Drobná jihočeská šlechta

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Drobná jihočeská šlechta

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Přátelé, prosím vás, nevíte někdo, zda Bernartici užívali jiný erb než rožmberský? :studium: [-o<

Je to otázka života a smrti jedné historické identity a pokud nenajdeme jiný než vítkovský, asi bude muset bídně zhynout #-o :-k
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
jitřenka
Selka
Příspěvky: 30
Registrován: 22 čer 2008 17:48
Bydliště: Otrokovice

Zatím

Nový příspěvek od jitřenka »

Zatím jsem prohledala mně dostupnou genealogii a heraldiku, ale bohužel, nic jsem nenašla. Musela jsem i vyloučit svou dřívější teorii, že měli ve znaku růži a kapra, resp. asi tři kapry, ale to je opravdu čistá spekulace... Coby odnož se jejich erb podobal jistě Rožmberkům s nějakou úpravou, menší změnou, jako to bylo u jiných rodů. Zbývá hledat dál. :studium:
J.
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Nevadí, vymyslíme mu jinou identitu :D I tak Ti moc děkuji za pomoc a spolupráci! :ruce:
On je to náš družiník a je z Jižních Čech, z malinkého městečka a Bernartici jsou nejblíže. My jim vymýšlíme bydlišti blízké identity, aby se s nimi dobře sžili a mohli jsme také pracovat historicky. A ona se mu nelíbí příbuznost s Rožmberky, že jsou moc bohatí a on by si musel pořizovat honosou výbavu. Ani zchudlá bernartická větev jej neuklidnila :wink:

Tak se porozhlédnu po nějakém jiném menším rodě :studium:
Volo, multum, statim!
Přibík z Pořešína

Nový příspěvek od Přibík z Pořešína »

Mno jelikož je tato má identita tedy pasé chtěl bych Vás kapacity oboru požádat o zjištění chudších rodů 14.století na jihu Čech, abych i ja mohl mit svou novou identitu a s ní se naplno sžíti. Děkuji všem .)


Stačí jen jména rodů zbytek si zjistím
Uživatelský avatar
jitřenka
Selka
Příspěvky: 30
Registrován: 22 čer 2008 17:48
Bydliště: Otrokovice

Chudší rody

Nový příspěvek od jitřenka »

Nejsem sice kapacita :) , ale co mám teda v seznamu, z těch chudších rodů...

Višňové z Větřní
vladykové z Pořešína
Pouzarové z Michnic

Všechny tři rody byly ve službách rožmberských. Uvádí se však, že zejména poslední dva rody bohatly jen nepatrně...
Zkusím se podívat ještě po jiných :studium:

PS: ještě jsou tu tyto rody-
Zmrzlíci ze Svojšína
Šternberkové
Volf Novohradský z Kolovrat
- jen ve všech pramenech jsou zmiňovány až v 15/16. století, ty první tři jsou jistě ve 14. stol.
Naposledy upravil(a) jitřenka dne 30 čer 2008 20:19, celkem upraveno 1 x.
J.
Uživatelský avatar
maser
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 18 úno 2008 22:16
Bydliště: Jindøichùv Hradec
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od maser »

ten Pořešín by nebyl špatný, co myslíš? :D Jinak pokud bychom se vyprdli na Rožmberky a přešli k hradeckým manům, tak by nebyli špatní Vyderští z Vydří (ti mají moc hezký erb :wink:), Gewsarové z Vesce (ti mají moc vtipný erb), z Bednárce, z Limberka... Všichni připomínaní již k roku 1255.

btw: nebyli ti z Pořešína odnož Bavorů ze Strakonic?
To pochybováním dospíváme ke zkoumání, a díky onomu zkoumání poznáváme pravdu. Pierre Abélard (1079 - 1142)
Přibík z Pořešína

Nový příspěvek od Přibík z Pořešína »

Tak podle toho co jsem našel jsou to přímí potomci

Pořešín jako takovej založili přímo Bavorové ze strakonic
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Chudší rody

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

jitøenka píše:Nejsem sice kapacita :) , ale co mám teda v seznamu, z těch chudších rodů...
...Zmrzlíci ze Svojšína ...
No, nejsem si úplně jistý tím, že Zmrzlíkové ze Svojšína by měli patřit do tvého "seznamu". A navíc. :!: Chudý ještě neznamená málo slavný. To platí bezesporu právě o Zmrzlících.
Zvláště bych připomenul Husova oddaného přítele Petra Zmrzlíka a jeho manželku, významnou dámu Annu z Frimburka.
Jeho synové, Petr mladší a Jan se aktivně zúčastnili husitských válek na straně husitů. To jim však někteří mohou přičítat k mínusu a jejich (ne)slavné minulosti... :D
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Chudší rody

Nový příspěvek od Katerina »

Jiøí Motyèka píše:
No, nejsem si úplně jistý tím, že Zmrzlíkové ze Svojšína by měli patřit do tvého "seznamu". A navíc. :!: Chudý ještě neznamená málo slavný. To platí bezesporu právě o Zmrzlících.
Zvláště bych připomenul Husova oddaného přítele Petra Zmrzlíka a jeho manželku, významnou dámu Annu z Frimburka.
Jeho synové, Petr mladší a Jan se aktivně zúčastnili husitských válek na straně husitů. To jim však někteří mohou přičítat k mínusu a jejich (ne)slavné minulosti... :D
No píše o nich v této souvislosti Andrzej Sapkowski v té části trilogie o husitech, myslím, že zrovna o Petrovi, jen kdybych si vzpomněla co ..
Mohlo to být v souvislosti s Prokopem Holým ? Či snad dokonce s Roháčem z Dubé ? Každopádně tam vystupuje jako mladík.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Zmrzlíkové ze Svojšína

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Katerina píše:...No píše o nich v této souvislosti Andrzej Sapkowski v té části trilogie o husitech, myslím, že zrovna o Petrovi, jen kdybych si vzpomněla co ..
Mohlo to být v souvislosti s Prokopem Holým ? Či snad dokonce s Roháčem z Dubé ? Každopádně tam vystupuje jako mladík.
Co o něm píše Andrzej nevím, ale autor tohoto příspěvku se pokusí shrnout velice stručně střípky o tomto rodu v souvislosti s husitstvím.

rodiče: Petr starší Zmrzlík ze Svojšína († 16. 8. 1421), kutnohorský mincmistr a jeho manželka Anna z Frymburka byli oddanými Husovými přáteli. Petr se do dějin zapsal mj. tím, že v prosinci 1420 poskytl svůj rozsáhlý dům za kostelem sv. Jakuba v Praze k památnému hádání mezi táborskými kněžími a univerzitními mistry, kterého se mj. zúčastnili též táborští hejtmani Žižka a Chval z Machovic a také zmiňovaný Jan Roháč z Dubé. Petr se též nedlouho před svou smrtí ještě stihl zúčastnit jednoho z nejvýznamnějších husitských sněmů v Čáslavi v červnu r. 1421.
Před bitvou u Malešova, v květnu r. 1424 Žižka podnikl velkou výpravu na Plzeňsko, při níž se k jeho vč. svazu připojila celá jihozápadní oblast táborského svazu. Mezi jeho spojenci nalézáme i vdovu Annu z Frimburka.

synové: Petr mladší, Jan a Václav se po rodičích hlásili pochopitelně k husitské straně jako utrakvistická šlechta. Klikatá cesta starších bratří Petra a Jana vedla během předlipanského období k více či méně zištné službě revoluci, přes příklon k panské jednotě těsně před Lipany i po nich, aby byla poté zakončena na Poděbradově straně...
Uživatelský avatar
Borso
Panoš
Příspěvky: 51
Registrován: 16 led 2008 20:57

Nový příspěvek od Borso »

Pro Kateřinu z Labdštejna -
Milan Mysliveček ve svém Erbovníku uvádí, že rod z Bernatic užíval půlený štít - pravá polovice stříbrná a levá černá se třemi stříbrnými pruhy pokosem. V klenotu bylo černé orlí křídlo se třemi stříbrnými pruhy pošikem.
Jsem kdo jsem, nic víc a ani nic míò.
Uživatelský avatar
Borso
Panoš
Příspěvky: 51
Registrován: 16 led 2008 20:57

Nový příspěvek od Borso »

Pro Jitřenku

Višňové z Větřní měli stříbrný štít se šesti červenými polovičními obručemi tří šli od shora štítu ke středu a zbylé tři od spodu štítu ke středu. V klenotu je sud zlaté barvy a nad ním tři pštrosí pera- červené mezi dvěla stříbrnými.
vladykové z Pořešína měli modrý štít a na něm pokosem zlatý šíp, v klenotu modré křídlo se stejným znamením.
Pouzarové z Michnic červený štít s vyrůstajícím zbrojným ve stříbrné zbroji , tatéž figura je i v klenotu
Jsem kdo jsem, nic víc a ani nic míò.
Uživatelský avatar
Borso
Panoš
Příspěvky: 51
Registrován: 16 led 2008 20:57

Nový příspěvek od Borso »

Ještě pro Jitřenku

Zmrzlíci ze Svojšína měli stříbrný štít se třemi červenými vodorovnými pruhy, v klenotu dvě stejně zbarvená orlí křídla
Šternberkové - známá zlatá osmihrotá hvězda na modrém štítě. V klenotu dvě modrá orlí křídla a mezi nimi hvězda ze štítu
Volf Novohradský z Kolovrat - modrý štít s půlenou červenostříbrnou orlicí, která má přez prsa zlatou pružinu. V klenotu červené a stříbrné křídlo s pružinou
Jsem kdo jsem, nic víc a ani nic míò.
tuurq
Sedlák
Příspěvky: 9
Registrován: 08 črc 2008 23:06
Bydliště: Netolice

Nový příspěvek od tuurq »

Martin píše:Tak podle toho co jsem našel jsou to přímí potomci

Pořešín jako takovej založili přímo Bavorové ze strakonic
Pořešín pravděpodobně založili Bavorové, ale v r. 1315 (podle tohohle)
http://www.castles.cz/hrad-poresin/historie.html
nebo 1317 (podle: Kašička, Nechvátal: Tvrze a hrádky na Prachaticku) ho vyměnili s Vernéřem, Rackem a Přibíkem z Vitějovic za Osuli. Tito se psali nadále z Pořešína a vymřeli 1423.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Drobná jihoèeská šlechta

Nový příspěvek od thovtt »

podle dostupných listin patří páni z bernartic rodem nejblíže k pánům z hořic a z Krumlova.Jejich pečet je Pečetích od
Sedláčka V. díl.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1785
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re:

Nový příspěvek od slavicekvac »

Přibík z Pořešína píše:Mno jelikož je tato má identita tedy pasé chtěl bych Vás kapacity oboru požádat o zjištění chudších rodů 14.století na jihu Čech, abych i ja mohl mit svou novou identitu a s ní se naplno sžíti. Děkuji všem .)


Stačí jen jména rodů zbytek si zjistím
Zemani z Drahonic. Rod z Drahonic zahrnuje též Jaroše z Drahonic seděním na Božejovicích. Velký odpůrce Rožmberků a strakonických křížovníků. Za doby obléhání Vodňan. Vyhrál svou při proti strakonickému velmistrovi, který jej obžaloval z padělání kažení mince. Velmistr k tomu užil podvržené důkazy ze sklepa vypálené trvze Božejovice, kde byla kovářská dílna. Soud byl spravedlivý, třebaže by se i Rožmberkům líbilo Jarošovo odsouzení. Jaroš zemřel na obnovené tvrzi Božejovice zřejmě na infarkt, či mrtvici v době míru. Jeho dcera se provdala za zemana z Kestřan. Radkovcové z Drahonic jsou pochováni v Putimi, v kostelní zdi jsou náhrobní kameny. Netuším zda jsou ještě gotické, spíš už renezanční.
Božejovická tvrz je dnes jedna zeď chalupy u rybníka Tvrzský. Cesta tam vede z vesnice Skály u Protivína přes osadu Božejovice. Pak pokračuje do dvora Humňany. Překrásné místo tří rybníků, lesů a koní Státního hřebčína Písek, dříve Schwarztemberské. Dědeček tam byl podruhem a oral tam s volským potahem. V létě na Tvrzském skvělé koupání.
Jarošova historie popsána velmi dobře v knize sice beletristické, ale veritábl historické: Písař Václav, Zlatá stezka.
Obsahuje též historii konfliktu Smil z Prachatic vs. Rožmberk.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1785
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Zatím

Nový příspěvek od slavicekvac »

jitřenka píše:Zatím jsem prohledala mně dostupnou genealogii a heraldiku, ale bohužel, nic jsem nenašla. Musela jsem i vyloučit svou dřívější teorii, že měli ve znaku růži a kapra, resp. asi tři kapry, ale to je opravdu čistá spekulace... Coby odnož se jejich erb podobal jistě Rožmberkům s nějakou úpravou, menší změnou, jako to bylo u jiných rodů. Zbývá hledat dál. :studium:
Našel jsem v Hájkovi ty tři kapry. Je to erb Jiřího z Lažan a na Pičíně ( Pijčině), nejvyššího písaře království čekého.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotBot a 6 hostů