Středověk
Dnes je: 15. 07. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Dobrý den všem, mám menší problém s otevřením/rozkliknutím stránky, viz. titulek. Ještě zhruba př . . . (Seznam on-line edic historických pramenů)
 • Na foru zde: http://www.e-stredovek.cz/ forum/viewtopic.php?f=12&t =3892 (Záhada Znojemské rotundy)
 • Šimíkovu teorii na stránkách rotunda.cz jsem si pročetl a pár zajímavých nápadů tam je, o tom žádná, . . . (Záhada Znojemské rotundy)
 • Řekl bych, že Šimíkova teorie naprosto sedí. Tak třeba svatý Václav je tam samozřejmě dvakrát, podob . . . (Záhada Znojemské rotundy)
 • Podle všeho by měl být původ Jízdy králů z doby válek Matyáše Korvína s Jiřím z Poděbrad, konkrétně . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Sociální sítě a ostatní


  Komentáře
  ke článku: Tajemství vzniku hradu Landštejna – 1. část
  (ze dne 26.04.2015, autor článku: Milan Dibala a Jiřina Mládková)

  Komentář ze dne: 02.05.2015 12:56:26     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Laurentius (@)
  Titulek: Landštejn
  Ještě pár poznámek k založení Landštejna. Založení Zöbingeny považuji za možné. Rakouská ministeriální šlechta má ve své moci už v této době velice kvalitní hrady - mohutné hrady jako jsou Kaja, Ottenstain, Rastenfeld, Lichtenfels, Heidenreichstein. Většinu znám z osobních návtěv (včetně hradu Senftenberg) a zejména Kaja je hodně podobná Landštejnu. Také dvě věže a uprostřed palác.
  Ještě se vrátím ke dvěma listinám a nabídnu i další možné teorie. Opravdu jen teorie.

  1231 - 2. dubna (Senftenberg), listina Markéty a Karla z Gutratu. Na listině uvedený svědek Hartleb z Landštejna by mohl být i teoreticky nějaký "kastelán" (spíš bych použil v kontextu doby milites) pánů ze Zöbingu. Těžko říct, ale i pořadí v listině u Hartleba před "milites" Zöbingenů by tomu možná odpovídalo.

  1259 - 3. květen (Hadersdorf) - na listině uveden jako "defensor" Ulrich z Landštejna. Tady je také problém s jedním ze svědků, který je uveden mezi "milites" Falkenbergů a to "Ortwin gener Lansteinarii" Napadlo mě, jestli by se to místo "ze Landštejnův" nemohlo volně vyložit tak, že Ortvín byl "milites" Landštejnů / Landštejna (teoreticky tedy Vítkovců).

  Teorie o totožnosti Oldřicha z Hradce s Oldřichem z Landštejna se mně taky líbí.
  Ono už z článku je patrné, že tu hodně promlouvají přibuzenské vztahy a vazby. On i rod ze Schönbergu byl možná příbuzný se Zöbingeny. Také Oldřich z Hradce byl propojen s rakouskou šlechtou přes sňatek s Marií. A zrovna po polovině 13. století ovládají hrabata z Hardegga i hrabství Raabs.    
  Komentář ze dne: 03.05.2015 11:28:33     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - MilDi (landibala@gmail.com)
  Titulek: Re: Landštejn
  Teším sa záujmu o nᚠčlánok, ale chcem poprosi o trpezlivos kým bude uverejnená 2. čas článku, ktorú Ježek prisžúbil uverejni 17.mája. ( ešte nevie, že už v ňom mám nové drobné úpravy a čakám na odobrenie upravenej verzie od druhého autora, dlhoročnej bývalej kastelánky Landštejna pani Mládkovej ).

  V 2. časti práve rozoberáme teóriu, že stavitežom bol niekto z Rakúska, hžadáme vzory v križiackych hradoch v Svätej zemi atď.. Sú to tiež len teórie, Budem rád keď sa zapojíš aj s tvojimi názormi a možnými teóriami, lebo vidím, že si sa Landštejnom už hlbšie zaoberal.

  V 2. časti uvádzame tiež názor, že Hartlieb z Landštejna bol len správca možno v službách Zobingenovcov.

  Ortwin gener Lanstenarii ma tiež zaujal. a hžadal som ho tiež ako možného zaa pána z Landštejna. V roku 1259 mohol by pánom na Landštejne už práve Oldřich I. z Hradce ( v tomto som náchylný prija identifikáciu Ulricha z Landštejna ako Oldŕicha I. z Hradce podža argumentácie pána Jiráska }.
  Oldřich I. z Hradce mal tri dcéry Marii, Katěřinu a Markétu. Kateřina a Markéta mali nám známich manželov (Jindřich z Kueneringu a Stefan z Meisova |. Marie údajne vstúpila do kláštora v Rakúsku, ale predtým teoreticky mohla ma manžela teda zaa pána na Landštejne. Ale nie je to asi pravdepodobné. Takže Ortwin bol asi skutočne miilites a ostáva záhadou.

  Som rád, že mᚠvlastný názor na rakúske hrady, podobné Landštejnu, lebo si ich osobne navštívil. Jadro hradu Kaja sa mi skutočne vidí filozoficky podobné Landštejnu. Počkaj prosím na 2. čas článku kde uvádzame ďalšie informácie. Následne budem rád keď budeš reagova na našu hypotézu a budeme môc diskutova.

  PS: Ospravedlňujem sa za moje dlhé až únavné články. Ostatní autori skutocne píšu kratšie a jasnejšie na pochopenie. Ja žiaž neviem množstvo informácii poda v takej žahšie čitatežnej forme. Moje články je treba asi prečíta opakovane, kým sa dajú pochopi všetky detaily. Budem sa snaži polepši.


      
  Komentář ze dne: 03.05.2015 21:22:55     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Laurentius
  Titulek: Re: Landštejn
  Tak to se už těším! Ještě jednou díky, skvělá práce. Délka vůbec nevadí, naopak! Ještě si chci srovnat podle článku své poznámky o pánech z Trnavy (u nás hlavně Frejštejna, Miroslavi a Myslibořic). To se nedá ani na dvě přečtení pobrat.
  To "gener" jsem myslel v překladu jako "rodem" - služebník rodu Landštejnů ... no pokud byl na listině mimo místní a jako zástupce Oldřicha z Landštejna, tak ho mohli i tak blbě označit.

  Komentář ze dne: 01.05.2015 23:02:31     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Laurentius (@)
  Titulek: Landštejn
  Děkuji hlavně autorům článku za opravdu zajímavý článek. O historii Landštejna jsem se zajímal a článek je velice obsáhlý. Možná se ještě k němu vrátím.
  Příbuzenské vazby Zöbingenů na rod Kuenringů jsou často uváděny a jsou možné. Ale rod Zöbingenů používal trochu odlišný erb od rodu Kuenringů. Ve 13. století už bych ho bral jako za samostný rod proti rodu Kuenringů vzhledem i dědictví Zöbingenů. Podobné to bude u vztahů rodu Kuenringů s rodem pánů z Kaja a purkrabích z Garsu.
  V článku je uváděna listina z 2. února 1249 (FRA II/31), kdy hraběnka Kunhuta z Wasserburgu (roz. z Hirschbergu) odkazuje zboží v Rakousku biskupství Freising - "Ragz, Wikartslage, Heidenrichstein, Lindestein in Austria". Raabs, Weikartschlag, Heidenreichstein jsou celkem srozumitelné. Ale o Lindesteinu = Landštejnu tak přesvědčený ještě nejsem. Navíc by to spíš ukazovalo na rakouského stavebníka hradu i vzhledem k typologii hradu. Ještě mě napadla jedna možnost, že by se mohlo jednat o v případě Lindesteinu o hrad v Litschau. Na listinách hraba z Hirschbergu se také objevují jako svědci nějací členové rodu z "Lindenfeldu".
  No v každém případě článek dobře rozklíčoval většinu aktérů na území okolo Landštejna.

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Červenec  >>
  PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31   

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha