V souvislosti s jiným výzkumem bych si rád ujasnil genealogii rodu, který pečetí dvěma kříženými meči v červeném (resp. i černém poli - z Vrábí).
Tluksové
Vladycký rod používající posléze druhé jméno Tluksa (Tluxa) usazený na Vysočině, v literatuře nejčastěji podle predikátu z Buřenic. Poměrně rozvětvený rod se dále píše podle Božejova, Čechtic, Vokova. První známý příslušník roku Bušek získává v roce 1327 od Jana Lucemburského hrad Kámen.
V Hořepníku po většinu 14. století mají polovinu městečka a patronátu, v různých momentech vlastnili hrady Janštejn, Rokštejn, městečko Pacov a jiné.
Nejslavnějšími členy rodu byli Václav Králík z Buřenic, olomoucký biskup 1412-1416, dále Zdeslav Tluksa z Buřenic a jeho bratr Kuneš, kteří byli za husitství purkrabími na Karlštejně.
Rodokmen podle Sedláčka
Garkisch, Miloš - Zdeslav Tluksa z Buřenic, karlštejnský purkrabí v době husitských válek. Středočeský sborník historický / Praha : Státní oblastní archiv v Praze Sv. 36, (2010), s. 22-43.
https://korene.webnode.sk/morava/vysocina/tluksa/
http://www.historie.hranet.cz/heraldika ... 61-088.pdf
https://www.klub-augusta-sedlacka.cz/Hl ... 2018-1.pdf
Vladykové z Vrábí
Poprvé se mají na Vrábí připomínat v roce 1360 - Rynart a Albrecht,
V pozdějších pramenech se uvádějí jako Tluksové z Vrábí, je otázka, zda to jen není vedlejší větev tohoto rodu.
"Vrábští z Vrábí byli starou vladyckou a později panskou rodinou, která pocházela ze vsi Vrábí u Brandýsa nad Labem. V druhé polovině 15. století se Vrábští rozdělili na dvě větve. První sídlila ve Vrábí, které vlastní až do roku 1547, kdy jim za účast Jana Vrábského na povstání proti Ferdinandovi I. bylo vlastnictví změněno na manství. Protože však následující potomci Jana Vrábského odmítli složit manskou přísahu, bylo roku 1571 panství prohlášeno za odumřelé. Tato větev Vrábských vymírá koncem 16. století. Druhá větev rodu držela od roku 1640 Čimelice, kde seděl Jan Tluksa z Vrábí. Tato větev se však brzy dělí na odnož mladějovickou a drahenickou. I tato větev vymírá po meči koncem 18. století."
https://biblio.hiu.cas.cz/records/3b4b0 ... f2b584507d
Vladykové z Mečkova
První Jeník z Mečkova (jméno vsi podle erbu?) se připomíná v roce 1321 . Jeho stejnojmenný potomek v roce 1411 prodává zboží v Mečkově, Nedanicích a Čihově, 1420 je husitský hejtman v Prachoticích, 1426-1431 v Litomyšli, později je na Valdeku. Jeho potomci sídlí například na hradě Bradlec.
Helena Znamenáčková: Jeníkové a Bradlečtí z Mečkova: Vzestup a pád rodu se zkříženými meči v erbu
https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle ... sAllowed=y
https://www.husitstvi.cz/forum/viewtopi ... =25&t=2343
Rod erbu dvou zkřížených mečů - Tluksové z Buřenic; z Mečkova; z Vrábí
Moderátor: elizabeth
- Ježek
- Král
- Příspěvky: 4175
- Registrován: 01 lis 2005 19:01
- Bydliště: Železné Hory/Praha
- Has thanked: 133 times
- Been thanked: 34 times
Rod erbu dvou zkřížených mečů - Tluksové z Buřenic; z Mečkova; z Vrábí
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
- Ježek
- Král
- Příspěvky: 4175
- Registrován: 01 lis 2005 19:01
- Bydliště: Železné Hory/Praha
- Has thanked: 133 times
- Been thanked: 34 times
Re: Rod erbu dvou zkřížených mečů - Tluksové z Buřenic; z Mečkova; z Vrábí
Erb v černé variantě a predikátem Božejov je zobrazen v erbovní galerii na hradě Lauf
Růžek listinu z roku 1327 (RBM III, č. 1285) vykládá jako léno hradu Cheb, zároveň u těchto vladyků nezná žádný přímý vztah ke Karlovi (Růžek, Česká znaková galerie, s. 233)Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
-
- Podobná témata
- Odpovědi
- Zobrazení
- Poslední příspěvek
Kdo je online
Uživatelé prohlížející si toto fórum: Common Crawl Bot a 7 hostů