de Guise, měl na to král Jindřich právo?...
Ne, protože na vraždu resp. příkaz k vraždě nemá "právo" ani král. Vražda zůstane vraždou.
Mohl ho dát uvěznit, odsoudit a odkázat do vyhnanství. Na to by už nějaké právní odstavce našel... :wink:
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: Jindøich III. z Valois nebo francouzský

Nový příspěvek od jur »

elizabeth píše: 1. Jak se díváte na otázku vraždy de Guise, měl na to král Jindřich právo?
V tomto pripade tezko mluvit o jakemkoliv pravu.
Lid nazyval Jindricha III "Novym Herodem", jeho vlastni matka ho zvala "Le Roi de Rien".
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Jindøich III. z Valois nebo francouzský

Nový příspěvek od elizabeth »

jur píše:
elizabeth píše: 1. Jak se díváte na otázku vraždy de Guise, měl na to král Jindřich právo?
V tomto pripade tezko mluvit o jakemkoliv pravu.
Lid nazyval Jindricha III "Novym Herodem", jeho vlastni matka ho zvala "Le Roi de Rien".
O té "vraždě" kardinála de Guise: z 1. příspěvku:
Také Guisův bratr kardinál byl zatčen a zavražděn halapartnou. Královna matka, vidíc, jak se hroutí francouzské království a jak neomylně kráčí do rukou Jindřicha Navarrského se zhroutila a zanedlouho zemřela.
Tam to nebyla vražda, ale poprava. Ale upřímně řečeno: Jindřich III. Francouzský by se dal kladně hodnotit možná ještě jako člověk, ale v žádném případě ne jako král. Kromě toho, že svěřil království do rukou JIndřicha Navarrského neudělal během svého panování snad úplně dobře ani jedinou věc. Kdyby zůstal bratrem krále ( nebyl prý ani při své zženštilosti špatný vojevůdce), snad by bylo jeho hodnocení lepší. Takto se přikláním k vám - NE, Jindřich neměl právo zavraždit pana vévodu de Guise, a už byl de Guise jakýkoliv a pro mě to dělá kaňku i na JIndřichovi jako člověku, nejen jako králi.
Jure, díky za příspěvek o Jindřichově působení v Polsku.
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: Jindøich III. z Valois nebo francouzský

Nový příspěvek od jur »

elizabeth píše:
( nebyl prý ani při své zženštilosti špatný vojevůdce),
Jindrich III 27.03.1570 (nemel tehdy jeste ani 19 let) dostal od papeze cestny mec (presneji receno pol. szpada, nevim, jak cesky) a klobouk za vitezstvi nad francouzskymi protestanty pod Montcontour. Polsky poslanec, Marcin Leœniowolski, byl pod La Rochelle behem oblezeni, a potvrdil velkou osobni odvahu Jindricha III.
Jure, díky za příspěvek o Jindřichově působení v Polsku.
K volbe Francouze vedly v Polsku m. jin. :
- dobre vztahy Francie s Tureckem, Rzeczpospolita je take chtela udrzet,
- nadeje na otevreni francouzskeho trhu s obilim - litevsko - polska unie byla vyvozcem obili, zivila napr. Niderlandy,
atd.
Slo by jeste pridat, ze Jindrichovi zalezelo na vitezstvi ve volbach. Slechta by nejradeji videla na trunu Annu Jagiellonku, sestru zemreleho Zygmunta Augusta, tzn. rada by ji pridala nekoho vhodneho na manzela - Anna Jagiellonka byla svobodna. Dva kandidati - Jindrich a Ernest Habsburg - prohlasili prostrednictvim svych vyslancu, ze - pokud budou zvoleni, tak se s ni ozeni. Pokud si dobre pamatuju, eventualni pristi manzelka byla starsi od Jindricha o 28 let, a od Ernesta o 30 let. Anna podporila Jindricha a asi to rozhodlo o jeho vitezstvi. Po korunaci Jindrich se snatkem moc nespechal, nenapsali mu to do smlouvy, tak neslo na nem tento snatek vynutit, a pak utekl. :D
Podle mne, Henryk Walezy, jako clovek vychovany v tradici absolutistickeho statu, by mel velke tezkosti, kdyby vladl Rzeczpospolit¹ dele. Slovo Rzeczpospolita znamena res publica, byla to slechticka republika, stat mnoha narodu a take nabozensky pluralisticky. Pravoslavne slechty bylo cca. 40 az 60 %, zbytek katolici, kalvini, luterane, trochu antitrinitaru (pol. arianie), byla take slechta muslimska - litevsti Tatari, kterych potomkove ziji v Polsku dodnes. Jednim z cinitelu, ktere byly spojivem statu, byla zasada svobody nabozenstvi, zapsana v Konfederacji Warszawskiej. Nabozenska svoboda byla tak velka, ze napr. zakazovala panu vnucovat poddanym sedlakum svoji viru - tedy uplny protiklad zasady cuius regio eius religio. Krome toho slechta mohla - za urcitych podminek - vypovedet poslusnost krali - dnes by se reklo impeachment. :D
Kral Rzeczpospolitej mel dost nastroju vladnuti, ale absolutnim vladcem nemohl byt. Nevim, jak by se tady Jindrichovi vladlo, asi tezko.
Naposledy upravil(a) jur dne 08 čer 2007 16:21, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Jindøich III. z Valois nebo francouzský

Nový příspěvek od elizabeth »

jur píše:.. Anna podporila Jindricha a asi to rozhodlo o jeho vitezstvi. Po korunaci Jindrich se snatkem moc nespechal, nenapsali mu to do smlouvy, tak neslo na nem tento snatek vynutit, a pak utekl. :D
Třeba už měl rád tu svoji Louisu Lotrinskou. :lol: Ale vážně, má někdo přístup do podrobných dějin Francie a našel by, kdy se Jindřich III. Francouzský oženil s Louisou Lotrinskou? Bezdětná láska až za hrob... Co pochodů s flagelanty, co cest k pramenům a na poutní místa a vše k ničemu...
Jure, co je vlastně to "Le Roi de Rien"? Král čeho nebo jaký? Já francouzštinu neovládám.
jur píše:...
Jondrich III 27.03.1570 (nemel tehdy jeste ani 19 let) dostal od papeze cestny mec (presneji receno pol. szpada, nevim, jak cesky) a klobouk za vitezstvi nad francouzskymi pretestanty pod Montcontour. Polsky poslanec, Marcin Leœniowolski, byl pod La Rochelle behem oblezeni, a potvrdil velkou osobni odvahu Jindricha III.
Což potvrzuje, že asi nestát se králem, byl by vynikající vojevůdce a jeho hodnocení by možná daleko předčilo JIndřicha de Guise i v očích Pařížanů. :D :D :)
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: Jindøich III. z Valois nebo francouzský

Nový příspěvek od jur »

elizabeth píše:
jur píše:.. Anna podporila Jindricha a asi to rozhodlo o jeho vitezstvi. Po korunaci Jindrich se snatkem moc nespechal, nenapsali mu to do smlouvy, tak neslo na nem tento snatek vynutit, a pak utekl. :D
Třeba už měl rád tu svoji Louisu Lotrinskou. :lol:
Laska je laska, a politika je politika.:D
Jure, co je vlastně to "Le Roi de Rien"?
Le Roi de Rien = Kral Niceho
Podle vseho Jindrich III byl korunovany v Reims 13.02.1575, a o dva dny pozdeji, 15.02., se ozenil s Louise de Lorraine. Snatek uzavreli take v katedrale v Reims.
Zdroj : francouzska Wikipedie - moc takovym zdrojum neverim, ale snad v tomto pripade ...
Stoi tam napsano :
Il est sacré à Reims le 13 février 1575 sous le nom d'Henri III et le 15 février il épouse Louise de Lorraine.
Francouzstinu jsem se ucil uz dost davno, ale jeste neco snad pamatuji. :)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Jindøich III. z Valois nebo francouzský

Nový příspěvek od elizabeth »

jur píše: Le Roi de Rien = Kral Niceho
což má opodstatnění, protože po té, co se JIndřich de Guise zmocnil Paříže už vlastně Jindřich III. nepanoval ničemu, leda Blois a svým Pětačtyřiceti. Zbytek ovládali Navarrský a de Guise.
jur píše: Podle vseho Jindrich III byl korunovany v Reims 13.02.1575, a o dva dny pozdeji, 15.02., se ozenil s Louise de Lorraine. Snatek uzavreli take v katedrale v Reims.
Zdroj : francouzska Wikipedie - moc takovym zdrojum neverim, ale snad v tomto pripade ...
Stoi tam napsano :
Il est sacré à Reims le 13 février 1575 sous le nom d'Henri III et le 15 février il épouse Louise de Lorraine.
Pokusím se ověřit u kolegy je rodilý Francouz a dobře mluví česky a snad bude vlastnit i nějaké velké dějiny Francie ve 20 dílech. :wink:
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Jindøich III. z Valois nebo francouzský

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše: A teď po seznámení s osobou krále Jindřicha III. mi dovolte položit otázky:

1. Jak se díváte na otázku vraždy de Guise, měl na to král Jindřich právo?

2. Jindřich III. a Polsko - tady bych se snažila získat informace hlavně z polské strany, já jich moc nemám. :(

3. Otázka královraždyXvraždy na tyranovi. Jak se na to díváte a kde vidíte hranici?
1. Také se přikláním k názoru, že to byla poprava, poprava vzbouřence. Okolnosti mu neumožnovaly řádný postup, proces, odsouzení a řádná poprava, na to byl Jindřich III. příliš slabý, témeř všichni stáli proti němu, svou roli zde sehrála katolická církev a její nenávist k reformovaným, vlastní matka se zřejmě nedokázala rozhodnout jakou hru bude hrát ona a čekala jak se situace vyvine, pařížský lid stál na straně ligy a Guise měl situaci dost pevně v rukou, nátlak Španělů...

Jediný spojenec byl Navarský . Z dnešního hlediska bychom myslím mohli označit Guise za vlastizrádce, vždy spojené usílí španělských a francouzských katolíků bylo evidentní. Jindřich zachraňoval sebe a připustila bych, že i Francii, "svobodnou" Francii.
Cíl ušlechtilý prostředek ostudný . Ale šlo to vůbec jinak, kromě rezignace, prohry, obětování sebe i království ???

3. Jezuitské vyhlášení možnosti tyranovraždy, přičemž o tom, kdo je a kdo není tyranem považuji za sice brilantní politický tah, ale neskutečně hanebnou věc.
Bylo to vlastně takové povolení zabíjet. Zabíjet ty, na které otcové jezuité ukážou, bez ohledu na jejich postavení. Takový terorismus v malém. Nikdo si nemohl být jistý na koho ukážou, takže slabší povahy si asi velmi dobře rozmýšleli jak se chovat a ke komu se přiklonit. Toto zastřené zastrašování bylo nepochybně jedním z účelů celé té věci.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Èlánek na stránkách

Nový příspěvek od elizabeth »

Na stránkách se včera objevil článek o Jindřichovi III. Francouzském, této rozporuplné a mé oblíbené (jak jinak :lol: ) historické postavě. Chtěla bych touto cestou poděkovat Tekle a Violce za rady, pročtení a korekce.
A samozřejmě Ježkovi za uveřejnění na stránkách.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: Èlánek na stránkách

Nový příspěvek od jur »

elizabeth píše:Na stránkách se včera objevil článek o Jindřichovi III. Francouzském, této rozporuplné a mé oblíbené (jak jinak :lol: ) historické postavě.
Dobre napsano. :palec:
Prirovnani rozsahu pravomoci krale Rzeczypospolitej a benatskeho dozi je podle mne spravne. :)

Henryk Walezy (Jindrich III) pred korunaci na polskeho krale prisahl nasledujici pacta conventa (volebni program) :

* vzdelavani polske mladeze v Parizi
* splaceni dluhu Zygmunta Augusta
* uzavreni snatku se sestrou Zygmunta Augusta - padesatiletou Annou Jagiellonkou
* udrzovani polsko - francouzskeho spojenectvi
* "dovoz" par tisic pechoty proti Ivanovi IV Hroznemu
* pozvani zahranicnich vedcu do Krakovske akademie
* vynalozit kazdy rok 450 tisic zlotych na potreby Polska z vlastnich zasob
* poslani francouzskeho namornictva na Balticke more
* rekonstrukce polskeho namornictva
* vytvoreni Rzeczypospolitej Trojga Narodów - tretim clenem se mela stat Ukraina nebo Moskva
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Nový příspěvek od elizabeth »

jur píše:
elizabeth píše:Na stránkách se včera objevil článek o Jindřichovi III. Francouzském, této rozporuplné a mé oblíbené (jak jinak :lol: ) historické postavě.
Dobre napsano. :palec:
Prirovnani rozsahu pravomoci krale Rzeczypospolitej a benatskeho dozi je podle mne spravne. :)
Děkuji. Kdyby ale byl Jindřich věděl, jak dopadne, možná by byl raději králem ve studeném Polsku než ve sladké Francii. :D

jur píše: Henryk Walezy (Jindrich III) pred korunaci na polskeho krale prisahl nasledujici pacta conventa (volebni program) :

* vzdelavani polske mladeze v Parizi
* splaceni dluhu Zygmunta Augusta
* uzavreni snatku se sestrou Zygmunta Augusta - padesatiletou Annou Jagiellonkou
* udrzovani polsko - francouzskeho spojenectvi
* "dovoz" par tisic pechoty proti Ivanovi IV Hroznemu
* pozvani zahranicnich vedcu do Krakovske akademie
* vynalozit kazdy rok 450 tisic zlotych na potreby Polska z vlastnich zasob
* poslani francouzskeho namornictva na Balticke more
* rekonstrukce polskeho namornictva
* vytvoreni Rzeczypospolitej Trojga Narodów - tretim clenem se mela stat Ukraina nebo Moskva
tyto pacta conventa jsou součástí vyobrazení, která se,dozajista, v nejbližší době u článku objeví.
Myslíš, Jure, že kdyby Jindřich zůstal v Polsku byl by se ve zdraví dožil vnuků a stáří?? :lol: Ono to ani není moc k smíchu, Francouzi se občas uměli chovat jako smyslu zbavení a utržení z řetězu. Zabít si dva panovníky vládnoucí po sobě, to je opravdu síla a událost slušných lidí nehodná.

Máme nějak víc informací o té Anně Jagiellonské, co Jindříšek podepsal, že si vezme a nakonec tak neučinil? (protože, jak už jsme psali nadřadil svou lásku nad politiku a neudělal tak vůbec dobře.)
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2715
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Máme nějak víc informací o té Anně Jagiellonské, co Jindříšek podepsal, že si vezme a nakonec tak neučinil? (protože, jak už jsme psali nadřadil svou lásku nad politiku a neudělal tak vůbec dobře.)
Dočetla jsem se, že místo Jindřicha si vzala Štěpána Báthoryho, který skrze její ruku (?) získal polskou korunu. Ale víc nevím :( .
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Nový příspěvek od jur »

elizabeth píše:Děkuji. Kdyby ale byl Jindřich věděl, jak dopadne, možná by byl raději králem ve studeném Polsku než ve sladké Francii. :D
Mozna. Do sladke Francie by mohl jezdit na dovolenou. :D
Myslíš, Jure, že kdyby Jindřich zůstal v Polsku byl by se ve zdraví dožil vnuků a stáří?? :lol:
Rzeczpospolita nemela tradici vrazdeni kralu, to se stavalo na Zapade a bylo bezne v Rusku.
Z dejin polsko - litevske unie si pamatuji jen jeden - nepodareny - atentat na krale Zygmunta III Waza - 15.11.1620 na neho zautocil a lehce zranil Micha³ Piekarski.
Máme nějak víc informací o té Anně Jagiellonské, co Jindříšek podepsal, že si vezme a nakonec tak neučinil? (protože, jak už jsme psali nadřadil svou lásku nad politiku a neudělal tak vůbec dobře.)
O Anne Jagiellonce strucne tady http://pl.wikipedia.org/wiki/Anna_Jagiellonka Je to v polstine - kdyz treba, tak zkusim prelozit to nejdulezitejsi.
Uz soucasnici nazyvali Annu "Katerina de'Medici Vychodni Evropy" - mel ten Jindrisek stesti na silne zeny. :D

ad : Viola
To byla takova "vazana transakce", Jagiellonka na trunu davala slechte pocit kontinuity jagiellonskeho "Zlateho veku", a za manzela ji pridali prave sedmihradskeho Stefana.
feefee
Sedlák
Příspěvky: 11
Registrován: 02 úno 2009 18:36

Re: Jindøich III. z Valois nebo francouzský

Nový příspěvek od feefee »

jur píše: Jeden z nich, Vilem z Rozmberka, si dobyl tak velkou popularitu, ze cast slechty nenadale prihlasila jeho kandidaturu. Oba Cesi dobre prali Rzeczypospolitej. Jednou, kdyz si v noci popili se senatory, zacali je otevrene varovat pred Habsburgem. :D
můžu se zeptat, kde se dají takovéto věci (myslím o tom jak se opili a podobně) sehnat v literatuře? Já už o tom slyšela, a právě chci psát diplomku na toto téma (vím, jsem blázen, nikdy toho nemůžu vědět o Polsku, co samotní Poláci), jenže většina literatury co mám je česká, a poněkud zastaralá...Z polské jsem sehnala Markiewicze, ale ten se k problému Viléma z Rožmberka (a jeho pozdější kandidatury na polský trůn) moc nevyjadřuje.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 570
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 2 times

Re: Jindøich III. z Valois nebo francouzský

Nový příspěvek od Michal »

Ještě, že ten Vilém do toho nešel, než by všechny uplatil, ožebračil by i ty potomky co neměl :mrgreen:
A záruky nikde. :think: Jak prohlásil známý korumpovač Jacek Spyra: " V Polsku je korupce daleko rozvinutější než v Česku." Že by proto, že je jich čtyřikrát víc? :think:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
feefee
Sedlák
Příspěvky: 11
Registrován: 02 úno 2009 18:36

Re: Jindøich III. z Valois nebo francouzský

Nový příspěvek od feefee »

no, já si tak myslím, že je dobře že do toho nešel, stejně by nic nezměnil a pro Polsko by to mohlo být ještě horší, jelikož Bathory alespoň něco změnil k lepšímu...ale i tak, spoustu rožmberských peněz putovalo do Polska...jenom pro jeho hlavní zastánce Przecławskeho a Petru Zborowskeho to mělo být 100 000 zlatých, které tedy zřejmě asi nikdy nedostali...ale určitě nějaká částka jako záruka tam putovala, ovšem o tom mlčí všechny dostupné prameny, dokonce i náš třebońský archiv...ale podle Maxmiliánových zvědů odeslal Vilém do Polska minimálně 30 000 po svém důvěrníkovi Netolickém...
Hehe, a potom chudák Petr Vok musel platit a dodnes vycházejí knížky typu: Petr Vok, rozhazovačný šlechtic...
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: Jindøich III. z Valois nebo francouzský

Nový příspěvek od jur »

feefee píše:můžu se zeptat, kde se dají takovéto věci (myslím o tom jak se opili a podobně) sehnat v literatuře? ...
Paweł Jasienica, trilogie "Rzeczpospolita Obojga Narodów" - 1. dil "Srebrny Wiek", 2. dil "Calamitatis Regnum", 3. dil "Dzieje agonii".
Autor se odvolava take na dalsi bibliografii.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Common Crawl Bot, SeznamBot a 0 hostů