Středověk
Dnes je: 21. 09. 2019  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.

22.03.2019: 2 osoby
Přidán pražský biskup Budivoj a Hroznata z Knířova

08.04.2018: Pražský biskup
Poslední komentáře
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Tento týden jsem dosáhl největší sledovanosti této studie na Akademia EDU z historických studií celk . . . (Přilba knížete Václava svatého)
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Kopanice

  Zpět

  Jaxa z Kopanice

  Žil(a): 12. století

  Popis:
  Jaxa von Köpenitz, Jaksa z Kopanici.
  Jaxa byl jeden z knížat Správanů, který se vzpíral expansi Sasů na východ v polovině 12. století a to v oblasti dnešního Braniborska. Pohanští Slované zde měli dva opěrné body – hradiště. Jedno ve Spandau (Špandava), podle druhého se psal nᚠJaxa. Hradiště Kopanica (podle kopy – hroudy pojmenované) se nacházelo na 6hektarovém ostrově uvnitř řeky Sprévy, odkud ovládal malé kníežctví Dnes je lokace součástí Berlína.

  Jaxa bojoval za dědictví Přibyslavovi, který byl jeho strýcem. V roce 1125 poslední vládce Havolanů přijal křesanství a s ním jméno Jindřich. Byl také kmotrem syna Albrechta Medvěda Oty. Ve své závěti také Albrechtovi odkazuje své knížectví, Jaxa je zde pominut, a v roce 1150 smrtí Přibyslava Jindřicha také je závě naplněna. Jaxa brzy zahajuje boj proti silnějšímu nepříteli.

  Zpočátku je jeho válka úspěšná, v roce 1154 dobývá Branibor (bývalé sídlo strýce), údajně s polskou pomocí.

  Jaxa ale razil své mince – brakteáty, celkem pět vzorů. Na vůbec prvním dochovaném je muž- bojovník (snad sám Jaxa), v jedné ruce drží meč a v druhé palmovou ratolest (symbol spravedlnosti). Mince obsahuje nápis Iaczo de Copnik a je z roku 1150. Později se symbolika mění, bojovník drží v pravé korouhev a v levé ruce kříž. Nápis se mění na Jakza Kopnik kneŸ. Je velmi pravděpodobné, že válka o Braniborsko byla válkou mezi 2 křesanskými vládci. Podle legen Jaxa přijal křesanství od biskupa v polské Lubuszi (Lebus).

  Pevnost drží jen tři roky. Při útoku v roce 1157 ji na úkor Albrechta Medvěda ztrácí, stejně jako záhy své sídlo v Kopanici. Je poražen a osud mu připraví do konce života dráhu vyhnance. Albrecht Medvěd zakládá Berlín a braniborskou marku a stává se jejím prvním markrabětem.

  Poražený slovanský kníže našel útočiště ve Vratislavi (Wroclaw), zde zřejmě pojal za ženu dceru místního kastelána, významného šlechtice Piotra Wlasta.

  Neznáme další osudy Jaxy z Kopanice, ani rok jeho smrti (stejně jako narození). Některými polskými historiky byl ztotožňován s Jaxou z Miechowa, který byl kastelánem v Malopolsku a jedním z prvních polských poutníků a zemřel v roce 1178.

  Kníže Jaxa má poblíž řeky Havoly (Havel) pomník z 19. st. a Jaxovu věž z počátku 20. století.  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Září  >>
  PoÚtStČtSoNe
         1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30       

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha