Nedávno jsem zakoupila tuto knihu:
Encyklopedie slovanských bohù a mýtù
Autoøi: Naïa Profantová, Martin Profant
Stran: 260
Vydalo: Nakladatelství Libri, Praha 2004, 2. vydání

Kniha - èili slovník - je opatøena rozsáhlou pøedmluvou o slovanské historii (30 stran). Ta konkrétnì pojednává:
I. o slovanské expanzi v 6. století, nejstarších historických pramenech o Slovanech, pøesunech slovanských kmenù v 7. a 8. století, pronikání køes?anství na území Slovanù ve století 9.
II. o slovanské mytologii
III. o vlivu køes?anství na zánik pùvodní slovanské víry
IV. o povìsti o založení Prahy
V. o termínu "pohan"
VI. o etnografii jako zdroji poznání slovanské mytologii
VII. o "mýtickém myšlení"
VIII. o indoevropské mytologii
IX. o rozdílech ve slovanských mytologiích
Hesla v encyklopedii se vztahují ke slovanské mytologii obecnì (pojmy), ale jsou zpracována na základì konkrétních údajù - èasto se jedná o archeologické nálezy (mìsta, místa, nálezy, nákresy,...) nebo citáty z historických pramenù. Uvádìny jsou i osobnosti, které o slovanské mytologii psaly, popøípadì se vyskytují ve starých povìstech a záznamech. Popsán je i panteon slovanských bohù a pøírodní síly jako napø. víly, atd., slovanské svátky a obøady, posvátné rostliny a místa...
Každé heslo navíc obsahuje pøehlednou navigaci na související témata, takže se dá èíst po urèitých "tématických vláknech".
Kniha je doplnìna o Seznam pramenù a doporuèené literatury a také Rejstøík historických postav.
S klidným svìdomím tuto publikaci mohu doporuèit každému, koho zajímá slovanská mytologie a také dìjiny slovanských národù obecnì, protože zde najde skuteènì mnoho (dosud pravdìpodobnì nikde jinde nepublikovaných) zajímavých podrobností.