Cinert, Jan: Bylo to jinak / Vznik přemyslovské državy (a další šarlatáni..)

Recenze a diskuze o knihách

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Wladislaus
Kníže
Příspěvky: 398
Registrován: 18 led 2020 08:41
Has thanked: 2 times
Been thanked: 27 times

Cinert, Jan: Bylo to jinak / Vznik přemyslovské državy (a další šarlatáni..)

Nový příspěvek od Wladislaus »

Obrázek
Obrázek

Na pultech běžných knihkupectví nejsou k dostání, pouze osobní objednávkou na autorových webových stránkách: https://www.bylotojinak.cz/objednani-kn ... ske-drzavy

Možná protože nejsem z akademického prostředí a historie je jenom mým koníčkem, jsem otevřenější amatérským badatelům, zpochybňujícím otázkám, novým přístupům a neotřelým teoriím. Ale musí mít „hlavu a patu“ a především musí být podložené relevantními zdroji. V případě těchto dvou počinů pana Cinerta se však dostavuje spíš zklamání, než pocit něčeho objevného a novátorského. Název „Bylo to jinak“ zní arogantněji, než kdyby autor raději zvolil „Bylo to jinak?“ s otazníkem jako otevřená vrátka pro přiznání případných vlastních omylů. Když se totiž čtenář začne hlouběji zajímat o autorova tvrzení a pídit se po zdrojích, najednou začne zjišťovat, že mnohá přestanou dávat smysl a zdroje pro ně neexistují.

Mít vlastní webové stránky k propagaci vlastního díla je jistě chvályhodné, málokdo si na to troufne. Ale očekávat, že se mi na stránkách budou objevovat jen chvalozpěvy za „objev Ameriky“, je naivní. Dříve nebo později se vždycky objeví někdo, kdo se v předkládaných teoriích začne šťourat a klást nepříjemné otázky, na které vydržel odpovídat pouhá 2 kola. Na zrušení a smazání diskuse jím samotným sedí citát z Cimrmana: „Otevřel si hospodu, ale chodili mu tam lidi…“

Nevěřící Tomášové ať zkusí jednoduchý test, který v době internetových možností není nijak obtížný, například u autorovy teorie o Wogastisburgu – lokalizuje ho do místa římské pevnosti Augustiana na Dunuji, která měla změnit jméno na Wogastisburg a poté na Trigisamo/Traismauer. Nejprve údajně došlo ke změně z Augustiana na Wogastisburg: (1) Zkuste si najít zdroj pro tvrzení, že vulgární latinská dvojhláska AU– se vlivem germánských jazyků změnila na WO–. (2) Zkuste si najít zdroj pro tvrzení, že latinský kořen –GUST– se změnil na germánský –GAST– (pro což jediným autorovým vysvětlením ve smazané diskusi bylo, že se jednalo o „ojedinělou změnu“, které jakože čtenář musí prostě a jednoduše věřit). Následně mělo dojít ke změně názvu Wogastisburg na Trigisamo (moderně Traismauer) překladem kořene –GAST– ve starém názvu na TRIG– v novém názvu: (3) Zkuste si najít alespoň jedno toponymum, u kterého by došlo při vzniku nového názvu k překladu slova uprostřed (–GAST–) a vynechání zbytku (WO- a –BURG). (4) Zkuste se zamyslet nad faktem, že takzvaná Peutingerova mapa z počátku 13. století, která zaznamenala stav zeměpisných názvů ze 4. století či nejpozději z počátku 5. století (s výjimkou názvů Francia, Alemannia a Suevia za Rýnem, které si kopista mapy doplnil sám). Peutingerova mapa má pro Augustianu název Trigisamo a bylo by zvláštní, kdyby se tato římská pevnost ve 4. století jmenovala Trigisamo, aby v 7. století nesla název Wogastisburg, které se následně zpátky změnilo na Trigisamo, jak autor knihy tvrdí.

(5) Úplně na konec se zkuste v souvislosti s Fredegerovým líčením o průběhu franského tažení proti Slovanům, porážce Austrasijců a úspěchu Alamanů a Langobardů (v podobě odvedení zajatců) zamyslet nad autorem překládanou mapou, kudy hypoteticky tyto armády šly. Od Traismaueru k Vídni je to zhruba 50km po bývalé římské silnici nijak obtížným terénem. Kdyby byli Austrasijci poraženi u Traismaueru, proč by vítězní Slovani nezastavili vracející se Alamany stejnou cestou? Proč by se Alamani a Langobardi nespojili a neodčinili porážku Austrasijců? Opravdu se vítězní Slovani spokojili s porážkou Austrasijců a Alamani s Langobardy se spokojili s kořistí a zajatci, navzájem si z bezpečné vzdálenosti zamávali a rozešli se domů?

A tak je to se vším. Potíž není v předkládání nápadů a nových možností, potíž je v předkládání všeho jako hotové věci, přes kterou dál nejede vlak. Potíž u autora a jemu podobným není v kritice „opakování starých výkladů“ a pasování sama sebe do badatelů 21. století, potíž je v neschopnosti překonat blud vlastní neomylnosti a šarlatánství. Smazáním diskuse a hrou na mrtvého brouka se z nesmyslů pravda nestane a upřímně doufám, že autor jednoho dne pochopí, že jen vytváří další bludy, které jakékoli jeho zajímavé nápady spolehlivě přebijí, a hlavně jenom dál zahlcují už tak zahlcený informační prostor. Shrnuto a podtrženo, vyhozené peníze a škoda dřeva na papír.
Naposledy upravil(a) Wladislaus dne 12 čer 2024 23:24, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Wladislaus
Kníže
Příspěvky: 398
Registrován: 18 led 2020 08:41
Has thanked: 2 times
Been thanked: 27 times

Re: Cinert, Jan: Bylo to jinak / Vznik přemyslovské državy

Nový příspěvek od Wladislaus »

Aktualizace: Autor nakonec diskusi na svých stránkách obnovil. Marně jsem doufal, že nějaké důkazy pro své teorie nakonec předloží. Obnovil ji jen proto, aby mi odpověděl, že moje zpochybňující otázky považuje za nenávistné obtěžování. Takže milý čtenáři, jsou tu dvě pravidla: 1) jsi povinen bez ptaní věřit všemu, co autor tvrdí 2) kdyby ti náhodou něco nebylo jasné, řiď se pravidlem číslo jedna.
Simplex
Pán
Příspěvky: 262
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Has thanked: 2 times
Been thanked: 22 times

Re: Cinert, Jan: Bylo to jinak / Vznik přemyslovské državy

Nový příspěvek od Simplex »

---Fantasmagorie tohoto pána je zbytečné komentovat a rovněž považuju za ztrátu času se pokoušet s ním diskutovat. Máme demokracii a každý si může psát co chce a záleží na čtenáří, zda si vybere Třeštíka či jakéhosi Cinerta :D
---Příznivcům obskurní literatury mohu s čistým svědomím doporučit podobné veledílo, ve kterém autor pořešil Vršovce doslova od Konstantinopole po Skandinávii.
preview510.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Wladislaus
Kníže
Příspěvky: 398
Registrován: 18 led 2020 08:41
Has thanked: 2 times
Been thanked: 27 times

Re: Cinert, Jan: Bylo to jinak / Vznik přemyslovské državy (a další šarlatání...)

Nový příspěvek od Wladislaus »

Přečetl jsem si anotaci na Kosmasovi a pak i ukázku, která je tam ke stažení v PDF. A musím říct, že tohle je fakt síla, že i Cinert je proti Setunskému žabař :o :lol: Autor musel bejt úplně sjetej, tohle se přece nedá jen tak vyplodit...
Simplex
Pán
Příspěvky: 262
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Has thanked: 2 times
Been thanked: 22 times

Re: Cinert, Jan: Bylo to jinak / Vznik přemyslovské državy (a další šarlatáni..)

Nový příspěvek od Simplex »

Určitě tam má lepší voprázky než Cinert a tu představivost mu můžu závidět, protože tohle by mě fakt nenapadlo. Párkrát jsem tu v souvislosti se Švamberky zmínil jistého Olšovského-Laboutku, to je stejnej génius a podobným způsobem pořešil pány erbu labutě. Aby toho nebylo málo a pokud si dobře vzpomínám, tak se navíc považoval za jejch potomka!
https://biblio.hiu.cas.cz/search?type=g ... ý-laboutka
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Common Crawl Bot, MagpieRSS a 0 hostů