Olomoucké knížectví Přemysla Otakara I.-Šlézar Pavel

Recenze a diskuze o knihách

Moderátor: Ježek

Simplex
Pán
Příspěvky: 293
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Has thanked: 3 times
Been thanked: 29 times

Olomoucké knížectví Přemysla Otakara I.-Šlézar Pavel

Nový příspěvek od Simplex »

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Olomouci, 2023, 166 s.

Nevím, z jakého důvodu autor několikrát uvádí, že listina (CDB II, č. 60, s. 56) vznikla v rozmezí let 1207-1212 (s. 13, 73). Dosavadní datování listiny zatím nikdo nezpochybnil a jedním z důvodů je i přítomnost olomouckého komorníka a bráchy Hroznaty Tepelského Arnošta. Sice není označen hodností, avšak pravděpodobně krátce potom zemřel a už v průběhu roku 1208 se ve funkci objevil Bavor-předek strakonických pánů.
https://sources.cms.flu.cas.cz/src/inde ... 43&page=64
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4118
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 113 times
Been thanked: 28 times

Re: Olomoucké knížectví Přemysla Otakara I.-Šlézar Pavel

Nový příspěvek od Ježek »

Kniha je složena z několika autorových studií, snad už částečně publikovaných. Vláda Přemysla Otakara I. na Olomoucku (1201-1212) je spíš jen záminka pro popis krajiny, než politických dějin a společnosti. Politické dějiny jsou shrnuty na několika stránkách (ale co psát o několika pár letech, ke kterým je jen několik listin) v kapitole Třetí král a kníže Olomunčanů, která se věnuje dvorci Úsobrnu (lokalizuje do Knínic, ne Svitávky) a předlokační a lokační Litovli.
Další studie se týká šlechtického rodu, který přišel na Moravu z Bíliny do Loštic - s popisem výzkumu zdejšího kostela. Zbytek knížky už se věnuje Olomouci - původnímu osídlení a opevnění olomouckých návrší, dalšímu opevnění v Olomouci Novému Hrádku (musím se podívat na listiny, castrum Gradecense spíš interpretuji jako Hradec nad Moravicí), klášteru premonstrátek u sv. Petra a pak sv. Jakuba a nakonec vznik středověkého města.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: MagpieRSS a 1 host